Skocz do zawartości

Replika Polskiego silniczka SiM 2b - ambitny projekt


Paweł Prauss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sądząc po warsztacie (maszyny, doswiadczenie) jaki masz uda się na pewno, no chyba że zabraknie determinacji do dokończenia projektu. Co jak pokazują trupy rozpoczetych tematów na forum dzieje sie dosyć czesto. Ja mam małą frezarke i tokarke, ale co z tego jak noga w tym temacie jestem, to forum sie przyda.????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam małą frezarke i tokarke, ale co z tego jak noga w tym temacie jestem,..

To tak jak z prowadzeniem samochodu - bagaż doświadczenia zależy od ilości połkniętych kilometrów, Teorię dobrze jest znać bo to pomaga zrozumieć zjawiska zachodzące przy obróbce. I minimalizować ewentualne straty oraz... zniechęcenie spowodowane niepowodzeniami, Bez teorii proces uczenia jest o wiele dłuższy, dlatego starałem się przemycić w jednym temacie dla mniej doświadczonych w materii kolegów choć troszkę tej teorii przedstawionej w, mam nadzieję, możliwy się do przełknięcia sposób,

Bo nie święci garnki lepią, i czasem "czarna magia" suchej teorii naświetlona z zupełnie innej strony na prostych logicznych porównaniach, okazuje się już dużo mniej czarna... :rolleyes:

Ale manualnego fizycznego doświadczenia, kiedy się "korby trzyma w reku" i zaczyna "czuć materię" nic nie zastąpi (podobnie jak w sterowaniu modelami) - im więcej toczysz i frezujesz, tym łatwiej Ci idzie..

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

trochę zwolniło z racji innych prac na rzecz modelarstwa na tej samej frezarce. Pierwszy akceptowalny podwykonawca właśnie przysłał wykonane na tokarce CNC wały korbowe. Materiał 40H... (nie pamiętam). Teraz po kontroli wymiarowej oddam do azotowania. Tam pewnie także trochę poleżą co by było zrobione przy okazji. Na pewno zlecę także wykonanie wałów korbowych nawęglanych plus szlifowane na szlifierce CNC. Rysunki wykonawcze 2D reszty detali jeszcze nie są gotowe  :)

 

post-16795-0-62980400-1543920266_thumb.jpg

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rysowanie 3D daje nieograniczone możliwości i praktycznie tylko ograniczona jest wyobraźnią rysującego w przedstawianiu czy pokazywaniu narysowanego detalu. 

post-16795-0-89768300-1543932861_thumb.jpg

post-16795-0-50252600-1543932929_thumb.jpg

post-16795-0-93175300-1543932944_thumb.jpg

pod gwint M6 wiercimy (teoretycznie) fi4,92. I to narysowałem. Nawet nie przypuszczałem że aż tyle gwintu nie ma.  :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rysunek jest oczywiście błędny bo wymiar o którym jest dyskusja dotyczy otworu w karterze toczonym. A panewki będą miały wymiar fi10 n6 czyli na plusie od +0,02 do +0,012. Za błędy przepraszam, poprawie przy następnym otwarciu laptopa. Dzięki za czujność.

post-16795-0-03240100-1544022687_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz pasowania H7/n6 to dość duży wcisk, możesz mieć dużą zmianę średnicy wewnętrznej tulejki lub może nie wytrzymać odlew. Nie wiem jaką technologię montażu założyłeś, ale przy tak dobranym pasowaniu raczej nie obędzie się bez rozwiercania otworu wewnętrznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko się zgadza. Zamawiając "na zewnątrz" detale w takich tolerancjach chce je dostać aby mieć możliwość prawidłowego czy jak kto woli odpowiedniego dopasowania. Produkcja jak na razie jest jednostkowa i nie problem każdy otwór zmierzyć a stosowny drugi wymiar dopasować indywidualnie. Posiadam stosowne narzędzia pomiarowe z działką elementarną 0,002 i 0,001 mm. Inaczej sobie tego nie wyobrażam. A metodą prób wciskania nie do końca spokojnie wypracuję stosowną średnicę panewki. Pomierzę i na pewno opublikuję. Odlewu w tej części karteru nie będzie z racji cylindrycznego kształtu. Oczywiście mając tylko frezarkę CNC zewnętrzny kształt po zrobieniu na tokarce otworu plus gwint zaczęty ale kalibrowany narzynką półwyrób będzie zamontowany na przyrządzie na mojej frezarce i bez mojego udziału o frezowany (CNC).

 Reasumując. Podane tolerancje są za mocne czy jak kto woli złe ale z nabytego doświadczenia wolę takie niż później " wklejać " czy moletkować jedno z drugim.  :)


poprawiona tolerancja panewek.

post-16795-0-26972500-1544030757_thumb.jpg

pewnie nie pierwszy i pewnie nieostatni ewidentny błąd mi się przydarzy. Zatem liczę na wskazywanie tych błędów. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako stary praktyk powiem, że to wszystko za dokładne jest. I owszem panewki wg mojej(subiektywnej)oceny oczywiście powinny być wciśnięte bardzo porządnie

Nawet n6.Na pewno nie grozi tu ściśnięcie panewki bo za mało mięsa w nosku. A jakby nawet to i tak trzeba każdy zestaw pasować indywidualnie.

A luz między otworem panewki i średnicą wału powinien być duży, nawet bardzo duży. Dlaczego? Bo to wszystko ma pracować. A pracować ma w temperaturze. A zatem będzie się to wszystko grzac i rozszerzać i i przy takim wzorcowym pasowaniu popracuje i za krótką chwilę się zatrze.

Nawet jak będzie walić olejem z przodu przy tym większym luzie to nie ma się czym przejmować, bo wg mnie tak ma być.

Te stare motorki olejem waliły wszędzie tam gdzie mogły i dlatego się nie zacierały... Piszę o tym dlatego,że bardzo dawno temu przechodziłem przez to.

Silnik ( przeróbka MDS 6,5) na "wyczyn" spasowany wg mnie idealnie WZORCOWO wg tabel. Na sucho super bez oporów. Wystarczyło odpalić... I d...pa. Pochodził z minutę i się zatarł na wale.

Więc z doświadczenia proponuję dać większy luz między panewkami , a wałem. Niech wali olejem, bo wszystkie te motorki olejem walą. Bo Oni wtedy przez to przeszli.

I te stare motorki wyglądają jak zdezolowane, ale o to chodzi.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.