Skocz do zawartości

Drukowany czołg zabawka by przemo ... pierwszy projekt na drukarkę 3D


Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Zima przyszła dronem się latać nie da nijak. Między czasie mam gdzieś tam mam wplecione szkolenie VLOS końcem przyszłego miesiąca ale ostatnimi czasy (może 2 tygodnie wstecz) wstąpiłem w grono enderowców więc i pomysł przyszedł żeby coś zbudować ale jeżdżącego. Wisi tu mój temat o budowie Tygrysa pierwszego ale jakoś nijak mi po drodze żeby go ukończyć. Ogólnie mam wielkie obecnie zacięcie żeby ukończyć ten temat bo przy okazji mój syn będzie miał z tego uciechę ;) ... ogólnie pomysł był żeby zrobić coś do poruszania na gąsienicach ... niby prostsze sterowanie ale narysowanie tego już ciut pod górę ... reasumując ...

 

na banggodzie zakupiłem sterowanie do tego przyszłego pojazdu za całe 38 PLN 

20200128_223032.thumb.jpg.2fbaf2bb4062780afa4e7e8a7e2bb9bb.jpg

 

obsłuży całe 4 "kanały" i to po 2,4 ghz :P no szał pełną gębą :P

 

konie napędowe 

20200128_223100.thumb.jpg.d7e3bc6239dc433f47cd585edd28eecd.jpg

 

na banggodzie po 7 złotych z groszem ... pierwsza myśl żeby wykorzystać tylko dwa silniki ale ostatecznie będą 4 sztuki ... 6V jak zapodam zerwie asfalt :P

 

a tutaj co na chwilę obecną udało mi się narysować i wydrukować na Enderze 3 

 

1453547007_koozebatepoprawione.thumb.png.30290dabd9b22771001a33a6a1f828eb.png

 

1628990147_ogniwogasienicy.thumb.png.a04ffb4ecbdf805bd623952b62d631bf.png

 

20200128_200109.thumb.jpg.39f9fd901d859ad6549d6a1d09611f74.jpg

Jak będzie finalnie wyglądał pojazd nie mam pojęcia ... traktuje to jako swoistą pierwszą przygodę z drukiem 3D :) na chwilę obecną mam narysowane koła napędowe i gąsienice ... wymiary pojazdu nie znam ale tak żeby nie był większy jak stół roboczy w enderze czyli 220x220x250 ... w wolnej chwili coś rozkminiam a kiedy mam czas przenoszę to w rzeczywistość. Materiał do druku to PLA.

 

tradycyjnie z mojej strony 

 

....

 

mam nadzieję ....

 

CDN ....

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za inspirację dzięki z pewnością się przyda. Dzisiaj od rana walka w Design Spark Mechanical i próby rozkminy wózków czy tam środkowych kół. Walczymy ... może jak dzisiaj czas pozowoli to powoli przejdę do rysowania podwozia. Jak podwozie będzie to pomyśli się nad nadwoziem ale to dopiero jak będzie jeździł o ile będzie chciał :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że temat dobry bo gąsienica gumowa i na pewno na śliskich nawierzchnia poprawi trzymanie. Tutaj mam plan podoklejać od spodu gąsienic takie łatki gumowe, żeby poprawić przyczepność np na panelach. Mam całą rolkę filamentu Fiberflex 30D i z tego mam zamiar to zrobić tzn wydrukować :) Na pewno gąsienice tego typu by skróciło czas budowy z pewnością bo druk 10 ogniw gąsienicy na rozdzielczości 0.1 zajął jakieś 5 albo 6 godzin, z drugiej strony muszę spróbować wydrukować jedno ogniowo na rozdzielczości 0.2 i zobaczyć jak będzie wychodzić. Wracając do pasków fajne bo gotowe kwestia przygotowania tylko kół napędowych ale ten projekt traktuje jaką swoistą przygodę więc gąsienice będą drukowane :) Teraz drukuje wózek napinający składający się z dwóch kół i jak wieczorem czas pozwoli to postaram się tak rozłożyć koła żeby gąsienica była napięta i dobrać optymalną jej długość żeby kadłub nie wyszedł moloch i zmieścił się w całości na stole drukarki. Wczoraj domówiłem dodatkowe dwie przekładnie i koszyk na 4 baterie 1,5V. Zasilanie tak jak pisałem planuje 6V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, japim napisał:

A po co drukujesz warstwą 0.1mm? a nie .25mm - tak jak np kadłuby samolotów od 3D lab print? Będziesz z tego robił biżuterię?

To jest tak zwana z mojej strony nie wiedza :P po 2 tygodniach walki udało mi się skalibrować poprawnie drukarkę i zabrałem się w końcu za drukowanie czegoś innego a nie tylko kostek kalibracyjnych. Dzięki ... przyjmuję radę i wrzucę nową rozdzielczość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, przemo napisał:

To jest tak zwana z mojej strony nie wiedza :P po 2 tygodniach walki udało mi się skalibrować poprawnie drukarkę i zabrałem się w końcu za drukowanie czegoś innego a nie tylko kostek kalibracyjnych. Dzięki ... przyjmuję radę i wrzucę nową rozdzielczość :)

 

Zakładam, że masz dyszę 0.4mm a nie coś mniejszego. Szkoda czasu na druk warstwą 0.1mm o ile to nie jest figurka do gry. Nie dla naszych modelarskich zagadnień. No chyba, że godzisz się na czekanie przez wieczność na większe wydruki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie mam dyszę 0.4. No w sumie na tym wydruku zmiana z warstwy 0.1 na 0.2 to już połowa czasu mniej :) ... zmieniam w zasadzie tym bardziej, że jak coś wydrukuje to się okazuję że to otwór za mały, to znowu że za duży, i non stop coś poprawiam ... teraz będzie szybciej :) dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, japim napisał:

Nie spodziewaj się że średnica otworu z druku będzie idealna. Ja w modelach robię otwory 0.2mm większe na średnicy (minimum), a i tak często muszę kalibrować otwory wiertarką.

To już odkryłem ale jeszcze o tym zapominam i trzeba drukować drugi raz ? ... kwestia czasu i sądzę wejdzie w nawyk :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na dzisiaj koniec z pracami ... jest mały sukces ale jest też mała wtopa :P  ... sukces to taki, że gąsienica działa wraz z kołami i co ciekawe nie spada nawet przy dużych prędkościach. Oczywiście test na sucho podłączyłem do wkrętarki i test był na 1 jak i na drugim biegu ... działa :) ... umieściłem na kawałku sklejki gąsienice z papierem milimetrowym, żeby odmierzyć rozstaw kół i umieścić wózki. tak to wygląda obecnie.

20200129_190446.thumb.jpg.7d32b63cc611d38d1f254b203906a9f0.jpg

 

Film dla potwierdzenia że działa

 

A teraz o wtopie ... jak się domyślacie wtopą są obecne wózki ... do filmu przykręcone na stałe żeby się nie ruszały. Obecnie jak by zostały ruchome tak jak chciałem z początku to raczej daleko by nie zajechał z racji jak by wózek się dużo przechylił to i nie wrócił by do pionu co skutkowało by spadniecie gąsienicy. No nic w zasadzie powoli mogę zabierać się za rysowanie wanny i powoli prowadzić rozkminę na przegubem w wózkach. Z pomocą przyjdzie może zawieszenie z Shermana M4 ...

M4_Sherman_tank_-_Flickr_-_Joost_J._Bakker_IJmuiden.thumb.jpg.f2608d8f52259eaaf12d47a8bde5dbd3.jpg

 

CDN ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz chociaż szkic co chcesz osiągnąć? Od lat pracuje w inżynierii używając pakietu NX i nawet teraz zawsze zaczynam od szkicu. Potem jest tzw PowerPoint Engineering gdzie można w sposób bardziej usystematyzowany nakreślić projekt i można bardzo łatwo dokonywać rewizji np poprzez przesuwanie obiektów, rozciąganie itd itp. A dopiero jak to jest ogarnięte przechodzę do rysowania 3D. Inaczej w 3D rysuje się bardzo nieprzyjemnie. A tak wiesz co chcesz narysować. 

 

Teraz widzę ze proporcje Twojego pojazdu są jakieś takie nie teges. Gdybyś narysował to sobie w 2d w zwykłym PowerPoint to byś od razu wiele rzeczy mógł ogarnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, japim napisał:

A masz chociaż szkic co chcesz osiągnąć? Od lat pracuje w inżynierii używając pakietu NX i nawet teraz zawsze zaczynam od szkicu. Potem jest tzw PowerPoint Engineering gdzie można w sposób bardziej usystematyzowany nakreślić projekt i można bardzo łatwo dokonywać rewizji np poprzez przesuwanie obiektów, rozciąganie itd itp. A dopiero jak to jest ogarnięte przechodzę do rysowania 3D. Inaczej w 3D rysuje się bardzo nieprzyjemnie. A tak wiesz co chcesz narysować. 

 

Teraz widzę ze proporcje Twojego pojazdu są jakieś takie nie teges. Gdybyś narysował to sobie w 2d w zwykłym PowerPoint to byś od razu wiele rzeczy mógł ogarnąć. 

 

Ogólnie szkicu nie mam, coś tam w głowie mi się pojawia raz za czas ... może tak od tyłka strony robię ale założenie ma być takie że ma jeździć, jak również, że wszystkie bebechy łącznie z pakietem chce zmieścić w środku. Ogólnie uczę się coś rysować w Design Spark Mechanical więc są to moje praktycznie pierwsze kroki (dobrze że są tutoriale na youtubie). Inżynierem nie jestem a pracuje w całkiem innej branży nie mającej nic wspólnego z modelarstwem w sensie budowaniem, projektowaniem, wymyślaniem itp. Racja działam po omacku no ale początki to raczej takie są ;) ... proporcjami to nie ma się czym przejmować bo w założeniu to nie będzie żadna  nawet pół makieta a po prostu moja twórczość. Co do proporcji chodzi Ci za pewne o to, że wydaję się to wysokie i ma małą powierzchnię styku gąsienic z podłożem ? No delikatnie kuje w oczy powiem i tez mnie to zastanawia i mam zamiar wyrzucić 1 ogniowo czy może 2 ogniwa, wózki pójdą do góry co przełoży się na większą powierzchnię styku z podłożem. Problem mam takie, że do rysowania mogę zasiąść przeważnie wieczorem, czasem się zdarzy jak dzisiaj, że mogę sobie posiedzieć w ciągu dnia na komputerze w świętym spokoju. Ogólnie zamiast power pointa przeważnie wolę kartkę w kratkę, ołówek i linijkę. W zasadzie nigdy nie miałem styczności z gąsienicami i jak to przełożyć na rysunek w 3D więc skupiłem się na stworzeniu najpierw działających gąsienic a później dorobienia do tego całej reszty. Nowości wymusiły kolejność ;) ... co do wózków to jakaś koncepcja w głowie siedzi ... dzisiaj zamówiłem całe pudełko sprężyn i będę się starł coś zrobić w oparciu o taki zestaw ... oczywiście koncepcja oparta jest o sprężynę zobaczymy tylko czy któraś mi podejdzie do mojego pomysłu. 

648753751_sprybny.png.c2dcdc0ee894ba7e36cff01a1c9c7a52.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie składamy rękawic. Ostatnie dwa dni ostro kminiłem na środkowym zawieszeniem i koncepcje były w zasadzie 3. Pierwsza to wózki jak od Shermana ale to elementów bez liku duży gabaryt, dodatkowe koło w wózku i masa roboty. przy projektowaniu (powiedzmy wymyślaniu, projektowanie to raczej za duże słowo :P ) 

 

Druga koncepcja była oparta na magnesach neodymowych z odwróconymi biegunami jak tutaj 

 

ale po przygotowaniu prototypu idea upadła ... okazało się za miękkie i zawieszenie było znacznie obniżone a pojazdu do driftu nie buduje.

 

Trzecia chyba najbardziej trafna opiera się o sprężynę, która za imałem z długopisu :P  ... na zdjęciach prototypy ...

20200131_203220.thumb.jpg.2c7c68a2c20b5eec61407ee6d747499e.jpg

 

20200131_203256.thumb.jpg.b54ff6e2189252ffa32e0cbdd328ff0a.jpg

 

wahacze już zostały obkrojone z nadmiaru mięsa. Górne uchwyty sprężyn drukowałem żeby to jakoś wszystko rozmierzyć i zobaczyć ... uchwyty czy tam kieszenie na sprężyny będą zespolone z płytą boczną. Ogólnie zdecydowałem się na drukowanie elementów wanny i łącznie jej na śrubach. Oczywiście nie skończone w trakcie rysowania.

1483122777_bocznapyta.thumb.png.a55da819c34c00d6bc0fe0dd9052a2f8.png

 

Dodatkowo koła napędowe będą osadzone na łożyskach a silniki przykręcone do bocznych płyt. 

 

 

CDN ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia mogę doradzić abyś w miarę możliwości nie łączył funkcji. - przynajmniej na razie. Jak się okaże że te dzyndzle są za małe to masz 2 opcje: 1. Drukować wszystko od nowa z innym kształtem.  2 za wszelką cenę przeprojektowac pomysł aby tylko wykorzystać to co masz. Jak zrobisz przykrecane to w razie W możesz wymienić bez konieczności druku tak dużej części. Szkoda czasu. A jak będziesz miał finalny projekt gdzie wszystko będzie banglac to polaczysz brylki I będziesz drukować w całości. Często jest tak ze dopiero 3 albo 4 prototyp jest akceptowalny. Dużo filamentu zmarnujesz i dużo czasu przeleci Ci na takich iteracjach. A nowe uchwyty drukniesz w 10 minut. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie słusznie ... wstępnie zakończyłem rysowanie bocznych ścian, przodu i podłogi no ale muszę jeszcze te elementy mocujące sprężyny dać jako przykręcane. Czekam cały czas na zestaw 200 sprężyn i może tam lepsze jakieś dopasuje .... broni nie składam walczę :)

 

EDIT ...

2139336930_kadub.thumb.png.63a3b0832e8674c3a4dfd71dc90d1a5f.png

 

941926797_kadub1.png.9a3096a9690cd66ad9ef84ef721736f7.png

Póki co tyle walki za mną. Mocowanie sprężyny i ograniczniki ramion wahaczy jeszcze w całości ale na pierwsze drukowanie będą odłączone od kadłuba. Na razie kminie jaki kształt dać do zabudowy góry. Ogólnie w podłodze zrobiłem mocowanie na płytkę odbiornika. Górną zabudowę chcę zrobić mocowaną na magnesach neodymowych żeby zapewnić sobie dostęp do silników, odbiornika i oczywiście pakietu. W połowie tygodnia spodziewam się łożysk i jak je spasuje do boków kadłuba i koła napędowego pójdzie wydruk części. Drugiej połówki nie ma co rysować bo w slajserze zrobię lustrzane odbicie więc żaden kłopot :). Ogólnie teraz skupie się na spasowaniu napędu to tego co narysowałem jak pojazd ruszy z miejsca i nie będzie kłopotu z zawracaniem to zacznę rysować górę. Taki mam plan :)

Edytowane przez przemo
Dodano zdjęcie
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna podłoga - ale jak będziesz drukował ja na boku to niepotrzebnie będziesz musiał używać supportu. Wystarczy dać ścięte/fazowane ścianki i tam gdzie masz mocowania śrub to wydrukuje sie ładnie bez konieczności stosowania materiału podporowego.. Ewentualnie rozetnij na pól i drukuj każdą polówkę na innej stronie. A potem sklej. Na potrzeby klejenia połówek nauczyłem się ostatnio triku: dajesz otwory 2mm na głębokość 5mm po obu stronach przeciętego elementu. A następnie wsuwasz w nie kawałki filamentu - proste i wyjątkowo skuteczne rozwiązanie - nie trzeba się bawić w jakieś dedykowane zakładki i takie tam... i jednocześnie masz zapewnione poprawne ustalenie elementów względem siebie. Wystarcza 3 - 4 takie cechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą opcją na support jest "tree"

4-1-orig_orig.jpg

Taki support generuje się jako odrośl od niższych warstw modelu, które supportów nie potrzebują, więc generuje się go bardzo mało. Dobrze skonfigurowany bardzo łatwo i czysto usuwa się bez narzędzi. Przy twoim modelu wanny niezależnie czy drukowałbyś płasko, czy na boku, tych supportów będzie bardzo malutko.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ostatnio dużo nad tym siedziałem i też doszedłem do wniosku że wydrukowanie podłogi w jednym kawałku to będzie ciężki temat,, więc podzieliłem podłogę na 3 elementy.  Choć muszę jeszcze troszeczkę czasu poświęcić na tylną ścianę bo jest jeden drobiazg do poprawy.

1251942774_kadub2.thumb.png.9198b2f5c3940120eadcd552ddaf80c3.png

 

łączenie na śruby M3.

 

I powoli zacząłem tworzyć górę ... góra mocowana będzie na  4 okrągłych neodymach 6x3 do podowzia.

488623586_kadub3.thumb.png.b68df4bcd6745206987c7c254added0a.png

 

ale ni w ząb nie mam pojęcia co tam zrobić  ... z jednej strony zrobić tradycyjną wierze czołgu z drugiej strony zostawić to jak na obrazku lub liczyć na moją twórczość, której brak na chwilę obecną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.