Skocz do zawartości

Klasyka WILGA 35 1300mm


Stearman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Stearman napisał:

Nie wiem na ile te rzuty odzwierciedlają oryginalny samolot?

Niestety, też tego nie wiem, w załącznikach są projekty Draco i Wilgi zrobione w SketchUp-ie znalezione przeze mnie w sieci, może Ci pomogą.

Mike Patey, jakiś czas temu współpracował z firmą Horizon Hobby, udostępniając latającego jeszcze wtedy Draco do zeskanowania, co pozwoliło na budowę zestawu. Zapytaj Arka Kocjana z naszego forum, Który posiada ten model, może pomoże Ci w kwestii wymiarów.

Draco______2016.skp Wilga_35.skp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 👍 Niestety nie mam SketchUp a mój program nie rozpoznaje tego rodzaju plików. Poszukam jakiegoś programu, który przekonwertuje je na inne rozszerzenie STP, STEP, PARASOLID, i obejrzę sobie dokładnie te pliki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stearman napisał:

Dzięki 👍 Niestety nie mam SketchUp a mój program nie rozpoznaje tego rodzaju plików. Poszukam jakiegoś programu, który przekonwertuje je na inne rozszerzenie STP, STEP, PARASOLID, i obejrzę sobie dokładnie te pliki.

Możesz spróbować w darmowej wersji online otworzyć:

https://www.sketchup.com/plans-and-pricing/sketchup-free

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2022 o 13:34, Janekm napisał:

Niestety, też tego nie wiem, w załącznikach są projekty Draco i Wilgi zrobione w SketchUp-ie znalezione przeze mnie w sieci, może Ci pomogą.

Mike Patey, jakiś czas temu współpracował z firmą Horizon Hobby, udostępniając latającego jeszcze wtedy Draco do zeskanowania, co pozwoliło na budowę zestawu. Zapytaj Arka Kocjana z naszego forum, Który posiada ten model, może pomoże Ci w kwestii wymiarów.

Draco______2016.skp 5 MB · 12 pobrań Wilga_35.skp 26 MB · 11 pobrań

Tylko export do stl i to jakiś kulawy

 

Draco______2016.stl kadlub.stl wing.stl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, jarek_aviatik said:

Tylko export do stl i to jakiś kulawy

Całkiem niezły ten stl, ale nie mogę z nim nic zrobić, nawet przeskalować do rozpiętości 1300mm, ale daje pojęcie i jest super.

To ma być tylko wzór do zamodelowania swojego kształtu.

 

Gdyby się udało wygenerowac pliki z rozszerzeniem:

  • Parasolid    *.X_T
  • Step2014   *.stp ,  *.step
  • IGES  *.igs
  • Solidworks
  • Solid Edge

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Stearman napisał:

Całkiem niezły ten stl, ale nie mogę z nim nic zrobić, nawet przeskalować do rozpiętości 1300mm, ale daje pojęcie i jest super.

To ma być tylko wzór do zamodelowania swojego kształtu.

 

Gdyby się udało wygenerowac pliki z rozszerzeniem:

  • Parasolid    *.X_T
  • Step2014   *.stp ,  *.step
  • IGES  *.igs
  • Solidworks
  • Solid Edge

 

Sketchup to program powierzchniowy - nie ma opcji aby wydobyc z niego solida.

Jak masz plik STL to mozesz zassac sobie go np do SuperSlicer - przeskalowac do rozmiaru ktory Cie interesuje, a nastepnie ponownie wyeksportowac znowu do STL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, japim said:

Sketchup to program powierzchniowy - nie ma opcji aby wydobyc z niego solida.

Jak masz plik STL to mozesz zassac sobie go np do SuperSlicer - przeskalowac do rozmiaru ktory Cie interesuje, a nastepnie ponownie wyeksportowac znowu do STL.

 

Jeśli nie znajdę innego pliku to pewnie spróbuję tak zrobić. Cokolwiek co da się edytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeskalowany stl do rozpiętości 1350 mm z wingletami.

Zrobiłem stp z stl, 

Oba załączone

 

Tak jak napisał Przemek @japim z Keczupa bardzo ciężko zrobić solid, wystarczy, że braknie jednej linii i bryła nie jest zamknięta i nic z tego. Tu jest sporo niezamkniętych - np rura wydechowa.

A walczyć z meshem?  Ja się nie piszę, jestem raczkujący w 3D.

Draco_1350.stl Draco_1350.stp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, jarek_aviatik said:

Przeskalowany stl do rozpiętości 1350 mm z wingletami.

Zrobiłem stp z stl, 

Oba załączone

 

Dzięki Wielkie, to ma być tylko do ogarnięcia jakie zmiany ma ta wersja Wilgii. 

Coś mi tam ze skalą szwankuje, ale spróbuję jeszcze poszukać, może gdzieś znajdę wymiary DRACO i wtedy zamodeluje w 3D.

O to mi chodziło 👍😀

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Janekm napisał:

Panowie, robicie konkurencję firmie Horizon Hobby ;), mam nadzieję że obejrzymy niebawem film z oblotu.👍

 

O nieee, tylko zmieniłem plik z *.skp, na *.stl i *.stp
traktuję to jako trening w 3D. Jakoś nie mam sentymentu do Wilgi. Zdecydowanie wolę ptaka - przynajmniej ładne ma kolory

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Janekm said:

Panowie, robicie konkurencję firmie Horizon Hobby ;), mam nadzieję że obejrzymy niebawem film z oblotu.👍

 

Jaka tam konkurencja, i tak trzeba wszystko zamodelować samemu bo te pliki to takie poglądowe, ale pomocne. 

Na jednej bazie powinny powstać dwa modele Wilga 35 dla santymentalnych modelarzy i Draco dla bardziej nowoczesnych.

Muszę jednak ogarnąć te wszystkie różnice jakie zrobiono w DRACO.

Głównie chodzi mi o płatowiec, wydłużyli cięciwę skrzydła, bo rozpiętość pozostała ta sama... ja dla Wilgi przewidziałem profil NACA2415 a jaki profil powinno mieć skrzydło DRACO? 

Wszystkie modele, nawet horizon hobby to przybliżenia oryginału. 

Ja też zrobię jakieś przybliżenie 😉 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, 

O gustach dyskusja trudna i bezowocna, troszkę jednak popracowałeś, może inni pociągną projekt do przodu, na co bardzo liczę.

Co do "oryginalnej" wilgi, to rzeczywiście ptak piękny i zawsze nie mogę wyjść z podziwu, jak duże bądź co bądź ptaszysko i do tego żółto-czarne, jest tak trudne do wypatrzenia.

Słuchasz, wypatrujesz i... "guzik". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym wydaniu ModeleMagazine załączone są plany Draco w rozmiarze 1360mm (rozpiętość).

Model o klasycznej konstrukcji balsowej. Nie jest to makieta jak ta z Eflite, ale ponoć lata dobrze...

Fajny materiał, niestety tylko dla tych co parlają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie pasuje w tych wszystkich modelach DRACO, wydaje się, że sporo odbiegają od pierwowzoru. 

Muszę zebrać listę rzeczy i parametry jakie zmienił Mike Patey w swojej DRACO, wiem, że chyba bazą była Wilga 2000?

Nie pasują mi proporcje kadłuba i skrzydeł i nie mówię tu tylko o zwiększonej cięciwie.

 

Tak więc na dzisiaj rozpoczynam konstrukcje projektu bazowego Wilga 35.

                   Capture8.JPG.05fa0f05779d07288b02431667917be7.JPG Capture88.thumb.JPG.d8526a530c333e525fd0ed1ac9cf3b40.JPG

 

Capture888.thumb.JPG.ae7e4bbcba2c383626e38102eef22eac.JPG

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.