Jump to content

Eclipson Model Y z drukarki by przemo


przemo
 Share

Recommended Posts

Hej.

Z racji że coś mi się dam udaję ostatnio opanować moją drukarkę i że dawno nie budowałem coś co lata na skrzydłach więc zakupiłem za 10 euro pliki takiego 1 metrowego mikrusa. 

pobrane.thumb.jpg.e0db0f2c5ea882ea58c449dd51427c16.jpg

 

link do strony

https://www.eclipson-airplanes.com/model-y

 

Będę drukował z transparentnego PLA w kolorze żółtym ... zerknąłem na cenę LW PLA ? ale jak na pierwszy mój raz z czymś co lata z drukarki( a przynajmniej mam nadzieję że będzie latać) to wolę tyle kasiurki nie uwalić w postaci zepsutego materiału za taką cene (rolka 750g ponad 200 PLN). Może innym razem ... choć waga według powiedzmy producenta w LW PLA jest zdumiewająca w porównaniu do zwykłego PLA

 

1542347778_specyfikacjamodelyyeclipson.thumb.png.46dd39560d2a1a1413a288f2ff4edebd.png

 

Co do samego wyposażenia to nie będę za bardzo szalał ... pierwszy rzut oka na abc rc i tak sobie wstępnie wybrałem 

serwa 4 sztuki Toer Pro 90MS https://abc-rc.pl/product-pol-1227-Serwo-TowerPro-MG-90S-13g-1-8kg-cm-metalowe-zebatki.html

w zasadzie moje ulubione i sprawdzone.

Choć za 6.90 PLN też kuszą ale swoją ceną https://abc-rc.pl/product-pol-788-Serwo-SG-90-9g-1-8kg-cm-Micro-servo-SG90.html

 

silnik https://abc-rc.pl/product-pol-6763-Silnik-ABC-Power-A2212-1400KV-2-3S-180W-ciag-830g.html

duże kv ale śmigło za to 8" mniejsze będzie. ESC jakieś w domu znajdę. Odbiornik do Frsky muszę jakiś kupić nie mam nic w zapasie a mam gdzieś wolnego R-XSR, myślałem nad jakimś konwerterem ale lepiej dla mnie będzie jak kupie zwykły na allegro znalazłem takiego https://allegrolokalnie.pl/oferta/odbiorniki-frsky-v8fr-ii-nowki-niesmigane

 

Mam dwa pakiety 3S 1800 mah, na pierwszy rzut mogą wydawać się za duże i ciężkie ale producent do wydruku z PLA zaleca 3S 1500 mah więc może nie będą złe :)

 

Na chwilę obecną tyle ....

co do plików zakupionych to są pliki stl i gcode. Znajdę jakiś mały element na gotowym gcodzie i sprawdzę dla czystej ciekawości jak to będzie wychodzić, choć to rozwiązanie może nie okazać się trafne ale tego dowiem się jak wrzucę do druku.

Liczę że w przyszłym tygodniu zacznę coś drukować :)

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pogrzebałem w instrukcji montażu tegoż modelu i przepatrzywszy moje filamanty postanowiłem że już cosik wydrukuje ... z racji że będę go drukował na żółty transparent i zważywszy że pewne elementy "producent" przewiduje że można wydrukować z pet g a że miałem kolor czerwony transparentny i kolor czarny co nie co już wydrukowałem 

pierwsze to osłona kabiny, w zasadzie były dwie wersje ... pierwsza delikatnie nacisnąłem i połamały się od razu wzmocnienia (dwie wypukłości) od środka osłonki. W Curze udało mi się opnaować ustawienia i tylko w te wypukłości wprasowałem 10 % wypełnienie i jest dużo sztywniejsza i jej nie połamałem ... wzrost wagi 2 gramy (porównanie pierwszego wydruku z drugim). Osłonka waży 15 gram. Kombinowałem też z ukryciem szwa. W pierwszej wersji szew miałem chaotycznie rozrzucony powiedzmy po wydruku w obecnym chciałem i udało mi się zrobić żeby szew był od środka i na środku. Efekt tego taki że szew i w środku wydruku ale i tak go widać ... w sumie nie makieta, więc nie mam co przesadzać grunt że jest w jednej linii :)

 

20200322_194441.thumb.jpg.82cbc0c43da1e54b774db99c16af79af.jpg

 

Wydrukowałem również przednią goleń podwozia razem z kołami ... jedno koło 6 gram wagi, przednia goleń z kołem, gumkom i osią 2 mm pręt stalowy waży 13 gram (to co na zdjęciu).

 

20200322_195340.thumb.jpg.41aa0f0bf7f56a51681e60225fa57adc.jpg

 

Zawieszenie fajnie działa ... chyba przerobie tylne golenie tak żeby były również amortyzowane resztę kół ... czas mam :)

 

 

CDN ... w środę wrzucę na drukarkę pierwszą część kadłuba :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie widziałem go wcześniej ... wydaje się, że ten Joker jest lepiej narysowany jak model Y no ale rozpiętość też jest ponad 2 razy. Zobaczymy jak mi pójdzie z tym mikrusem ... na chwilę obecną podoba mi się taka forma budowania muszę przyznać choć za wiele nie mam zrobione :)

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, przemo napisał:

Kombinowałem też z ukryciem szwa. W pierwszej wersji szew miałem chaotycznie rozrzucony powiedzmy po wydruku w obecnym chciałem i udało mi się zrobić żeby szew był od środka i na środku. Efekt tego taki że szew i w środku wydruku ale i tak go widać ... w sumie nie makieta, więc nie mam co przesadzać grunt że jest w jednej linii :)

Najłatwiej usunąć szew jak jest w jakimś ostrym rogu, wystarczy wtedy zeskrobać ostrym nożykiem - i po kłopocie.

Nie używam Cury, ale z tego co wiem jest tam opcja "z-seam alignement - sharpest corner", albo ustawić za pomocą współrzędnych najbliżej jakiego punktu ma się zaczynać/kończyć ścieżkę (ja robię tak w S3D).

Link to comment
Share on other sites

Z peta mam kłopot z usunięciem szwu jeszcze w dodatku jak element jest cienki jak np ta owiewka, robi mi się tak zgrzew na szwie ... w PLA nie mam tego problemu albo nie zauważałem no i dochodzi temat że peta mam transparentnego a PLA nie ... ocenie jak dojdzie mi transparentne PLA. Ustawienie ukrywania szwu przerabiałem  W zasadzie mogłem zrobić szew na jednym boku no ale ... może wydrukuje do nowa tą owiewkę i z PLA a nie z Peta. W zasadzie mam kolor szary jasny, nowy zapas szarego ciemnego i coś jeszcze koloru zielonego więc coś tam dobiorę :)

Link to comment
Share on other sites

Był a w zasadzie jest ale delikatnie różni się od tego kształtem skrzydeł i jak dobrze pamiętam był z pływakami.

Jak dobrze pamiętam to PLA robi się plastyczne przy 50 albo 60 stopni, wydaje mi się że nie ma strachu. Próbowałem tych slajserów ale cura mi najbardziej przypadła do gustu.

Link to comment
Share on other sites

Ja akurat korzystam z Win10.

Dzisiaj przyszedł filament no i już pierwsza część kadłuba ściągnięta ze stołu ... przyznam że drukując po jednej ścianie czyli tak jak producent zaleca wydawało mi się że będzie to wiotkie a jednak nie ... oczywiście elementy tam gdzie jest otwarty kadłub wiadomo że będzie wiotkie ale tam gdzie wydruk jest zamknięty czyli przód to spoko i jestem pod wrażeniem ... ale i tak sklejenie całego kadłuba da dopiero jakieś spostrzeżenie na całość ... póki co mam tyle :) wkleiłem już sobie mocowanie przedniej goleni a mam ją z peta g wydrukowaną. Tylne podwozie jednak chyba przerobie na amortyzowane tak jak przednie, znaczy wykorzystam przedni wahacz do tylnego koła więc przerobie tylko same tylne golenie ... a taka moja modyfikacja ... ostatnie latam tylko kopterami i Ciekawe czy będę umiał polecieć modelem ;)

 

20200325_175111.thumb.jpg.299705ebe62b144954db8d77046b0be6.jpg

 

20200325_175038.thumb.jpg.bc1f63e48545cbf31b108fcaab7fcfd2.jpg

 

Teraz wlatuje mi wręga silnika z uchwytami na serwa, a na noc będę puszczał drugi człon kadłuba bo czas druku to około 6 godzin. 

Zaczynam mi się ten model coraz bardziej podobać :)

 

CDN ...

Link to comment
Share on other sites

No to kadłub wydrukowany ... to na zdjęciu waży 103 gramy ... jak wyjdę z pustym modelem te powiedzmy "książkowo-producentowe" 400 gram na zwykłym PLA będę szczęśliwy ... jak wyjdę ponad 400 gram też będę szczęśliwy ... jak poleci będę jeszcze bardziej szczęśliwy ... ogólnie scenariusz optymistyczny :P

20200326_191152.thumb.jpg.7544e3342fdd64f3dae17d0254bc1947.jpg

 

Parę drobiazgów mam też dodrukowanych ale tego nie wrzucam na wagę na razie, wrzucam to co stanowi już powiedzmy całość. 

Bilans na dzisiaj 103 gramy 

 

Jest zajęcie w ramach #zostańwdomu choć do pracy iść jutro trzeba ...

 

CDN ...

Link to comment
Share on other sites

Mocno chropowata to nie jest. Szlifowanie PLA jest dość ciężkie tzn nie że się nie da ale powierzchnia nie robi się za fajna po przeszlifowaniu, mogą tworzyć się nitki, ale tutaj może doświadczenie w tym nie jest ogromne więc jak ktoś ma większe doświadczenie w tym temacie to niech się wypowie za mnie :)

Marcin buduje B-25 z drukarki

i o malowanie zapytaj najlepiej jego :) ... ja jeszcze nic nie malowałem co wyszło z mojej drukarki.

 

Ogólnie do modelu doszedł mi już centropłat, jutro będę drukował kolejne elementy skrzydła. Dzisiaj spodziewam się PLA transparentnego w kolorze czerwonym i skrzydło będzie mieszane kolorami. Jedno co nie podoba mi się to sam pomysł na zamontowanie sterów (SW, SK i lotki) na taśmie duck tape.

 

3;50 mniej więcej pokazują jak to zrobić. Wydrukuje wszystkie elementy, jak już je będę miał zastanowię się jak to zrobić inaczej jakoś tak żeby mi tzw "bandy nie szpeciło" mam akurat duck tae w kolorze czerwonym więc z drugiej strony źle tez by to nie wyglądało. Z drugiej strony wygląda to głupio ale działa więc nie jest to głupie. Czas pokarze :)

Link to comment
Share on other sites

No z malowaniem jest zabawa ;)

 

Natomiast co do zawiasów, to obczaj, czy da radę zrobić je starożytną metodą piankolotową: z taśmy klejącej (najlepiej wzmacnianej).

Żeby było mocniej, można powierzchnie, na które będzie klejona taśma przesmarować UHU Porem.

A żeby jeszcze mocniej było, to po przyklejeniu przejechać żelazkiem modelarskim nastawionym na około 100oC. Sprawdzone przy maskowaniu Mitchella - Oracal się trzymał jak pijany płotu, a z PLA się nic złego nie podziało.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 27.03.2020 o 11:59, poharatek napisał:

No z malowaniem jest zabawa ;)

 

Natomiast co do zawiasów, to obczaj, czy da radę zrobić je starożytną metodą piankolotową: z taśmy klejącej (najlepiej wzmacnianej).

Żeby było mocniej, można powierzchnie, na które będzie klejona taśma przesmarować UHU Porem.

A żeby jeszcze mocniej było, to po przyklejeniu przejechać żelazkiem modelarskim nastawionym na około 100oC. Sprawdzone przy maskowaniu Mitchella - Oracal się trzymał jak pijany płotu, a z PLA się nic złego nie podziało.

Dzięki Marcin. Wzmacnianej nie mam ale za to zwykłą przeźroczystą mam, dam dwie warstwy powinno być tak samo. W zasadzie to można dać taśmę pakową myślę przeźroczystą też powinno być dobrze :)

 

Przyszedł mi czerwony transparentny filament ... będę miał żółto różowy model ... no cóż kupiłem nie wyrzucę ... trzeba zużyć:D

Link to comment
Share on other sites

Tym czasem drobna aktualizacja bo za wiele to już dzisiaj do modelu nie dodrukuje.

Filament jak pisałem zamiast czerwonego zrobił się różowy 

 

20200328_155558.thumb.jpg.d1d0fc8b674307ca4bb6d69bffa88d80.jpg

 

kurcze kupiłem to i wykorzystam nie będę wyrzucał ... widać zdrową różnicę między golenie podwozia a statecznikiem pionowym ... dodatkowo wywaliłem gumkę recepturkę z podwozia i zastąpiłem ją sprężyną, przynajmniej nie sparcieje pod wpływem czasu.

 

tak wygląda na razie to co poskładane do kupy.

20200328_155547.thumb.jpg.fc217e7585f372ac82dbcab08dadac88.jpg

 

w kadłubie już są haki do gumy do mocowania skrzydła i wręga silnika ... waga to co na zdjęciu 137 gram.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.