Skocz do zawartości

Brak balsy w sklepach.


model
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Przy okazji innych zakupów w modelarni skusiłem się na kilka desek 2mm balsy nie podali marki jedyna informacja że Czechy cicho liczyłem ze będzie pelikan jak na obrazku w sklepie a tu rozczarowanie nie dość ze santiago to kiepska waga jak przypadku ostatnich zakupów panamy 

 nie polecam 😕

AD648063-8B27-42BE-9A4C-9DEFB098C059.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Godzinę temu, Grifon napisał:

Czy coś się zmieniło w temacie?

ostatnio kupiłem w Modele Max kilka deseczek na próbę, ale jakby mi ta balsa  upadła na noge to by paznokieć z palca zszedł.

Bo to jest podobno dębina! Ostrzegano mnie by tego nie brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Irek M napisał:

Ona jest tak ciężka czy tak twarda?

Irku , im twardsza tym cięższa.Tak to miej więcej wygląda. No i kolor im ciemniejsza tym twardsza/cięższa. Spróbuj stosując twardą balsę zamiast miękkiej zejść z grubością: coś tam zawsze zaoszczędzisz.

Np. wypełnienia między dźwigarami zamiast z miękkiej 1,5mm zrobić z twardej 1mm lub 0,8mm ( też można dostać takie grubości).

Gorzej jest przy pokryciu rdzenia styro albo przy kesonach: wyażurować nie można i przyrost masy jest niestety duży.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Grifon napisał:

Już jej nie wyrzucę, myślałem żeby nakleić tą balse na płytę wiórowa i mieć deskę montażową, ale szpilki nie chcą wchodzić i się gną, nie żartuje.

O kurcze , pierwszy o czymś takim słyszę. Może ktoś poleciał w kulki i to są deseczki lipowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie macie rację, tutaj kłania się odpowiedzialność sklepu za to co pod nazwą "balsa" sprzedają. Ostatnio do siebie kupiłem za parę stów balsy i jak ostatnio robię od kilku sprzedawców, niestety 1/3 poszła na zwrot z powodu jakości a konkretnie z "balsy" która ważyła 3 razy tyle co powinna ( dwójka o wadze >50g) jeden sprzedawca mi się przyznał i zwrócił kasę co do właśnie innego rodzaju drewna. Reszta cisza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2023 o 19:40, Grifon napisał:

Już jej nie wyrzucę, myślałem żeby nakleić tą balse na płytę wiórowa i mieć deskę montażową, ale szpilki nie chcą wchodzić i się gną, nie żartuje.

To zastosuj gwoździe ... calowe 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2023 o 17:23, robertus napisał:

Pytacie się gdzie jest balsa.

Cytat

https://www.forest-trends.org/publications/gone-with-the-wind-balsa/

"Przeminęło z wiatrem

Konsumpcja drewna balsa w Chinach ujawnia wady przepisów i egzekwowania przepisów dotyczących lasów w Peru

Globalne zapotrzebowanie na drewno balsy gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat, napędzane rosnącym zapotrzebowaniem na odnawialną energię wiatrową, gdy świat próbuje odejść od paliw kopalnych. Miękkie i lekkie drewno balsa jest jednym z preferowanych materiałów na rdzenie łopat turbin wiatrowych. Ilości balsy będącej obecnie w obrocie na rynkach międzynarodowych gwałtownie wzrosły, z czego ponad 90 procent jest eksportowane z Ekwadoru. Chiny kupują obecnie 50 procent tarcicy balsy w handlu międzynarodowym, podczas gdy inne kluczowe rynki balsy to Unia Europejska, Brazylia i Stany Zjednoczone. Aby zaspokoić rosnący globalny popyt w związku z pandemią COVID-19 w latach 2020-2021, Ekwador uzupełnił własną krajową produkcję balsą zebraną w Peru. Eksport balsy z Peru gwałtownie wzrósł, a dostępne informacje na temat źródła, ogólnego łańcucha dostaw i struktury przemysłu są ograniczone.

Ten raport zawiera przegląd dynamicznie rozwijającego się globalnego łańcucha dostaw balsy, ze szczególnym uwzględnieniem ujawnienia, w jaki sposób obecne struktury regulacyjne i wykonawcze w Peru są pełne luk, które mogą być wykorzystywane przez nielegalnych drwali, oraz w jaki sposób organy ścigania tych krajów nie są w stanie zweryfikować legalności z drewna.

 

By Alfredo Rodriguez Zunino, Marigold Norman, and Sofia Tenorio Fenton

https://www.forest-trends.org/wp-content/uploads/2022/06/Balsa-Report-FINAL-1.pdf

 

https://insightcrime.org/news/timber-mafias-ecuadors-borders-cash-in-balsa-boom/

 

Dlatego się tak palą..

spacer.png

 

 

Przyjdzie nam niedługo balsy na modele szukać na cmentarzyskach turbin... :idea:

 

spacer.pngspacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.