Skocz do zawartości

Wicherek 15 - był plan, teraz budowa i oblot.... (temat edytowany)


modelarz115
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jerzy Markiton

No, za ten zapach w autobusie wylądowałem na 24 godz. na chlebie ze smalcem i kawie zbożowej.... Ale to był 76 rok i "ruskie" na lotnisku.... A,tam, dużo by opowiadać... Fajnie jest !

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ładną robotę ręczną jak prawdziwy modelarz tylko życzyć wytrwałości .

 

Przypomina mi się mój pierwszy "Wicherek 25" tak samo wszystko ręcznie robiłem a teraz poleciałem na skróty . No ale człowiek już nie młody musi się spieszyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Franku Wicherek w modelarni pierwsza klasa :).spodobała mi sie ta Wicherkomania dlatego dzisiaj wyciąłem nozem do tapet,wyszlifowałem 90% części do Wicherka 10[wszystko ręcznie z sklejki po skrzynkach na owoce]wyjątek to żeberka bo za mało miałem sklejki :(.no Jacku niektórzy mają co wspominać też im zazdroszcze,teraz to łatwizna ale trzeba to tez zrozumieć bo czasem chciałoby sie tyle modeli zbudować[mam na mysli wycinanie cnc]a jednak takie wycinanie ręczne to czas.super te zdjęcia z zlotu wicherków :).fajnie by było gdyby sie odnalazł orginalny wicherek ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem komplet żeberek  :)

trochę to trwało bo przez szkołę i tego typu rzeczy ażurowałem po 5 sztuk dziennie 

 

post-14749-0-52649100-1424896819.jpg

 

Mam pytanie co do końcówki/zakończenia skrzydła, mianowicie czy słoje mogą iść w poprzek tych żeberek? Myślę że ta część jest bardziej dla estetyki, niż dla wzmocnienia a sklejki 1mm został mi tylko kawałek ze słojami w poprzek... 

 

Kolejną rzeczą jaką planuję jest statecznik poziomy na profilu symetrycznym. Zamierzam wyciąć żeberka ze sklejki 0,8 mm jak będą dość sztywne to je delikatnie wyażuruję. Ster będzie na 20% cięciwy, czyli 25mm (mniej więcej jak na zdjęciu) i tu zaczyna się według mnie rzecz najtrudniejsza...

 

post-14749-0-28010500-1424896811.jpg

 

Mam skleić statecznik i brzeszczotem wyciąć ster, czy wszystko przygotować w bloczku a potem skleić oddzielnie na desce? 

 

W miejscu łączenia statecznika ze sterem (tam gdzie mocuje się zawias) zamierzam trochę oszukać i dać po listewce balsowej ze względu na łatwość późniejszej obróbki. Nie obrazicie się za to, czy namęczyć się z obróbką sosny ;)?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Niestety ale na tym etapie trzeba wykonać jakieś modyfikacje wicherek był sterowany nieproporcjonalnie sterem kierunku w postaci niewielkiej klapki . W tym przypadku możemy zrobić albo statecznik i ster wysokości z modelu na uwięzi - kratownica lub symetryka z żebrami i nie wiem czy tu nie pokusił bym się o pływającą wersję gdyż wizualnie nie zmieni ona oryginału , ewentualnie można jeszcze zamontować ster w postaci klapki wyważającej ale jaka będzie jego skuteczność to trzeba sprawdzić  doświadczalnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje też że płytowy jak pisze TeBe ,wersja pływająca nadała by orginalnego wygladu.ale mi sie osobiście wydaje że niema co komplikować Jackowi z tą wersją.Wicherek jest prostym modelem mozna go zmodyfikować na wiele sposobów ;).Jacek jest ambitny widać to po staranności więc chyba nas zaskoczy swoim wykonaniem.żeberka konsekwentnie po 5 szt.ale ładnie,w naszej modelarni tez sie podoba Twoje wykonanie.a gdzie ten pierwszy Wicherek? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zaczynam kleić skrzydło. Przystosuję żeberka przykadłubowe do kołków mocujących 4mm poprzez rozwiercenie otworów i podklejenie kwadracika sklejki 1,5mm lub 3mm w miejscu mocowania. Wznios ustawię na 4 stopnie (sterowanie SW i SK), resztę elementów mam już przygotowanych. 

 

Proszę o zdanie bardziej doświadczonych kolegów, ponieważ zmieniam wznios i delikatnie modyfikuję mocowanie (oryginalnie były klocki bukowe w miejscu kołka)

 

Statecznik poziomy zrobię pływający w miarę możliwości z ''krajowych'' materiałów, gdyż faktycznie dodaje modelowi uroku.

 

P.S. 

Wcale mi nie komplikujecie pracy - sam to robię i grzecznie się pytam o zdanie czy nie popełniam jakiegoś rażącego błędu  :)

 

Piotrku, pisząc ten pierwszy wicherek masz na myśli wersję depronową? Jeśli tak do dokonała już swojego żywota poprzez zmęczenie materiału i parę kraks, które dały się we znaki konstrukcji. Główną przyczyną całkowitej kasacji były zwichrzone skrzydła a z modelu wyjściowego zostały w sumie tyko podłużnice, więc dałem sobie spokój na rzecz innych konstrukcji  :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Buczynowe kołki możesz kupić w meblowym lub castoramie  . Pewnie będą tylko okrągłe ale jak potrzeba można sobie wypiłować z takiego kołka nawet prostokątny kawałek na potrzebne elementy . Jak byś nie miał gdzie kupić daj znać na p.w to wyślę kawałek takiej listwy na gniazda i mocowania . Pływający statecznik to też nie jakieś wyzwanie dwa otworki w żeberkach przed dźwigarem i dwa uszka ze sklejki przyklejone do kadłuba wystarczy włożyć pręcik stalowy 2mm jako oś i zabezpieczyć dwoma zaciskami żeby się nie wysunął i mamy pływający oryginał praktycznie bez wizualnych zmian poza szczelinką pod ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skleiłem skrzydła   :)

Wydaje mi się, że jednak sklejkowe prostokąciki wystarczą, moim tokiem myślenia powierzchnia styku klocka i kawałka sklejki będzie taka sama więc siły będą rozkładać się tak samo, a sklejka 3mm wcale taka miękka nie jest... 

 

Co tu dużo pisać, zamieszczam zdjęcia  :)  

post-14749-0-97769200-1425164338.jpg

post-14749-0-00199400-1425164362.jpg

post-14749-0-67681300-1425164369.jpg

post-14749-0-97286000-1425164353.jpg

post-14749-0-32419300-1425164346.jpg

 

klejone tym:

post-14749-0-63280800-1425164330.jpg

 

Jutro postaram się je wykończyć i zabieram się za statecznik poziomy 

opcje:

-płytowy

-pływający

-symetryczny ze sterem

 

Ostatnia opcja wydaje mi się być optymalna, ponieważ nie mam zaufania do pływających... myślę że nie ma co tu kombinować ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku jeszcze jedna rada. Jak kleisz na planach to na plany daj jeszcze jakąś folię i dopiero na niej klej elementy, unikniesz tym przyklejenie konstrukcji do planów i ich nie zniszczysz. Ja używam do tego celu koszulek na dokumenty do segregatora, które kupisz w papierniczym za grosze ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak mieli wtedy balsę, więc nie będzie zbrodnią wstawić parę balsowych wykończeń i detali  :)

 

post-14749-0-77694600-1425210814.jpg

 

Dzięki za rady, plan w miejscach klejenia oklejam przeźroczystą taśmą a plany drukuję wycinkami na domowej drukarce a jak mnie wpuszczą do unii (szkoły) to na drukarce unijnej. Plan drukowany w mniejszych fragmentach można precyzyjniej skleić 

 

Tomku, gdzie mogę kupić takie szpileczki? bo jak zamawiałem sklejkę to nie mogłem ich znaleźć  :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Korkowa tablica to niezbyt dobre podłoże na budowę przydała by się prosta deska ze sklejki 15-20mm. Najlepiej gdybyś się zaopatrzył w  taką deskę w np. w castoramie  położył na niej plan i owinął sobie go przeźroczystą folią taką jak do owijania opakowań tzw. "strecz" Deska nie ucierpi plan też i będziesz miał pożytek z planu i deski przy kolejnych modelach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.