Skocz do zawartości

Wicherek 15 - był plan, teraz budowa i oblot.... (temat edytowany)


modelarz115
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za słowa uznania  :)

Tak, żeberka oprócz przykadłubowych będą ażurowane. Właśnie dla tego efektu i satysfakcji zrezygnowałem z balsy. 

Nawet w Wicherku 10 przewidziane są ażurowania  :)

 

Teraz zajmę się żeberkami symetrycznego statecznika poziomego. Będą ze sklejki 0,8 ażurowane, zastanawiam się tylko nad sterem, temu modelowi ciążył ogon, zrobić go z balsy, czy iść dalej w ''dawne materiały''? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Przy kolejnym cięciu  brzeszczot zakłada się ząbkami w kierunku rączki i przed zakręceniem ściska nieco ramkę by był naprężony tak żeby piłka cięła jak ciągniesz ją w dół pewnie założyłeś odwrotnie brzeszczot i tu był problem , poza tym do zestawu przydaje się dedykowany stolik , ale jak nabierzesz wprawy utniesz nawet na krawędzi stołu i czasem nawet z nim ;) .

 

Olo to ma być klasyczny wicherek więc z balsą to na spławiki ...

 

Bardzo ładnie ci idzie Jacku spokojnie nabierzesz wprawy będzie błyskawicznie ;) . Takich co tu zbudowali wicherka jest wielu , ale większość to albo śmierdzi balsą , albo laserem i cnc  . Będziesz zaliczał się do prestiżowego grona tych ,którzy nie ulegli wygodnictwu w postaci cnc , lasera i balsy i zrobili to dokładnie jak autor prawie pól wieku temu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepszym aparatem zdjęcie zrobiłeś bo żebra wyglądają super :D

A czy zgodnie z zaleceniami i planem w środku żeberek też co nieco wytniesz? :D

Chociaż może w 15 się nie wycina?

E tam,. to tylko poprawki w Photoshopie  :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a co dalej dzieje się z modelem wie Piotrek albo ten kolega z prawej strony na drugim zdjęciu.

Na zloty W.Shiera zawsze zapraszał Piotrek ale nigdy nie przyjechał ale wysyłał listy na imprezy z pozdrowieniami dla nas :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Zeiss jena 1ccm a wicherek znany jednego z panów który  jest na zdjęciach w moim poście :

 

Dlatego też jeśli ten historyczny model leży w czyimś garażu nawet w tym pudle pragnę zaproponować mu i jego aktualnemu właścicielowi umieszczenie modelu w miejscu, gdzie pan Wiesław latał na zboczu i brał udział w zawodach . W izbie tradycji odremontowanej Szkoły Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim gdzie z pewnością zostanie otoczony należytą opieką i będzie cieszył oczy wielu odwiedzających to miejsce zwiedzających . Kolejne dwa modele też historyczne poznajecie jeden autorstwa innego znanego modelarza i ostatni to może być dopiero świetna zagadka ;) ...

 

Przy okazji wielkie podziękowania dla pana Władysława za udostępnienie zbiorów i Pana Zbyszka za cyfryzację ilustracji . 

post-1785-0-07794800-1424612585_thumb.jpg

post-1785-0-66587100-1424612586_thumb.jpg

post-1785-0-46520300-1424612588.jpg

post-1785-0-67994200-1424612589.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Musisz kupić lepsze brzeszczoty możliwie wąskie i z drobnymi ząbkami żeby zakręcić trzeba jednocześnie  obracać piłkę i wykonywać ruch roboczy inaczej albo pęka brzeszczot albo piłka się klinuje . Trochę wprawy i będzie znacznie lepiej wszystko wymaga treningu twarde drewno i sklejkę lepiej się tnie brzeszczotami to metali kolorowych . Możesz też powiercić dziurki na rogach i ciąć po prostych między nimi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, Jacek kup okragle brzeszczoty ,tna jak laser :) , tez zaczynam budowe wicherka 10 tyle ze elektryka i przeskalowalem plany do 116% wiec bedzie mial ok 120cm rozpiętosci, moze mniej , boki juz mam wyciete tyle ze ze sklejki 3mm i zeberka beda z balsy 2mm lub 1,5mm reszta jak w planie , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, mam wrażenie że mnie we wszystkim gonisz  ;)

 

Jak patrzy się na te przepiękne modele z epoki z silnikami na eter (dobrze piszę ?) to aż chce się kupić taki epokowy silnik, może nie samozapłon ale na pewno nie ASP, najbardziej faktycznie będzie pasował ten Enya.

 

Połowa ażurowania za mną, problem z brzeszczotami zaradziłem tępiąc je na pilniku, teraz nic się nie blokuje - tnie aż miło

 

post-14749-0-87604400-1424637624.jpg

 

Ps. znajdźcie drugiego takiego co ładuje aparat Imax'em B6  B)

może dla tego takie ładne zdjęcia wyszły

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek będąc w Twoim wieku wracałem autobusem z CSH w Białymstoku z butelką paliwa do kultowego samozapłonu co miał Rytm na imię. :D

A pamiętam o tym do tej pory bo mało brakowało a do Olecka autobusem bym nie dojechał.

Paliwo od trzęsienia zaczęło strzelać z korka a to straszyło pasażerów,potem zapach eteru no i mało brakowało a kierowca by mnie wysadził :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.