Skocz do zawartości

frezarka-ploter CNC


TwinB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, elektronockaut napisał:

Widziałem gdzieś w internetach że ktoś sobie wydrukował nowy wentylator - tak lepiej nie robić, bo to jednak ok 10 000RPM ;)

 

widze kolego ze nie doceniasz wydruku, ludzie robia na drukarkach cale napędy EDF a tam 30-35k rpm

 

ja zdecydowałem sie na elektryczny, właśnie drukuje mocowanie

 

IMG20220130103148.jpg.9e3ff26ceeca17e4424f51a757bdc8c1.jpg

 

muszę wykończyć tez blat i go splanować ,wtedy zaczne pierwsze frezowania (mam zamiar dzisiaj)

 

ps: taka pogoda z nie wychodze z domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie mam drukarki 3D, co wcale nie znaczy że nie dowierzam ;). Spotkałem się nawet z częściami do maszyn przemysłowych, które drukowała nam firma zewnętrzna (to chyba nie był plastik). Niemniej jednak nieraz mam oczy na wysokości wiatraczka wrzeciona jak czyham z odkurzaczem na nową dostawę wiórów i nie chciał bym zarobić jego kawałkiem :P Wydaje mi się że oryginalny wentylator będzie bardziej wytrzymały i pewny bo jest z jednolitego wtrysku.

 

Czy mógł byś polecić mi jakąś tanią gotową drukarkę dla laika ?

(ostatnio nie mam czasu na własne konstrukcje)

 

Będziesz planował metrowy stół frezem 3mm ? :P

 

A co do pogody..... dziś w nocy nie wiele brakowało żebym musiał trzymać dach :D raz dziennie zjeść i głodnym chodzić, a z domu nie wychodzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bede planował stól frezem 6mm

jako drukarke polecam ender3 pro tania bardzo dobra maszyna, po niewielkich modyfikacjach dziala idealnie

 

moze mi ktos podpowie z jakimi przedkosciami posowu i z jakim zagłębieniem frezować drewno frezem 2, 3, 6mm

w stali czy alu to wiem tu brak mi doswiadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie drewno.... Ja trójką frezuje średnio na głębokość 2mm z posuwem 600mm/min. Jak drzewo jest twarde albo sękate to mniejsze zagłębienie. Frezem 6 zbieram po 0,5mm przy tym samym posuwie. Nie wiem czy tak jest prawidłowo, ale ja tak robię.

 

Pierwsze planowanie stołu jak nie znasz maszyny ja bym zrobił na 0,2mm z posuwem 500-600

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, elektronockaut napisał:

Widzę że zdjąłeś kolego wentylatorek z wrzeciona. Domyślam się że chodzi o niemiłosierny hałas i wibracje które powodował ;)

Niestety w tych wrzecionach chłodzenie jest konieczne, a oryginalny wentylator to nie raz za mało.

U mnie niewyważone było całe wrzeciono.

Ten "wentylator" to porażka, ma gigantyczne wibracje i nie wiele chłodzi, wystarczy spojrzeć na kształt "łopat"

Wywaliłem go w małej frezarce. Ponieważ mocowanie jest solidne i metalowe, zupełnie spokojnie daje radę z odprowadzeniem ciepła.

Termometr nie wychodził ponad ok. 50 stopni.

 

Drukowany również będzie niewyważony, lepszym rozwiązaniem, stosowałem to przez chwilę jest zwykły wentylator komputerowy, zamocowany z boku wrzeciona.

Poniżej moja większa zabawka do drewna.

Jeszcze przed założenie odciągu i lasera.

Teraz dodatkowo jest w obudowie dźwiękoszczelnej :) (urok mieszkania w bloku)

B71A3EF6-D706-4BD3-870A-782E4D774A7D_1_105_c.jpeg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawością obejrzę film, fajnie że tak szybko miałeś siły to zrobić. (zakładam że przed budową miałeś kontakt z podobnymi rzeczami)

Maszyna musi się ułożyć. Daj znać jak zrobisz jakieś elementy w sklejce.

 

GRATULUJĘ  - choć wiemy że to i owo pewnie będzie wymagało dopracowania. Ale już masz i możesz działać .

 

Pytanie w jakim programie rysujesz lub obrabiasz elementy do wycięcia (cad, 3d etc) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie posuwa :)

Widzę, że mnie posłuchałeś i zdjąłeś ten wentylator,  więc teraz spróbuj wyłączyć ten wiatraczek i po prostu sprawdzaj co jakiś czas temperaturę silnika. Nie powinien się zbytnio nagrzewać tym bardziej, że wisi na sporym radiatorze. Mam jeszcze jedną małą podpowiedź: załóż fartuchy na wewnętrznych bokach bramy,  będą one osłaniać układ jezdny przed bezpośrednim atakiem wiórów. Mam coś takiego zrobione z kawałków elastycznej folii i nie muszę tyle sprzątać. 

 

Edycja: Tak to wygląda u mnie, prymitywne ale działa. Oprócz fartucha widać z boku stołu przykręcony aluminiowy płaskownik, który dodatkowo ogranicza spadanie wiórów ze stołu. 

fartuch1.png

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, elektronockaut napisał:

Bardzo ładna maszynka ;) widać że robi swoją robotę. Fajne masz też wrzeciono. Super! 

 

A tak z ciekawości... Jak sprawują się paski? 

Tnę na swoje potrzeby, więc nie potrzebuję dokładności, rzędu setnych milimetra. Paski dają rade choć są sporo mniejsze niż w maszynie z tego wątku.

Nie zauważyłem jakiś problemów, specjalnego rozciągania również.

 

Wrzeciono to od małych braci 1,5 KW z falownikiem, ma większe obroty i dobrą ich regulację. 

No i jest dość ciche, choć teraz obudowa załatwia sprawę...

3 godziny temu, TwinB napisał:

dolozyłem wentylator na 12V

Miałem podobne rozwiązanie, ale dlatego, ze najpierw używałem drukowanego plastikowanego mocowania do takiego napędu.

Po zmianie na oryginalny chyba aluminiowy, okazał się zupełnie niepotrzebny.

Tylko rozdmuchiwał wióry, a wtedy jeszcze nie miałem systemu odsysania ich z freza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo większość rysuje w AutoCad, łatwo sie to przenosi na frezarkę, ale używam tez Solid Edge, świetny program do skomplikowanych złożeń części w 3d

i moje ostatnie odkrycie (z przed roku ?) to Autodesk Fusion 360 genialna sprawa do zaawansowanych rysunkow 3d (super do drukarki)

g-code generuje takim programikiem E-Cam polecam zajzec  https://v4.e-cam.it/, brałem udzial w wersjach testowych i sie od niego uzależniłem xd

 

a dzisiejsze postepy:

 

IMG20220130200046.jpg.ab8016da6a32bf6321132cd14f8603f0.jpg

 

stół splanowany i przefrezowany w kratkę

 

i pierwsze frezowanie, cos tam narysowałem testowo

sklejka lotnicza 4mm, frez 3mm, posuw 800mm/min zagłębienie 1mm

 

link Youtube

https://youtu.be/ohDlop5qxaw

 

 

wyszło takie coś

 

pomiary wykazały max odchylke 0.1mm od wymiaru, chyba trochę za szybki posuw, nasteptny raz 600mm/min

 

IMG20220130195558.jpg.2cb83b340a36eed6e0c6ed410923e7e5.jpg

 

starczy tej zabawy na dzis, muszę cos posprzątać trochę xd

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo miałem czas, w poniedziałek wyfrezowałem coś nie modelarskiego, uszczelki do gaźnika z kyngelitu 0.8mm

skręciłem wszystko z plytą pilśniową 3mm i frezowałem przez całosc

 

IMG20220201213003.jpg.61dbddf82e0360ec48f0a2ddfb119d88.jpg

 

tak to wyszło po demontażu

 

IMG20220202221630.jpg.0540b1588889b6b9b80ddef0df76ab9a.jpg

 

 

ogólne wrażenie jest takie ze wyszła mi maszyna bardzo szybka i dość precyzyjna

paski sprawdzają sie naprawdę dobrze, myślę ze błąd jaki ludzie popełniają to zbyt mało sztywne mocowanie silnika i napinacza

naciąg ma być dość spory

 

wczoraj miałem urodziny, musiałem ogarnąć mieszkanie i nie było czasu

 

a dzisiaj sciagnolem ze ściany modelik jeta i muszę do niego zaprojektować wózek startowy, będzie ze sklejki 4mm

ten model nie ma podwozia

IMG20220202221642.jpg.e82ec1d216a44b8e2877c94ae764ede4.jpg

 

 

 

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taka wypracowana metodę ?

jeśli jest oryginalna to kładę ja na skaner i robię jpg, potem podkładam to pod spod w AutoCad i obrysowuje

gorzej gdy brak i trzeba odbic z korpusu

ale tu używam zwykłej kartki do drukarki, startego grafitu z ołówka i brudnego palucha xd

 

uszcz2.thumb.jpeg.ddf6394d678ab7bfe0313ff2dbe1262f.jpeg

 

to potem na skaner i dalej to samo

 

ps: dziekuje  pacyfic_77

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładasz materiał między dwie dykty? Fajny patent. krawędzie równiejsze od lasera. :)

Co to za gaźnik? ;)

 

Co do napędów paskowych to najbardziej przemawia do mnie taki układ jak w tym projekcie. Akcja od 9:15 https://www.youtube.com/watch?v=nTPqPU4B1hs

Chyba coś takiego bym zastosował. Ale nie mam tak mocnych krokowców więc będzie dodatkowa przekładnia 3:1. Mój ploter planuję minimum 100x60 i musi ciąć aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewielkie ale zmiany

 

dorobiłem  ssawke do odkurzacza, sklada sie z 3 elementow

 

IMG20220205113723.jpg.60804cc4842384efb6c5da3739d75318.jpg

 

 

po zamontowaniu wyglada tak

 

IMG20220205115558.thumb.jpg.0c4323ee5ada49f905e1876717618916.jpg

 

co fajnie sie udało to samoczynne przesuwanie się tej szczotki po wrzecionie do wysokości materiału

 

zasadniczo maszyna działa, muszę teraz wykończyć takie pierdoly, jak mocowanie monitora, podłączenie odkurzacza i skończenie obudowy na sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.