Skocz do zawartości

PZL P1 Protoplasta wszystkich PZL-ek


Rekomendowane odpowiedzi

A teraz o modelu którego budową chciałbym się tutaj podzielić, prosząc jednocześnie o wyrozumiałość, doping  i fachowe uwagi.

Nigdy nie myślałem o tym samolocie a nawet nie wiedziałem że został skonstruowany, dopóki nie zobaczyłem wizualizacji wykonanej przez p. Rysia.

Tak mnie ten rysunek zauroczył, że zacząłem szukać w necie czy jest do nabycia taki model. Jest dużo różnych PZL-elek  a to właśnie od niego zaczęła się cała rodzina naszych najlepszych w tym czasie płatowców.

W jednym ze sklepów zauważyłem nową wycinankę od p. Jarka Suchockiego ale był to PZL P8. Z braku czasu aby model zbudować od podstaw postanowiłem zrobić konwersję P8 na P1 jako, że oba te samoloty są do siebie b. podobne. Na pierwszy rzut oka różnią się wielkością silnika, podwoziem, zastrzałami i obrysem statecznika pionowego. Oczywiście tych różnic jest dużo więcej ale nie mam zamiaru budować makiety lecz model do rekreacyjnego latania, który będzie wyglądem jak najbardziej zbliżony do P1. Model jest w skali 1:5 czyli ma ok 2 m rozpiętości. Przy okazji robię konwersję na elektryka bo ze spalinami rozstałem się już dawno, głównie z przyczyn praktycznych.

 

Mam nadzieję, że moje relacje z budowy, zainteresują innych modelarzy tym modelem samolotu, który, nie wiem dlaczego, nie jest widoczny na naszych lotniskach.

 

Zestaw od. p. Suchockiego składa się z:

- wycięte laserem wszystkie elementy konstrukcyjne, ze sklejek i balsy

- listwy sosnowe

- arkusze balsy w rożnych grubościach

- elementy z laminatu: osłona silnika, owiewki kół i chłodnicy

- inne akcesoria dodane na moje życzenie takie jak zawiasy, koła, snapy...

w załączeniu kilka  wizualizacji wykonanych przez p. Rysia, samolot wygląda na nich fantastycznie !

OIP (1).jfif OIP (3).jfif OIP.jfif

budowę zacząłem od montażu ramy, elementy są dobrze spasowane, tak że nawet nie ma miejsca na klej ...

20210123_102100.jpg

20210123_102127.jpg

OIP (1).jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

a teraz skrzydła zewnętrzne, wszystkie elementy całkiem dobrze spasowane, mam zamiar malować model więc skrzydła oklejam balsą w całości, na górze 2 mm a na dole 1,5mm, zdecydowałem się również na zastosowanie gotowego łoża

pod serwa które mają zabezpieczającą a przy okazji dobrze wyglądającą owiewkę. W zestawie było łoże wycięte ze sklejki.

20210109_191854.jpg

20210130_193501.jpg

20210130_193406.jpg

20210130_193420.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji to szukam pilota do mojego modelu, czy ktoś może mi podpowiedzieć gdzie mozna go kupić, obszukałem sklepy w necie ale nie było w tej skali (1:5) z tego okresu , najlepiej żeby to był jeszcze Polak oczywiście :)

Teraz, Grifon napisał:

Świetny temat na model, będzie ciekawie, powodzenia.

Dzięki za słowa otuchy, zawsze się przydają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Bojan napisał:

A tak przy okazji to szukam pilota do mojego modelu, czy ktoś może mi podpowiedzieć gdzie mozna go kupić, obszukałem sklepy w necie ale nie było w tej skali (1:5) z tego okresu , najlepiej żeby to był jeszcze Polak oczywiście

https://modelemax.pl/pl/178-piloci?page=4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, paweln7 napisał:

https://modelemax.pl/pl/178-piloci?page=4

 

Dziękuję,  chyba ten ostatni (1:5) w goglach będzie najlepszy ?

22 minuty temu, Grifon napisał:

Świetny temat na model, będzie ciekawie, powodzenia.

Dzięki za słowa otuchy, zawsze się przydają :)

11 minut temu, paweln7 napisał:

https://modelemax.pl/pl/178-piloci?page=4

A Twoje modele wspaniałe !  Pozwolisz, że w wolnym czasie obejrzę je wszystkie?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zestaw elementów statecznika i sklejone stery wysokości

20201225_104441 (2).jpg

20210123_101746 (2).jpg

 

 

 

Teraz mam konkretne zapytanie do bardziej doświadczonych Forumowiczów, czy taki silnik pociągnie model który będzie ważył ok 6 kg przy rozpiętości 2m ?

silnik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.