Skocz do zawartości

Klasyka WILGA 35 1300mm


Stearman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Stearman napisał:

 

Dzięki... A rozstaw E? Dasz radę zmierzyć?

 

No to profeska, ciekaw jestem co to za profil... jest zupełnie inny niż NACA2415. 

 

Twój model lata szybko czy raczej powoli.... Jak sobie radzi w locie poziomym?

@Stearman rozstaw E powinien być ok 
Model radzi sobie dobrze przy małych prędkościach, zarówno na klapach jak i w konfiguracji gładkiej (Waga do lotu 4,5 kg). Jedynie co wyróżnia go z poza innych modeli to podatność na  ślizgi - trzeba koordynować zakręty "nogą" bardziej niż w przypadku innych modeli 
A jak to wygląda w praktyce - zapraszam na mój kanał YT - mam sporo filmów z tym modelem:
https://www.youtube.com/user/arkadiuszk92

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Stearman napisał:

Jakoś dziwnie wygląda odmiana NACA2415 z noskiem NASA DOOPS.... a może to tylko moje wrażenie?

 

 

 

No coż, takie sobie, ważne, że działa. Stosowano to też w rzeczywistych samolotach zwłaszcza przed lotkami.

Ważne abyś prawidłowo wyznaczył kąt zaklinowania skrzydła - liczy się od cięciwy czystego profilu.

DRACO_6b.thumb.jpeg.ffc152b41903f5d7ada395cf85807ee7.jpeg

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, jarek_aviatik said:

No coż, takie sobie, ważne, że działa. Stosowano to też w rzeczywistych samolotach zwłaszcza przed lotkami.

Ważne abyś prawidłowo wyznaczył kąt zaklinowania skrzydła - liczy się od cięciwy czystego profilu

 

Cóż, wszystko sprawdziłem i wygląda jak wygląda. Zadziała, a jak nie to skrzydło zawsze można wymienić 😉

 

 

DRACO_10.thumb.JPG.9b22852078f2f511ead1d0caaa0829e5.JPG

Mocowanie silnika i osłona zaprojektowane. Wręga będzie wydrukowana w 3D, jako separator cieplny drewniana kość ze sklejki.

 

DRACO_8.thumb.JPG.e75790abfac5291488edeeeb6d10cbfa.JPG DRACO_9.thumb.JPG.f227c56ed186bce4f1eb05ea941e6064.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Janekm said:

Stearman,

Jak tam postępy prac? Podrzucisz coś nowego? Nie oglądam seriali, więc tym bardziej spragniony człek nowości ;)

 

Prace trwają oczywiście i jutro wrzucę relację z początku montażu. Już część elementów mam wydrukowanych, wygląda to całkiem nieźle. 

Chce udokumentować cały proces, A nóż ktoś będzie chciał w przyszłości zrobić sobie taki model...

 

Części gotowe do sklejania...

Jutro muszę wyciąć coś że styroduru na przód....

 

20220611_005452.thumb.jpg.9ef04380b2984ec73816aaf894310bcf.jpg

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2022 o 00:56, Stearman napisał:

A nóż ktoś będzie chciał w przyszłości zrobić sobie taki model...

Stearman,

Moim skromnym zdaniem powinieneś się raczej nastawić na produkcję zestawów 😁

Świetna robota, czekam na ciąg dalszy, powodzenia 👍

W dniu 11.06.2022 o 00:56, Stearman napisał:

A nóż ktoś będzie chciał w przyszłości zrobić sobie taki model...

Stearman,

Moim skromnym zdaniem powinieneś się raczej nastawić na produkcję zestawów 😁

Świetna robota, czekam na ciąg dalszy, powodzenia 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Janekm said:

Moim skromnym zdaniem powinieneś się raczej nastawić na produkcję zestawów 😁

Świetna robota, czekam na ciąg dalszy, powodzenia 👍

 

Dzięki za wsparcie, mam nadzieję, że efekt końcowy będzie równie imponujący jak początek. Biorąc pod uwagę cenę, dostępność i kurczący się rynek modeli na rzecz dragonów nie pozostaje nam nic innego jak uruchomić swoje zasoby. Szczególnie w przypadku mniej znanych samolotów.

Staram się wszystko dokumentować. 

👍😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, RobRoy said:

Jaki profil ostatecznie ?

 

Ostatecznie wybrałem profil NACA2415 NASA DROOPS czyli profil NACA2415 z dodanym "noskiem" dla symulacji aerodynamicznej slotów.

 

3 hours ago, Janekm said:

Patrząc na rysunki odnoszę wrażenie, że kat zalogowania skrzydła jest troszkę zbyt mały?

Niby jest tam +2°, ale jakoś tego nie widać.

 

Na pewno jest +2, to tylko wrażenie bo nos profilu jest opuszczony symulując sloty.  Sprawdzę dokładnie jutro i wrzucę jakiś zrzut lepiej pokazujący kąt zaklinowania skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim wpisie telefon dokonał autokorekty, oczywiście miało być kąt zaklinowania.

Stearman, ja jednak będę Cię jednak namawiał na te sloty, masz drukarkę 3D, co za problem, a jak nie drukowane, to zwykłe balsowe za 20zł.

Oczywiście to tylko moje sugestie, człowieka ze skrzywionym spojrzeniem na świat, zafascynowanego szeroko pojętą mechanizacją skrzydła spod znaku STOL.😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Janekm said:

Stearman, ja jednak będę Cię jednak namawiał na te sloty, masz drukarkę 3D, co za problem, a jak nie drukowane, to zwykłe balsowe za 20zł.

 

Dopóki skrzydła nie zrobione to wszystko jest możliwe i może zrobię skrzydło ze slotami. Jakiś konkretny profil STOL by się przydał. Bazowa wersja modelu powinna być prosta stąd monolityczne skrzydło.

Kąt zaklinowania skrzydła sprawdziłem +2 stopnie.

 

DRACO_14.thumb.JPG.ea6a0d409a009d56ec97ffa8979cc10c.JPG

 

Poza tym jest szatański plan by pójść po bandzie i wycisnąć z silnika i pakietu max... na granicy wytrzymałości i wzrost mocy, ciągu ze śmigłem 12x6 😈 dla wersji STOL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2022 o 06:43, Stearman napisał:

Dopóki skrzydła nie zrobione to wszystko jest możliwe

Właśnie na to liczę, skrzydła ze styroduru to prosta konstrukcja, zawsze można zrobić dwie wersje. Pytanie co do powyższego rysunku, czy krawędź natarcia nie jest zbyt mocno przesunięta do przodu? Być może to tylko moje odczucie, ale jak się coś projektuje i cały czas wpatruje w obiekt działań, to można nie zauważyć czegoś, co ktoś inny zauważy na pierwszy rzut oka.

Zaś w temacie osiągania granic wytrzymałości, to w ramach dopingu, do obejrzenia: (mam nadzieję, że nie było)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.