Skocz do zawartości

Extra 300 KS - 2,7 m - relacja z budowy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim którzy czytają ten temat. Właśnie zacząłem budowę extry, jest ktoś chętny na kolejną relację? Ameryki nie odkryjemy ale może przynajmniej ktoś mi coś doradzi. Dajcie znać czy otwierać nowy temat czy dodawać w tym. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chętnie pooglądał jak budujesz model , w kwestii budowania to trochę posucha na forum , Konrad buduje dużego pipera i Waldemar małą extrę  i nic po za tym się nie dzieje.

Ja nic na razie nie działam bo latem staram się nic nie robic tylko latać , no chyba że muszę albo nie mam zajęcia.

Co do okresu jesienno zimowego to mam dylemat i nie bardzo wiem jak to będzie , czy będę w tym roku budował? czy nie będę? nie wiadomo, opcji mam kilka.

Mogę skończyć extrę 2,7m do której brak mi tylko skrzydeł , ale taki model mam i ma się świetnie więc inwestował bym pieniądze w to co już mam i to mam model 2,7m dopieszczony na tip top.

Za to moja extra 2,4m ma dogorujący silnik , który dolata ten sezon i trzeba kupować nowy silnik, i jeśli pójdę w tym kierunku i przeznaczę fundusze na nowy silnik to budowania zimą nie będzie bo taki nowy silnik jaki bym chciał z wydechem jaki bym chciał wciągnie dwa razy takie pieniądze jakie potrzebuję na dokończenie drugiej extry 2,7m.

Ale jest jeszcze trzecia opcja, Krzysztof planuje narysować jakiś fajny nieduży model 3D pod napęd elektryczny w okolicach 1,6m - 1,7m, i jeśli taki model pojawił by się w ofercie to  raczej poszedł bym w tym kierunku i zimą sobie taki model zbudował, bo silnik w modelu 2,4m może poczekać,mam model 2,2m na chodzie , mam model 2,7m na chodzie , mam model 2,4m którego silnik ledwo wlecze za sobą model ale latać się nim da,  a małego modelu na szybki wypad polatać to nie mam.

Tak że ja nie wiem w co zainwestuję pieniądze , pożyjemy zobaczymy, sam nic nie robie to bym chętnie oglądał czyjąś pracę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra  w takim razie jak będzie widz i to z doświadczeniem przy konstrukcjach Krzysztofa postaram się relacjonować moje poczynania. @enter1978mam prośbę, czy był byś tak miły i podał wagę swojego skrzydła? Odliczając wagę serwa. Mam pewien pomysł i chcialbym na koniec porównać ze swoimi. 

 

A więc START :

kit kupiłem z 2 ręki. Znajomy zrezygnował z budowy. Na pierwszy rzut poszedł statecznik pionowy wraz zr sterem kierunku. Klej jaki wykorzystuje to SOUDAL 66A, taki już mam nawyk i dobre doświadczenia z tym klejem. Elementy 2 warstwowe i domek będzie klejony żywica  L285. 

 

Kolejne etapy pionowym będą krok po kroku, statecznik był już zaczęty przez kolegę od którego odkupiłem zestaw.

Dodam tylko rzeczy których nie zauważyłem przy wcześniejszych relacjach. Listwa pod kesonem na spływie i wzmocnienie od sterowanie kółkiem. W twardą balsę wkleiłem nakrętkę kłową M3, na wierciłem otwór w dolnym żeberku i wkleiłem.

20230819_215039.jpg

20230819_215025.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MarcinJ napisał:

Dodam tylko rzeczy których nie zauważyłem przy wcześniejszych relacjach. Listwa pod kesonem na spływie

Ja jak już miałem kompletne kesony przyklejone to dopiero na spływie do czoła doklejałem pasek dwójki balsy, pewnie dlatego nie rzuciła ci się w oczy listwa na spływie w relacji.

Ogólnie to nie walcz specjalnie z wagą ogona, model ma lekki ogon , nawet za lekki.

A skrzydło jutro zważę , i odejmie sie 110g bo tyle ważą dwa serwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydatna informacja z tym ogonem. Listewke od czoła spływu widziałem i też mam zamiar ją dokleić. Wewnątrz ketonów wkleiłem jako dodatkowe wzmocnienie, jak się będzie model wkładać do auta to trudniej będzie  uszkodzić. Statecznik już wstępnie wyszlifowany i odwieszony w bezpieczne miejsce 16924794344034492644912429297630.thumb.jpg.2cbaf68e0cd01e1ca0cd93f63075cc26.jpg

 

w miedzyczasie jak ster kierunku wysycha przygotuję sobie balse na garbik. 16924797186042530207585928047962.thumb.jpg.9f89e30833d17a4d055d51b9b41916d0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MarcinJ napisał:

mam prośbę, czy był byś tak miły i podał wagę swojego skrzydła? Odliczając wagę serwa.

Skrzydło po odjęciu wagi serw waży 1140g.

Z tym że ja skrzydła podczas budowy spieprzyłem , później aby wstawić to o czym zapomniałem wycinałem kesony , więc taki zabieg kilka gram dodał, no i słyszałem opinie aby wzmocnić pierwsze kilka żeberek od kadłuba więc też naklejałem rowing węglowy na żeberka i tez kilka gram doszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garbik. Na początku musimy przygotować balse 2mm, udało się z 3 deseczek. 20230820_002123.thumb.jpg.065fcc84dec6359fe4c4ddbfec35dfef.jpg

 

Balse od zewnętrznej strony sklejamy taśma malarską po całej długości łączenia. Tak przygotowaną deskę smarujemy klejem i wkladamy w formę zabezpieczoną folią.

20230820_003219.thumb.jpg.f675b37c7299325814e5e0c6ddcd1301.jpg

Jak już mamy tak ułożone to spryskujemy mgiełką wody, klej lepiej się wtedy pieni i nie trzeba go dużo nakładać, wystarczy na prawdę cienka warstewka. Wkładamy resztę styropianów i przyciskamy tak żeby wszędzie dolegało 

20230820_004554.thumb.jpg.5f2fe39be0da182a53e82c9fd1b22e09.jpg

 

A taki efekt następnego dnia 

20230820_184928.thumb.jpg.3a355d1b28290c667e1a562911db79f6.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2023 o 22:09, MarcinJ napisał:

Elementy 2 warstwowe i domek będzie klejony żywica  L285. 

Hej, pamiętaj o zagęszczeniu żywicy aerosilem i mikrobalonem. Elementy z podwójnej lekkiej sklejki możesz spokojnie skleić soudalem 66a - dużo łatwiej będzie ci oszlifować wypływki kleju.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarcinJ napisał:

Sosnowe listwy jak przedłużacie, to pod jakim kątem zacinacie końcówki? 

Ja robię skosy około 40mm, ale widziałem że modelarze robią skosy około 10mm.

 

Fajnie że budujesz model i wstawiasz postępy z prac.

Ja tez się wreszcie zmotywowałem i też będę kończył budowę tego modelu , bo mam taki i już z dwa lata stoi rozgrzebany.

Wszystko co mi potrzebne juz mam kupione , brakuje mi kilku listew sosnowych.

Tym razem model będzie zielony, miał być niebieski ale Marcin zasugerował zielony i po namyśle tak mi sie pomysł spodobał że będzie biało zielony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 30.08.2023 o 20:52, enter1978 napisał:

Marcin, narobiłeś mi smaku tą swoją budową.

Wysłała mnie żona po chrzan do sklepiku pod blokiem , i o tak wyglądało kupowanie chrzanu...

Super że Ciebie zmotywowałem. Póki co, ja sam straciłem motywację i stoję w miejscu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MarcinJ napisał:

Super że Ciebie zmotywowałem. Póki co, ja sam straciłem motywację i stoję w miejscu.

No nie wiem jak cię zachęcić, ale wbrew pozorom aby zbudować ten model to trzeba na to trochę czasu poświęcić , aby robić leniwym tempem ale żeby model był gotowy na wiosnę to niestety już powoli trzeba zaczynać budowę.

Ja działam ,zaraz wstawię postępy w swoim temacie , nie spieszę się , i  mam do zrobienia tylko skrzydła to do wiosny dam radę , ale lubię to robić dlatego mnie ciągnie  do budowania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety chęci nie powróciły a nadarzyła się inna okazja. Definitywnie rezygnuję z dalszej budowy. Plany się zmieniły, zakupiłem model gotowy, używany. Wiec gdyby ktoś był chętny, to w dobrej cenie mogę odsprzedać zaczęty kit + część materiałów jakie do tej pory uzbierałem(listwy, balsa, koła, ośki, owiewki kół) W krótce ogłoszenie na RC Sale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MarcinJ napisał:

Niestety chęci nie powróciły a nadarzyła się inna okazja. Definitywnie rezygnuję z dalszej budowy. Plany się zmieniły, zakupiłem model gotowy, używany

Moje chęci też tak średnio się mają, po prostu jestem na etapie żmudnych prac gdzie robie i nic nie widać aby coś było zrobione, Ja myślę że swój model skończę bo nie mam juz wiele do zrobienia, ale to nie jest tak hop siup , niby robiłem ten model, niby nie muszę się zastanawiać a skrzydła robie juz dwa miesiące i jeszcze nie sa gotowe.

No dziś wycinam listwy trójkątne na spływy i też nie wiadomo jak pójdzie , tak że zbudowanie takiego modelu to zajęcie na długi czas nawet jak sie bardzo lubi to robić, jak nie ma możliwości poświęcenia czasu na budowę to kupno gotowca choćby z drugiej ręki wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.