Skocz do zawartości

PILNIE POSZUKUJĘ MISTRZA MODELARSTWA!


Dagmara
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

W moim modelu powĹ‚oka musi Ĺ›wiecić, dlatego musi to być przynajmniej szkĹ‚o akrylowe albo jego zamiennik. 

 

Pani Dagmaro proszę bardziej precyzyjnie określić to świecenie czy to mam być od środka tylko podświetlone, czy z zewnątrz muszą być widoczne pomieszczenia mebelki ITD.? bo to kolosalna różnica 

W realu powłoka ma świecić od zewnętrznej strony,tzn. być półprzeźroczysta, ale do pewnej grubości. Meble nie mają być widoczne z zewnątrz od strony powłoki, gdyż od środka ona będzie nieprzezierna. Jednakże ograniczenia spowodowane skalą skłaniają do uproszczeń. 

Zaraz, zaraz. 

To mamy rozmawiać o świecących drzwiach czy o zawiasach ? O drukowaniu, wycinaniu itp. ? Taką bryłę trzeba polówkami "obciągnąć " z PET czy Viwaka,połączyć tym pierścieniem .

Takie bagażnikowe sterować to wielkie nic . Banalna napędzana serwomechanizmem  dźwigienka na osi obrotu i po sprawie.

Z tego co czytam Vivak to PET-G, który także stosuje się w drukarkach 3d. Jak już wspomniałam wcześniej - nie znam wykonawcy, który by to uformował. Znam stolarza, który ma prasę próżniową, ale nie do tworzyw sztucznych. Może ktoś z Was zna takiego wykonawcę we Wrocławiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diane w hangarze w warunkach " domowych" zrobili to jaja się nie da? Tak czytam właśnie sobie cały wątek, bo bardzo interesujacy ale ciężki do wyobrażenia.. można by chyba choć mały szkic zrobić i będzie wiadomo o czym się rozmawia dokładnie. Bo teoretycznie danych wiele ale każdy z nas ma inną wyobraźnię i u każdego z nas inaczej to wygląda w głowie. Co do technologii produkcji samego jaja się nie wypowiem bo nie znam się i pomimo przeczytania kilkunastu postów nadal nie wiem jak ma to wyglądać finalnie. Co do zawiasów to tak jak kolega Roman napisał. Idealne rozwiązanie. Ale padło gdzieś po drodze ze to stoi na trójnogu. Wiec zawiasów nie schowamy. Pani Dagmaro. Prosimy o bardzo prosty rysunek techniczny ( nawet odręczny i nie koniecznie docelowego "jaja" ). Koledzy napewno pomogą o ile będą mieli wspólne wyobrażenie końcowego produktu. Bo teraz każdy mówi o tym co mu się wydaje ;) Jak to ma mniej więcej wyglądać, jaka w końcu jest podstawa ( płaska czy nie koniecznie ) i jak te " jajo " według Pani ma "rozkwitać". Troszkę więcej danych i będzie szybciej i prościej. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w projekcie :)

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrozumiałem, że może być jajo wykonane z laminatu np. 2 warstwy tkaniny 50g bez żadnego żelkotu ponieważ musi przez to przechodzić światło, którym od środka będzie oświetlane jajo - dom. Na laminat przeźroczysta warstwa jakiejś masy - laminat imitujący szkło, którym co poniektórzy robią stoliki z elementami drewnianymi? Zanurzyć w tym jajo, poczekać aż podeschnie, znowu zanurzyć, aż warstwa zrobi się wystarczająco gruba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cel jest  wysoko . Dagmara przystawiła drabinę ,po której trzeba się wspiąć.Jednym ze szczebli jest sposób napędu uchylnego elementu . Kolejnym jest zawias uchylnego elementu. Oba szczeble są znane więc Dagmara otrzymała odpowiedź jak maja wyglądać te szczeble czyli odpowiedź na pierwotne pytanie sformułowane dość precyzyjne jest. No to do dzieła ! 

Po wpisaniu " zawias bagażnika 125p" w wyszukiwarkę widać co miałem na myśli. Nie trzeba szperać po garażach.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy rzuty i IZO - proszę naszkicować kształt i położenie "drzwi", oraz położenie końcowe po otwarciu.

Bo inaczej dyskutujemy mocno wirtualnie ;)

 

...

Przeczytaj wcześniej.

Ta makieta ma "iść" na konkurs architektoniczny.

Nie można w tym etapie ujawniać takich szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zawiasach. Ale wszystko zostało wyjaśnione. Pozostałe 3 strony to dywagacje co by było gdyby.

No nie do końca wyjaśnione, kształt i położenie osi obrotu ma znaczenie, nikt tu nie wymaga dokładnego modelu budowli.

To wszystko jest powiązane z konstrukcją napędu:

czy istnieje możliwość ukrycia napędu pod "podłogą"

czy oś obrotu jest pod krzywizną ściany czy nad nią itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca wyjaśnione, kształt i położenie osi obrotu ma znaczenie, nikt tu nie wymaga dokładnego modelu budowli.

To wszystko jest powiązane z konstrukcją napędu:

czy istnieje możliwość ukrycia napędu pod "podłogą"

czy oś obrotu jest pod krzywizną ściany czy nad nią itd...

To są pytania wtórne na które musi odpowiedzieć sobie sam architekt. Rozwiązanie techniczne jest : zawias odsunięty do środka (no bo przecież nie będziesz szpecil bryły budynku zawiasem) i do tego schowane serwo. Gdzie? To zalezy co jest w budynku. Po wpisach Dagmary wnioskuję ze jest ogarnieta w możliwościach technicznych i zabrakło jej tylko tej jednej rzeczy. Teraz ona musi sobie to wkomponować bo tylko ona wie co jest w środku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mówiłem, że zawias bagażnikowy ? Animacja znakomita-bagażnikowy i dodatkowo składany !

 

Mam kolejne dwa rozwiązania ale powstrzymam się .

Oj tam, oj tam - po co od razu maluch - taki nie wystarczy?

Czyżby ukryta kryptoreklama?

Meblówki też to potrafią, tylko problem miniaturyzacji.

Zawiasy

Czyżby ukryta kryptoreklama?

Meblówki też tak potrafią - tylko problem wielkości.

post-4916-0-52224500-1549569371_thumb.jpeg

post-4916-0-90312600-1549569397_thumb.jpeg

post-4916-0-86492600-1549569412_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem dzisiaj po kolejnych spotkaniach. Ustalenia są następujące - ja wykonuję model wraz z moimi pomocnikami. Jeden z forumowiczów postara się przetestować mechanizmy na fragmencie mojego roboczego modelu. Poniżej kilka roboczych szkiców dla zobrazowania idei projektu i kwestii mechanizmów w nim. 


Naszkicowałam aksonometrię, rzut i przekrój fragmentu budynku. 


Padło pytanie o umiejscowienie mechanizmów. Mogą zostać zamontowane pod podłogą. Kwestią do rozwiązania jest typ zawiasów, siłowników, dźwigni, linek itp. Przedstawiono milion wersji, ale... ja to muszę fizycznie wykonać i to  nie na kartce, ale w realu. Najlepiej bazować - na ile to możliwe - na gotowych rozwiązaniach. 

post-21763-0-93562200-1549570463.jpg

post-21763-0-76368800-1549570490.jpg

post-21763-0-76441900-1549570497.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyżby ukryta kryptoreklama?

Kryptoreklama jak już. Ale nie. Po prostu bawiłem się tymi zawisami ostatnio przy moich urządzeniach. Przyjrzyj się dokładnie różnicy w ruchu takiego zawiasu vs takiego jak zaprezentowałeś.

 

 

Polecam się przyjrzeć zawiasom meblowym do górnych szafek Bluma, Hetticha np. typu Aventhos. Mogą być one wyposażone w napęd. Niestety są dosyć duże ale bardzo "techy" i mogą być ozdobą każdego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryptoreklama jak już. Ale nie. Po prostu bawiłem się tymi zawisami ostatnio przy moich urządzeniach. Przyjrzyj się dokładnie różnicy w ruchu takiego zawiasu vs takiego jak zaprezentowałeś.

 

 

Polecam się przyjrzeć zawiasom meblowym do górnych szafek Bluma, Hetticha np. typu Aventhos. Mogą być one wyposażone w napęd. Niestety są dosyć duże ale bardzo "techy" i mogą być ozdobą każdego projektu.

Mebli w swoim życiu naprojektowałam się sporo (oczywiście zrealizowanych). Siłowniki do klap w szafkach wiszących są mi dobrze znane. Tutaj jednak mowa o mikroskopijnych mechanizmach. One nie mogą mieć więcej niż kilka centymetrów. 

Przechodzimy ze skali zegara z wyskakującą kukułką na zegarek na ręce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryptoreklama jak już.

.....

Masz rację złapałem się w "ukrytą" pułapkę językową ????

Wracając do tematu - jasne, że zawias że zdjęcia tutaj się nie nada - zbyt duży kąt otwarcia.

Po umieszczeniu przez Dagmarę szkiców problem wydaje trochę złożony.

Tego raczej nie da się załatwić jednopunktowym, o stałej osi obrotem. Poza tym zostaje rozwiązanie napędu, będzie potrzeba dość dużego momentu.

Może więc coś takiego - zwykły zawias z osią obrotu jak najbliżej dolnej wewnętrznej krawędzi drzwi umieszczony na wysuwanej prowadnicy, napęd linkowy - jak przy trapach, (możliwy do ukrycia w ścianach działowych. Wysuwamy i opuszczamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zabrał do tego inaczej. Raczej napędy pneumatyczne lub lepiej hydrauliczne - są również w skali modelarskiej. Nie wiem jaki masz budżet ale liniowe siłowniki modelarskie nie są aż tak drogie. Dodatkowo zabudowa w podłodze jest prosta a i później sterowanie całą grupą siłowników ich sekwencją byłoby prostsze. Ale to w sumie nie ważne. Bez narzędzi typu Solid Works wszelkie próby na żywca to strata czasu i pieniędzy choć zapewne pasjonująca. Kibicuję tak czy tak bo uwielbiam takie wyzwania i mam nadzieję, że będziesz zamieszczać zdjęcia z postępów by zaspokoić rozbudzoną ciekawość...????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.