Skocz do zawartości

frezarka-ploter CNC


TwinB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, kulfon250 napisał:

Ja dziś bawiłem się cięciem elementów z balsy 2, 3 , 4mm - obroty 25k

frez 1mm, zupełnie spokojnie dało się jechać do 72 cm/min.

przy czym w 2 i 3 jechałem na raz, w 4-ce na dwa razy

I to jest konkretna informacja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, TwinB napisał:

ma jedna podstawową zaletę:

 

JEST MOJA

 

O, i oto chodzi. O to uniezależnienie się i od proszenia się żeby ktoś coś łaskawie wyciął, wytoczył, pospawał... :) Frajda jak cholera jak się samemu zrobi.

 

No to napęd mi się już wyklarował, będą paski. Prowadzenie już dawno zdecydowałem na wałkach podpartych zrobić.

 

Z  takim prowadzeniem głowicy jak w ploterze Maćka to marzy mi się drukarka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowe frezarki zakończyłem
w zasadzie to nie jest frezarka tylko ploter do ciecia cienkimi frezami drewna xd
 
ostatnim etapem bylo wykończenie sterownika, montaż przełączników i potencjometrów
no i wisienka na torcie:  NAZWA
 
IMG20220214212828.jpg.b97e9a7e6c62a2a1245231b7402cef6d.jpg
 
 
to nie jest profesjonalna maszyna do produkcji, miała byc budżetowa
ale tnie naprawdę dokładnie i trzyma kąty proste
stopniowo przyspieszam frezowanie i mierze efekty
60cm/min i 70 cm/min i dalej jest ok frez 2mm
będę testował i uczył sie
 
ma jedna podstawową zaletę:
 
JEST MOJA
 
kolejne wycinanki:
 
 
 
 
 
IMG20220214212856.jpg.26c13a45153eed6590bf8c3ab540d561.jpg
 
ps:
 
sprawdziłem w telefonie pierwsze zdjęcia kiedy przyszły profile i je powiercilem
15 grudzień 2021
czyli budowałem ja dokładnie 2 miesiące xd
 
Ja swoją budowałem 5 lat.

Posuw F600mm/min ap0.2 S1200 frez 2F fi3
8bbb0348329fc435d3cc2b84e4fb54e3.jpg

Wysłane z mojego M2006C3MNG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się czepiacie tych pasków i posuwów. 

Świetną maszynę chłopie zrobiłeś w przyzwoitych pieniądzach. Spełnia Twoje oczekiwania, masz doświadczenie i to jest najważniejsze. Teoria to jedno, praktyka coś zupełnie innego.  Ja tam osobiście gratuluję i podziwiam, na prawdę solidna maszyna i bardzo przemyślanie zrobiona. 

Pozdro.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje z powodu zbudowania własnoręcznie maszyny spełniającej założenia! To na prawdę jest warte docenienia ?

 

 

Zaśmiecę wątek bo widzę, że i ja i parę osób rozgląda się za wzorem frezarki do budowy.

Otóż wczoraj rzuciła mi się w oczy poniższa konstrukcja, która z uwagi na małe skomplikowanie mogłaby być dla nas osiągalna i wystarczająca do cięcia sklejki i balsy. Jedyna trudność to znalezienie kogoś kto wykona te bardziej masywne elementy aluminiowe trzymające prowadnice, śruby i silniki.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z doświadczeń Kolegów, jakiej średnicy dać wałki podparte na osie X i Y przy wymiarach stołu gdzieś 1,2m x 0,7m? 16mm, 20mm? Rozważam też układ na osi Y po dwa wałki na stronę tak by na jeden wałek działały siły równoległe a na drugi prostopadłe do stołu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne! Jestem przekonany, że większość z nas zbudowałaby niejedno gdyby nie brak pomieszczenia na choćby mały warsztacik ?

 

PS. Nie sądzę aby ta Pani z filmu coś sama zbudowała od A do Z. Dlaczego? Popatrzcie na dłonie tej pani.

Każdy kto coś robił przy stali, szlifowaniu, spawaniu wie jak wyglądają ręce osób robiących własnoręcznie choćby jedną większą rzecz.

Ale ogląda się fajnie, więc to nie zarzut a tylko uwaga.

 

No i BHP. Nie róbcie tego bez założonego ubrania roboczego bo możecie mieć sporo rys i ran na odsłoniętych rękach i innych partiach swojego ciała ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze dorzucę swoje trzy grosze.

Wcześniej była dyskusja na temat prędkości posuwu. Polecam aplikację na smartfona  "Stepcraft Milling Calculator" do pobrania ze sklepu Play. Pasuje do naszych maszynek i materiałów. No i jest za darmo.

Jeżeli ktoś chce sobie zbudować frezarkę taką jaką przedstawił Piotr (samolocik) to sugeruję zastosowanie na bramie (oś X) wałków podpartych, przykręconych do tylnej ściany. Przerabiałem to i wiem co mówię. Akurat te wiszące wałki liniowe są najbardziej podatne na ugięcia i powodują wibracje przy frezowaniu. Narysowałem prosty schemat skąd się to bierze. Cały wózek Zetki z wrzecionem, uchwytem i frezem reprezentuje ten pionowy prostokąt. Strzałka to siła wynikająca z posuwu. Te dwa kółeczka to oczywiście wałki. 

Jeszcze jedna uwaga. Jeżeli chcesz sobie poskładać maszynkę CNC a nie masz dojścia do warsztatu który wyfrezuje Ci elementy z aluminium to zrób ją ze sklejki. Wszystko wytniesz bez problemu nawet ręcznie a jak już ją uruchomisz to wyfrezujesz te aluminiowe podzespoły sam i sukcesywnie podmienisz.

Wozek.png

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co napisałeś to prawda.Ale czy wygniesz te wałki powiedzmy fi 16 frezem fi 2 którym to wycina się najczęściej.
Na pewno nie. Frez złamiesz a wałek się nie ugnie. Zauważ że moja maszyna to stal grubości 15mm61d9cc8ef118985d2c4b9d987f83eca5.jpg

Wysłane z mojego M2006C3MNG przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie biega.Każdy kto zadaje pytanie o frezarkę czy ploter  to zaczyna od wymieniania jakie materiały chciałby frezować.

Kluczowe pytanie to, jak wielkich frezów chcesz używać.To decyduje o całej konstrukcji maszyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że wiele zależy od gabarytów maszynki. Dla małych to bez większego znaczenia. W pierwszej wersji miałem wałki liniowe niepodparte o średnicy 16mm, długości 500mm i rozstawie 140mm i dało się wyczuć ugięcie. Normalnie naciskając dłonią na zacisk frezu gdy wózek był w połowie drogi. Poza tym przy frezowaniu aluminium maszynka wpadała w wibracje. Nawet przy minimalnych zagłębieniach. Zmieniłem na wałki podparte o średnicy 12mm i jest o wiele lepiej. Dla sklejki, balsy czy ABS-u to i zwykłe profile i rolki V-slot dają radę.

PS. Widzę Piotrze (pacyfic_77) że masz wałki podparte więc ni chu chu, nie ugniesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są moje maszynki.Wykonane z profili alu. 20x20,20x80.20x60, wałki , podparte fi12,  wałki zwykłe fi16 i fi12.Wycinam frezami od 1mm do 3mm

Stosuję zasadę głębokość cięcia 3 x średnica freza , zależy jaki to frez 1czy 2 piórowy czy kukurydza, no i twardości materiału.Obroty wrzeciona

od 8000 do max to około 12000 obrotami steruję oddzielnie więc mogę na bieżąco korygować szybkość skrawania.Posuw ustawiam względem grubości freza i twardości materiału od 500 d0 1000 mm/min.Wałki są osadzone w elementach konstrukcji wyfrezowanej z mdf-u 15 mm własnoręcznie.Grubość ciętych materiałów ogranicza długość części roboczej freza.

Nic się nie wygina i tnie jak trzeba.1307198497_Obraz060.thumb.jpg.c50f93f0602898cef6de1b392e005e63.jpg362782859_Obraz058.thumb.jpg.112b31a14c2936c320f9ab7563d7156f.jpg

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2022 o 18:05, micro napisał:

Parę informacji związanych z tematem, głównie wyszperanych z sieci, które mogą być punktem wyjścia do własnych eksperymentów.

To bardzo przydatne dane. Dziękuję Ci kolego za poświęcony czas, i podzielenie się swoją cenną praktyką i doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos tam frezowałem trochę  ?

 

moja pierwsza poważniejsza wycinanka

 

 

IMG20220221111145.jpg.3e171ce46967cdeec199ac1059ec8967.jpg

 

IMG20220221111205.jpg.c56c1bee3c159c9b16bee30930a3e73b.jpg

 

muszę przyznać zabawa na całego xd, przenoszenie wirtualnej rzeczywistości (rys w kompie) na coś realistycznego

maszyna jest bardzo dokładna, nic nie muszę dopiłowywać wszystko pasuje

 

ps; to skrzydło do modelu rozp 2m

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.