zipp Opublikowano 11 Kwietnia 2019 Opublikowano 11 Kwietnia 2019 może wysokość rejestrować z ciśnieniomierza, jak robi to frsky? (najprościej na bme280, są gotowe mikre płyteczki z interfacem i2c i biblioteki do arduino) - to chyba bardziej precyzyjny pomiar niż wysokość z gps...
karambolis8 Opublikowano 11 Kwietnia 2019 Opublikowano 11 Kwietnia 2019 Fajny pomysł, moduł niedrogi, tylko jak rozwiązać problem z wartością ciśnienia na poziomie morza? Czy zastąpienie tej wartości odczytem ciśnienia na poziomie gruntu da mi możliwość policzenia wysokości nad gruntem, zamiast absolutnej?
zipp Opublikowano 11 Kwietnia 2019 Opublikowano 11 Kwietnia 2019 uruchomiłem prototyp (korzystając z jakiegoś exampla z biblioteki i2c_BMP280) który startował z zerową wartością wysokości ;-) Niestety nie dane było mi go wypróbować w praktyce(w szybowcu), bo w między czasie kupiłem odbiorniki frsky z altimetrem W każdym razie, gdy chodziłem z nim między piętrami w budynku działał OK. 1
karambolis8 Opublikowano 12 Kwietnia 2019 Opublikowano 12 Kwietnia 2019 Zamówiłem, popróbuję. Przyszedł mi do głowy pomysł z trochę innej beczki. Mam OSD Minim Micro z MWOSD 1.9 w trybie standalone GPS. Na płytce micro są co prawda 3 czy 4 wolne piny, jednak gdyby się chciało wykorzystać pełne możliwości oprogramowania, to robi się ciasno, a kupowanie drogiego FC tylko po to, żeby podłączyć dodatkowe sensory chyba mija się z celem. Gdyby tak za pomocą Arduino Pro Mini/Nano, które ma sporo wolnych pinów, zasymulować np ArduPilota, tylko w zakresie transferu do OSD danych z sensorów, to byłoby proste i tanie rozwiązanie w pełni funkcjonalnego OSD. W cenie Minim OSD Micro + arduino (ok 35-50zł) mielibyśmy bazowy hardware pod podłączenie: gyro + akcelerometr (vario, sztuczny horyzont) GPS (prędkość względem ziemi, kompas, wysokość, strzałka home etc) rurka pitota (prędkość względem powietrza) barometr (precyzyjny wysokościomierz) kilka pomiarów temperatury kilka pomiarów napięcia kilka pomiarów natężenia RSSI ... Rozgryzał ktoś może kod ArduPilota w zakresie transferu danych do OSD? Pozdrawiam, Adam
japim Opublikowano 12 Kwietnia 2019 Opublikowano 12 Kwietnia 2019 Takie cos: https://librepilot.atlassian.net/wiki/spaces/LPDOC/pages/8552471/UAVTalk 1
karambolis8 Opublikowano 12 Kwietnia 2019 Opublikowano 12 Kwietnia 2019 Super. Wielkie dzięki za naprowadzenie. Poczytałem i okazuje się, że MWOSD używa MAVLink-a. Powinno się udać.
AndrzejC Opublikowano 14 Kwietnia 2019 Opublikowano 14 Kwietnia 2019 Temat bardzo mnie interesuje ( https://pfmrc.eu/index.php/topic/79278-graupner-mx-20-sensor-gps/ ) Uczciwie mówię, że znam się na tym jak kura na pieprzu, ale bardzo bym chciał mieć w łódce takie sprytne urządzenie, które tak dokładnie pokazuje prędkość. Czy mądrzy koledzy mogą zmontować taki zestaw który działałby tak jak GPS Graupnera tylko tak dokładnie jak ten tu opisywany? Chętnie nabędę, przetestuję i potencjalnych klientów napędzę . Ale to musi być tak wykonane, żeby nie było poskręcane na druciki tylko tak jak ten fabryczny. Wpinam w odbiornik i działa i przesyła dane do mojego radia lub na jakiś inny ekranik. Jakby co to chętnie nawiążę kontakt fachowcem A.C.
karambolis8 Opublikowano 14 Kwietnia 2019 Opublikowano 14 Kwietnia 2019 Na moim module GPS jest napisana dokładność +- 2m. Nie wiem, czy to zadowalające. Do pomiaru prędkości nadaje się też rurka pitota, na wodzie też pewnie się sprawdzi. Choć to też nie jest doskonałe rozwiązanie, bo wiatr będzie zaburzał pomiar.
maxiiii Opublikowano 14 Kwietnia 2019 Autor Opublikowano 14 Kwietnia 2019 Adam w tym przypadku dokładność pozycjonowania nie ma znaczenia. Znaczenie ma dokładność wskazywania prędkości a ta dla wszystkich ubloksów wynosi 0,1ms. Rurka pitota na wodzie nie przydaje się ze względu na pomiar prędkości względem ośrodka. Na wodzie nie ma to znaczenia. Andrzej. Twój pomysł raczej nie doczeka się realizacji przez ludzi z forum. Nie wszyscy mają takie radio jak ty. Zresztą przesyłanie prędkości przez telemetrię nie jest najlepszym pomysłem ze względu na zbyt duże opóźnieni i ilość przesłanych informacji o innych parametrach oraz pierwszeństwem przesyłania równolegle informacji w drugą stronę o wszystkich kanałach RC. Wg mnie aby jak najdokładniej określić prędkość w czasie rzeczywistym potrzebny jest dodatkowy link przeznaczony tylko i wyłącznie do przesyłania takiej informacji. Przy zastosowaniu ubloxa7 lub 8 można uaktualniać prędkość 10 razy na sekundę a takie wskazanie jest chyba najdokładniejsze przy zastosowaniu sprzętu amatorskiego. Oczywiście cena takiego systemu nie powinna być zbyt wygórowana. Piszę to wszystko nie bez powodu ale od dwóch dni próbuję stworzyć taki system. Jak na razie idzie bardzo powoli ale do przodu. Już potrafię przesyłać dane z GPS-u na spore odległości w czasie rzeczywistym (z pomijalnym opóźnieniem). Ta spora odległość jest większa od zasięgu graupnera:). Szukam jeszcze tylko sposobu na wyświetlanie prędkości na jakiś wyświetlaczu. Na oled 128/32 już mam wskazania ale szukam czegoś większego. Mam nadzieję opracować dwie wersje. Pierwsza najprostsza będzie miał wyświetlanie tylko prędkości w danej chwili i prędkości maksymalnej. Druga wersja będzie miała jeszcze pełną rejestrację danych z GPS do dalszego wykorzystania. Cena części za wersję pierwszą nie powinna być większa niż 50 zł. Test robiłem na ubloxie 6 który odświeżanie 1Hz ale w drodze jest już GPS z dziesięcioma Hz . Tak samo idzie rejestrator. Mam nadzieję, że ten projekt nie upadnie nim powstanie:)
AndrzejC Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Walcz Ja chętnie przetestuję. A.C.
pawel4090 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Czekam z niecierpliwością na pierwszą jaskółke.
maxiiii Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Autor Opublikowano 15 Kwietnia 2019 I ta już przyleciała. Pierwsza wersja już zrobiona. Działa wyświetlanie prędkości i prędkość maksymalna. Jest przycisk do resetowania prędkości maksymalnej. Test przeprowadzony w samochodzie. (nie mam aktualnie żadnego pływadła:(. Wskazania prędkości są prawidłowe ale ze względu na zastosowany gps ublox 6 prędkość aktualizowana jest co 1 sekundę. Po zmianie na lepszą wersję będzie to 10 razy na sekundę. Przy takim gpesie łódka na zakrętach raczej nie pokazywała by prędkości prawidłowo. Poniżej zdjęcia jak wygląda wersja robocza. W tej wersji planuję jeszcze zrobić dodatkowe menu serwisowe z danymi o gpesie, ładną obudowę do odbiornika, i wymyślić lepszy sposób zasilania. W tej kwestii mam już pewien pomysł i spróbuję go zrealizować ale nie mam pomysłu na obudowę do nadajnika. Czy ma być na zewnątrz czy wewnątrz? Wodoszczelna czy nie? Jeżeli ma być wodoszczelna więc należy zastosować ładowanie indukcyjne a to zwiększa koszty i poziom skomplikowania całego systemu.
pawel4090 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 No super, czyli ja nie trybiący np. te trzy elementy trzeba załadować do samolotu. Po udanym lądowaniu można odczytać jaką prędkość miał samolot. Dobrze rozumuje? No potrzebna obudowa.
zipp Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 no nie, przecież gps ma linka radiowego z arduino do którego podpięty jest wyświetlacz czyli prędkość pokazuje na żywo w czasie lotu..
pawel4090 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Aaa,teraz rozumiem ???? no tak trzeba tłumaczyć ???? dzięki. Czyli ja się piszę, na egzemplarz. Tak, tylko przypominam.
maxiiii Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Autor Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Poprzedni projekt właśnie tak działa. Ten jest inny. Działa na odległość. Nadajnik to ten po lewej czyli GPS i zaprogramowany moduł nadawczy zasilany 5V czy to z modelu czy też z wewnętrznego akumulatora, zależnie od d potrzeby. Dane z GPS-a przesyłane są za pomocą modułu nadawczego do odbiornika. Następnie odbiornik przekazuje nieobrobione dane do mikroprocesora gdzie przez oprogramowanie wybierane są tylko te potrzebne i przesyłane do wyświetlacza. Podstawowe dane jakie są przesyłane to data, godzina, współrzędne, kurs, wysokość i jeszcze kilka innych mniej ważnych. Ten też można można dostosować do samolotu dodając wysokość ale pierwotnie został dostosowany do łodzi. Paweł jak zazwyczaj nie robię projektów komercyjnych. Po ukończeniu schemat i oprogramowanie zostanie udostępnione na forum.
pawel4090 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Bardzo ładnie z Twojej strony, że udostępnisz oprogramowanie. Lecz poczekam, może w przyszłości ktoś mi to zrobi. Pozdrawiam serdecznie.
japim Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Opublikowano 15 Kwietnia 2019 Ja raczej zainteresowany jestem tym modułem do komunikacji bezprzewodowej. Kupiłem nawet HC12 na próbę - ale jeszcze tego nie ożeniłem.
maxiiii Opublikowano 16 Kwietnia 2019 Autor Opublikowano 16 Kwietnia 2019 Moduły to ebyte 100mw takie same jak w qlrs. Łatwiej już się nie da. Po odpowiedniej konfiguracji wystarczy podłączyć zasilanie i sygnał RS. W tym przypadku są na 433mhz ale mogą być na 868 lub 915mhz. Te drugie mają mniejsze anteny.
Francka Opublikowano 13 Października 2019 Opublikowano 13 Października 2019 Z pomocą kolegów udało mi się uruchomić speedmeter ja noga jestem z elektroniki , ale urządzonko naprawdę przydatne . Dzisiaj regulowaliśmy silnik samochodu RC Początkowe prędkości były ok 35km/h po regulacji udało się osiągnać 48 km/h Stwierdzam że fajnie urządzenie działa. Dzięki bardzo za projekt , jest super.
Rekomendowane odpowiedzi