Skocz do zawartości

Model F2b treningowy


PiotrSzmagier
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.02.2021 o 18:57, sylkub napisał:

Robert,  to prośba o zrobienie pliku ( jeśli masz czas ) .Miejsce myślę, że było by wyśmienite  u Łukasza ale on jeszcze o tym nie wie. Zobaczymy ilu będzie chętnych.

Pozdrawiam

S.K.

Artur ,czy te plany były gdzieś publikowane?

 

Jasne, że zrobię, tylko akrobata czy pętli? Jedno i drugie ładne, i z historią ;)

 

18 godzin temu, PiotrSzmagier napisał:

Takie skarby dziś w Częstochowie zakupiłem ?

20210216_215706.jpg

 

O, nawet nie wiedziałem że z modeltechu mają jeszcze te orczyki, swojego czasu stosowałem je do modeli F2D Combat ;)

 

Cytat

Pytanie mam odnośnie budowy tytułowego modelu, plany przewidują wykonanie prawego skrzydła krótszego o 5cm, czy jest konieczna taka asymetria ?, ster kierunku będzie odchylony, silnik też.

 

Asymetrię trzeba zachować, ale 5cm moim zdaniem do dużo za dużo... ja bym zrobił maksymalnie 25mm dłuższe wewnętrzne skrzydło od zewnętrznego.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, PiotrSzmagier napisał:

Właśnie się okazało że mają na zamówienie, z dnia na dzień i mają też ostatni zestaw akrobatka z wszystkimi akcesoriami, linki, uchwyt, zbiornik etc.... tylko silnik i latac.

A ja linki zamówiłem w Rosji ?

Szkoda że nie powiedziałeś z chęcią bym się dołączył do zamowienia

3 godziny temu, Robert Tomzik napisał:

 

Jasne, że zrobię, tylko akrobata czy pętli? Jedno i drugie ładne, i z historią ;)

 

 

O, nawet nie wiedziałem że z modeltechu mają jeszcze te orczyki, swojego czasu stosowałem je do modeli F2D Combat ;)

 

 

Asymetrię trzeba zachować, ale 5cm moim zdaniem do dużo za dużo... ja bym zrobił maksymalnie 25mm dłuższe wewnętrzne skrzydło od zewnętrznego.

 

 

 

Nie trzeba robić asymetrij.Wystarczy wykłon silnika,wychylony ster i ciężarek na koncówce skrzydla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło skrajne jest krótsze z prostego powodu. Prędkość prawego skrzydła jest  większą niż lewego. A jak dobrze wiesz skuteczność sterów i sprawność skrzydła jest zależna od prędkości. I to wykładniczo a nie proporcjonalnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, kszczech napisał:

Skrzydło skrajne jest krótsze z prostego powodu. Prędkość prawego skrzydła jest  większą niż lewego. A jak dobrze wiesz skuteczność sterów i sprawność skrzydła jest zależna od prędkości. I to wykładniczo a nie proporcjonalnie. 

 

Przestań to w modelach prędkich się stosuje.F2A.Ale nie dlatego co piszesz ale dla tego ze te częsci generuja zbędny opór.Widziałeś kiedyś combata asymetrycznego?Więc ni pisz bzdur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert , zrób jednego i drugiego .Będzie możliwość wyboru. Dla  obu modeli po jednym  żeberku bo skrzydło jest prostokątne .

 

 

Co do budowy krótszych zewnętrznych skrzydeł to w modelach tej wielkości i budowanych do  celów treningowych czy wznowieniu się po latach w lataniu na uwięzi to nie ma to znaczenia .Można zbudować skrzydła asymetryczne jak i równe . Nie będzie to miało istotnego znaczenia. Najważniejsze jest aby model aby model był równy tzn. zachowane katy  zgodnie ze sztuką oraz nie może być za ciężki. Model , którego rysunki zamieszczałem razem z Akrobatkiem  ma równe połówki skrzydeł i latał bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem właśnie plany modelu ZM79 z pierwszej strony wątku, zamieszczone przez kolegę 'Uszek" i jest to praktycznie dokładnie ten model który robię tylko jak by w innej technologii i skrzydła ma symetryczne, więc zdecydowałem się w moim też zrobić równe :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzesiek napisał:

Przestań to w modelach prędkich się stosuje.F2A.Ale nie dlatego co piszesz ale dla tego ze te częsci generuja zbędny opór.Widziałeś kiedyś combata asymetrycznego?Więc ni pisz bzdur.

W tytule jest f2b więc to raczej nie kombat. Chyba że się mylę. 

We wszystkich planach f2b jakie widziałem skrzydło prawe jest krótsze. 

Szukałem opisu dlaczego i nie znalazłem. Wszędzie są takie wymijające odpowiedzi jak tutaj. 

Więc spróbowałem to przeanalizować i wyszło, że prawe leci o 1.5 m/s szybciej. 

Ale to tyko moje domysły. 

Może jest inny powód. 

 

Hej

P. S. W modelach f2a prawego skrzydła przeważnie nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do analizy teoretycznej asymetrii skrzydeł modeli F2B, to kolega Krzysiek (kszczech) ma rację. Różnica prędkości obu płatów jest różna i aby siły w czasie akrobacji były takie same, zewnętrzne skrzydło jest odrobinę krótsze. Chodzi o to, by w czasie gwałtownych zwrotów, model nie "kiwał się" z powodu większych sił na zewnętrznym płacie. To oczywiście teoria, a praktyka pokazuje, tak jak napisał Sylwek, że dobrze latają modele zarówno ze skrzydłami asymetrycznymi, jak i równymi.

Moje modele miały skrzydła symetryczne i latały bardzo dobrze.

Wracając jednak do modelu Piotra - czy przypadkiem nie zapomniałeś o łożu silnika? W sklejkowe wręgi powinny być wklejone klocki bukowe. W Twoim modelu ich nie ma. Masz jakąś inną koncepcję mocowania silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w ciągu ostatnich trzech sezonów zrobiłem modele które proponujecie. Od Perkoza przez treningowego Sobasia a na Akrobatce skończyłem. Perkozem nie poszalejesz ale do nauki całkiem fajny. Sobaś (plany w książce A. Rachwała) z niesymetrycznymi skrzydłami latał fajnie i nie fajnie skończył. Akrobatek lata najlepiej (ten z Modelarza) bo oryginalny zestaw lepiłem 100 lat temu ale różnice są bardzo małe. 

WP_20160218_21_27_47_Pro.jpg

WP_20160218_21_28_02_Pro.jpg

WP_20170308_19_01_43_Pro.jpg

WP_20170308_19_01_56_Pro.jpg

Akrobatek.jpg

Akrobatek1.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

21 minut temu, Nielot napisał:

A ja w ciągu ostatnich trzech sezonów zrobiłem modele które proponujecie. Od Perkoza przez treningowego Sobasia a na Akrobatce skończyłem. Perkozem nie poszalejesz ale do nauki całkiem fajny. Sobaś (plany w książce A. Rachwała) z niesymetrycznymi skrzydłami latał fajnie i nie fajnie skończył. Akrobatek lata najlepiej (ten z Modelarza) bo oryginalny zestaw lepiłem 100 lat temu ale różnice są bardzo małe. 

 

 

WP_20170308_19_01_43_Pro.jpg

WP_20170308_19_01_56_Pro.jpg

No ten Sobaś po prostu cudo! 

jaka folią oklejałeś ?

21 minut temu, Nielot napisał:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.