Skocz do zawartości

Brak balsy w sklepach.


model
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, robertus napisał:

Czyli wycinamy lasy Amazonii aby sadzić plantacje "drzew balsowych" z których budujemy elektrownie wiatrowe aby robiły eko prąd. Aha...


Nie, Prawie cała światowa produkcja  balsy pochodzi z Ekwadoru, który ledwo zahacza o granicę wielkich lasów Amazonii. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem sobie u naszego dystrybutora chińską tokarkę, Przyszła w obitej sklejką skrzyni na palecie.

 

P1080238(1).thumb.JPG.932994b0d6d137de3d18b9f0bdfe9c74.JPG

 

Przy rozbieraniu tej skrzyni

P1080295(1).thumb.JPG.21cf4e24dba7f3c531619bdf6f914893.JPG

stwierdziłem, że część ramiaka jest zrobiona z jakiegoś brązowo-czerwonego tropikalnego, twardego jak cholera i ciężkiego drewna(z trudem solidną łapką udało mi się z niego gwoździe powyciągać bez urywania łbów) bardzo podobnego do teakowego choć jaśniejszego jak ta część zewnętrzna,

spacer.png

 

 inne natomiast były z bardzo lekkiego, strukturą przypominającego balsę(tak też z początku myślałem) drewna, ale jeden z kanciaków był (jak się wydaje) wycięty ze środka pnia, i miał komory z przegródkami jako żywo przypominające bambus, więc to nie balsa (bambus też)...

Szukałem w necie co to może być za drewno, ale nie doszedłem... spacer.png 

Myślę, że nadało by się do naszych celów jako ersatz.. zrobię kilka zdjęć owego "bambusa" i wstawię, może ktoś, coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie próbowałem.  Mam w domu leżaki z eukaliptusa, i drewno jest inne strukturalnie(gładsze), a na pewno dużo cięższe.

Gęstość tego lekkiego drewna ze skrzyni (z obliczenia) to około 0,27g/cm3 (to drugie wyszło ok 0,622g/cm3)

a eukaliptusa to (w/g netu):  0,71g/cm3
 

Cytat

 

http://oknadrewniane.ms.pl/?m=3&l=10191&p=7&t=Eukaliptus

- ciężar właściwy przy 12% wilgotności: 710 kg/m3

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, d9Jacek napisał:

najprawdopodobniej to jest toPaulownia ( Paulownia tomentosa 

Ciekawe drzewo...

https://plumeria.sklep.pl/paulownia-sadzonka

Cytat

Cesarskie drzewko szczęścia faktycznie jest rośliną niezwykłą, ale z zupełnie innego powodu. Szybko rosnące gatunki potrafią wystrzelić w górę dając bardzo dobrej jakości drewno. Rosną około 10 razy szybciej niż na przykład sosny, co sprawia, że jest to jeden z najszybszych sposobów na zdobycie drewna

 

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat rynek tworzyw sztucznych tez pilnie śledzę i jest bieda i drogo . Ten kto robi na wtryskarkach wie  o czym pisze . Drukarki 3D to na razie nisza i zabawki  i w wielkim przemyśle zastosowań nie maja . Plastiki wytwarza się metoda wtrysku a tam lecą tony tworzyw .  Jesli balsa pojawi się masowo w sklepach

modelarskich w postaci deseczek i listew to już dziś Wam powiem ze cena metra sześć tego wyrobu będzie oscylować w granicach 17 tys zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.