Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Minęło już sporo czasu od kiedy ten model pojawił się w sprzedaży na naszym rynku. Ale do rzeczy...
W momencie kiedy ukazała się informacja o nowym produkcie z firmy Multiplex postanowiłem że muszę go mieć.
Niestety osiągalny był tylko w Niemczech oraz Austrii. Jakimś cudem po jakimś czasie pojawił się w  RC4MAX.
Nie zastanawiałem się zbyt długo i decyzja zapadła bardzo szybko, kasa, samochód i jazda do sklepu osobiście.
Nie obyło się bez wątpliwości patrząc na cenę ( w rachubę wchodził tylko KIT ) oraz wagę modelu + rozpiętość skrzydeł.
W pierwszej chwili pomyślałem że to będzie cegła przynajmniej tak wychodziło z opisu, 1,80 kg. Jak na piankę waga mogła by być niższa 
Z drugiej strony mówię sobie...chyba MPX wie co stworzył, tym bardziej że protoplastą jest znany chyba wszystkim STINGREY

na którego podobieństwo został zrobiony. Oczywiście są pewne niuanse w podobieństwie ale generalnie sylwetka jest bardzo 

identyczna. Tak więc zakupiłem model i powoli kompletowałem podzespoły, oczywiście nie jest to nic odkrywczego a przebieg

składania nie jest jakimś wyczynem. Produkty z MPX składa się jak klocki LEGO, wszystko przemyślane dopasowane.

Czysta przyjemność w składaniu klejeniu etc...

Jak dla mnie model jest śliczny o ile można tak powiedzieć, oczywiście to dość subiektywne stwierdzenie, niemniej mi się bardzo 

podoba a podobno o gustach się nie dyskutuje. Jeśli chodzi o właściwości lotne to stwierdzam że posiada bardzo dużą doskonałość.

Można nieźle zaszaleć w powietrzu i tak samo pobujać się leniwie. Wszelakie akrobacje, szybkie przeloty,

ciasne zakręty tuż nad ziemią na małej prędkości nie są problemem, tzw zwalenie na skrzydło nie grozi. 
Niejednokrotnie podchodząc do lądowania potrafi przelecieć bardzo długi odcinek tuż nad ziemią.
Największa frajda lądowanie na BF z wysokości powiedzmy 100/150m  pion w dół i model przysiada jak listek tuż do nogi.
Zapewne jeszcze napiszę o tym modelu, myślę że jest warto zainwestować w ten model o ile ktoś nie ma ciśnienia na konstrukcyjny lub laminatowy.
Mi sprawił wiele radości i pomimo że mógłbym zafundować sobie coś większego bardziej doskonalszego, na obecną chwile nie mam takiego ciśnienia.
Jeśli już ktoś posiada ten model zapraszam do dyskusji przemyśleń. Nie będę ukrywał że kilka usprawnień dokonałem, ale to już następnym razem.
 

post-14986-0-84612900-1565009192_thumb.jpg

 

.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

MPX to MPX. Skoro lata tak pięknie i tak zachwalasz to napisz czy można lądować do ręki (tz. czy prędkość lądowania jest na tyle mała, że na jakimś ugorze można lądować do ręki, by nie kaleczyć pianki...)

Jeśli chodzi o właściwości lotne to czy wyczuwalnie lepiej lata niż phoenix 2000/evo (bo, że wykonanie perfekcyjne jak na piankę to wiadomo, ale cena też adekwatna(prawie 700pln kit ;), 1700pln za pełne wyposażenie fabryczne :o ..te krawędzie natarcia z plastiku- palce lizać)

Czy serwo wysokości jest zamontowane w ogonie? (bo tego nie widzę na żadnym zdjęciu, a to moim zdaniem zaleta)

Jakie pakiety wchodzą do kabiny?

 

Poproszę o kilka zdjęć szczegółów.. a trawkę na lotnisku to macie ładną..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ... już mnie nieraz korciło chwycić go do ręki bo na BF naprawdę potrafi zwolnić, niestety jakoś mi odwagi zabrakło.
Aczkolwiek widziałem kolesia na jakiś pokazach u naszych sąsiadów jak chwyta do łap bez problemu. Domniemam że było lądowanie

pod wiatr. Jeśli chodzi o Phoenix_a trudno powiedzieć, nie miałem tego modelu w rekach więc nie będę tworzył domysłów.
Jedno jest pewne FR lata jak marzenie.
Serwa SW oraz SK są  zamontowane na wysokości statecznik pionowego. Przy składaniu połówek kadłuba wkleja się plastikowy

tak jakby holder uchwyt do którego z kolei wkleja się serwa.Serwa siedzą bardzo sztywno i są widoczne. Natomiast

sam uchwyt jest schowany wewnątrz kadłuba. To jak się je zamocuje  to już indywidualna sprawa, ja wkleiłem na CA,

ale delikatnie punktowo w dwóch miejscach aby można było w razie czego wyjąć.
Dodam że ten uchwyt jest rozmiarowo przystosowany pod serwa HS 65MG

 

post-14986-0-93751400-1565012477_thumb.jpg

 

post-14986-0-29982700-1565012471_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popychacz oraz snap to już mój pomysł. Mimo iż w zestawie są wszystkie popychacze ja postanowiłem za poradą kolegi z lotniska wzmocnić ten element i zastosowałem 2mm pręt stalowy. Z racji tego że czasem lubię dać w kość oryginalne były za mało sztywne, w szczególności na SW dałem mocniejszy no a przy okazji na SK taki sam.
Złączek mpx niestety nie było. tak jak i kołpaka. Być może teraz dają kołpak. 

Latałem nim przy wietrze 20km/h i jakoś nie miałem problemu. Jeśli wiatr jest stabilny i nie kręci jest OK, przy zmiennym wypadało by już pilnować modelu.
https://www.youtube.com/watch?v=-d6nb94RWCg

Przepraszam jednak kołpak był... Właśnie przeglądałem listę na której sprawdzałem wszystkie części.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem Funraya w locie na Wasserkuppe. Dopóki nie wylądował nie mogłem uwierzyć, że to pianka. Nie śmiagł jak inne "spawarki" ale prędkość przelotów była przyzwoita

magik z modellpilot.eu w locie nurkowym z 300m osiągnął 218km/h funrayem który się nie rozpadł, ani nie w bił w ziemię.. więc to rzeczywiście szybka pianka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magik z modellpilot.eu w locie nurkowym z 300m osiągnął 218km/h funrayem który się nie rozpadł, ani nie w bił w ziemię.. więc to rzeczywiście szybka pianka :D

Tak widziałem ten filmik, koleś zabawiał się w Tannenalm. Ostatnio udało mi się zrobić ponad 180 km/h pionowo w dół , jednak odpuściłem dalszy pionowy lot

ku matce ziemi. Nic straconego, chyba bardziej wypłaszczę profil i zobaczę jaki będzie rezultat. Bądź co bądź konstrukcja jest wytrzymała, oczywiście w granicach rozsądku.

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bardziej wypłaszczę profil"? - co masz na myśli?(podnieść krawędź spływu?). Ten gościu (Stefan?) latał fabrycznym zestawem RR, choć radio MPX ma ładniusie, ale przed wszystkim to ma duże umiejętności i pewnie pogonił by wielu speców latając na radiu z zestawu RTF...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiasy są na 100% po obu stronach.
Wkleiłem je po tym jak za którymś razem doszło do destrukcji zawiasu fabrycznego, czyli pęknięcie.
Uprzednio oglądałem filmik Richarda Mrazka  który też się dziwił dlaczego u niego powstało takie samo pękniecie.

https://youtu.be/8Tq4yyl1EtI?t=729

Wtedy to jeszcze nie miałem ulotnionego FR i pomyślałem że może podczas transportu uszkodził .

Zdałem sobie sprawę po pierwszych lotach że coś jest na rzeczy, ewidentnie to miejsce jest nieco słabawe przy 

sporym wietrze i większej prędkości.

Wymiana popychaczy, snapów + zawiasy rozwiązała problem. Obecnie święty spokój. SW jest na swoim miejscu

a popychacze sztywno pilnują jego położenia. 

post-14986-0-37231200-1565093158_thumb.jpg

Oczywiście z włożeniem skrajnych zawiasów jest niewielki problem bo w całości listek zawiasu od strony lotki 

po prostu nie wejdzie bowiem jest tam mało miejsca gdyż znajduje się tam łącznik.
Jednak po skróceniu zawiasu jednostronnie można go włożyć pod kątem tak aby przeszedł nad łącznikiem

zwracając uwagę aby nie wyszedł na zewnątrz płata SW.

 

post-14986-0-85844800-1565095224_thumb.jpg

 

Aby lepiej to zobrazować zamieszczam fotkę z bocznym profilem.
Czerwona linia to listek zawiasu.

post-14986-0-17094200-1565095997_thumb.jpg


Kolejna taka moja fanaberia...
Miejsca na serwomechanizmy są przygotowane fabrycznie pod HS 65MG lub HB
Wszystko pasuje jak ulał... ja poszedłem nieco dalej i postanowiłem boczne ścianki obkleić paskami

ze starej karty bankomatowej w ten sposób serwo wkłada się bardzo ciasno i nie ma żadnych luzów.
Ponadto podczas wkładania użyłem kleju na gorąco dosłownie po kropelce na Boczne ścianki i spód.
Wygląda to bardzo estetycznie a samo gniazdo zabezpieczone jest przed uszkodzeniem podczas

ewentualnej awarii serwa i jego wyciąganiu.

Niestety byłem zmuszony wyjmować już dwa razy wspomniane serwa które się ,,skopciły,, 
Na chwilę obecną nie założyłbym już tych serw, mam już zamienniki  tańsze w tym samym rozmiarze

o tej samej sile i w dodatku cyfrowe...KST DS113 MG

post-14986-0-14515600-1565097602_thumb.jpg

 

post-14986-0-59806300-1565097616_thumb.jpg

 

post-14986-0-27220900-1565097609_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro wybieram się po Funraya..

Model mam okazję widzieć na lotnisku i wart jest zainteresowania !! . Boguś prawdę pisze i fajnie że zrobił temat o tym modelu.

Niby pianka a zadziwia "dojrzałością" i charakterystyką lotu  .

W oczekiwaniu na Toxica będzie umilał mi czas ;) .

Biorę golasa, pakiety 4 S mam, regulator mam, serwa się znajdą, trzeba zakupić jakiś sensowny silnik.

 

P.S żona mi kazała kupić :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.