Skocz do zawartości

O akumulatorach do samochodów elektrycznych i nie tylko....


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Adam P. napisał:

Jest w tym trochę racji, z drugiej strony-miałeś kiedyś używany telefon albo laptopa? Nie bałeś się śmierci w męczarniach albo okaleczenia na całe życie?

Porównaj ile jest energii w takiej baterii telefonu a ile w samochodowej. Zobacz jak ładnie sie palą nasz pakiety od modeli i przemnóż to przez 50. Widzisz chyba różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, jarek996 napisał:

Moze zaczac proby na naszych lotniskach? Podjezdzasz , latasz i wymieniasz 😁

praktycznie od lat 90ych nie ładowałem na lotnisku.  tylko szybkie wymiany.  

 

Kilka lat temu (może nawet kilkanaście -nie pamiętam)  czytałem -Tesla w USA planowała wprowadzić system wymiany baterii chyba do modelu S.  Miało to trwać około minuty w pełnym automacie. I dwie opcje jedziesz w podróż, wymieniasz baterię na naładowaną "serwisową" i w kolejnych punktach znowu podmieniasz a w drodze powrotnej ostatecznie podmieniasz na swoją. Albo Tesla odsyła Twoją baterię do najbliższego serwisu/stacji podmian względem Twojego miejsca pobytu. Ewentualnie dostajesz prawie nową i dopłacasz za różnicę wartości względem baterii pozostawionej.

                                     Jednak chyba skończyło się na publikacjach w mediach.

          

5 minut temu, robertus napisał:

Zobacz jak ładnie sie palą nasz pakiety od modeli i przemnóż to przez 50. Widzisz chyba różnicę?

pakiet do modelu  typowo 3s 2200mAh -czyli  0,024kWh   kontra 100kWh w samochodzie albo około 30kWh w power banku domowym . Trzeba by pomnożyć przez około 1500 lub 4 000   lub 5000 x,,,

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, latacz napisał:

praktycznie od lat 90ych nie ładowałem na lotnisku.  tylko szybkie wymiany.  

 

Witek, to albo malo latasz, albo masz bagaznik pakietow 😉

Sam czesto w sezonie mam w samochodzie model i 3 pelne pakiety, bo wiem na 95%, ze bede przejezdzal w okolicach mojego klubu. Wtedy tez tylko wymiana i z powrotem do pracy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, FockeWulf napisał:

Nie widzę możliwości rozwoju techniki bez jej powszechnego wdrożenia.

Wdrożenia -kto che kupi, kto nie chce -nie. Wdrożenia -nie przymusu i nie dofinansowywania elektryków kosztem kierowców spalin lub kosztem ogółu społeczeństwa. Jeśli coś się sprzedaje  bo jest dofinansowywane -to oznacza, że jest to przekręt i ktoś na to konto jest okradany. A pośrednio każdy kto korzysta z dofinansowań uczestniczy w procedurze okradania innych. Jednak jest to tak powszechne, że łupi się wszystkich podatkami -aby dofinansować wybranych -że mało kto to dostrzega...

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, latacz napisał:

Wdrożenia -kto che kupi, kto nie chce -nie. Wdrożenia -nie przymusu i nie dofinansowywania elektryków kosztem kierowców spalin lub kosztem ogółu społeczeństwa. Jeśli coś się sprzedaje  bo jest dofinansowywane -to oznacza, że jest to przekręt i ktoś na to konto jest okradany. A pośrednio każdy kto korzysta z dofinansowań uczestniczy w procedurze okradania innych. Jednak jest to tak powszechne, że łupi się wszystkich podatkami -aby dofinansować wybranych -że mało kto to dostrzega...

 

Czyli nie powinno być dofinansowywania górnictwa, projektów innowacyjnych oraz w ogóle projektów w ramach kolejnych rund finansowania krajowego / europejskiego. Nie powinno być wspierania rolnictwa, rybołówstwa, pomocy w założeniu działalności gospodarczej, kursów przebranżowienia zawodowego etc. Wymieniać można bez końca? Po to jest budżet państwa, aby stawiać akcenty i kierować uwagę grup społecznych na pewne zjawiska, aby dojść do jakiegoś celu, który został założony. Przypomnę, bo jesteśmy w temacie elektromobilności, że data 2035 nie wzięła się znikąd. Chodzi o osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku przy założeniu, że samochody wymieniane są średnio co 15 lat. Jest zatem polityka, są założenia i jest realizacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, jarek996 napisał:

Witek, to albo malo latasz, albo masz bagaznik pakietow 😉

i mało latam -chroniczny brak czasu  i mam specyficzne modele. Na "lotnisko" / łąkę zabieram 2 modele do każdego 3 lub 4 pakiety

-jeden model  to zawsze motoszybowiec 45 minut (lub więcej) lotu beż żadnej termiki (zawsze mam ponadprzeciętne napędy) . 45 minut lotu -to szyja boli od patrzenia w niebo... więc kilkanaście minut przerwy. 3x 45 minut w powietrzu (jak złapię jakąś termikę to dłużej) -i czuję się nalatany, że hej.

a jeszcze drugi mniejszy model    np. patyczak / fun flejer lub mały szybki motoszybowiec  przerobiony z 1metrowego dlg  -3 loty po 10-15 minut...  i mam dosyć jak na jeden dzień.

 

16 minut temu, FockeWulf napisał:

Po to jest budżet państwa, aby stawiać akcenty i kierować uwagę grup społecznych na pewne zjawiska,

to co opisujesz przerabialiśmy przez kilkadziesiąt lat te 30 lat temu -i to się socjalizm lub komuna nazywało.

budżet jest po to by utrzymać policję i straż pożarną -oraz wojsko. ewentualnie jeszcze w ograniczonym zakresie  szkolnictwo. Podstawowe służby zapewniające bezpieczeństwo państwa i obywateli. cała reszta ma na siebie zarobić...

skończyłem szkoły, jestem doskonałym fachowcem i zapier*** na 2 etaty -po to żeby państwo zabrało większość moich zarobków i rozdało w formie wszelkich + plusów tym którym robić się nie che, którzy piją  albo po prostu chca coś reklamowanego i wspieranego sobie na koszt innych założyć.   jestem serwisantem miedzy innymi pomp ciepła -nie dostanę grosza dofinansowania jeśli naprawię sobie i ulepszę używana pompę ciepła tak, że będzie duzo bardziej ekologiczna niż sprzedawane -nie dostanę dofinansowania bo starsza niepsująca się ulepszona PC  nie ma stosownego papierka albo bo za dużo zarabiam robiąc po 100godzin tygodniowo... 

 

   za to kilka inych osób które prawie nie trzeźwiejąc weźmie dofinansowania bo są biednymi rolnikami którzy nic nie uprawiają a tylko biorą zasiłki na woodę... albo bo sa biedni bo po pijaku sobie piątkę Brajanków... 

       i jeśli będę im montował prawie darmową pompę ciepła z max dofinansowania  będą śmiać się w twarz, że kto głupi to zapierdala -a potem poleca głosować -na swoich darczyńców. a

 

Ale -w którymś momencie wszystko to pieprznę -kupię flachę i pójdę do mops....  bo będę miał dość.

 

16 minut temu, FockeWulf napisał:

Chodzi o osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku przy założeniu

chodzi tylko o hajs      -przy założeniu ,że zarobią WŁAŚCIWE osoby. a niektórym przypadkowym  jeszcze coś skapnie.  Oczywiście lasy masowo wycina się w ramach tej neutralności ?

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Twój punkt widzenia, mam podobne spostrzeżenia (również dużo pracuję i zauważam, że im mniej ktoś pracuje tym bardziej jest roszczeniowy, ale to nie ten temat). Mimo wszystko uważam, że wolny rynek sobie nie radzi ze wszystkim i czasami trzeba go pchnąć w dobrą stronę. Mamy inne zdanie na ten temat i tyle. Nie jestem natomiast zwolennikiem teorii spiskowych i tego, że ktoś chce zarobić. Pojawia się nowa branża, pojawiają się nowe firmy, inwestycje etc. Winni jesteśmy temu po części my - konsumenci, którzy chcą lepiej, szybciej, ale przy tym taniej. Wynik jest taki, że otrzymujemy co otrzymujemy...

 

Jestem ciekaw, jak wrócimy do wątku za kilka lat. Może będzie tak, że pomysł upadnie bardzo szybko, może zostanie przesunięty na później (takie mam zdanie, gdyż często tak się dzieje w prawodawstwie krajowym i unijnym). A może pojawi się nowa technologia lub argumenty i obawy prezentowane w wątku okażą się słuszne i... pojawi się inna technologia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, FockeWulf napisał:

wolny rynek sobie nie radzi ze wszystkim i czasami trzeba go pchnąć w dobrą stronę.

jaki wolny rynek ?  gdzie Ty widzisz wolny rynek ? zawsze szajsowate dofinansowane wygra z dobrym pełnopłatnym. zawsze przegra to co się na janosikowe dofinansowanie nie załapie ( janosikowe -zabieram bogatym -czyli wszystkim -i rozdaję biednym -czyli swoim) wolny rynek sobie nie radzi -dlatego bo nie jest wolny.  Radził sobie tysiące lat od starożytności -aż łupnęło dupnęło centralnym zarządzaniem wszystkim oraz dofinansowaniami -i przestał sobie radzić. przy takim systemie -to za kilkanaście lat piachu na Saharze zabraknie...

nowa technologia... w 2035 (podobno) ma ruszyć pierwszy światowy tokamak / reaktor termojądrowy. A podobno zanim ruszy pierwszy na ziemi (w którym głównym członkiem są Chińczycy) w samych Chinach ma ruszyć ich Chiński (co wprost dowodzi, że Chiny nie są na ziemi...) gdzie by nie było i czy w 35 czy za 35 lat ewentualne coś na miarę energetyki termojądrowej zmieni wszystko... włącznie z udziałem sił wielkich mocarstw oraz ustrojami społecznymi...

pewnie będą znowu monarchie -dla odmiany "korporacyjne"

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2023 o 19:43, latacz napisał:

nie po zgaszeniu -bo płonących ogniw litowych zgasić nie można -po wypaleniu co trwa dość długo i emituje masę trojących gazów.

Spalenie ogniwa zwykle trwa kilka sekund, zgaszenie baterii polega na wychłodzeniu sąsiednich ogniw tak żeby nie zapaliły się od tego które się już pali.

 

W dniu 12.03.2023 o 19:43, latacz napisał:

a co do specjalnych kontenerów gaśniczych -rozumiem, że ma je każda straż pożarna -zwłaszcza w Polsce, zwłaszcza w "psiej wólce" i  "pcimiu dolnym"? i każda jednostka straży ma dźwig żeby takim kontenerem operować... ?

to jesli jest normalne powszechne rozwiązanie wytlumacz mi jak takim kontenerem przykryć elektryka (lub jak elektryka wsadzić do kontenera w tunelu, w ciasnym parkingu podziemnym lub na promie ?

A gdzieś napisałem że każda jednostka taki ma? 
Do kontenera z tego co widziałem zwykle wpycha się samochód albo żurawikiem wsadza. Już ugaszony, potem zalewa wodą dla chłodzenia baterii. To że pożar w tunelu jest trudniejszy to fakt niezależny od sposobu zasilania samochodu.
 

 

W dniu 12.03.2023 o 19:43, latacz napisał:

na filmiku to ja widziałem jak człowiek na księżycu lądował -ale nie uważam się za eksperta od kosmonautyki...   stary zużyty PUSTY aku litowy nie zapali się. zapala się pełny -musi być zapas energii na pokładzie.  dlatego pakiety przechowuje i wysyła się w storage -na trwałość aku  ma to wpływ minimalny -jednak ryzyko zapłonu jest o 90% zredukowane. 

Lądowanie na księżycu to dobre porównanie-tak samo jak z pożarem baterii, raczej rzadkie zjawisko i bardzo rzadko kto widział to na własne oczy.
Akumulator który niszczyłem nie był pusty. Był tylko zużyty, tak samo jak bateria elektryka którą ktoś wstawiłby sobie jako magazyn energii do pv. Spuchł, zagrzał się i podymił, nawet płomienia nie puścił. Mniej reaktywny nawet od tego:

 

W dniu 12.03.2023 o 19:57, latacz napisał:

tak dobrali bo przy tych prędkościach lepiej wypadają wyniki -nie straszą nadmiernie.

Tylko czemu ustalili takie a nie jeszcze mniejsze prędkości? przy 20 wyniki by były jeszcze lepsze, może nawet obyłoby się bez montowania materiałów wybuchowych i miękkich zderzaków w samochodach. 
 

W dniu 12.03.2023 o 19:43, latacz napisał:

mimo wszystko  mniej boję się leżącej na biurku kiepskiej zapalniczki z 2gramami gazu (lub łyżeczką benzyny) niż równo ustawionych w piwnicy 100kanistrów po 30 litrów benzyny... po prostu kwestia skali.

A nie boisz się przejeżdżać obok stacji benzynowej która ma tysiące litrów paliw?
Wyobraź sobie, że nabój .22lr ma tylko ok 0,1g ładunku miotającego, duża legalna petarda może mieć naście albo dziesiąt razy więcej energii, wolałbyś strzał z pistoletu w głowę od wybuchu petardy 20m dalej? Jak już pisałem hałas czujnika dymu jest zdecydowanie mniej śmiercionośny niż paląca się na tobie pościel, tak samo jak z hałasem nawet dużej petardy i postrzałem z malutkiego pistoleciku. Ilość energii to jedno, a sposób jej użycia to druga sprawa.
https://tech.wp.pl/iphone-zabil-14-latke-ladujacy-sie-telefon-eksplodowal-pod-poduszka-dziewczyny,6430367358363265a
https://www.pcworld.pl/news/Eksplozja-telefonu-przyczyna-smierci-22-latka,116406.html
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,28906846,tragiczna-smierc-po-wybuchu-telefonu-xiaomi-to-popularny-model.html
 

W dniu 12.03.2023 o 19:43, latacz napisał:

bardzo ciekawią mnie jakieś ostrzejsze testy zderzeniowe samochodów elektrycznych ...   ale testy -aby były wiarygodne muszą być kompletnego samochodu z naładowana na full baterią...  widział ktoś -choć jeden test jak naładowany na full elektryk  "kontrolnie" wali o testową ścianę przy "autostradowej prędkości" 140km/h 

Jestem ciekawy takich testów w spalinowych, tam mogłoby być sporo więcej fajerwerków. Jedna zaleta takich testów, że te manekiny i czujniki nie byłyby potrzebnie, bo z góry wiadomo że nikt nie przeżyje.
 

  

W dniu 12.03.2023 o 20:18, robertus napisał:

Porównaj ile jest energii w takiej baterii telefonu a ile w samochodowej. Zobacz jak ładnie sie palą nasz pakiety od modeli i przemnóż to przez 50. Widzisz chyba różnicę?

Jak już pisałem wyżej-strzał w głowę z małego pistoleciku zabija momentalnie, dużo większa petarda 20m dalej najwyżej wywoła dyskomfort i lekkie piszczenie w uszach. Widzisz chyba różnicę?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślicie, że po C40, zakazie sprzedaży samochodów spalinowych już widzieliście wszystko to zapnijcie pasy. Jutro w PE głosowanie nad przymusową wymianą kotłów gazowych i innych na … pompy ciepła! Gaz już zły, bo nie ma Nord Stream. Teraz ekologiczne są pompy. Nakryjemy się nogami.

PGING dopiero co doprowadził do setek gmin gaz … bo UE kazała. Teraz duża cześć inwestycji w błoto. Pytanie pomocnicze jak myślcie, firmy z jakiego państwa są liderami segmentu pomp ciepła?

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, d9Jacek napisał:

Pytanie pomocnicze jak myślcie, firmy z jakiego państwa są liderami segmentu pomp ciepła?

Jacek zgaduję - Chiny .........🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, d9Jacek napisał:

Teraz ekologiczne są pompy. Nakryjemy się nogami.

 

     tym razem to chyba pierwszy raz specjalnie dla mnie unia coś chce zrobić  🤑     -mam certyfikaty instalatora...  f-gaz itd ..  i serwisant... 

 

więc zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami będę krzyczał głośno jakie to wspaniałe absolutnie idealne i bez żadnych wad rozwiązanie... jak ktoś ma interes lub potencjalny interes to chwalić wypada....  

gorzej, że jako serwisant i chłodniarz znam też i minusy pomp ciepła i to co przemilcza się w reklamach... ale ciiiii...

 

 

45 minut temu, Kakabe napisał:

firmy z jakiego państwa są liderami segmentu pomp ciepła?

kolejno Chiny, Niemcy, Szwecja    długo nic Korea, Japonia... długo nic -reszta świata.

aha -PC firmy Niemcy i Szwecja to w dużej mierze to samo...  ten sam kapitał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Granacik napisał:

że pompy ciepła powietrzne to nie są na nasz klimat.

niekoniecznie -jak jest zima na poziomie około 0*C powiedzmy do około -8*C to powietrzne są ciągle OK. Jak jest większy mróz -to można jechać na grzałkach -tydzień czy dwa wspomagania grzałkami boli -ale jest do przełknięcia w porównaniu do różnicy kosztów instalacji pc powietrznej i glikolowej.

Zwłaszcza było po starych cenach lub jak ktoś ma dużą fotowoltaikę na starych zasadach.

 

     Po nowej cenie prądu pozalimitowego te 2 tygodnie bolą mocniej...   -20*C i grzałki 9kW prawie non stop (np 20h/24) czyli dziennie 180-nawet 200kWh dziennie w duży mróz.  a prąd np przemysłowo po 3 czy 4 zeta....   robi się naprawdę nieciekawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, latacz napisał:

gorzej, że jako serwisant i chłodniarz znam też i minusy pomp ciepła i to co przemilcza się w reklamach... ale

jako Kolega Forumowy wyjaśnij wszystko dokładnie od początku do końca

50 minut temu, latacz napisał:

czyli dziennie 180-nawet 200kWh dziennie w duży mróz. 

:szok::szok::szok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Shock napisał:

Tylko to nie temat

Rafał, temat brzmi "O akumulatorach do samochodów elektrycznych i nie tylko.."

i to " nie tylko "     jest tu kluczowe...

Jest szansa na to aby fachowiec czyli Witek wyjaśnił  i wskazał  za i przeciw

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście znam tytuł tematu i to Twoje stwierdzenie kluczowe "nie tylko" nie daje Wam furtki by robić OT w temacie tym bardziej z politycznymi podtekstami .

O mało temat nie został ostatnio zamknięty ale wszystko wskazuje że tak będzie...min. dzięki Tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

    Najlepsza pompa ciepła to (prawie) zawsze ta na której handlowiec lub instalator ma największą prowizje. Zawsze zaproponują Wam możliwie drogi model -bo np. 20% od 70tys to 14tys zysku a od 20 tys to tylko 4tys zysku...

 

 

to co się przemilcza -to coraz większe skomplikowanie pomp ciepła, niby nowoczesność -walka o COP czyli energooszczędność i klasy A z kolejnymi ++ w praktyce głównie na papierze -za  5-10% mniejszego zużycia prądu trzeba zapłacić 50% drożej i w gratisie dostać 2x wyższa awaryjność i co najmniej 5x droższe naprawy.

+ średni czas do poważnej naprawy to okres gwarancji + pojedyncze miesiące...  ale ekologia i ochrona planety...

-stary on-off nie jest taki ekologiczny itp -czyli kolejne sprzedawanie bajek/zaklinanie rzeczywistości.

stary on-off może być równie ekonomiczny jak nowe inwertery -kwestia doboru wymienników.

 

Wg handlowców PC nadal mają trwałość 25lat... -pomijając fakt co najmniej kilku poważnych napraw w tym czasie...   napraw gdzie koszt może wynosić i ponad połowę ceny nowej pc...

Powszechny podobno mit -że przy grzejnikach pc nie ma sensu a przecież (fakt wg handlowców i instalatorów oraz oficjalnych zachęt) istnieją pc wysokotemperaturowe specjalnie przystosowane do grzejników które mogą grzać nawet do 70*C...

To co się pomija to info, że w takich warunkach pc zużywa dużo (około 2x ) więcej prądu niż przy ogrzewaniu niskotemperaturowym -oraz, że na pewno  (poza bardzo nielicznymi wyjątkami) sprężarka padnie po 3 latach (w tych wyjątkach po 5ciu...)

 

I brak info, że  po prostu potwornie brak serwisantów, a ci którzy sa to w 70% się nie znają... ,że zależnie od miejsca zamieszkania i odległości od serwisu czas oczekiwania na naprawę może wynosić tydzień -lub nawet 3 miesiące....

 

ogólnie najczęściej (nie zawsze) im więcej cudów i nowoczesności ma pc (pompa ciepła) tym więcej bywa problemów... pod hasłem ekologi i spełniania przemyca się coraz większe buble.

 

PC są bardzo dobrymi źródłami ciepła -pod kilkoma warunkami.

1-ze prąd nie jest zbyt drogi (np własna fotowoltaika na starych zasadach)

2-że cała instalacja grzewcza budynku jest dopasowana do pc.

3-że wszystko jest dobrze wykonane

4-że pc jest dobrze dobrana co do wydajności (mocy)

-generalnie 90% sukcesu to prawidłowy dobór i montaż -a tylko10% to zasługa samej pc lepszej czy gorszej firmy (oczywiście odrzucamy jakieś modele ewidentnie spier***)

5-że do serwisu konkretnej marki mamy blisko, a ten blisko mieszkający serwisant jest dobry.

6-że mamy długa -co najmniej 5lat gwarancję z małą ilością wyłączeń (uwaga -gwarancja zazwyczaj jest uzależniona od robienia corocznych PŁATNYCH przeglądów)

 

kolejna bajka i mit -że nowe pc są lepsze od starych... dobra używana sprawdzona przez dobrego fachowca mimo minimalnie większego zużycia prądu będzie dużo mniej awaryjna i dużo tańsza w naprawach. często mimo, że wg danych technicznych COP nowej pc jest dużo wyższe niż starej to praktyczna różnica jest pomijalna. jednak -jeśli ktoś nie ma konkretnej wiedzy na pewno nie polecam pchania się w używki -bardzo łatwo wpuścić się w kompletne złomy. 

Niestety 90% sprzedawanych używanych pc to albo są bardzo wyeksploatowane, albo uszkodzone (a naprawy są drogie) albo są to jakieś dziwactwa spier fabrycznie -nawet dobre firmy mają kiepskie modele . Dobrych nawet starych pc mało kto się pozbywa... naprawdę trzeba mieć wiedzę, żeby wychwycić rodzynki.

 

  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • temat został zablokowany
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.