Skocz do zawartości

Brak balsy w sklepach.


model
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, daras napisał:

piernik do wiatraka?

moze nie tyle piernik ale balsa  to już ma....

tylko tyle że  wszystkie plantacje balsy  w Ameryce Śr i Południowej  ( zachodnie wybrzeże) są juz na wykończeniu>Planuje się  wycięcie lasów  deszczowych na wschodnich wybrzeżach aby tam uprawiać  balsę.

no ale skąd ty to możesz wiedzieć, że wypełnienia łopat wirników  robi się z balsy

 

rozumiem , że dla ciebie  prąd z gniazdka a mleko z kartonu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są na wykończeniu tylko wszystko co tam wyrośnie zakontraktowali Chińczycy . Wiele lat importowaliśmy balse właśnie z tego regionu i przez posrednikow i

samodzielnie. Teraz nie ma tam szans kupić balsy do Europy bo po prostu kitajce maja lepsze układy . Ściągamy Balse od 27

lat i problem zaczął się dokładnie jak ruszył bum na wiatraki. Balsa jest stosowana jako wypełniacz do laminatu przekladkowego . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, d9Jacek napisał:

/może warto się zastanowic zanim kupi się następny pakiet

Jacku , elektryfikacja w naszym hobby to nic złego. Jesteśmy amatorami i pasjonatami a moce jakie generują nasze silniki są niczym w porównaniu z energią zużywaną w tej chwii na świecie. Albo pakiety: to co mają modelarze jest niczym w porównaniu z górami śmieci produkawanymi przez naszą cywilizację.

Tak więc my jesteśmy jak najbardziej "do pominięcia " jeśli chodzi o szkodzenie środowisku.

Cała ta ekologia o której wspomniałeś to jedna wielka ściema: jedyny bożek do jakiego się modlą współcześni przedsiębiorcy to pieniądz......tylko to się dla nich liczy nawet kosztem zniszczenia środowiska naturalnego i ludzkości. Oni nie uznają żadnej świętości ani umiaru , będą się bogacić w nieskończoność.

Tak jak na tym memie który wstawiłeś : widać absurd "czystej energii" z wiatraków. To jest zwyczajnie niepoważne ale niestety duży procent ludzi w to wierzy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mike217 napisał:

Teraz nie ma tam szans kupić balsy do Europy bo po prostu kitajce maja lepsze układy . 

Importerem balsy z Ameryki Południowej iAzji do Europy jest firma Thoma balsa w Niemczech.Na jej stronie jest do pobrania cennik na 2022 r.Wyglada na to, że dysponują sporym asortymentem,ale na moja prośbę o przysłaniu aktualnego na emaila nie otrzymałem jak dotychczas odpowiedzi.Mam jeszcze trochę balsy na bieżące projekty,więc nie nalegam na zamówienie.Podaje link https://thomabalsa.com/

 

 

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja balsa dotarła i przyznam szczerze że nastawiony byłem na gorszy scenariusz.

Zważyłem i 5 desek lekko przekroczyło 40g i warzą 42g, a z resztą nie ma dramatu , nie jest to selekcjonowana super lekka balsa ale też takiej bym nie chciał , było tak że prułem nowe skrzydło aby wymienić poszycia bo ciężko było wziąć skrzydło do ręki aby go nie uszkodzić, to wolę kilka gram więcej ale niech to ma wytrzymałość.

Wagowo tak średnio na jeża, cenowo nieźle biorąc pod uwagę to co obecnie się dzieje na rynku balsy, co do jakości to biorąc do ręki wygląda na dobry materiał.

Mam też jeszcze kilka desek balsy Kavan z modelemax , jest troszkę lżejsza ale znowu biorąc ją do ręki jakoś nie czuć że to dobry materiał , za bardzo mi zalatuje próchnem z którego kiedyś zrobiłem poszycia i musiałem je zrywać bo się łamało podczas brania skrzydła do ręki.

Tak że raczej jestem zadowolony, mogło by być lepiej ale i tak jest dobrze.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klepka 2mm jesli ma wymiary 1000x100mm i wazy 40 Gramów oznacza , ze metr sześcienny tej balsy waży 200

kg . To Jest tragedia jakaś . My nawet z takiej nie robimy już splawikow bo szkoda narzędzi . W tej chwili mam pełny przekrój twardości i zdarzają się belki nawet 360

kg na metr. 

23CB7A1A-D562-489E-A395-C592D45CD2E5.jpeg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To część naszego magazynu. Własnie czekamy na dostawę balsy tym razem z Finlandii od sprawdzonego importera. Produkujemy spławiki. Tak więc jest to drewno na nasze wyroby . Sprzedaży jako takiej nie prowadzimy ale sporadycznie się ktoś zgłosi po jakieś belki. Mamy balse tylko i wyłącznie w belkach o różnych długościach i przekrojach, nie prowadzimy konfekcji ani cięcia na wymiar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wszyscy użytkownicy Forum o tym wiedzą (być może wyważam otwarte drzwi) ale balsa używana do produkcji łopat zupełnie nie nadaje się do naszych celów. Na OLX ktoś wystawiał taką balsę a że miałem do tego gościa 40 minut jazdy to pojechałem coś wyszarpać. Niestety ta balsa jest w postaci grubych kostek naklejonych na jakieś płótno/materiał. Kostki są różnej wielkości, połacie również. Wyglądało to jak ciastka W-Z na blaszce u cukiernika lub kostki na pancerzu „Twardego” . Bardzo ładnie widać te zalaminowane już kostki na prawym zdjęciu kolegi RomanJ4 (szpica leżącej łopaty) na pierwszej stronie zakładki w tym temacie. Swoją drogą ciekawe skąd pochodziła ta balsa, (cały piętrowy magazyn)  już odpowiadam: ze zbankrutowanego zakładu produkującego łopaty wiatraków na Śląsku!!!

Przy okazji zagadka.

W dużym uproszczeniu czołg „Twardy” to T-72 z pancerzem reaktywnym a T-72 bez pancerza jak nazwać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej masz oczywiście racje . Jednak te kostki są dokładnie z tych samych drzew z których robione są sorty modelarskie . Stad braki na rynku . Dziś dojechała do mnie balsa , jeszcze jej nie widziałem bo stoi w kontenerze i czeka do jutra na rozładunek . Sam jestem ciekaw jaka jakość przyjechała . Ps maty balsowe i których mówisz to po prostu sklejone belki cięte tak aby w macie słoje były na sztorc .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy zwykle Piły taśmowe ale taśmy mamy z odprostowanym szrankiem żeby minimalizować odpad . Tniemy belki tylko na kwadratowe sorty . Takie idą prosto do naszych automatów . Niestety nie mamy możliwości pocięcia tego na modelarskie sorty . Już kiedyś próbowałem ale wychodzi tartak z tego i skosy . Piły do cięcia takich belek na deseczki są bardzo drogie i Dokładne , maja docisk materiału specjalnymi rolkami a I tak deseczki

musza trafić na szlifowanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez cięcia nic z niej nie zrobimy . Muszę przyznać że kupujemy na zapas bo rynek tego drewna jest bardzo niestabilny od 4 lat . Od kiedy padł Graupner od którego braliśmy kilkanaście lat ( Graupner miał swoje plantacje w Ekwadorze ) to jest problem z hurtowymi ilościami a małych ilosci nie opłaca się sprowadzać . Nawiasem mówiąc do dzis mam balse Graupnera i  jest to balsa z ktorej można by chyba kije do baseballa toczyć ….

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.