Skocz do zawartości

Przepisy modelarskie obowiązujące od 31.12.2020 - wątek moderowany.


Konrad_P
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
30 minut temu, dariuszj napisał:

Dzisiaj dzwoniłem do ULC i od Pani Patrycji otrzymałem informację, że "latamy tak jak dotychczas" okres przejściowy 2 lata.

 

31 minut temu, dariuszj napisał:

 

Latamy tak jak dotychczas czyli powyżej 120 metrów i żadne kluby/stowarzyszenie nie są do tego potrzebne?

 

Koledzy!! Masakra!!

Czarek się stara i zamieszcza wszelkie dostępne OFICJALNE informacje, a nikomu nawet się nie chce tego przeczytać. Wolą się informować u jakichś Pań Patrycjów, a potem inni (którym też się nie chciało przeczytać) rozsiewają te ćwierćprawdy (bo nawet nie pół).

Jeszcze raz w maksymalnym uproszczeniu, bo prościej się już chyba nie da:

W klubach i stowarzyszeniach, w okresie przejściowym loty mogą być

kontynuowane zgodnie z odpowiednimi przepisami krajowymi (czyli bez ograniczania 120m i bez przywiązania do lotniska). Ale tylko w klubach i stowarzyszeniach. Zarejestrować się i obkleić model numerem operatora TRZEBA - w klubach i stowarzyszeniach TEŻ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Andrzej za reakcję.  Sam jeszcze do niedawna nie byłem pewny.

 

W dniu 19.02.2021 o 23:38, Czaro napisał:

Czy jesteście pewni, że "odpowiednie przepisy krajowe" oznaczają nasze stare przepisy krajowe z Rozporzązenia, a nie nowe przepisy krajowe z Wytycznych prezesa ULC? Bo ja nie

 

Teraz już jest jasne. Informacja pojawiająca się w wielu miejscach, również ze strony ULC: "w okresie przejściowym latamy tak jak dotychczas, według przepisów krajowych" potrafi być myląca. Łatwo nie zauważyć fragmentu po przecinku. "Według przepisów krajowych" - czyli tych aktualnych, opublikowanych w Wytycznych Prezesa ULC nr 25, rozdział 5:

 

1290250292_ULC251.jpg.73ae15ad332b910e51a5ec4902eb4a07.jpg

154719846_ULC252.jpg.0fa824b10df39451fa81e7e34be5d982.jpg

2108690644_ULC253.jpg.547d7f4dcec3b3c278efe505670b76d2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2021 o 23:00, paulusr napisał:

Czy wiecie już może jak będzie wyglądało zezwolenie dla klubu o którym mowa w p. 11.1? Bo na stronie ULC dalej jest "Wnioski o zezwolenie dla modelarzy zostaną wkrótce opublikowane."

 No przestań, przecież Koledzy pisali już tyle razy że na razie to okres przejściowy i  w stosownym czasie ULC opublikuje stosowny wniosek. I jest obiecane że będzie ok

Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać

 

W dniu 9.03.2021 o 17:26, Market napisał:

Zarejestrować się i obkleić model numerem operatora TRZEBA - w klubach i stowarzyszeniach TEŻ.

 a wcześniej pisałeś coś o kolejności Dyrektywa, Ustawa, Rozporządzenie, Wytyczne i o tym że nikt nie zmienił ani nie anulował rozporządzenia - ja się już pogubiłem. To obowiązuje to "stare" rozporządzenie? Bo jak tak to część wytycznych Prezesa ULC jest troszkę z nim niezgodna - no chyba że już nie obowiązuje i wtedy to latam po nowemu.

 

Może znowu namieszałem ale to wygląda jak kabaret

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka była moja prywatna opinia (i nawiasem mówiąc nadal jest). Ale wskazany przez Czarka dokument Aeroklubu Polskiego jasno wskazuje, że pod hasłem "odpowiednie przepisy krajowe" rozumiane są Wytyczne nr 25. Więc nie pozostaje mi nic innego jak tylko schować sobie moją opinię do własnej kieszeni i stosować się do przyjętej powszechnie wykładni.

Niemniej to co zacytowałeś o rejestracji i obklejeniu obowiązuje, niezależnie od powyższej wykładni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, Market napisał:

Taka była moja prywatna opinia (i nawiasem mówiąc nadal jest). Ale wskazany przez Czarka dokument Aeroklubu Polskiego

No i tu się zgadzamy co kolejności czy ważności aktów prawnych.  Dokument AP - to w tym temacie tylko albo aż dokument a nie akt prawny. W zasadzie jest to informacją AP zawierająca części aktów prawnych, wytycznych ULC i komentarza AP ( czy ich interpretacje, a do tego to jak na razie to uprawnienia mają dwa organy Trybunała Konstytucyjny i Sąd Administracyjny a nie AP z całym szacunkiem dla AP. Ja rozumiem że to jest próba porządkowania tego bałaganu po wytycznych ULC które nie są jednoznaczne i nie bardzo wiadomo jak to ma wyglądać ). Kolejny raz napiszę iż ja się zarejestrowałem i zdałem ten śmieszny test, nikogo nie namawiam żeby tego nie robił, to jest próba podniesienie bezpieczeństwa naszego latania. Z tym że uważam iż latanie w okresie przejściowym w zakresie lotów wykonywanych w ramach stowarzyszeń modelarskich w świetle obecnych przepisów pod to nie podlega. I takie informację przekazują pracownicy ULC czy to telefonicznie czy mailowo (to też nie jest wykładnia prawa żęby była jasność)

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie to tłumaczę tak:

Sąd przecież nie zna się na prawie lotniczym, a jeszcze do tego na prawie "dronowym", bo od tego ma biegłych. A kogo powoła na biegłego? No zapewne jakiegoś prawnika z ULC. A co powie prawnik z ULC? No zapewne to samo co powiedział delegatom z AP, czyli że Wytyczne ULC.

Nie ważne co mówi prawo. Ważne kto je interpretuje ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, paulusr napisał:

Ha, ha. To wg przepisów przejściowych kluby są na nielegalu bo nie uzyskały zezwolenia.

 

Ha ha, bo do 1 stycznia 2023 nie muszą ;)

Artykuł 21 Rozporządzenia Unijnego:

"3. Nie naruszając przepisów art. 14, operacje z użyciem systemów bezzałogowych statków powietrznych wykonywane w ramach klubów i stowarzyszeń modelarstwa lotniczego mogą być kontynuowane zgodnie z odpowiednimi przepisami krajowymi i bez zezwolenia wydanego zgodnie z art. 16 do dnia 1 stycznia 2023 r.".

 

I jeszcze jeden przyczynek do pytania, które przepisy są te "odpowiednie krajowe": Stare Rozporządzenie Ministra (zwane Rozporządzeniem MTBiGM) czy Wytyczne ULC.

Otóż niby przeczytałem te przepisy od deski do deski, ale widzę, że się nad niektórymi śliznąłem bez refleksji.

Artykuł 18, "Zadania właściwego organu" - czyli u nas ULC, podpunkt "l" (małe L):

"l) przekazywanie operatorom systemów bezzałogowych statków powietrznych informacji i wytycznych, które służą zapewnieniu bezpieczeństwa operacji z użyciem systemów bezzałogowych statków powietrznych".

Więc można przyjąć, że akt wyższego rzędu (Rozporządzenie Unijne) przekazał kompetencje do ustalenia wszystkich warunków wykonywania lotów (w tym zasady dla Klubów i w okresie przejściowym) do "wytycznych właściwego organu" (czyli u nas do Wytycznych ULC) - da się takie stanowisko obronić, nawet bez specjalnego naciągania ?

Takie stanowisko (że jednak Wytyczne nr 25) potwierdził mi również pan Bogdan Wierzba, Przewodniczący Komisji Modelarskiej AP (sam zresztą modelarz) w bardzo miłym i rzeczowym mailu. Pozwolę sobie zacytować jedno zdanie z tego maila, z którym się identyfikuję:

"Te nowe przepisy unijne, ze względów bezpieczeństwa, musimy traktować, jak pewnego rodzaju „kodeks o żegludze powietrznej” i modelarzy też musi on obowiązywać."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

94. Jak będzie wyglądało organizowanie pikników i imprez modelarskich? Loty w ramach stowarzyszeń lub klubów będą mogły być kontynuowane na dotychczasowych zasadach.

 

czyli na zawodach można latać w 100% po staremu? czy jak to rozumieć (bez zgłoszenia w Dronradar, poniżej 16 lat, wyżej itd)

 

I czy te odpowiedzi to są aktualnie obowiązujące wykładnie prawa czy jak to traktować

 

Podtrzymuje moje wcześniejsze spostrzeżenie TO JEST KABARET

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

91. Gdzie będę mógł latać modelami? Po 01.01.2023 r. wykonywanie lotów modelami będzie możliwe w specjalnie określonych strefach geograficznych przestrzeni powietrznej lub na zasadach określonych dla dronów w klasie C4 lub budowanych samodzielnie (do 25 kg) zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/945 lub zgodnie z art.16.

 

Czy dobrze myślę, że od 2023 roku powyżej 120 metrów da się polatać tylko w "specjalnie określonych strefach geograficznych przestrzeni powietrznej"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzys20000 napisał:

94. [...] czyli na zawodach można latać w 100% po staremu? czy jak to rozumieć (bez zgłoszenia w Dronradar, poniżej 16 lat, wyżej itd)

 

Ze zgłoszeniem w Droneradar bo konieczność zglaszania jest już od prawie roku dla wszystkich, więc zgłaszanie jest już "po staremu". Lub np. telefonicznie przez organizatora hurtem dla całej imprezy.

Reszta zgodnie z regulaminem organizacyjnym obowiązującym w danym klubie lub stowarzyszeniu modelarstwa lotniczego (w tym np. wiek).

 

7 godzin temu, dariuszj napisał:

91. Gdzie będę mógł latać modelami? [...] Czy dobrze myślę, że od 2023 roku powyżej 120 metrów da się polatać tylko w "specjalnie określonych strefach geograficznych przestrzeni powietrznej"?


Niedobrze myślisz. Także w ramach Klubów, czyli ewentualnie też powyżej 120 m - już teraz do 2023 bez konieczności uzyskania Zezwolenia, a po 2023 jeżeli Klub to uzyska w Zezwoleniu. Ale to w ramach Klubów tylko. Jeżeli nie należysz to 120 m dotyczy Cię już teraz.

 

I to nie jest kabaret. Bo kabaret przynajmniej bywa śmieszny ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Market napisał:

Niedobrze myślisz. Także w ramach Klubów, czyli ewentualnie też powyżej 120 m - już teraz do 2023 bez konieczności uzyskania Zezwolenia, a po 2023 jeżeli Klub to uzyska w Zezwoleniu. Ale to w ramach Klubów tylko.

 

Tylko tam jasno pisze, że "w specjalnie określonych strefach geograficznych przestrzeni powietrznej". Nic nie pisze, że nie dotyczy to klubów. Wg mnie z tego wynika, że będąc członkiem klubu będzie można latać powyżej 120 m tylko w wyznaczonych przez klub miejscach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.