Skocz do zawartości

Brak balsy w sklepach.


model

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-31455666

22 minuty temu, pawkar napisał:

Może idzie ku lepszemu :)

Może, tym bardziej, że i technologia łopat ewoluuje, i być może zużycie balsy do tego celu spadnie...

https://swiatoze.pl/elastyczne-lopaty-turbin-wiatrowych-maja-zginac-sie-pod-wiatr-jak-drzewa/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2023 o 20:39, RomanJ4 napisał:

Może, tym bardziej, że i technologia łopat ewoluuje, i być może zużycie balsy do tego celu spadnie...

Mam nadzieję ,że masz rację ale obawiam się ,że zainteresowanie modelarstwem na tyle spadło ( mam na myśli budowanie modeli) ,że po prostu żadnej firmie się nie opłaca ciąć balsy na modelarskie potrzeby. Pewnie robią to tylko dla firm które biorą hurtem duże ilości i z tego produkują zestawy.

Ale może nie będzie tak źle i być może będzie jak piszesz. Mam taką nadzieję:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak piszesz Ares. Jest jeszcze inny problem . Kupno belek balsy w długości 1000 mm i dłuższej jest w tej chwili    W Europie problemem a jesli balsa jest to twarda i droga . Główny sort to długość 620 mm i 630 mm . Ja rozważałem kiedyś produkcje dla modelarzy ale jest to zupełnie nieopłacalne a trzeba kupę kasy władować w urządzenia żeby te deski szlifować . Odpad jest koszmarny a zainteresowanie znikome już . Mam 42 lata jak trafiłem do modelarni miałem 13. Wtedy balsa to było „achh” kazdy robił modele sam z balsy , sklejki . Potem zacząłem na różnych modelarskich imprezach sprzedawać odpadki z produkcji ( balsowe ) szło wszystko. Dzis zadna modelarnia tego nie chce . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mike217 napisał:

Wtedy balsa to było „achh” kazdy robił modele sam z balsy , sklejki

No tak to już jest, ja nadal uwielbiam balsę i budowanie od podstaw modeli ale mam świadomość że to już rzadkość. 

Dlatego również ogarniam inne metody budowy np. Kompozyt z worka próżniowego albo modele ze styrodury kryte folią itp. 

Nawet jeśli z balsą będzie problem to pozwoli mi to na dalsze budowanie modeli tyle że innymi metodami. 

A małe ilości na lokalne wzmocnienia powinny być dostępne. Nawet jeśli będzie to tylko twarda odmiana. 

Szkoda że nie uruchamiasz produkcji dla modelarzy ale rozumiem Ciebie : ekonomia i rynek rządzi się swoimi prawami. 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest brak balsy w długości 1000 mm . Jest w Europie dostępna tylko we Włoszech ale jest za droga i marnej jakości . A w realiach dzisiejszej Polski niestety jako producent muszę liczyć kazdy grosz i głowie się jak tu dalej produkować swój podstawowy wyrób … 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tutaj o brak balsy w Polsce, czy w Europie?

Pytam, bo w Austrii i u nas nie wyglada na to, by byly problemy z jej brakiem. Ale fakt, z jakoscia roznie bywa, a w zakupie wysylkowym raczej trudno samemu wyselekcjonowac pasujaca jakosc.

Jesli kto koniecznie potrzebuje balsy i bylby gotow placic cene wysylki do Polski, zamieszczam dwa linki:

https://holzverbindungstechnik.com/modellbau/balsa-sperrholz/balsabrett-hochwertiges-balsaholz-1-mm-bis-30-mm-dicke?number=C6451

https://www.lindinger.at/de/Bauzubehoer-Mehr/Werkstoffe/Balsa-Sperrholz/

 

To tylko przyklady, ale w razie potrzeby moge wyszukac wiecej ofert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Belki to co innego. U nas mozna sporadycznie dostac, ale wybor faktycznie ograniczony.

Tutaj na przyklad nawet w dlugosciach ponad 1000mm i przekrojach 105-160x40+mm (ten plus ma oznaczac ponad 40mm):

https://thomabalsa.com/balsaholz

To jest specjalistyczny handlarz balsy. Cen nie podaja, wiec moze byc niekoniecznie tanio. Trzebaby zapytac, czy sa w stanie dostarczyc potrzebne przekroje, no i czy wysylaja do Polski oraz ile to kosztuje.

 

Jak trzeba cos przetlumaczyc, chetnie pomoge.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć wszystkim, chciałbym polecić kolegę mike217 - kilka dni temu napisałem do niego ze poszukuje naprawdę twardej balsy bo taka jest mi potrzebna.. kupiłem od niego balsę bardzo dobrej jakości. Po rozmowie z Michałem dowiedziałem się dużo o balsie którą posiada i w każdym stopniu twardości oraz wadze ma dostęp do balsy Ekwadorskiej i chyba jeszcze Graupnera w beleczkach ,bez problemu dobrał mi taka jakiej szukałem...szczerze to zdziwiłem się ze mogłem taka dostac,rewelacja...  jeśli ktoś z kolegów szuka to śmiało piszcie do Niego a na pewno się dogadacie....można tez podjechać do Niego i samemu wybrać sobie to co potrzeba....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mi już balsy na nowy rok nie zabraknie?  kupiłem od kolegi Michała ( mike217 ) mały  zapas.

Zamówiłem 1/10 m3 a dostałem trochę więcej ?balsa taką jak chciałem bardzo lekka, niektóre listwy aż kruche. 
Może to jest tajemnica handlowa dlatego nie będę pisał ile ta paczuszka kosztowała, no chyba, że Michał powie.

 

 

 

IMG_5493.jpeg

IMG_5491.jpeg

IMG_5487.jpeg

IMG_5486.jpeg

A tu niedoszłe spławiki. Dodam, że to był dobry dil dla obu stron, dzięki Michał.

IMG_5492.thumb.jpeg.b314719c0c36e29c7d5845954e64cb8a.jpeg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.