Skocz do zawartości

frezarka-ploter CNC


TwinB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z zalozenia paski = predkosc, ale male masy. Tutaj masz maszyne, ktora dziala, robi robote, ale ….. zdecydowanie za wolno. Na srubach trapezowych bys mogl smigac duzo szybciej. One sa bardziej przeznaczone do wiekszych mas itd. Niby wolniejsze rozwiazanie, ale i tak bys mial szybciej niz obecnie. Ogolnie dobra robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem sie nie odnosić do postu powyżej, bo nie widzę sensu w tej wypowiedzi

 

W dniu 6.02.2022 o 23:27, idfx napisał:

Z zalozenia paski = predkosc, ale male masy. Tutaj masz maszyne, ktora dziala, robi robote, ale ….. zdecydowanie za wolno. Na srubach trapezowych bys mogl smigac duzo szybciej. One sa bardziej przeznaczone do wiekszych mas itd. Niby wolniejsze rozwiazanie, ale i tak bys mial szybciej niz obecnie. Ogolnie dobra robota.

 

 

każdy łańcuch jest na tyle mocny co najsłabsze ogniwo, trochę juz pofrezowałem potestowałem itd

najmniej wydajnym elementem tej maszyny jest wrzeciono, i tu nic nie zmienia żadne śruby czy inne pierdoły

obroty max na poziomie 12,5k dla freza fi2 mm to trochę mało wiec ogranicza to szybkość posuwu

warto by zwiekszyc obroty do 24-30k

ale dopóki wykonuje frezowania na własne potrzeby to prędkość na poziomie 50cm/min jest zadowalajaca

 

ale z innej beczki, podłączyłem odkurzacz i zamocowałem monitor

 

IMG20220211213958.jpg.8684e87621fc399f5a1b0e9789456a87.jpg

 

 

IMG20220211213953.jpg.43f4dedd4f716f2e9edd2a64606e55a8.jpg

 

 

IMG20220211213949.jpg.726e1774929462931582820906318175.jpg

 

odkurzacz wysterowałem na poziomie 20-25% jego obrotów

ale to jest wystarczające, jest czysto i nic sie nie kurzy

 

 

jestem naprawdę zadowolony

 

jeszcze tylko trzeba obudować sterownik CNC i koniec ?

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszynka bardzo fajna i cieszy oko ale wydaje mi się że do 10k rpm posuw 500mm/min to grzanie i tępienie freza a nie frezowanie... 

Może frez z jednym ostrzem, ale to i tak chyba za duże obroty. Trzeba by to policzyć, ale coś mi się nie widzi ? chyba kolego ten posuw ustawiasz z innego powodu tak nisko ? ja przy posuwie 720mm/min nie rozkręcałem jeszcze freza 3mm powyżej 8k rpm, bo nie było sensu. 

 

 

 

Tu jakiś kalkulator z telefonu. 94 metry na minutę? 

 

Screenshot_20220213_195229_com.sandvik.materialcalculator.activities.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś kolego mamy odmienne założenia odnośnie frezowania, co się tyczy drzewa to fakt nie mam doświadczenia ale w metalu spore

z prędkością obrotową 20m/min frezuje stal frezem z HSS, jesli używam węglika to 40-60 m/min

w duraluminium Pa6 frezem z HSS 60-80m/min

weglikowym robie cos sporadycznie w alu  ale tu można podwoic predkosc skrawania

 

drewno to prędkości co najmniej 2 krotnie wyższe

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze nie odmienne... Skoro w metalu masz tak duże prędkości posuwu,(nie obrotowe) to w drzewie na swojej frezarce powinieneś mieć posuwy znacznie wyższe niż obecnie. Obroty wrzeciona Cię spokojnie na to puszczają. Skąd u Ciebie ta znikoma prędkość, skoro paski Ci pozwalają na znacznie więcej? Mnie ograniczają śruby, ale to i tak 720mm/min. U Ciebie tylko 500. Nie do końca rozumiem dlaczego chciał byś jeszcze zwiększać obroty tego wrzeciona... bardziej zastanawiał bym się jak je zmniejszyć zachowując jakiś względny moment obrotowy, bo do posuwu 500, 30k RPM na wrzecionie to palenie materiału i freza.

Coś kolego tu w kulki chyba lecisz ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prędkości obrotowe kolego, posuwy w stali to 80-120 mm na min, alu 200-300 mm/min

ale człowiek uczy sie całe życie, jesli już myśli ze wie wszystko to jest po prostu starym durniem ?

jak juz napisałem wcześniej nie frezowałem nigdy drewna, jak na razie jedyne co zrobiłem to splanowanie stołu frezem 6mm i wózek startowy do mojego jeta EDF

 

IMG20220214072110.jpg.46c256f8350d39d83e5d7468c6f73a87.jpg

 

wszystkie wymiary wyszły idealnie, kąty proste itd, złożyłem to nic nie dopiłowujac

 

trzeba frezować dalej, być może moje obawy puszczenia tego szybciej sa spowodowane tym ze mam jeden frez 2mm i  3mm , jak złamie to koniec zabawy

nic nie drzy, nie podskakuje, dźwięk ciecia czysty

zamówiłem u Chinskiego brata po 10 szt

cos tam rysuje w cad i bedę wycinał ze sklejki 3mm  (jakaś 1 wojna samolocik) taki rozmiaru 2,2m rozpietosci

będzie co ciąć, wytestuje rożne prędkości

 

teraz skoncze obudowe sterownika  i wtedy projekt jest zamkniety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, TwinB napisał:

z prędkością obrotową 20m/min frezuje stal frezem z HSS, jesli używam węglika to 40-60 m/min

w duraluminium Pa6 frezem z HSS 60-80m/min

drewno to prędkości co najmniej 2 krotnie wyższe

 

 

 

18 minut temu, TwinB napisał:

to prędkości obrotowe kolego, posuwy w stali to 80-120 mm na min, alu 200-300 mm/min

 

Kolego ale prędkości obrotowe w metrach na minute ? Jak to ?

Przepraszam że tak się czepiam. Twoja maszyna naprawdę bardzo mi się podoba, ale nie dowierzam paską, i Tobie też bo moim zdaniem się strasznie motasz w tym co piszesz. Chciał bym po prostu poznać miarodajną opinię na temat paskowego napędu, bo podoba mi się. Myślę jednak że to on jest tutaj problemem, ale nie chcesz tego przyznać.

Wedle kalkulatora prędkość posuwu przy obrotach wrzeciona 10 000obr/min powinna wynosić około 94 metry/min. Ta prędkość jest dla mnie jak najbardziej zrozumiała choć ja nigdy w życiu takiej nie osiągnę. Jak piszesz mi że frezujesz z posuwem 500mm/min i chcesz jeszcze przyspieszać wrzeciono, które i tak jest znacznie za szybkie to zaczynam powątpiewać. Wedle tego samego kalkulatora przy posuwie 500mm/min wrzeciono powinno mieć 106obr/min. Nie 106 tysięcy ;)

To kalkulator firmy Sandvik Coromant dostępny w sklepie Google Play - mylą się ?

Już jakiś czas próbuję rozwikłać problem prędkości skrawania, bo najzwyczajniej w świecie mam za wolne posuwy do mojego wrzeciona. Te z kolei względny moment obrotowy ma od 5tys obrotów co też jest stanowczo za dużo jak na posuw 720mm/min. Po tym co czytam całkowicie rozmywasz mi dotychczasowe założenia.

Generalnie z takiego frezowania powinien lecieć wiór podobnej wielkości jak ostrze freza, a nie pył. To spory problem. Jeśli paski faktycznie są dobre to śmiało możesz przyspieszać maszynę i spowalniać wrzeciono. Jak coś pójdzie nie tak to złamiesz frez, a teraz go tępisz i palisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, elektronockaut napisał:

Wedle kalkulatora prędkość posuwu przy obrotach wrzeciona 10 000obr/min powinna wynosić około 94 metry/min.

 

Mylisz kolego prędkość posuwu z prędkością cięcia, która zależy tylko od średnicy narzędzia i obrotów. Jest to prędkość obwodowa z jaką leci ostrze.

Wzór: 3,14 x D[m] x obroty[1/min].

W Twoim przykładzie: 3,14x0,003x10000=94,2 m/min

Zauważ, ze w kalkulatorze jaki podał Piotr są podane dwa parametry: "Cutting speed" czyli prędkość cięcia, jak i "Feed rate" - prędkość posuwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie napędów x i y jest nie do przyjęcia w frezarce,laser, drukarka ok ale nie frezarka.Te paski są jak sznurek tyle że zębaty a powinien być jak listwa zębata.Zębatki silników powinny po nim jechać razem z bramą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już 3 lutego pokazywałem jakie rozwiązanie napędu paskiem mnie przekonuje

obraz.thumb.png.82d579211169b4713512b7e21b117e34.png

 

tylko ja zrobił bym podparcie rolek prowadzących z obu stron, tak samo zębatka paska. I dodał bym napęd przez przekładnie pasową 3:1 bo nie mam tak mocnych silników.  Pasek napędowy jest zbrojony linkami stalowymi. Do frezowania blachy aluminiowej takie rozwiązanie IMHO wystarczy aż nadto. Trzeba obejrzeć cały filmik z apgrejdu jego plotera, wszystko tam wyjaśnione. Warto obczaić kanał tego kolesia bo robi zajefajne rzeczy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, e-mir napisał:

 

 

Mylisz kolego prędkość posuwu z prędkością cięcia, która zależy tylko od średnicy narzędzia i obrotów. Jest to prędkość obwodowa z jaką leci ostrze.

Wzór: 3,14 x D[m] x obroty[1/min].

W Twoim przykładzie: 3,14x0,003x10000=94,2 m/min

Zauważ, ze w kalkulatorze jaki podał Piotr są podane dwa parametry: "Cutting speed" czyli prędkość cięcia, jak i "Feed rate" - prędkość posuwu.

 

No właśnie...

Nigdzie nie mogę znaleźć prędkości cięcia dla typowego dwu piórowego freza (rybi ogon) 3mm. Orientujesz się jaką prędkość cięcia powiedzmy w drewnie można przyjąć ? Jakie wtedy byłby obroty wrzeciona, załóżmy do posuwu 600mm/min (10mm/s)?

 

Mam kolego jeszcze do ciebie prośbę.

Jeśli masz konto na elektroda.pl, może mógł byś wziąć udział w tej rozmowie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3872162.html

 

Będę Ci bardzo wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Granacik napisał:

Ja już 3 lutego pokazywałem jakie rozwiązanie napędu paskiem mnie przekonuje

obraz.thumb.png.82d579211169b4713512b7e21b117e34.png

 

tylko ja zrobił bym podparcie rolek prowadzących z obu stron, tak samo zębatka paska. I dodał bym napęd przez przekładnie pasową 3:1 bo nie mam tak mocnych silników.  Pasek napędowy jest zbrojony linkami stalowymi. Do frezowania blachy aluminiowej takie rozwiązanie IMHO wystarczy aż nadto. Trzeba obejrzeć cały filmik z apgrejdu jego plotera, wszystko tam wyjaśnione. Warto obczaić kanał tego kolesia bo robi zajefajne rzeczy. :)

Tutaj można zobaczyć podobne rozwiązanie w drukowanej frezarce mpcnc, można podziwiać jaką precyzję przy jakich prędkościach udało się uzyskać autorowi.  https://www.youtube.com/watch?v=zefnrPRvc9Q&t=286s&ab_channel=BraunsCNC

Ja w swojej frezarce mimo sporych rozmiarów 1mx1m z frezem 6mm przy prędkości 2m/min uzyskuję bardzo dobrą precyzję, nie zauważyłem błędów z powodu rozciągania pasków. Ale ja tylko tylko frezuję w sklejce, nie wiadomo co by było z twardszym materiałem.

IMG20211009191530.thumb.jpg.d4a7b86b09b0f088010b61097b2f9948.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Granacik napisał:

Ja już 3 lutego pokazywałem jakie rozwiązanie napędu paskiem mnie przekonuje

obraz.thumb.png.82d579211169b4713512b7e21b117e34.png

 

tylko ja zrobił bym podparcie rolek prowadzących z obu stron, tak samo zębatka paska. I dodał bym napęd przez przekładnie pasową 3:1 bo nie mam tak mocnych silników.  Pasek napędowy jest zbrojony linkami stalowymi. Do frezowania blachy aluminiowej takie rozwiązanie IMHO wystarczy aż nadto. Trzeba obejrzeć cały filmik z apgrejdu jego plotera, wszystko tam wyjaśnione. Warto obczaić kanał tego kolesia bo robi zajefajne rzeczy. :)

Też bardziej mnie to przekonuje...

Zastanawiam się jeszcze dlaczego ten napęd wisi na wózku łożyskowanym.... (ten czerwony z lewej). To jakaś kompensacja naciągu? ciekawe...

Przełożenie paskowe moim zdaniem koniecznie. Ja bym dał nawet 4:1. Bez przełożenia silniki muszą być strasznie mocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, elektronockaut napisał:

Zastanawiam się jeszcze dlaczego ten napęd wisi na wózku łożyskowanym.... (ten czerwony z lewej).

 

Ten silnik ze zdjęcia napędza oś X. Łożysko jest od Z-etki.

 

jeszcze raz dam link do filmu

 

i jeszcze ciekawy projekt szalonego Hiszpana

 

 

napęd dokładnie widać od 8:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Granacik napisał:

 

Ten silnik ze zdjęcia napędza oś X. Łożysko jest od Z-etki.

 

jeszcze raz dam link do filmu

 

i jeszcze ciekawy projekt szalonego Hiszpana

 

 

napęd dokładnie widać od 8:00

 

To bebechy do serwa ???

 

Zdolne z Was  chlopaki !

Gdybym umial takie cos zbudowac , to bym wycinal modele dniami i nocami ? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowe frezarki zakończyłem ?

w zasadzie to nie jest frezarka tylko ploter do ciecia cienkimi frezami drewna xd

 

ostatnim etapem bylo wykończenie sterownika, montaż przełączników i potencjometrów

no i wisienka na torcie:  NAZWA

 

IMG20220214212828.jpg.b97e9a7e6c62a2a1245231b7402cef6d.jpg

 

 

to nie jest profesjonalna maszyna do produkcji, miała byc budżetowa

ale tnie naprawdę dokładnie i trzyma kąty proste

stopniowo przyspieszam frezowanie i mierze efekty

60cm/min i 70 cm/min i dalej jest ok frez 2mm

będę testował i uczył sie

 

ma jedna podstawową zaletę:

 

JEST MOJA

 

kolejne wycinanki:

 

 

 

 

 

IMG20220214212856.jpg.26c13a45153eed6590bf8c3ab540d561.jpg

 

ps:

 

sprawdziłem w telefonie pierwsze zdjęcia kiedy przyszły profile i je powiercilem

15 grudzień 2021

czyli budowałem ja dokładnie 2 miesiące xd

 

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.