Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Rezygnuję również z "wcięć" w kształcie łuków przy wręgach.  Z tego co doczytałem w literaturze wcięcia te są/były tylko po to aby poszycie nie ocierało się o wręgi, czyli i tak w "efekie końcowym" nie są widoczne a według moich założeń model ma być max prosty w zbudowaniu.

"Odchudzam" różnież wszystkie wręgi za skrzydłem - mam nadzieję, że nie wyjdą zbyt "filigranowe" :) .

Dopasowuję również kształ wszystkich wręg do ostatecznego kształtu kadłuba tak aby nie były potrzebne dodatkowe listwy profilujące.

 

Przy odrobinie szczęści może wieczorem pokażę kolejny render po przerobieniu wszytkich wręg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja po przeróbkach

02-RWD5-bis-projekt.jpeg

 

Niebieski i zielony - bez zmian

Fioletowy - listwa sosnowa 4x2mm

 

Dodana półka na elektronikę (pozostało ją tylko wyażurować), Wymiary półki od przodu dobrane tak aby pakiet z=mógł zostac zamontowany już przy 2 wrędze (ciężar max przesuniety max do przodu)

 

Chyba usunę część półki (wygląda na to od tyłu nie będzie aż tyle porzebne) i chyba dodam dodatkową półkę do zamocowania regulatora (też max z przodu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie oznaczone i opisane. Nie ma obawa :) . Części zostana również tak zrobione, że będą pasowały tylko w konkretnym miejscu i w konkretnym położeniu :)

Nawiasem mówiąc, już na obecnym etapie jest tu mniej części niż wg projektu WS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa... kratownica też będzie, nie jest jeszcze tylko "wrysowana", bo musiałem sprawdzić czy wszystkie wręgi pasują do sibe po połączeniu listwami.

 

Po drodze miał być cały bok z jednego kawałka listewki 1mm ale po zrobieniu wstępnego projektu wyszło kilka problemów natury technicznej. Okazało się, że "krzywej" bryły w CADzie nie da się "wyprostować". Rzutować punktów na płaszczyznę też nie mogę bo na całym kadłubie robi się ok 3-4mm różnicy w długości. Niby niewiele a jednak na tyle dużo, że potem części nie będą do siebie pasowały.

No i musiałem wrócić do pierwszej koncepcji ...

 

Nie domyśliłem się o to chodzi bo w głowie mam projekt "kilka kroków do przodu" :)

Jak narazie w stosunku do projktu WS (i oryginału) zostały zmienone półwręgi na pełne wręgi, dodana półka na elektronikę i nieco zmienie żebro przukadłubowe (jeszcze jest "stary" render). Może dziś wrzucę kolejną wersję projektu.

 

Resztę kratownicy wrysuję jak skończę jeszcze kilka innych detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo jak w projekcie WS. U Schiera była "góra" i "dół" wręgi połaczone listwą. U mnie jest to jedna całość (właściewie to jedyna różnica). Klejenie odbywa się zatem dokładnie tak samo :)

I właśnie nie jest to to samo.Półwręgi były wstawiane w gotowe boki kratownicy.A u ciebie jak? Wstawisz wręgi między główne podłużnice i podoklejasz poprzeczki kratownicy? życzę Ci powodzenia,ale to nie wyjdzie.Dolna wygięta listwa zacznie ciągnąć górną i wszystko będzie się nadawać do kosza.Przedzwoń do mnie dzień wcześniej jak będziesz miał zamiar wybrać się do nas do sklepu ,to przywiozę kadłub RWD 9 i wytłumaczę Ci organoleptycznie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem coś takiego (wrysowane kolorem bordowym):

04-RWD5-bis-projekt.jpeg

 

Wg mnie daje to dokładnie taki sam rodzaj połaczenia jak w projkcie WS ale może się mylę, w końcu modelarstwem zajmujesz się znacznie dłużej odemnie :) .

Jutro chyba sie nie wyrobie ale postaram się wpaść do Ciebie w czwartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Po długiej przerwie, prawie skończyłem kadłub

 

05-RWD5-bis-projekt.jpeg

 

Po konsultacjach z Wojtkiem uległo zmianie ok 80% konstrukcji.

Kolor niebieski - sklejka 3mm

Kolor fioletowy - sklejka 2mm

Kolor zielony - sklejka 1mm

Kolor czerwony - obecny punkt środka ciężkości.

 

Do końca projektu jeszcze daleko ale najtrudniejsze (najbardziej pracochłonne) chyba już zamodelowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, chyba przekombinowałeś konstrukcję tylnej części kadłuba. tam wystarczą listewki i parę, tylko parę elementów ze sklejki. Robienie diagonalnej konstrukcji z cienkiej (1 mm) sklejki to moim zdaniem pewnego rodzaju nieporozumienie. Tak sklejka ma 3 lub 5 warstw (w zaleznosci od gatunku) i w każdym skośnym elemencie nie będzie ani jednej warstwy z usłojeniem ustawionym równolegle do obciążeń. Wiem, frezarki, wypalarki itd. ale tu najlepszym rozwiązaniem są zwykłe patyki. Przy podobnym modelu (wielkość) sporą część obciążeń przeniosłem na poszycie, w moim przypadku płótno. Kadłub jest wystarczająco sztywny, pomimo tego że najgrubsza listewka sosnowa z tyłu ma przekrój 3*2 mm. Namawiam do przemyślenia konstrukcji.

post-15007-0-35342900-1427607137_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi, ale taka konstrukcja jest celowa z kilku powodów.

1. 100% części ma zostać wycięte na frezarce - brak konieczności kupowania listewek i docinania ich podczas budowy modelu

2. Kształt i sposób łączenia wszystkich części determinuje ich wzajemne położenie względem siebie dzięki czemu zostaje wyeliminowane przypadkowe zwichrowanie konstrukcji podczas budowy

3. Tego typu konstrukcje są stosowane w wielu modelach i bardzo dobrze zdają egzamin (są lekkie i mocne)

 

Oczywiście może się jeszcze okazać podczas projektowania reszty, że coś będę musiał w tej konstrukcji przerobić (bo np. do tej pory czegoś nie przewidziałem :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, Zgodzę się z Andrzejem. Teraz jest moda, wręcz mania na produkcję puzzli. Tak naprawdę nie wiem, czym to jest podyktowane. Pomijając to co napisał Andrzej, porównaj koszty. Listewki na cały kadłub to dosłownie kilka zł. Wycinanka, raz, że musisz dać b. dobry materiał, to jeszcze go okrutnie dużo zmarnować. Mo i ta masa (ciężar) drewna w ogonie. Prawie lity :D Sprawdzałeś, czy da si e to wyważyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom odpadów będzie całkiem niewiele. Uwzględniłem i to podczas projektowania :).

Nie jest "prawie listy", tak tylko wygląda z tej perspektywy.

Co do wyważenia to jak widać obecny punkt ciężkości wypada w całkiem niezłym miejscu.

Pakiet będzie pod silnikiem (mieści się pakiet ok 2100mA) więc środek ciężkości pójdzie jeszcze mocno do przodu.

Miejsca na silnik jest tyle, że zmieściłby się nawet taki który uciągnie model kilkakrotnie cięższy o tego który projektuję (to już też sprawdzałem).

Przewidywana waga tego co widać to ok 200g (uważam zatem, że całkiem nieźle - spodziewałem się znacznie większej wartości). Część wręg w części ogonowej być może "wyleci" ale narazie je zostawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.