Skocz do zawartości

Brak balsy w sklepach.


model
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-31455666

22 minuty temu, pawkar napisał:

Może idzie ku lepszemu :)

Może, tym bardziej, że i technologia łopat ewoluuje, i być może zużycie balsy do tego celu spadnie...

https://swiatoze.pl/elastyczne-lopaty-turbin-wiatrowych-maja-zginac-sie-pod-wiatr-jak-drzewa/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2023 o 20:39, RomanJ4 napisał:

Może, tym bardziej, że i technologia łopat ewoluuje, i być może zużycie balsy do tego celu spadnie...

Mam nadzieję ,że masz rację ale obawiam się ,że zainteresowanie modelarstwem na tyle spadło ( mam na myśli budowanie modeli) ,że po prostu żadnej firmie się nie opłaca ciąć balsy na modelarskie potrzeby. Pewnie robią to tylko dla firm które biorą hurtem duże ilości i z tego produkują zestawy.

Ale może nie będzie tak źle i być może będzie jak piszesz. Mam taką nadzieję:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak piszesz Ares. Jest jeszcze inny problem . Kupno belek balsy w długości 1000 mm i dłuższej jest w tej chwili    W Europie problemem a jesli balsa jest to twarda i droga . Główny sort to długość 620 mm i 630 mm . Ja rozważałem kiedyś produkcje dla modelarzy ale jest to zupełnie nieopłacalne a trzeba kupę kasy władować w urządzenia żeby te deski szlifować . Odpad jest koszmarny a zainteresowanie znikome już . Mam 42 lata jak trafiłem do modelarni miałem 13. Wtedy balsa to było „achh” kazdy robił modele sam z balsy , sklejki . Potem zacząłem na różnych modelarskich imprezach sprzedawać odpadki z produkcji ( balsowe ) szło wszystko. Dzis zadna modelarnia tego nie chce . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mike217 napisał:

Wtedy balsa to było „achh” kazdy robił modele sam z balsy , sklejki

No tak to już jest, ja nadal uwielbiam balsę i budowanie od podstaw modeli ale mam świadomość że to już rzadkość. 

Dlatego również ogarniam inne metody budowy np. Kompozyt z worka próżniowego albo modele ze styrodury kryte folią itp. 

Nawet jeśli z balsą będzie problem to pozwoli mi to na dalsze budowanie modeli tyle że innymi metodami. 

A małe ilości na lokalne wzmocnienia powinny być dostępne. Nawet jeśli będzie to tylko twarda odmiana. 

Szkoda że nie uruchamiasz produkcji dla modelarzy ale rozumiem Ciebie : ekonomia i rynek rządzi się swoimi prawami. 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest brak balsy w długości 1000 mm . Jest w Europie dostępna tylko we Włoszech ale jest za droga i marnej jakości . A w realiach dzisiejszej Polski niestety jako producent muszę liczyć kazdy grosz i głowie się jak tu dalej produkować swój podstawowy wyrób … 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tutaj o brak balsy w Polsce, czy w Europie?

Pytam, bo w Austrii i u nas nie wyglada na to, by byly problemy z jej brakiem. Ale fakt, z jakoscia roznie bywa, a w zakupie wysylkowym raczej trudno samemu wyselekcjonowac pasujaca jakosc.

Jesli kto koniecznie potrzebuje balsy i bylby gotow placic cene wysylki do Polski, zamieszczam dwa linki:

https://holzverbindungstechnik.com/modellbau/balsa-sperrholz/balsabrett-hochwertiges-balsaholz-1-mm-bis-30-mm-dicke?number=C6451

https://www.lindinger.at/de/Bauzubehoer-Mehr/Werkstoffe/Balsa-Sperrholz/

 

To tylko przyklady, ale w razie potrzeby moge wyszukac wiecej ofert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Belki to co innego. U nas mozna sporadycznie dostac, ale wybor faktycznie ograniczony.

Tutaj na przyklad nawet w dlugosciach ponad 1000mm i przekrojach 105-160x40+mm (ten plus ma oznaczac ponad 40mm):

https://thomabalsa.com/balsaholz

To jest specjalistyczny handlarz balsy. Cen nie podaja, wiec moze byc niekoniecznie tanio. Trzebaby zapytac, czy sa w stanie dostarczyc potrzebne przekroje, no i czy wysylaja do Polski oraz ile to kosztuje.

 

Jak trzeba cos przetlumaczyc, chetnie pomoge.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć wszystkim, chciałbym polecić kolegę mike217 - kilka dni temu napisałem do niego ze poszukuje naprawdę twardej balsy bo taka jest mi potrzebna.. kupiłem od niego balsę bardzo dobrej jakości. Po rozmowie z Michałem dowiedziałem się dużo o balsie którą posiada i w każdym stopniu twardości oraz wadze ma dostęp do balsy Ekwadorskiej i chyba jeszcze Graupnera w beleczkach ,bez problemu dobrał mi taka jakiej szukałem...szczerze to zdziwiłem się ze mogłem taka dostac,rewelacja...  jeśli ktoś z kolegów szuka to śmiało piszcie do Niego a na pewno się dogadacie....można tez podjechać do Niego i samemu wybrać sobie to co potrzeba....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mi już balsy na nowy rok nie zabraknie🤣  kupiłem od kolegi Michała ( mike217 ) mały  zapas.

Zamówiłem 1/10 m3 a dostałem trochę więcej 😋balsa taką jak chciałem bardzo lekka, niektóre listwy aż kruche. 
Może to jest tajemnica handlowa dlatego nie będę pisał ile ta paczuszka kosztowała, no chyba, że Michał powie.

 

 

 

IMG_5493.jpeg

IMG_5491.jpeg

IMG_5487.jpeg

IMG_5486.jpeg

A tu niedoszłe spławiki. Dodam, że to był dobry dil dla obu stron, dzięki Michał.

IMG_5492.thumb.jpeg.b314719c0c36e29c7d5845954e64cb8a.jpeg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.