Skocz do zawartości

pilarka k1 zssr


Ciosku
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Ciosku napisał:

Witam, posiadam pilarke modelarską made in ZSSR, poszukuje do niej tarczy tnącej do drewna, średnica 62mm. Obleciałem wszystkie markety i nic. Może komuś zalega i jest niepotrzebna.

Foto z neta.

Pozdrawiam

Z.jpg

kup frez tarczowy do metalu #0,8 mm lub # 1mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, d9Jacek napisał:

kup frez tarczowy do metalu #0,8 mm lub # 1mm

Oryginalna tarcza miała rozwiedzione zęby .

Na frezie do metalu zabijają się zęby trocinami i przestaje skutecznie ciąć.

Listewki sosnowej nie utnie , dym idzie z freza i koniec ciecia.Może balsę niewielkiej gubości to da radę , ale sosny na pewno nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak Jacek mówił frez się bardzo dobrze sprawuje w sośnie ostatnio ciąłem listwy 15x15mm takim frezem i nic sie nie paliło więc się da tylko trzeba wiedzieć co zrobić żeby taki frez odpowiednio ciął a listwy sosnowe wychodzą jak z pod grubościówki 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pilarka nazywa się "umiełyje ruki". Mam ten zestaw od 79r. ub.wieku (?aż nie mogę uwierzyć), bardzo przydatny. Widać po nim minione lata. Na zdjęciu jest założony frez do metalu 0,8mm. Używam go do wycinania listewek sosnowych do max 4mm. Jest idealny do tego celu, listewki są bardzo gładkie. Oczywiście nie jest super wydajna z tym frezem ale przecież nie oto chodzi.

Stolik dorobiłem bo używam również tarczy 100mm (na zdjęciu) i tu już można sobie pozwolić na listewki do 10mm. Należy dorobić odpowiedni pierścień centrujący do tej tarczy. Wydajność jak wyżej.

 

242d226f20f498e5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widać kolega Adam pokazał że sie da jednak jest mały problem bo frezy aby  wydajność cięcia wzrosła trzeba troche przerobić wtedy frez tnie bez zbędnych oporów oraz odpowiednio odprowadza wióry z rzazu oraz nie grzeje się co jest bardzo ważne bo tarcza się może skrzywić i wtedy czeka ją tylko kubeł ( przekonałem sie na własnej skórze ) a informację jak przerobić freza jest w książce opisującej tajniki modelarstwa lotniczego z roku 1955 w temacie o piłach strugających 

wydajność takiej piły zależy również od mocy silnika u mnie jst na chwilę obecną 2kw a docelowo będzie 3 lub więcej 

P.S.

w trakcie wykonania jest u mnie piła odcinająca 10 listew na raz to będzie wydajność ;)  

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Artur Lis napisał:

 

Kolego, Yarun a mógłbyś załączyć  zdjęcie tego freza jak go przerobiłeś ?  

 

 

Arturze kolego drogi podałem gdzie szukac tej informacji ;)  w książce o której wspomniałem podane są nawet konkrety czyli wymiary owych przeróbek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta kniga jest dostępna w archiwum tutejszego forum więc nie macie co narzekać że nie da rady jej znaleźć ;) tylko trzeba szukać wiedzy chcieć jej poszukać a nie czekać na gotowe informacje 

Marku to co podałeś to nie to te tarcze się do niczego nie nadadzą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dobra  to  ja się włączę po raz kolejny  jako ten "spirytus movens" ? i ten co napisał  ,że się napewno da -     Kamil  , wybacz , proszę ?

ksiązka Olega Gajewskiego pt MODELARSTWO LOTNICZE " , gdzie można  znależć  rozwiązania i technologie  uważane dziś za archaiczne,  co nie do końca  jest prawdą.

Opisana jest tam przeróbka freza do metalu na tzw piłę strugającą....ot i cały sekret...

I proszę  nie pisać ,że " coś się nie da "  bo się da i ze znakomitymi efektami....  w dośc trudnych latach 80-tych sprawdzaliśmy to w modelarni na Stalingradzkiej a obecnie Jagiellońskiej......niestety modelarni już nie ma ..a szkoda .....tu pozdrowienia dla Marka Romana, Andrzeja, "Jogiego" i innych .....jeżeli pojawiają się na Forum

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.