Skocz do zawartości

Polskie silniki spalinowe


Adriano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nastepny silnik Andrzeja Rachwala  : silnik o poj . 1ccm  ktory mial byc zastosowany w modelach Predkich o pojemnosci 1 ccm .

 Czy byl to jedyny  Prototyp czy byla to jakas krotka czy wieksza seria - nie wiadomo -  Ilosc wyprodukowanych egzemplazy  nieznana .

 

IMG_2760.thumb.JPG.00bb8b4bf250f7d2f306cdf2dd7e4540.JPG

 

 

 

Nastepnym Polskim Silnikiem jest silnik STG - Producent nieznany ,silnik prawdopodobnie wykonany w jednym lub paru egzemplarzach,

poj. silnika ca. 5,6  ccm , silnik wykonany solidnie , bardzo dobra kompresja, Gaznik RC - nie seryjny / fabryczny  tylko wykonany na wzor Gaznikow WEBRY...

 

 

 

IMG_2759.thumb.JPG.cfc34f6a4cb4cd0d199b3f670110fb56.JPG

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...No tak ,   Pawel ,czy wiesz cos wiecej na temat tego silnika Andrzeja ?  Ten moj silnik "R "  mial  mi zastapic silnik w modelu Predkim ktory mialem od Andrzeja .

W modelu tym   byl  Cox TeeDee  .... ale w koncu silnik Andrzeja wyladowal w Gablocie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zbjanik napisał:

Przypadkowo znalazłem się w jakże szacownym towarzystwie- tłem zdjęcia są Plany Modelarskie ze Zlinem 50 z moją okładką. Przepraszam za off i prv- wybaczcie: nostalgia...

Nie tak zupełnie przypadkowo, gdyż przymierzam się właśnie do budowy modelu tego przepięknego samolotu w wersji CL :-)))

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Janeczek napisał:

Nastepny silnik Andrzeja Rachwala  : silnik o poj . 1ccm  ktory mial byc zastosowany w modelach Predkich o pojemnosci 1 ccm .

 Czy byl to jedyny  Prototyp czy byla to jakas krotka czy wieksza seria - nie wiadomo -  Ilosc wyprodukowanych egzemplazy  nieznana .

Ten silnik był wykonany przez Andrzeja Rachwała, czy tylko kupiony od niego?

On wygląda na wschodnią produkcję. 

Gość latał w F2A i nagle wziął się za wykonanie silników do modeli swobodnie latających?

Coś mi tu nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bynek napisał:

Ten silnik był wykonany przez Andrzeja Rachwała, czy tylko kupiony od niego?

On wygląda na wschodnią produkcję. 

Gość latał w F2A i nagle wziął się za wykonanie silników do modeli swobodnie latających?

Coś mi tu nie pasuje.

Powyższy silniczek został wykonany dla Andrzeja Rachwała na jego osobiste zamówienie na Ukrainie...

Sam wiesz, że Andrzej miał tam dobre wejścia 🙂

Osobiście widziałem identyczną konstrukcję lecz bez literki "R".

Andrzej budował rekordowe modele prędkościowe z silniczkami 1ccm (do dnia dzisiejszego aktualnym rekordem Polski jest wynik uzyskany przez jego syna Tomka, co ciekawe tymże samym modelem został popełniony rekord Niemiec i bodajże Słowacji), a dodatkowo te motorki latały również w swobodnych, bo się po prostu do tego celu dobrze nadawały...

Ot taki kaprys Mojego Wielkiego Instruktora i Trenera.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by w takim razie odgornie ustalic JAK klasyfikowac takie silniki. Jesli ja , JAREK, zamowie sobie silnik u Ukrainca, to czy za 60 lat na forum bedzie "pisane"; "mam silnik JARKA z 2023 roku", czy tylko "mam silnik zrobiony przez Ukrainca dla Jarka" ? 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..bez Literki R byl Ukrainski ....a z Literka R  byl Andrzeja Rachwala -Polskiego Mistrza ,Instruktora  i Modelarza ...

 

....se zamow , daj napis  "Jarek"  -   i to  bedzie twoj Motorek ! .... tak bedzie sie mowic  w przyszlosci   :    - " Jarka Motorek "    ...czy to nie jest piekne !

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Janeczek napisał:

..bez Literki R byl Ukrainski ....a z Literka R  byl Andrzeja Rachwala -Polskiego Mistrza ,Instruktora  i Modelarza ...

 

....se zamow , daj napis  "Jarek"  -   i to  bedzie twoj Motorek ! .... tak bedzie sie mowic  w przyszlosci   :    - " Jarka Motorek "    ...czy to nie jest piekne !

 

Dla mnie "srednio" piekne.  Nie chce zyc w swiecie (choc zyje w takowym) gdzie WSZYSTKO mozna sobie kupic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek  , zyc w Swiecie gdzie wszystko jest i wszystko mozna kupic  , jest to wspaniale !  .... nikt nas nie zmusza do kupowania wszystkiego , Ty kupujesz motorki ENYA -wszelkiej masci -inne motory 

sa dla Ciebie mniej  interesujace... ja kupowalem motorki ktore podobaly mi sie w dziecinstwie ,o ktorych wtedy marzylem.  -  dlatego powiedzialem  STOP - masz juz to co chciales ! -   i  juz zakonczylem zbieranie ...

...chociaz Jaskolka nie pogardze  !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Janeczek napisał:

..bez Literki R byl Ukrainski ....a z Literka R  byl Andrzeja Rachwala -Polskiego Mistrza ,Instruktora  i Modelarza ...

 

....se zamow , daj napis  "Jarek"  -   i to  bedzie twoj Motorek ! .... tak bedzie sie mowic  w przyszlosci   :    - " Jarka Motorek "    ...czy to nie jest piekne !

Znalazłem kolejny motorek z literka R.

Czy on tez jest Andrzeja Rachwała?

1_30cb2e1b6b4ca72c0250fd5d3bb1c21e.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te  R     Andrzeja rozni sie kolosalnie od tego ROSSI CAR  - takich CAR motorkow nawet nie zbieralem - dyscyplina modelarstwa ktora mnie nie interesuje ...

Moj silnik dostalem osobiscie od Andrzeja Rachwala  i  tak go zaszufladkowalem ...Andrzej na pewno robil  zarowe glowice do tych silnikow a kto wie

czy nie pomagal w konstrukcji tego silnika ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.