Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Jest takie powiedzenie " Elektryka prąd nie tyka " 😅

 

Zamierzam wykonać oświetlenie i klika gniazdek.

Oświetlenie mam już zamontowane. dokładnie 5 sztuk lamp ledowych 1200mm. Wiszą sobie i czekają na podłączenie.

W jednym pomieszczeniu mam 3 lampy w drugim 2 bo jest mniejsze.

Kupiłem już włączniki ale są one pojedyńcze, a po namyślę chcę zrobić tak aby rozdzielić zaświecanie się poszczególnych lamp.

Dlatego muszę kupić podwójne włączniki.

Instalację będę rozprowadzać na tynku. Kupiłem przewód płaski 3x2,5 . Do samych lamp będę musiał kupić okrągły od 6-10mm średnicy aby się uszczelnił w uchwycie.

Teraz moje pytanie jak najlepiej rozprowadzić instalację dla oświetlenia pomieszczeniu gdzie są 3 lampy ?

Narysowałem sobie trzy różne schematy. Założenie jest takie aby zaświecała się jedna lampa z nr 2 albo dwie lampy z nr 1 i 3 albo wszystkie trzy.

 

image.thumb.png.1cd000563a223b348eb79f1e88c68adc.png

Jak tego dokonać 😂

Pierwszy schemat opiera się na użyciu tylko trzy żyłowego płaskiego przewodu 3x1,5

image.thumb.png.7b6aeb16bb8c2fa53a24ad2f9deea2d3.png

 

Szczegół z puszki:

image.png.449668b303d104a000c75b208b68be53.png

W instalacji nie ma dodatkowego zabezpieczenia dlatego przewód zabezpieczający pozostaje niewykorzystany. Jest tylko L i N .

 

Drugi schemat wymaga użycia jednego odcinka z przewodu 4 żyłowego aby nie ciągnąc podwójnie kabla miedzy lampami, natomiast trzeba użyć dodatkowo puszki do rozdzielenia.

image.thumb.png.778995d3346eb576f93e1aed1b566beb.png

Puszka 1

image.png.8f4f9e7c6b11b2e724a50714b0424b01.png

Puszka 2

image.png.e19dc0daf0d129c46a1b4b2686db0be8.png

Trzeci schemat to wszystkie 4 żyłowe przewody:

image.thumb.png.24083306215ca6114e3113a6e63f3ed2.png

 

Mi najbardziej podoba się schemat 2 z użyciem jednego przewodu 4 żyłowego od puszki do puszki.

 

Czy jest tu jakiś elektryk i co na ten temat powie 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia elektryka - amatora.

 

Tak naprawdę to pod względem elektrycznym w każdym przypadku masz dokładnie ten sam jeden schemat. Różnica jest tylko pod względem mechanicznym i estetycznym tj. różni się miejscem połączenia/rozdzielenia przewodów i ilością puszek. Jak zrobisz tak będzie dobrze. Zrób tak jak ci się bardziej podoba albo jak jest mniej pracy. Ja staram się minimalizować ilość puszek i połączeń.

 

Tutaj to akurat nie ma znaczenia, ale ogólnie teraz jest tendencja do tego, żeby do oświetlenia dawać wszędzie przewody 4 lub nawet 5 żyłowe. Powód jest prosty -  można wtedy bez problemu zamontować podwójny włącznik i lampę/żyrandol z możliwością świecenia jej części lub całości. Sam mam nawet taki typowy rozmiarowo plafon 60x60 cm, który może świecić w całości lub połowie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Marcin K. napisał:

3x2.5mm² to przerost formy nad treścią chyba że te lampki pobierają z 16A lub masz z 100m długości od zasilania. Oba połączenia w puszkasz masz poprawne więc już od ciebie zależy jak i jakie przewody położysz 

Kupiłem 3x2,5 bo będę robić też gniazdka. Mam w domu 3x1,5, który został mi po ostatnim remoncie ale też płaski, a do oświetlenia potrzebuję okrągły o średnicy 6-10mm aby pasował w mocowanie w lampie. Czyli będę musiał i tak kupić przewód do lamp aby dobrze pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, mr.jaro napisał:

 

Do zasilenia piekarnika styknie. 🙂

No tak ! Dlatego do gniazdek daję 3x2,5 a do oświetlenia 3x1,5.

Kiedyś jak kładłem nowe przewody w domu to położyłem do gniazdek przewód płaski 3x1,5 to je wymieniłem jeszcze nim położyłem tynki na 3x2,5 !

Bo to i pralka chodzi i kuchenka indukcyjna na 2 palniki ( o łącznej mocy 3200W), ale jak z niej korzystam to tylko na 1 palnik żeby nie przeciążyć instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, takie sprzety potrzebuja 2.5mm², ale dla normalnego oswietlenia w domu mieszkalnym wystarczaja juz 1.5mm². Teraz i tak wszyscy przechodza na oswietlenie LED, wiec owe 1.5mm² powinny byc az nadto.

U nas jest przepis nakazujacy zabezpieczenia takich odbiornikow jak piekarnik, pralka, suszarka do bielizny kazdorazowo osobnym bezpiecznikiem 16A, wiec do gniazdek tych urzadzen i tak trzeba prowadzic osobne przewody 3x2.5mm². Natomiast kuchenka do gotowania potrzebuje standardowo trzech faz, czyli 5x2.5mm² oraz trzech bezpiecznikow 16A, ale nowoczesniejsze kuchenki "chodza" takze na dwoch fazach, wiec wowczas jedna moze pozostac wolna. No i prowadzenie kabli nie moze byc w dowolnym miejscu - powinny one przebiegac po okreslonych trasach.

 

Ostatnio wymienialismy kuchnie, wiec sila rzeczy trzeba bylo sie troche zaznajomic z tym tematem. Prawdopodobnie w Polsce nie jest wiele inaczej, chociaz wedlug niektorych kolegow bodajze wszystko co niemieckie jest zle, wiec i niemiecki prad grozniejszy albo przynajmniej bardziej zlosliwy od pradu polskiego... 🙂

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mr.jaro napisał:

Prawdopodobnie w Polsce nie jest wiele inaczej, chociaz wedlug niektorych kolegow bodajze wszystko co niemieckie jest zle, wiec i niemiecki prad grozniejszy albo przynajmniej bardziej zlosliwy od pradu polskiego... 🙂

Prawdopodobnie dla tego, że Wasze elektrony płyną w takt słynnych niemieckich marszów. Eins - zwei - eins - zwei... Wszyscy wiemy co z tego wyszło.

Ale jest szansa, że fajfokloki mają jeszcze bardziej pokręcone przepisy. Pooglądajcie sobie "Ruch oporu - elektryk w UK" na YT.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2023 o 12:23, Atomizer napisał:

Bo to i pralka chodzi i kuchenka indukcyjna na 2 palniki ( o łącznej mocy 3200W), ale jak z niej korzystam to tylko na 1 palnik żeby nie przeciążyć instalacji.

 

Takie rzeczy robi sie naosobnych zabezpieczeniach, zeby wlasnie "korki" nie strzelaly

W dniu 21.11.2023 o 12:55, mr.jaro napisał:

Z tego co wiem, takie sprzety potrzebuja 2.5mm², ale dla normalnego oswietlenia w domu mieszkalnym wystarczaja juz 1.5mm². Teraz i tak wszyscy przechodza na oswietlenie LED, wiec owe 1.5mm² powinny byc az nadto.

U nas jest przepis nakazujacy zabezpieczenia takich odbiornikow jak piekarnik, pralka, suszarka do bielizny kazdorazowo osobnym bezpiecznikiem 16A, wiec do gniazdek tych urzadzen i tak trzeba prowadzic osobne przewody 3x2.5mm². Natomiast kuchenka do gotowania potrzebuje standardowo trzech faz, czyli 5x2.5mm² oraz trzech bezpiecznikow 16A, ale nowoczesniejsze kuchenki "chodza" takze na dwoch fazach, wiec wowczas jedna moze pozostac wolna. No i prowadzenie kabli nie moze byc w dowolnym miejscu - powinny one przebiegac po okreslonych trasach.

 

Ostatnio wymienialismy kuchnie, wiec sila rzeczy trzeba bylo sie troche zaznajomic z tym tematem. Prawdopodobnie w Polsce nie jest wiele inaczej, chociaz wedlug niektorych kolegow bodajze wszystko co niemieckie jest zle, wiec i niemiecki prad grozniejszy albo przynajmniej bardziej zlosliwy od pradu polskiego... 🙂

 

U nas dokladnie tak samo. Co ciekawe, w Szwecji prad "ciagnie" sie osobnymi przewodami w rurce (16mm lub jak jest 5x2,5 to 20 mm). Dzisiaj rurka jest z tworzywa, kiedys byly z jakiegos metalu. Dzieki temu w 80 letnich blokach, mozna wymienic WSZYSTKIE przewody w mieszkaniu bez zrobienia najmniejszej dziury w ciagu roboczodnia!!!

Jak sie czlowiek wwierci w jakis przewod, to tez raczej da sie go "przeciagnac" na nowo.

 

No ale wiadomo, Szwedzi to tepy i dziki narod z polnocnej Europy i musza sobie jakos ulatwiac, zeby nie bylo za trudno.

Polscy "narodowcy" forumowi wiedza zreszta wszystko lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jarek996 napisał:

U nas dokladnie tak samo. Co ciekawe, w Szwecji prad "ciagnie" sie osobnymi przewodami w rurce (16mm lub jak jest 5x2,5 to 20 mm). Dzisiaj rurka jest z tworzywa, kiedys byly z jakiegos metalu. Dzieki temu w 80 letnich blokach, mozna wymienic WSZYSTKIE przewody w mieszkaniu bez zrobienia najmniejszej dziury w ciagu roboczodnia!!!

Jak sie czlowiek wwierci w jakis przewod, to tez raczej da sie go "przeciagnac" na nowo.

 

No ale wiadomo, Szwedzi to tepy i dziki narod z polnocnej Europy i musza sobie jakos ulatwiac, zeby nie bylo za trudno.

Polscy "narodowcy" forumowi wiedza zreszta wszystko lepiej.

nooo.... w tej dzikiej, nieubogaconej Polsce, gdzie  rządzą "narodowcy" a nie lewactwo wszelkiej masci juz od ponad 20 lat kładzie się instalacje elektryczne  w tzw peszlu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dziobak napisał:

developer...

developerów nie  znam ale wiem ,że jak  stawiałem dom 23 lata temu  to firma rozkładająca instalacje, powołując sie na obowiązujące przepisy położyła ją w peszlu.

Na oddzielnym obwodach  mam piekarnik w kuchence i ogrzewacz przepływowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2023 o 18:42, jarek996 napisał:

 

Takie rzeczy robi sie naosobnych zabezpieczeniach, zeby wlasnie "korki" nie strzelaly

 

 

No tak najlepiej ale wtedy trzeba robić całą nową instalację elektryczną od nowa ! A kuchenkę kupiłem taka aby można było podłączyć do zwykłego gniazdka 230V.

Bo o porządnej indukcji nie ma mowy, kurczę nawet nie mam miejsca w kuchni żeby taką zamontować z 4 palnikami 😅

Powoli dłubię sobie w domu i w trakcie pracy zrozumiałem, że mogłem zrobić to prościej i taniej ! Ale mam już wszystko po kupowane to składam to co mam.

Rozwiesiłem kilka przewodów, zamontowałem kilka puszek...

image.thumb.png.ba17309fb75ace05ff8bbf11e2ca654a.png

 Pierwsza puszka wygląda tak ja na zdjęciu powyżej.

Instalacja stara więc nie ma trzeciego przewodu zabezpieczającego, dlatego mogłem kupić przewód 2 żyłowy.

No ale jak już mam kupiony 3 żyłowy to jeden zostaje niewykorzystany.

W puszcze czarny przewód doprowadza prąd, na lewo i do dołu przewodami prąd płynie do gniazdek a na prawo do kolejnych 2 gniazdek i do oświetlenia o łącznej mocy 36W x 5 = 180W.

Mam cztery rodzaje puszek 🤣

Co sklep to inne puszki, nawet jak wyglądają identycznie z zewnątrz to w środku co innego!

Akurat w tej aby wszystko podłączyć musiałem wykonać dwa mostki.

Co na to forumowi eksperci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa z tym uziemieniem (PE) dlaczego nie podłączasz tylko luzem zostawiasz .

A mógłbyś zrobić foto u siebie samej rozdzielnicy ? ciekawe co tam widać i  słychać ?

Masz pioruny-  odgromniki przepięć   w rozdzielni ?

Ciekawi mnie jedna rzecz w Twojej rozdzielni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.