Skocz do zawartości

Klasyka WILGA 35 1300mm


Stearman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, Stearman napisał:

 

Coraz bardziej przekonuje się, że DRACO naprawdę będzie miał pazur, charakter to on ma, nadwyżkę mocy...

 

Nic dziwnego, że ma nadwyżkę mocy. Takie porównanie silników i samolotow

Wilga 35, silnik AI-14 masa silnika (tzw. dry weight): 197 kg, moc max 260 KM - maksymalna masa samolotu do startu (MTOW): 1300 kg 

Wilga 2000, silnik IO-540, dry weight ok. 400 lbs, ~ 180 kg, moc max 300 KM - MTOW 1400 kg

DRACO, silnik PT6-28, dry weight ok. 315 lbs, ~ 142 kg, moc max 680 KM, maks certyfikowana masa 3500 lbs ~ 1580 kg

 

Łatwo sobie można wyobrazić, który samolot będzie miał większy "pazur" przy tej samej masie np. 1200 kg.

 

Czy model odda realizm?

Jeśli nie będzie miał slotów, to jedynie silnik o dużej mocy może coś dać podobnego.

Na pewno model nie będzie tak łaskawy na dużych kątach natarcia jak oryginał - poprzez brak slotów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Janekm said:

Rozważaleś może zrobienie skrzydła że slotami? Na ten przykład  skrzydło wydrukowane, a sloty np z balsy?

 

Raczej będę wykonywał skrzydło że styroduru. Na sloty musiałbym mieć konkretny profil... możesz jakiś sprawdzony polecić ? Może warto rozważyć taką opcję. Ciekaw jestem czy naprawdę taki profil pomoże w modelu... gdzie dokładność odwzorowania profilu jest względna. 

Coraz bardziej mi się podoba ten samolot... 😉

Jak już wspomniałem centralna część kadłuba, spinające kadłub, skrzydła, podwozie, wręgę silnika i miała wystarczająco miejsca na wyposażenie będzie wydrukowana w 3D. a w zasadzie została.... Poszczegolne komponenty składają się jak klocki i zapewniają wysoką sztywność.

 

20220605_204334.thumb.jpg.bab7de86f6ed3c3f324cab907d7e87f8.jpg 20220605_204439.thumb.jpg.df51cfd73638ea43106652204b42a859.jpg

 

20220605_204409.thumb.jpg.32a08fb7ab5071be289548e78ab3890f.jpg

 

Od spodu zaprojektowałem duży właz z klapką. Dostęp jest super i łatwo będzie zamontować wyposażenie i wymieniać akumulatory.

 

20220605_210552.thumb.jpg.cbfe61d5c8c526d8140de002c747d336.jpg 20220605_210614.thumb.jpg.d8c970b74ed5a654eddbea055e56ad05.jpg

 

20220605_210636.thumb.jpg.5b3c8effe768f5b8029e899d2d127316.jpg

 

Powoli do przodu 🙂😉...

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Stearman napisał:

Na sloty musiałbym mieć konkretny profil... możesz jakiś sprawdzony polecić

Niestety w temacie doboru profilu nie pomogę, pewno na forum znajdą się lepsi ode mnie w tym temacie.

Ewentualnie mam skan profilu FunCub'a, ale jak ten profil zachowa się ze slotami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stearman
Przepraszam, że tak późno - przesyłam pomierzoną geometrię:
image.thumb.png.a97250bc1a3a7774ee8720cc25cbe02b.png

cięciwa lotki / klapy nie jest taka sama (na karteczce wymiar cięciwy opisano terminem szerokość :D )
Klapa szczelinowa, lotka typu Frise 
Model ma wydłużoną cięciwę skrzydła względem oryginału (a tym samym mniejsze wydłużenie) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, AKocjan said:

Przepraszam, że tak późno - przesyłam pomierzoną geometrię:

 

Dzięki wielkie, jest to zbliżone w skali do tego co ja zaprojektowałem, mam wątpliwości co do dwóch wymiarów: E i F... może uda Ci się zweryfikować przy okazji. To odległość końca skrzydła do początku statecznika poziomego -E, oraz główna cięciwa statecznika poziomego - F.

 

Dzięki 👍 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2022 o 20:54, Stearman napisał:

 

Raczej będę wykonywał skrzydło że styroduru. Na sloty musiałbym mieć konkretny profil... możesz jakiś sprawdzony polecić ? Może warto rozważyć taką opcję. Ciekaw jestem czy naprawdę taki profil pomoże w modelu... gdzie dokładność odwzorowania profilu jest względna. 

 

Zamiast slotów możesz zrobić coś co się nazywa NASA DROOPS

Dla profilu NACA2415 - robi się jak dla "profil semi smetrico"

Dla profilu np Clark Y robi się jak dla "profil plano convexo"

 

Efekt podobny jak dla slotów - choć nie taki sam dokładnie.

Ale odda charakter STOL dla modelu DRACO

 

Sloty przy skrzydle ze styroduru można zrobić drukowane (same sloty) i zamocować na stałe do wyciętego skrzydła.

 

droops.jpeg.25d79ec81c987c7294104bca5877595d.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, jarek_aviatik said:

Zamiast slotów możesz zrobić coś co się nazywa NASA DROOPS

 

To znaczy, że dla mojego profilu NACA2415 "dorysowuję" nasadę zmieniającą profil symulująca działanie slotów?

Mogę od razu wyciąć ze styroduru "zmodyfikowany" profil NACA2415  NASA DROOPS czy musi być doklejony?

 

Rozumiem, że 0.03C to odległość od noska 3% cięciwy, a 2 to stopnie  linii stycznych od końca profilu i cięciwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Stearman napisał:

 

To znaczy, że dla mojego profilu NACA2415 "dorysowuję" nasadę zmieniającą profil symulująca działanie slotów?

Mogę od razu wyciąć ze styroduru "zmodyfikowany" profil NACA2415  NASA DROOPS czy musi być doklejony?

 

Rozumiem, że 0.03C to odległość od noska 3% cięciwy, a 2 to stopnie  linii stycznych od końca profilu i cięciwy?

Dobrze rozumiesz.

 

Możesz wyciąć ze stryroduru zmodyfikowany profil NAC2415 

 

Tu masz plik NACA 2415 ze slotem stałym - Na razie tak na szybko. Mogę nad tym popracować, abyś wydrukował sobie slot i dokleił do skrzydła ze styroduru

slot_A.stp

 

 

Trzeba to trochę dopracować` aby było mniej kanciaste.

1434880266_Zrzutekranu2022-06-7o16_23_45.thumb.png.b5e9bb37e9886cce10cb9fe124c21d9c.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, jarek_aviatik said:

Trzeba to trochę dopracować` aby było mniej kanciaste

 

Dzięki, jutro spróbuję coś zamodelować wg wytycznych. Jeszcze nie wyciąłem skrzydeł więc profil mogę zmienić.... Super bardzo dobry pomysł 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, AKocjan said:

ogólnie mój rewelacyjnie sobie radzi na wysokich kątach natarcia

 

Dzięki... A rozstaw E? Dasz radę zmierzyć?

 

No to profeska, ciekaw jestem co to za profil... jest zupełnie inny niż NACA2415. 

 

Twój model lata szybko czy raczej powoli.... Jak sobie radzi w locie poziomym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby slot spełniał swoją rolę musi być spełniona zależność: Przekrój A musi być większy od przekroju B

Co to daje? Przyśpieszenie strugi na górnej powierzchni skrzydła - istotne na dużych kątach natarcia.

 

418146889_Zrzutekranu2022-06-7o20_39_41.thumb.png.2a66232abb6a27ef22bdcc1146e4b1b5.png

 

To co pokazałem w poprzednim poście (na szybko) to stały slot wpisany w profil skrzydła.

 

To co pokazuję teraz, to stały slot przed profilem skrzydła.

 

Nie robi się slotu dla wyglądu, ale po to aby spełniał swoje zadanie.

 

Grzesiek - zastanów się jakie rozwiązanie chcesz robić, jaki profil, itp.

Do modelu można zmodyfikować NACA2415. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, jarek_aviatik said:

Grzesiek - zastanów się jakie rozwiązanie chcesz robić, jaki profil, itp.

Do modelu można zmodyfikować NACA2415.

 

Chcę zrobić skrzydło jednobryłowe wycinanie ze styroduru. Czyli albo czysty NACA2415, albo NACA 2415 NASA DROOPS (slot wpisany w profil) jeśli taki profil ma pomóc w locie na wysokich kątach natarcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.