Skocz do zawartości

frezarka-ploter CNC


TwinB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam podobne wrzeciono i zdemontowałem z niego ten wentylator. Silnik grzeje się tak jak poprzednio, czyli jest lekko ciepły nawet po kilku godzinach frezowania styrodurowych rdzeni płatów, a dużo mniej pyłu lata po warsztacie. Poza tym wzrosły obroty samego wrzeciona bo ten wentylator wprowadza chyba większe obciążenie niż taki mały frez. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniewaz drukarka miala wolne moce przerobowe nastawilem drukowanie prowadnic na przewody

 

IMG20220115105655.jpg.24334dfb4191894c62167e744cd6c3be.jpg

 

mam tego 2mb

 

poskładałem tez trochę sterownik cnc

 

 

IMG20220115105745.jpg.ac971ea1f8530113090dda4983f2b751.jpg

 

będą tam wzmacniacze do silników, płyta sterująca, sterowanie obrotami wrzeciona i odkurzacza

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos tam trochę poskładałem prototypowo

widać zarys całosci

 

IMG20220115194910.jpg.e8c9fc0b6e4b0cbd3403c4f4f74f13d3.jpg

 

 

IMG20220115194902.jpg.7c9491e5038f0d9ec0656c35fed0decd.jpg

 

IMG20220115194855.jpg.b30fe89fd1a7bdeb769eb33bcdc86132.jpg

 

IMG20220115194923.jpg.555de16efdfcf2a0bf61271c0316b608.jpg

 

trzeba jeszcze wydystansowac wysokości rolek i napinaczy

i plytki mocujace pasek na bramie zamienic z drukowanych prototypów na frezowane

bedzie można napiąć całość

 

ps:

na ostatnim  zdjeciu widać bałagan na stole w modelarni, chyba muszę to ogarnąć xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

      Ślicznie to wygląda. Tak obserwuję i podziwiam precyzję i jakość. Oby założenia konstrukcyjne sprawdziły się w 100% a ploterek spisywał się na medal. Ja swój ploter złożyłem 20 lat temu. Dzisiaj możliwości wykonania takiej konstrukcji są o niebo lepsze. Pięknie wyglada np. prowadnica do przewodów - ja np. wtedy zastosowałem na prowadnice silnikowe paski od rozrządu. Był problem ze zdobyciem wałków aluminiowych to sam wytapiałem aluminium aby następnie wytoczyć z tego różne elementy plotera. Chciałem pozwolić sobie wstawić w Twoim temacie zdjęcia rozwiązań mojej maszynki ale jednak nie. Nie będę zaśmiecał i psuł wizerunku profesjonalizmu Twojej maszyny - mój ploter to przy Twoim amatorszczyzna:).

POZDRAWIAM i życzę pomyślnego uruchomienia i działania plotera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za uznanie, w zasadzie to nie wiem co teraz zrobic

-uruchomić te dwie osie i zobaczyć jak to śmiga?

-skończyć napęd Z i dopiero uruchomic

 

założenia sa takie: małym wiórem a szybko, a poniewaz programy generujace G-code daja nawet 30%-40% przebiegów nie roboczych,

wiec przejazdy zwane w G_codzie  G0 chciałbym na poziomie 20cm/s, zależy mi tez na dużym przyspieszeniu do max prędkości (0.5s??)

 

wg moich obliczeń powinno mi sie to udać, ale praktyka zweryfikuje teorię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie bylo ze nic nie robię xd

Nie poddałem sie presji i swojej ciekawości, trzeba zrobić os Z i dopiero testować

Naped ma byc sruba trapezową 10x3 i sa dwa rozwiazania

-śruba podpięta jakimś tam przegubem do silnika , kreci sie ,nakrętka zamocowana przy wózku Z

-śruba zamocowana do wózka Z nieruchomo, kreci sie nakrętka

 

to drugie rozwiązanie stosowane w dużych frezarkach (np. Bridgeport) jest niby skomplikowane ale oszczędza miejsce przy wózkach i daje taka zwartość konstrukcji

wiec tak zrobilem

IMG20220118195642.thumb.jpg.5efebfd15f7dc212614692d50e233dc4.jpg

 

 

IMG20220118195706.thumb.jpg.d29c657f7ca4c5c59091cee25b5c732f.jpg

 

trzeba jeszcze dociąć i zamocować śrubę ale to nie dzis

 

cdn

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko - zazdroszczę dostępu do frezarki . Ja swoją frezarkę robię niemalże ręcznie z materiału pozyskanego (koszty)

Zawstydza mnie twoje tempo.

Dalej obserwuję postępy ;)

 

Ps te profile naprawdę w tej konfiguracji dadzą sztywność ? Mam podobne w małej drukarce i prz tej grubości ścianek nie jest rewelacyjna. Są drgania od tzw przyspieszeń i nawet niewielkiej masy. ( Nie wiem czy dobrze opisałem to zjawisko ale takowe występuje )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa profile 20x60  i na pewno nie ma takich w drukarce, sa naprawdę sztywne, zreszta ja wzorowałem sie na gotowych rozwiązaniach, można podejrzeć na V-slot.polska

Myślę ze jutro zacznę okablowanie, wiec zobaczymy jak to chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mala aktualizacja

 

os Z jest gotowa, wiec w zasadzie wszystkie osie sa ukończone

 

trzeba układać kable, ale tu muszę zacząć od mocowania prowadnic i montażu krańcówek bazujących

 

 

 

IMG20220121103417.thumb.jpg.17c04fde5c5cb09d94ad1192e59e2204.jpg

 

wiec jutro, pojutrze godzina zero xd

 

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie spełni moich oczekiwań przerobie napęd x i y

siła wprowadzona przez frez 2-3mm jest w zasadzie pomijalna

większe obciążenia daje przyspieszanie i hamowanie

na śrubach nie uzyskam G0 większego niz 3m/min, a to zbyt mało

dobrze zrobione napedy paskowe sa bezluzowe (brak luzów nawrotowych) i szybkie, nie wymagaja tez smarowania co jest nie bez znaczenia

sterowanie Linux CNC kto spróbował nie chce nic innego xd

koszt całkowity bez mojej robocizny poniżej 2k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.