Skocz do zawartości

PILNIE POSZUKUJĘ MISTRZA MODELARSTWA!


Dagmara
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do druku wysokiej jakości należy użyć starodawnej SLA i żywicy. Jak będzie gotowy projekt CAD to projekt wydrukuje się szybko. Niestety koszt druku takiego gabarytu może sięgnąć kilku tysięcy dolarów. Kiedyś za model o średnicy 80cm zapłaciliśmy 5000 zielonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt na pewno do realizacji ale nie z lufą przy głowie... ;)

Nie takie ludzie wykonują cuda, choćby ruchome szopki,makiety kolejowe itp ale to długoterminowe projekty.

To domyślając się, pewnie projekt "otwartego/zamkniętego" domu przyszłości ?

Niemniej powodzenia Daga.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczepiliście się tych drukarek jak by innych technologi nie było, we Wrocławiu  Firma CONTRA robioca wszelkie usługi reklamowe wyciągnie wam prużniowo z pleksy leksanu lub bardziej podatnego tworzywa idealne JAJO PRZEŹROCZYSTE i powycina na CNC wszysto co potrzeba  Natomiast Firma Alhena wytoczy wam jajo z MDFu idealnie na normalnej tokarni jako model do ciągnięcia pleksy, wiem bo nie raz mi toczyli dużo większe modele i były idealne. Właściciel Maciek D jest świetnym i znanym modelarzem Wrocławskim . Co do zawiasów można je zrobić przy pomocy bowdena ale rdzeń obrotowo a nie suwliwie . Problemem  jest tylko czas i kasa na cały projekt. Firma DOMPOL w Wałbrzychu ma kilkanaście frezarek do drewna 5  osiowych  i bardzo dobrego technologa od programów. Szef firmy idzie na taką pomoc bez zdzierania skóry bo świetnie zarabia na swojej produkcji od 30 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałam z pracownicą firmą CONTRA. Kiedyś projektowałam wnętrze, w którym wykorzystane były ich formy z jaj, ale... mojej własnej formy w 1 sztuce nie zrobią.


Co do centrum cnc, są firmy, które zrobiłyby mi matrycę z mdf,u, ale... żadna z poleconych mi firm nie odleje z niej formy z poliwęglanu tudzież akrylu. Dlaczego? Są zajęci innymi zleceniami. W końcu Polacy to zazwyczaj podwykonawcy zachodnich koncernów, np. firmy Bosch. Jak konkurować z takimi potentatami, którzy dostarczają polskim firmom ciągłe zlecenia?


Czy ktoś z Was, drodzy modelarze, zna wykonawcę, który może odlać model z pleksi bez konieczności czekania 3-6 miesięcy?


Drukarki najczęściej są stosowane do prototypowania w 1 egzemplarzu. Matryce na centrach 5-osiowych służą zazwyczaj do masowej produkcji. Miałam już kiedyś wykonaną matrycę ze sklejki. Znam koszt, ale... tu akurat praca jest dwuetapowa. Ta firma, która wykonała mi matrycę nie odlewa form. Pracuje wyłącznie w drewnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jajko z CONTRy de facto składało się z 2 części.  W moim przypadku było pojemnikiem do składania zamówień. 2 połówki były szczepione rantem zewnętrznym (takim paskiem pleksi). Do tego był otwór na wrzucanie recept. 


Co do modelu - to także 2 powłoki - górna i dolna. Zarzuciłam opcję pleksi z powodu braku dostępnych wykonawców. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz wszystko jasne - mocno futurystycznie, że tak powiem kolokwialnie: "po bandzie". Tylko szkoda, że koledzy tracili czas na wymyślanie nie tego co trzeba! ;) Wystarczyło rzucić hasło: "kośnięty w elipsę, rozkwitający kwiat". Pewnie ma się zamykać "szczelnie" i zawiasy mają być niewidoczne B) . Cienko to widzę, przy takich wymaganiach i krótkim terminie.  Już nawet myślałem, że to jakieś odjazdowe, automatyczne szklarnie przyszłości na pustynię mają być :) , ale mebelki, ścianki, okna, o których wspomina Andrzej zmieniają postać rzeczy. :rolleyes:  Tyko tak się zastanawiam, po co w takim future-obiekcie okna (?), jak ściany mają być transparentne, przecież szejków stać na ściemniające się ściany (a'la auto maska spawacza). ;):D:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy musimy zawsze tak wszystko brać dosłownie? To nie jest forma jajka. Jest do niej w jakimś stopniu podobna. 


Coś zaś tyczy szklarni przyszłości - już są takie. To uprawy hydroponiczne. 


Arabowie - oczywiście je znają - i nawet będą promować na EXPO 2020 w Dubaju. 


W realu ściany nie mają być w całości transparentne. To powłoka zewnętrzna ma świecić, ale przy modelu o grubości 4mm to trudne do osiągnięcia. Modele rządzą się własnymi prawami. Nie da się zminiaturyzować dokładnie realnego świata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się to do osi i skleja z dwóch połówek i nie ma z tym problemu jak ktoś to robi od ponad 30 lat. Jak nie pleksa to mają tam wszelkie inne tworzywa jako duża  hurtownia. Pani Dagmaro obawiam się że trudno będzie Pani znaleźć  wykonawcę który zrobi ten projekt tanio szybko i dobrze. Ja mimo wszystko próbowałbym rozmawiać z Contrą i ich namówić na wyciągnięcie. Można pomyśleć nad wykonaniem odlewu na bazie żywić transparętnych  pod  próżnia ale i tu się kłaniają modele o idealnym połysku i  formy laminatowe w tym połysku. Jest to do zrobienia ale czas tu zabije wszystko. Są żywice poliestrowo akrylowe do odlewów Solid sufrance idealnie transparętne ale te formy I czas,  jakość musi być perfekcyjna na takie targi Zresztą to widać na zdjęciach które Pani pokazała. Władek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solid Surfaces stosowałam w moich realizacjach - do mebli. Przykładem jest Corian, choć ja stosowałam tańsze zamienniki. Modelu z Solid Surface nie widziałam nigdy. Raczej są to zwykłe modele wycinane i sklejane z płaskich płyt a w przypadku architektury organicznej - drukowanie w technologii druku 3d.


Termin zawsze jest problemem, ponieważ polskie firmy na stałe z kimś współpracują. Matryca jest najmniejszym problemem. Powtarzam - firmy od odlewów zajmują się z zasady prostszymi tematami. 


W sumie to na to forum weszłam nie z powodu powłoki a mechanizmów. Co do powłoki - druk 3d jest najbardziej realny. Tydzień drukowania, ale jest możliwy. Wykonuje taką usługę kilka firm w okolicy. 


Dla mnie najważniejsze teraz jest rozwiązanie kwestii mechanizmów. Jakie? Skąd? itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem to chodzi tak naprawdę o sposób otwierania tych"drzwi". Jeśli to co mi się w łepetynie poukładało jest tym co trzeba to....kilka lat temu zrobiłem takie zawiasy do modelu Jantar 2B. Działa bez problemu.

To sa tzw zawiasy bagażnikowe . Popatrzyc  jak w Fiat 125 p ma to zrobione . Zawiasy schowają się do środka a oś obrotu znajduje sie wewnątrz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to źle zrozumiane Corian jest gotowym surowcem z zastrzeżoną nazwą przez Diponta 

natomiast odlewy solid sufrance można robić samemu jako materiał lejny w formach laminatowych, silikonowych itp. Lecz na przykład Onyx leje się na bazie żywic idealnie sklarowanych jak woda a sam odlew bez wypełniaczy jest jak plexa  to je różni od odlewów granito podobnych  marmuro podobnych . Ale my tu schodzimy z tematu. 

 priorytetem jest samo jajo reszta to pikuś bo zawiasów jest mnóstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solid Surface produkuje wiele firm. Najbardziej znany jest Corian, ale ja np. stosowałam Solid Surface firmy Hanex. Mamy też np. amerykańską firmę AVONITE. Jej produkty są bardzo wysokiej jakości, np. z opiłkami, ale są drogie. W swojej ofercie mają też Solid Surface transparentne - białe i niebieskie. 


A co do materiałów do modeli - czy ktoś z modelarzy na tym forum stosował fornir 3d? Ja stosowałam. Polecam. Pięknie formuje się na prasie próżniowej do kształtu matrycy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 rozwiązanie problemu 1 i 2 jest - druk 3d. Wykonawstwo w akrylu stanowi problem z powodu braku dostępnych wykonawców. 


Z organicznymi formami transparentnymi do tej pory nie miałam styczności. Z innymi tak. W moim modelu powłoka musi świecić, dlatego musi to być przynajmniej szkło akrylowe albo jego zamiennik. 


Rozmawialiśmy o mechanizmach z klocków LEGO. Może jakiś by pasował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim modelu powĹ‚oka musi Ĺ›wiecić, dlatego musi to być przynajmniej szkĹ‚o akrylowe albo jego zamiennik. 


 


Pani Dagmaro proszę bardziej precyzyjnie określić to świecenie czy to mam być od środka tylko podświetlone, czy z zewnątrz muszą być widoczne pomieszczenia mebelki ITD.? bo to kolosalna różnica 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz. 

To mamy rozmawiać o świecących drzwiach czy o zawiasach ? O drukowaniu, wycinaniu itp. ? Taką bryłę trzeba polówkami "obciągnąć " z PET czy Viwaka,połączyć tym pierścieniem .

Takie bagażnikowe sterować to wielkie nic . Banalna napędzana serwomechanizmem  dźwigienka na osi obrotu i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.