Skocz do zawartości

Scalar F5J od ArtHobby


Patryk Sokol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.08.2022 o 21:42, robas69 napisał:

Ja bym jeszcze dodał jak dociąć pod zadany przez plany kąt.

Jeżeli mamy przecięte skrzydło to bierzemy deseczkę z naklejonym papierem ściernym , ja używam 240

i równomiernie pod kątem z jednej i drugiej części płata zeszlifujemy tak aby była ta sama wysokość profilu , a wznios ustalamy zgodnie z planem .

Smarujemy poxipolem układamy na równej desce i pod końcówkę podkładamy np książkę aby uzyskać założony wznios , kleimy obie połówki na raz równolegle aby mieć na obu połówkach skrzydła identyczny wznios. Po wyschnięciu szlifujemy i laminujemy żywicą albo kewlar albo tkaninę. W zestawie macie obrazkową instrukcję 😊 więc bardzo trudno coś popsuć , a obecnie aby ułatwić i przyspieszyć montaż połówki skrzydła są już zeszlifowaniu pod kątem przez AH. 💪👍😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
5 godzin temu, AudioTone napisał:

napędy klap i lotek

Widzę ,że robisz top drive. Fajnie. Ja w swoim motoszybowcu który buduję obecnie też chyba zastosuję to moim zdaniem najbardziej eleganckie rozwiązanie.

Nic nie wystaje , żadne chwasty przy lądowaniu się nie zaplączą.

Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wojcio69 napisał:

Jakieś wrażenia po pierwszych lotach?

Wojtku , model ma potencjał, ciasno krąży. Starałem się skumulować masy , więc jest trochę zmian w stosunku do prototypu którym latał Patryk.

Dzisiejszy dzień nie był najlepszy na pierwsze oblotu i szczegółowe ustawienia. Dziecko jeszcze mnie nie słucha 😉 Profil ciekawy dobrze się trzyma powietrza udało się mi utrzymać na wysokości 20-30m przez ponad 15 min. Gorzej z celnością lądowania . Tutaj muszę jeszcze poeksperymentować z krzywymi i proporcjami wychyleń klapy lotki wysokość. Także trochę lotów muszę jeszcze wykonać żeby posłusznie chodził za ręką 😊 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, AudioTone napisał:

https://www.rc-network.de/threads/scalar-f5j-4m-von-arthobby.11914595/page-2
 

Witajcie powyżej link z przebiegiem budowy Scalara przez kolegę modelarza z Niemiec .


Miłego dnia Tomasz 

Dżiżas... Człowiek się naliczy nad proporcjami skrzydeł, wzniosem i proporcjami stateczników, a później ktoś na oko dorzuca płyty brzegowe jak w Gawronie...

No i malowanie statecznika na biało i narzekanie na ołów... Przecież biały lakier z pistoletu to pewnie z 5-10g na ogon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Dżiżas... Człowiek się naliczy nad proporcjami skrzydeł, wzniosem i proporcjami stateczników, a później ktoś na oko dorzuca płyty brzegowe jak w Gawronie...

No i malowanie statecznika na biało i narzekanie na ołów... Przecież biały lakier z pistoletu to pewnie z 5-10g na ogon...

 

Zapomniałeś jeszcze o mało eleganckiej geometrii usterzenia pionowego co prawie powstrzymało autora wątku przed zakupem modelu. I do tego ten nieładny obrys skrzydeł z małym wydłużeniem.

Mogłeś się Patryk bardziej postarać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dariuszj napisał:

 

Zapomniałeś jeszcze o mało eleganckiej geometrii usterzenia pionowego co prawie powstrzymało autora wątku przed zakupem modelu. I do tego ten nieładny obrys skrzydeł z małym wydłużeniem.

Mogłeś się Patryk bardziej postarać ;)

Widzisz, tylko że obrysy stateczników i skrzydeł są po coś. Ten model ma takie wydłużenie w konkretnym celu.

A te płyty boczne są wyciągnięte prosto z tyłka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Dżiżas... Człowiek się naliczy nad proporcjami skrzydeł, wzniosem i proporcjami stateczników, a później ktoś na oko dorzuca płyty brzegowe jak w Gawronie...

No i malowanie statecznika na biało i narzekanie na ołów... Przecież biały lakier z pistoletu to pewnie z 5-10g na ogon...

Patryk , nie wiesz o tym ,że im słabszy fachowiec tym mocniej  rączki świerzbią do poprawiania ( czytaj psucia) tego co zostało policzone?

Tak to niestety funkcjonuje ,że ci co się nie znają zawsze wiedzą lepiej.:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcin83 napisał:

Witam.

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale czy on tez pomalował łopaty śmigła na biało?
dla mnie bomba.😂😨

Łooo matko

 

Tak, są pomalowane z jednej, zewnętrznej strony. Aczkolwiek bez problemu można kupić już lakierowane w formie przez producentów RFM, czy GM.

Co do uszu to wygląda to koszmarnie. Mógł zrobić winglety, podobnie jak w modelu Cobra f5j od Aer-O-Tec. I wyglądałoby to estetyczniej i można byłoby latać z lub bez tych wingletów. Ale to tylko mój punkt widzenia i gdybym posiadał ten model, to tak bym to zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.