Skocz do zawartości

frezarka-ploter CNC


TwinB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Paski jak najbardziej w porządku! Potężna zaleta to tak jak piszesz - brak luzów, cisza.... Z tym rozpędzaniem i hamowaniem bym się obawiał., ale wyjdzie z czasem ;).  Nie mam doświadczenia z paskami.

Bardzo fajny projekt! daj znać jak już go uruchomisz. Cena też super!

 

Co do oprogramowania.... 

Linux czy Mach sa bardzo dobre, ale pod warunkiem że nie steruje się maszyną przez port LPT. Windows jest wielozadaniowym systemem, i nie nadaje się do tego celu. Nie wiem jak Linux, ale też raczej jest wielowątkowym systemem, który nie ma priorytetu swoich zadań na port LPT. Gubią się kroki silników. Ja używam DOSowskich systemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, elektronockaut napisał:

Linux, ale też raczej jest wielowątkowym systemem, który nie ma priorytetu swoich zadań na port LPT

Ja używam Linuxa na porcie LPT i żadnego gubienia kroków nie zauważyłem ?, ale jest to kompilacja specjalnie pod CNC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że ja też buduje swoją frezarkę, ale nie tak szybko jak kolega uważam że napęd paskowy jest naprawdę bardzo dobry, bez luzów, cichy, etc. Aczkolwiek nie robiłem prób  pod dużym obciążeniem. Docelowo liczę że i coś w alu dam radę zrobić.

Myślałem na portem LPT dobrze opisany , ale w końcu robię poprzez USB.  No o właściwie dzięki temu mogę adoptować laptopa. Uczę się macha 3, bo Linux to dla mnie abstrakcja ( ). Największe obawy u mnie to drgania i prędkości jakie osiągnę. Tak wiem balsa jest miękka. Ale sklejka 15 mm czy dąb już niekoniecznie. Oczywiście można powolutku ...

Cieszę się że koledze tak sprawnie idzie, i mocno kibicuje temu projektowi. 

Wiem jak trudno jest jak się coś robi po raz pierwszy . Same niewiadome ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że paski sprawdzą się świetnie, tyle że rampa rozpędzania i hamowania będzie musiała być dość łagodna - tak mi się wydaje. Ogólnie paski super bo jest tanio, bez luzów, cicho.... Ja niestety mam śruby trapezowe o skoku 2mm na obrót. Moment obrotowy i siła spora, ale prędkość mała, no i głośno, luzy... Jak bym miał wybierać inny system niż DOS (moim zdaniem do LPT jedyny), to myślę że też wybrał bym Linuxa CNC. Jest darmowy w przeciwieństwie do Macha, i tak jak kolega wyżej napisał został specjalnie skompilowany pod CNC. Windows nie nadaje się do tego celu kompletnie (cały czas mowa o sterowaniu przez port LPT).  Czy Mach jest dobry ? na pewno, ale obsługa nie jest prosta. Zależy co się chce robić, bo do podstawowych operacji ma znacznie za dużo opcji ;). Moim zdaniem jest dość drogi jak na swoje walory użytkowe. Fajne sterowania ma boenigk elextronics (CNCGRAF) - w tym kierunku też bym szedł. Wracając jeszcze do maszyny z głównego postu: Powiedz kolego jak sprawują się te rolki w roli prowadnic liniowych ? mają luzy boczne ? Strasznie fajny patent... ciekaw jestem jak się to zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linuxa CNC uzywam w mojej frezarce do metalu juz z 8 lat, oczywiscie sterowanie przez LPT, jest tam jakis celeron 2800 i 512 Ram ( wiec komp muzealny)

Chodzi pieknie, przy pracujacej maszynie uzycie procesora 40% i ramu 30%

Nigdy mi sie nie zawiesil nie gubi zadnych krokow jest po prostu super

Kolega Young obawia sie Linuxa a to duzy bład bo masz tam wszystko jak w Windowsie i na dodatek po Polsku, oprogramowanie CNC jest wkompilowane w system

Polecam te starsze wersje na Ubuntu, nowsze na Debianie sa juz bardziej rozbudowane

odnośnie rolek do profili V-slot to kupiłem te mocniejsze do dużych obciążeń i ustawiłem z lekkim napięciem wsteptnym

obecnie nie wyczówa sie zadnych luzow zestawu lapiac za końcówkę wrzeciona

potem sprawdzę to z czujnikiem zegarowym

 

ps: teraz idę podłączać kabelki xd

14 minut temu, Jano napisał:

Do kontroli wszelkich amatorskich frezarek, drukarek 3d jest GRBL.Darmowy , prosty i jak dla mnie bezproblemowy.

Przy Linuxie Grbl to prymityw, zreszta ma podstawowa wade instaluje sie go w Win

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Granacik napisał:

Artur, profile v-slot zamawiałeś przycięte na wymiar czy sam ciąłeś? Jak sam to czym? Fajnie to wyszło. ciekawe czy dało by to radę frezować blachę alu do 4mm. :D

 

Ja do cięcia takich profili używałem i polecam ukośnica evolution z tarczą TCT idealnie się nadaje do cięcia wszelakich profili stalowych czy aluminiowych. Oczywiście trzeba zrobić przymiar żeby za każdym razem idealnie wyszedł wymiar ale to pikuś. Stosunek jakości do ceny bardzo dobry (uciąłem nią w zeszłym roku prawie 80m profili 20x20, 25x25 stal, naprawdę polecam).

P.S Sory za off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Granacik napisał:

Artur, profile v-slot zamawiałeś przycięte na wymiar czy sam ciąłeś? Jak sam to czym? Fajnie to wyszło. ciekawe czy dało by to radę frezować blachę alu do 4mm. :D

jak zamawiasz w V-slot polska to tna idealnie na wymiar, wiem bo mam suwmiarki 60cm i 1m  wiec sprawdzilem

odnośnie frezowania alu to spróbuje, pytanie jakim frezem i zagłębieniem w przejsciu

w tej frezarce co mam do metalu to alu obrabiam przecietnie 240-300mm/min zaglebieniem 1-2 mm

średnica freza fi 4do 20 choc zdarzało sie i frezem 80

podłączam teraz wrzeciono ,zasilacze itd jutro spróbuje jak działa

 

ps: we wtorek czyli 01.02.2022 mam urodziny wiec wypadało by skończyć prezent dla siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszyna piękna i dopracowana - jak fabryczna! super!

Rozmawiałem z kolegą który podjął się próby zrobienia maszyny na paskach, i stwierdził że to poważny błąd. "cyt" Osie można zatrzymać palcami, a rampa przyspieszania i hamowania musi być strasznie płaska" Sprawdza się to tylko w styropianie. - Tak twierdzi. Mam nadzieję że się myli i będziesz zadowolony ze swojego dzieła. Daj znać jak już coś pofrezujesz.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz... Te V-Sloty to bardzo fajna baza. Brak dodatkowych prowadnic to potężna zaleta. Ciekaw jestem tylko czy nie będzie problemu jak pod rolkę wpadnie jakiś wiór. Nie zblokuje jej ? Coś mi się wydaje że te rolki muszą pracować w czystych warunkach, a przy frezarce jest pełno pyłu i wiórów.

 

6 godzin temu, Granacik napisał:

Wiem, bałem od nich. Ale ciekawi mnie czy ktoś sam sobie ciacha ten materiał i czym. Drugi temat czy grube paski podołają choćby alu. Czy jednak będzie trzeba inwestować w śrubę kulową.

 

Grubość pasków nie ma tutaj żadnego znaczenia. Bardziej chodzi tutaj o przeniesienie napędu. W przypadku śruby powiedzmy z przełożeniem 4, jeden obrót daje 4 mm posuwu, ale i duży moment obrotowy. W przypadku pasków z kółkami zębatymi o podobnej średnicy jest to prawie 1:1. Na mojej frezarce "jakoś tam" frezuję aluminium i mosiądz, ale mam śruby trapezowe tr2 (2mm posuwu na jeden obrót silnika). Ogólnie śrub trapezowych nie polecam. Trzeba często smarować, i kasowanie luzów wiąże się z zwiększeniem tarcia. Jeśli nie sprawdzą się paski to jedynie śruby kulowe, ale one są bardzo drogie.

Edytowane przez elektronockaut
Dodatkowe zagwostka dotycząca prowadnic V-Slot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze rozwieje wątpliwości dzisiaj

ogólnie nie można mieć dobrej frezarki do drewna i metalu w jednym

to sa zupełnie inne materiały i parametry obróbki

wsteptne pomiary obiecujące, luzy nawrotowe mierzone czujnikiem zegarowym na poziomie 0.01-0.02 mm

sztywność tez wygląda obiecująco, dosc silny nacisk kciukiem na głowice nie odchyla więcej niz 0.04mm (nacisk duzo większy niż jest w stanie wprowadzić taki mały frez)

Jak juz wcześniej napisałem założenia sa takie ze małym wiórem a szybko, frez fi 2-3mm

materiały do ciecia to: balsa, sklejka liściasta (ta do ciecia laserem) i sklejka lotnicza

myślę ze podstawą przy napędzie paskowym sa dobrze przemyślane (bardzo sztywne) mocowania silników i rolek napinających

 

ps: śruby kulowe przy obróbce drewna nie zdadzą egzaminu, smaruje sie je olejem to dosc precyzyjne mechanizmy. pyl drewniany wypija olej, pozacierają sie

IMG20220129101744.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

śruby kulowe przy obróbce drewna nie zdadzą egzaminu, smaruje sie je olejem to dosc precyzyjne mechanizmy. pyl drewniany wypija olej, pozacierają sie

No właśnie... tak źle i tak niedobrze ;) No nic, zobaczysz jak to będzie działać i nam zdasz relacje... Ja trzymam kciuki. Naprawdę maszyna wygląda bardzo ładnie i profesjonalnie.

 

 

 

PS:

To moja maszynka. Ma już swój wiek ;) Nie wygląda tak ładnie jak Twoja, ale jakoś tam działa. Pole robocze 330x370x50, zdublowane prowadnice z łożyskami zamkniętymi pod osią Y (wisi na nich rama z osią X i Z). Śruby trapezowe TR2 (2mm posuwu na pełny obrót). Silniki 1,8A 200 deg. Konstrukcja dość sztywna i stabilna. Targa mosiądz, miedź, aluminium, tworzywa, drewno itp..., Wrzeciono Chińskie 500W. Sterowanie LPT przez CNC ZEUS ( https://cncgrafdos.blogspot.com/). Dość kiepskie prędkości ze względu na skok śrub (ok 20mm/sek). Jak każda maszyna i ta ma wady, ale jestem z niej bardzo zadowolony.

 

IMG_20220129_100502.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie to maszynka mi sie podoba, tyle ze zbyt mała (deska balsy sie nie zmiesci)

ale to prawda ze delikatne frezowanie w metalu powinna uciagnąć

 

ja pomału uruchamiam swoją

 

link do Youtube

 

https://youtu.be/AZL_ATy2xKw

 

jeszcze nie wiem jak frezuje ale wierci dobrze ?

 

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie chodzi... oby przy frezowaniu było tak samo. Balsa w sumie chyba jest dość miękkim poza tym że lekkim drewnem? (nigdy nie miałem w rękach).

 

Widzę że zdjąłeś kolego wentylatorek z wrzeciona. Domyślam się że chodzi o niemiłosierny hałas i wibracje które powodował ;)

Niestety w tych wrzecionach chłodzenie jest konieczne, a oryginalny wentylator to nie raz za mało.

U mnie niewyważone było całe wrzeciono. Wyważałem chałupniczą metodą wirnik, i jako wisienkę na torcie też właśnie ten nieszczęsny wentylator.

Wkręciłem w jego górną płaszczyznę śrubkę M2 z nakrętką, i teraz całe wrzeciono to tylko szum szczotek i powietrza ;)

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3826896&highlight=

 

Widziałem gdzieś w internetach że ktoś sobie wydrukował nowy wentylator - tak lepiej nie robić, bo to jednak ok 10 000RPM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.