Skocz do zawartości

PILNIE POSZUKUJĘ MISTRZA MODELARSTWA!


Dagmara
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Inny pomysł -bardzo prosty -stosowane kiedyś zawiasy z tasiemki . Dość elastyczna tasiemka klejona jest na przemian do wewnętrznej powierzchni jaja i zewnętrznej drzwi -niebieskie

i odwrotnie zewnętrzna powierzchnia jajka i wewnętrzna drzwi -czerwone . Do powierzchni "przecięcia " nie klejone. Tasiemka niejako zawija się wokół krawędzi -pozwalając na przesuniecie się osi obrotu.

Niewielka rozciągliwość materiału powinna załatwić sprawę krzywizny. Sprawę powinny załatwić 3 tasiemki jak na szybkim szkicu w paint.

 

Umieszczona z boku dźwignia popychacza (brąz) niknie na granicy otworu. Serwo pod podłogą klasycznie ciągnie/popycha rdzeń bowdena. Tu nie jest wymagana jakaś wybitna precyzja działania -przy stosunkowo lekkich elementach ruchomych nie potrzeba dużych sił i momentów. To nie jest powierzchnia sterowa na którą działa napór powietrza przy 100km/h. To musi wytrzymać tylko własny ciężar nie deformując się w sposób zauważalny.  Sprężystość stalowego drutu bowdena i zastosowanie do sterowania typowego radia modelarskiego z możliwością ustawień zakresu ruchu powinno załatwić sprawę regulacji. Nawet tanie radia powinny dać radę  -kilka mikserów w programie i można ustawić sekwencje ruchu, zakres otwarcia,   itp.  Myślę, że "zapasowe"  radyjko można by nawet pożyczyć od jakiegoś modelarza...

post-2776-0-34379300-1549582040_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby te zawiasy z elesa-ganter co proponował paulusr dać wykonać w mniejszej formie? Chłopaki od obróbki metali na cnc powinni da sobie radę.

Oraniczenie otwierania, raczej nie jest problemem - załatwiałoby to serwo. W końcu o te drzwi nikt nie powinien się opierać- czyli nie powinny być jakoś mocno obciążone, aby to wszystko pourywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, wszystko już było, nawet z początkową zmyłką i niepotrzebnym zamieszaniem, bo chłopaki musieli później przestawić się na inny tok myślenia.. Nie mam pojęcia dlaczego temat urósł aż do 6 stron??? Moim zdanie wszystko już zostało powiedziane! Dla tej skali (grubość ścianki 4mm), czyli dla modelu (wyłącznie) zastosować zawiasy elastyczne (wg. pomysłu Witka) - nic nie będzie widać. Co do elektroniki, to koledzy z Wrocka wszytko wyjaśnią. Pozostaje tylko kwestia szybkiego wykonania w jakości dla szejków! Moim zdaniem temat do zamknięcia, żeby nie powielać tego co już inni napisali (bo ludziskom nie chce się czytać wcześniejszych wpisów).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani 4, ani 6, ani to jajo, to tylko idea (projekt ściśle tajny dla szejków  :P ), dla tego koledzy musieli się nieźle gimnastykować na początku bo autorka wątku nie chciała nic zdradzić (TOP SECRET). Koleżanka architekt od projektu ma już wsparcie we Wrocławiu (kilku kolegów z forum) i myślę, że to wystarczy. Dajcie już spokój i nie dopytujcie się, tylko czytajcie wcześniej, jeśli chcecie jeszcze wyskoczyć z jakąś wiekopomną ideą, póki temat żyje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam modelarzy!

 

Powracam do wątku modelu, ponieważ schemat działania mechanizmów został już wstępnie zaprojektowany. Byłabym wdzięczna za konsultację na żywo od kogoś z Wrocławia, kto montował mechanizm podobny do tego w  lotkach/klapach w skrzydłach samolotu. To schemat oparty na serwach i dźwigniach z obrotem serwa na poziomie nieco większym niż 60 stopni, Może wynieść między 70 a 100 stopni. Podobno w tym celu wyłamuje się jakiś ząbek w serwie lub stosuje mechanizm wykorzystywany w łódkach. 

Dobrze ten system zobrazował p.Witek ze Skierniewic. 

Poniżej załączę kilka linków. 

 

Pozdrawiam

Dagmara


Pierwszy link to ten sam, który zamieściłam na początku wątku

 

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Dagmaro. Ile razy mam powtarzać: Wkleić elementy ruchomena bezbarwny elastyczny silikon w taki sposób, żeby się ruszały w odpowiednim kierunku ( żadne zawiasy nie są tu potrzebne bo ani nie ta skala ani jakość wykonania bo tego klejenia i tak nie będzie widać). Serwo połączyć dźwignią z elementem ruchomym i już.

Podłączyć to pod najprostszy układ do sterowania i po sprawie. I żadna elektronika. Wystarczy pokrętło na pulpicie, żeby szejk sam sobie pokręcił. I będzie się cieszył jak dziecko,ze mu się rusza i otwiera. Dać od spodu mocniejszą żarówkę ,żeby się świeciło i tyle

Każdy modelarz da sobie z tym radę, lecz Pani Dagmara modelarzem nie jest

Panowie temat jednak trudny, zaręczam. I trudny wcale nie technicznie.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Konrad wziął do domu elementy modelu i nie rozwiązał problemu... a w końcu jest modelarzem... 

Pomagać mi będzie student Wydziału Mechanicznego PWr, który prowadził temat motocykla elektrycznego w ramach Koła Naukowego, ale... z takimi mechanizmami modelarskimi nie miał styczności. Gdyby ktoś pokazał co z czym i jak połączyć, np. z elementów ze sklepu modelarskiego, byłoby szybciej i prościej. 


A co do przewozu makiet - wymiar 100x100x50 cm do Francji obsługuje tylko 1 firma kurierska. Nie zawsze wszystko co z pozoru wydaje się proste, takie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba nic wyłamywać i przerabiać. Dowolny cyfrowy mechanizm firmy Hitec można z poziomu programatora za sto kilkadziesiąt złotych zaprogramować na ruch nawet w zakresie 180 stopni.

Polecano mi w sklepie taki jako jedną z opcji, tylko że on jest znacznie większy niż serwa.

http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/Serwa/Hitec-HS-785-HB.html

I standardowo stosowany do łódek a nie do pokazanego powyżej systemu do lotek w samolocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest winda do żaglówek, może zrobić nawet kilka obrotów ale Tobie to niepotrzebne.

Jakikolwiek lotniczy cyfrowy serwomechznizm hitec np. 

 

w wersji mikro: 

http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/Serwa/Serwa-cyfrowe/Hitec-HS-5085MG-Digital.html?producer=3062

 

nieco większy w wersji midi:

http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/Serwa/Serwa-cyfrowe/Hitec-HS-5245MG-Digital.html?producer=3062

 

Do tego programator np taki:

 

http://riku.pl/towar/p/id/95476/

 

Serwa po przeprogramowaniu będą miały kąt maksymalny do 180 stopni. Bez ingerencji w mechanikę serwa.

 

Do tego elektronika na bazie gotowych płytek do robotyki amatorskiej typu arduino i można bez aparatury zaprogramować dowolną sekwencję pracy serwomechanizmów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Drodzy modelarze,

 

podsumowując wątek mojego modelu na Polskie Stoisko Narodowe na targi MIPIM 2019 w Cannes, informuję, że model został wykonany i zaprezentowany na nich. Był to jedyny ruchomy model na targach MIPIM. 

Dziękuję wspaniałemu moderatorowi Polskiego Forum Modelarzy RC p.Konradowi, który skontaktował mnie ze świetnym elektronikiem, sprzedawcy w sklepie na ul. Zawalnej we Wrocławiu, który pomógł mi dobrać elementy do modelu oraz p.Witkowi ze Skierniewic, który mocno zbliżył się do rozwiązania zasady działania mechanizmu modelu projektu mojego autorstwa. Model wykonałam sama, natomiast elektronikę do niego zaprogramował świetny i oddany idei jego pomyślnego wykonania p. Piotr. Wydruki 3D są efektem działań zaangażowanego p.Pawła - pasjonaty druku 3D. 

Prezentację modelu na targach MIPIM można obejrzeć na moim profilu na Facebooku. 

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Dagmara Oliwa

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.