Skocz do zawartości

frezarka-ploter CNC


TwinB

Rekomendowane odpowiedzi

wiec moze zaczne od poczatku

 

podstawa to ustawienie maszyny i parametrów frezowania

co juz wcześniej napisałem paski muszą byc mocno napiete

 

druga rzecz to prędkość co by sie frez nie wyginał (znaczy zawsze sięwygina tylko pytanie ile)

najprostszym testem jest wyfrezowanie kółka takiego z 5cm srednicy jednego cw drugiego ccw i pomiar suwmiarką

bo jak zle to ustawimy to otwory wychodzą za ciasne a wymiary zewnętrzne za duże

i sprawdza sie wtedy maksyma "wesele tyle kosztowało a tu nie wchodzi " ?

 

nasteptna ważna rzecz to mocowanie materiału co by sie nie podnosil

 

i tu z pomocą przychodzi  cad

Ci co sie tym bawią wiedza ze to jak rysunek na kalkach na dodatek z kolorami

 

rysuje formatke czyli material (na rys zielony)

 

umieszczam elementy do wycięcia, ale podzielone do wycięcia wewnątrz  (purple) i z zewnątrz( żółty)

 

umieszczam kolka fi 16/fi4  tam gdzie będzie wkręt mocujący   (tam gdzie sie to zmiesci frez nie zaczepi)

 

ukrywam wszystkie warstwy poza tymi do wycięcia, wycinam otwory, daje wkręty, tne wewnątrz na końcu po zewnatrz

 

elementy wycięte przenoszę do warstwy "wyciete" (bialej)

 

moze to zawile ale rys zobrazuje to lepiej

 

 

 

 

 

rys.jpg.f7c32e5711dd34187f2209e73b054193.jpg

 

tne na dwa razy sklejke 3mm na glebokosc 3,5mm, robilem z mostkami podtrzymujacymi, ale teraz bez niczego

podnoszę dosc wysoko po cieciu (10mm) i prawie nic nie wyskakuje  (czasem cos malego), wtedy wciskam P czyli zatrzymuje program , odgarnę pędzelkiem i S czyli kontynuacja

to nie drukarka 3d trzeba pilnować szczególnie jak elementy małe

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tak sie zapędziłem w testach nad frezarką ze zrobiłem skrzydła xd, zostało wkleic kieszenie na rury i zamknąć balsą pierwsze 3 zeberka

 

IMG20220304233258.thumb.jpg.6397f1212a037134b8d21f430b8b6a57.jpg

 

w zasadzie to powinno wylądować w innym dziale , ale co zrobic to tylko testy maszyny ?

 

wiec co testuje dalej, moze tak kadłub ??

 

 

IMG20220304233317.jpg.294806d4d78c55a3db6ab08fe78dd1e7.jpg

 

ciekawe kiedy ktos sie domysli co to za samolot xd

 

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

pierwszy model z użyciem tej maszyny skonczony

czy robił bym to cnc jeszcze raz?? zdecydowanie tak

założenia techniczne?? ponownie zrobił bym tak samo, tylko długość może zmienił bym na 120cm

frezowałem sklejkę, balsę MDF i PCB

jestem bardzo zadowolony

 

 

20220610_100601.jpg.bb6bee9a98e144041a9445bac7889435.jpg

 

20220610_100601.jpg.8a5d43f0eb6a48e71676560adbdc65f1.jpg

 

skrzydła w pokrowcach, czeka na oblot

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

nauczyłem się modelować przestrzennie w 3d i ciąć to potem na płaskie elementy do wycięcia w sklejce

 

skrzydlo.png.21aa8ab64eb58f40a163701721416dec.png

 

i tak mogę przenieść wirtualna rzeczywistość w coś realnego

 

 

20220713_110912.jpg.b38fbc55601cdfbd6c17c05c56e5416f.jpg

 

 

dużo więcej pracy przy rysowaniu niz przy cieciu i sklejaniu

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witaj, 

Artur robi wrażenie ta Twoja frezarka. Zapytam z ciekawości czy jesteś w stanie napisać ile takie urządzenie Cię wyszło do kupy? (rama, wrzeciono, komputer?) pytam bo ostatnio zacząłem bawić się również troszkę w fusion. Podobnie jak Ty w wersji nie komercyjnej.  Troszkę mnie to wciągnęło. Druk 3d mam opanowany ale brakuje mi właśnie frezarki cnc. Laserowa odpada (wyciąg spalin itd...) ale chętnie zrobiłbym coś nawet nie za dużego żeby móc projekty z fusiona samemu spróbować wykonac od a do z. Jest trochę projektów z wykorzystaniem profili i druku 3d pod nieduże pole robocze, ale nie wiem czy ma sens oszczędzać powiedzmy tam tysiąc złotych aby później żałować. Stąd pytam o cenę.

 

Myślałem np. o projekcie Root CNC gdzie można większość rzeczy wydrukować, nie trzeba drogich profili używać itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie potrafię powiedzieć ile to obecnie kosztowało.

Ja mam wszystko wykonane z metalu i na ile to możliwe to przestrzennie, sztywność maszyny jest wystarczająca nawet z zapasem

przyszłościowo zmiennie wrzeciono, ale to dopiero jak to się rozleci

Oczywiście można robić jakieś tam mocowania drukowane, ale ich sztywność jest jak to ująć plastikowa

Ale każdy robi tak jakie ma możliwości wykonawcze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TwinB napisał:

Nie potrafię powiedzieć ile to obecnie kosztowało.

Ja mam wszystko wykonane z metalu i na ile to możliwe to przestrzennie, sztywność maszyny jest wystarczająca nawet z zapasem

przyszłościowo zmiennie wrzeciono, ale to dopiero jak to się rozleci

Oczywiście można robić jakieś tam mocowania drukowane, ale ich sztywność jest jak to ująć plastikowa

Ale każdy robi tak jakie ma możliwości wykonawcze 

 

Mój jest w połowie plastikowy, w połowie metalowy.

Na pewno to nie to co Twój metalowy ale z ciężkim wrzecionem daje spoko radę.

Może w metalu by był za słaby, ale nie do tego jest.

A ta forma minimalizowała mocno koszty, 3-4 lata temu całość wyszła mi za ok 2.5 tysiąca.

 

IMG_3636.thumb.JPG.e6d2c494bac717cc2316bab8ded3267c.JPG

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej bardzo mi sie podoba, ja po prostu zrobiłem z metalu bo mam na czym (oczywiscie drukarke 3d tez xd), zdecydowanie dużo lepsza niz pospolity drewniak, i na pewno wymaga sporo przemyśleń odnośnie konstrukcji

zdecydowanie popieram ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się Wam pochwalę chłopaki że będę robić frezarkę cnc. Konkretnie projekt Root 3. Zobaczę może założę nowy temat o tym konkretnym modelu. Puki co kompletuję wyposażenie.  Po rozmowie z Wieloma modelarzami, którzy mają własnoręcznie wykonane frezarki będę robić wersję na paskach z wrzecionem firmy makita i dodatkowo laserem diodowym, pole robocze 100x50cm. Wiem paski samo zło, najlepiej śruby kulowe, ale mam swoje powody. Nie będę się tutaj rozpisywać zostawię to na osobny temat. Frezowanie pod zastosowanie modelarskie. Projekty z strony root a jest ich kilka są bardzo fajnie opracowane i dostępne dla każdego. Jak ktoś myśli o własnej maszynie to polecam lekturę ich strony, mają opracowane małe wersje jak i root 4 za kilkanaście tysięcy także dla każdego coś miłego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mar_io napisał:

Ja też się Wam pochwalę chłopaki że będę robić frezarkę cnc. Konkretnie projekt Root 3. Zobaczę może założę nowy temat o tym konkretnym modelu. Puki co kompletuję wyposażenie.  Po rozmowie z Wieloma modelarzami, którzy mają własnoręcznie wykonane frezarki będę robić wersję na paskach z wrzecionem firmy makita i dodatkowo laserem diodowym, pole robocze 100x50cm. Wiem paski samo zło, najlepiej śruby kulowe, ale mam swoje powody. Nie będę się tutaj rozpisywać zostawię to na osobny temat. Frezowanie pod zastosowanie modelarskie. Projekty z strony root a jest ich kilka są bardzo fajnie opracowane i dostępne dla każdego. Jak ktoś myśli o własnej maszynie to polecam lekturę ich strony, mają opracowane małe wersje jak i root 4 za kilkanaście tysięcy także dla każdego coś miłego.

Miałem i śruby i paski. Zdecydowanie wolę paski.

Może nie ma na nich dokładności do 0,01 mm ale komu to potrzebne :)

A jest cichsza i nie ma problemów z pyłem takiego jak przy śrubach, nie mówiąc o sprzęgłach itp.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.