Skocz do zawartości

Ubezpieczenia 2020


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W naszym stanie prawnym wszystko co lata bez pilota to BSP - potocznie zwany dronem. Nazwa równie drażniąca sporą część użytkowników jak awionetka w odniesieniu do samolotu. Modele latające to szczególne BSP wykorzystywane amatorsko lub sportowo  (w uproszczeniu). Na dzień dzisiejszy nie można wykonać legalnie lotu BVLOS "amatorsko" - modelem latającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, samolocik napisał:

Ja z różnych wypowiedzi wspomnianego kolegi zrozumiałem, że było to zwykłe OC na życie bez dodatkowych - specjalnych zapisów odnośnie modeli poza standardowym zapisem.

 

A ja zrozumiałem inaczej -że ubezpieczenie było OC w życiu prywatnym obejmujące uprawiane hobby i sporty a   ubezpieczyciel robił problemy   bo   wypadek był na terenie miasta ... więc model znalazł się na miejscu wypadku z naruszeniem prawa -a to, że loty odbywały się gdzie indziej i model uciekł w wyniku awarii nie miało znaczenia...  Rozpatrywano tylko miejsce wypadku.    Opisywane na forum i w mediach zderzenie z samochodami nastąpiło kilka km od "lotniska" -po zerwaniu łączności model już niesterowany przeleciał spory kawałek .

 

16 minut temu, Exu napisał:

No właśnie, i bądź tu mądry człowieku i wybierz odpowiednie OC dla modelarza. Mimo że 90% Polaków ma auta i tam już każda sytuacja była przećwiczona z OC to i tak dalej trzeba walczyć o swoje w sądach...

 

     Ubezpieczyciele odmawiają wypłat jeśli cokolwiek jest niezgodne z zapisami OWU  lub z prawem .

 

 

 

          Znajomego zrobiono winnym kolizji i  odmówiono wypłaty z OC   samochodu sprawcy pod zarzutem, że świadomie doprowadził do kolizji  w celu wyłudzenia.

        Nocą  na drogę wybiegło mu jakieś zwierzę (zobaczył tylko oczy i zarys sylwetki) -zahamował a w tył wjechał mu samochód siedzący na zderzaku. Ten audi co z tyłu najechał -wyleciał do rowu. Wezwana policja uznała za winnego i ukarała mandatem kierowce który wjechał w zderzak. Tamten przyjął mandat. Powinno być po sprawie ?

 

Nie -ubezpieczyciel nowiutkiego Audi przysłał prawnika swojemu ubezpieczonemu sprawcy kolizji  -i wytoczył sprawę "najechanemu" właścicielowi starego grata, że ten zahamował specjalnie bez powodu.

I wygrał -bo hamujący nie potrafił powiedzieć co to za zwierze wybiegło -więc dobry drogi adwokat rzeczywistego sprawcy (przysłany przez jego ubezpieczyciela)  , stwierdził  że zwierzaka nie było a znajomy hamował specjalnie po to, żeby ktoś wjechał mu w zderzak... 

       Ubezpieczyciel nowego Audika  zaoszczędził i na wypłacie z  OC  dla właściciela grata -i na wypłacie z AC dla swojego klienta    -a droga   naprawa audi poszła z  OC  znajomego   który śmiał nagle przyhamować  na drodze przez las  bo zobaczył jakieś nie wiadomo jakie zwierze...  bo znajomy nie miał adwokata -przecież sytuacja była oczywista -a w jego polisie nie było pomocy prawnej  ...   Cała sprawa oparła się, że w zeznaniu było jakieś zwierze a nie było konkretnie podane jakie... i nieważny był wcześniejszy werdykt policji.

Wniosek -ubezpieczyciel powoła się na każdy drobiazg żeby uniknąć wypłaty...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisujesz to szczególne sytuacje odmowy. Ale standardem jest kwestionowanie wysokości szkody, wmawianie, że były jakieś wcześniejsze, tj. że uszkodzenia nie powstały w zdarzeniu tylko wcześniej etc. Niestety, taka polska praktyka ubezpieczycieli. Zobaczcie jak PZU odmawiało wypłaty odszkodowania za złamane maszty Fryderyka Chopina... Ręce opadają,ale tak jest i trzeba z tym walczyć. Ja zaczynam już od biegłego i pytam czy napisze uczciwie opinię zgodnie ze sztuką, czy chce zeznawać w sądzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sek w tym, że dla nas Polaków to normalka... Mam porównanie jak ubezpieczenia działają w Niemczech oraz częściowo w Austrii. Tak nikt nie zakłada, że chcesz ich oszukać, choć i tacy sie zdarzają. W Polsce sporo wody w Wiśle jeszcze upłynie zanim sytuacja się znormalizuje. Nie zmienia to faktu, że trzeba walczyć o swoje. Bo składki placimy po to, aby mieć realna ochronę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sbogdan1 napisał:

A tak reasumując  ??? bez zbędnych wywodów bowiem tych już jest sporo.
PSP czy Finansowa chata,  a może coś innego.

Nie ukrywam że czaszka powoli pęka
A może jakiś  ranking. 

Skłaniam się ku Finansowej Chacie. Ten brak kontaktu z PSP...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finansowa chata to pośrednik a nie Towarzystwo Ubezpieczeniowe. https://finansowachata.pl/partnerzy

Możesz przed zawarciem umowy poprosić o przesłanie listy pozytywnie i negatywnie rozpatrzonych szkód modelarskich. Oczywiście bez podania nazwisk osób ubiegających się o odszkodowanie.

Jeżeli nie mają takich informacji to tez o czymś świadczy - o braku zainteresowania skutecznością sprzedawanych ubezpieczeń..

 

[edit] ani na ich stronie ani na profilu na FB nie ma żadnych informacji o firmie poza zakresem usług - patrz poniżej info z FB:

 

 
Informacje
Finansowa Chata - ubezpieczenia dedykowane dla operatorów dronów, paralotniarzy, spadochroniarzy, a także wszelkie inne ;) Z nami załatwisz sprawę poprzez www, mailem lub telefonicznie. Bezproblemowo i bezstresowo. Serio! Sprawdź !:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, samolocik napisał:

Finansowa chata to pośrednik a nie Towarzystwo Ubezpieczeniowe. https://finansowachata.pl/partnerzy

Możesz przed zawarciem umowy poprosić o przesłanie listy pozytywnie i negatywnie rozpatrzonych szkód modelarskich. Oczywiście bez podania nazwisk osób ubiegających się o odszkodowanie.

Jeżeli nie mają takich informacji to tez o czymś świadczy - o braku zainteresowania skutecznością sprzedawanych ubezpieczeń..

 

[edit] ani na ich stronie ani na profilu na FB nie ma żadnych informacji o firmie poza zakresem usług - patrz poniżej info z FB:

 

 
Informacje
Finansowa Chata - ubezpieczenia dedykowane dla operatorów dronów, paralotniarzy, spadochroniarzy, a także wszelkie inne ;) Z nami załatwisz sprawę poprzez www, mailem lub telefonicznie. Bezproblemowo i bezstresowo. Serio! Sprawdź !:)

Ale zapewne można się dodzwonić, popytać... w PSP nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Konrad_P napisał:

Jak dla mnie to jest mowa o modelach do 150kg w lataniu VLOS oraz o modelach do 2kg w lataniu FPV bez wskazania czy są to loty VLOC czy BVLOS. 

Dziwny zapis.

chłopaki doczytajcie warunki :)

dla modelarzy nie latających dronami zawsze był wariant II (opcjaII - rozszerzenie o dodatkowe sporty). i jest nadal. Stawki takie jak w zeszłym roku plus 1,5% :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cZyNo napisał:

chłopaki doczytajcie warunki :)

dla modelarzy nie latających dronami zawsze był wariant II (opcjaII - rozszerzenie o dodatkowe sporty). i jest nadal. Stawki takie jak w zeszłym roku plus 1,5% :D

Tylko, że każdy z nas lata dronami... bezzałogowymi statkami powietrznymi...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, cZyNo napisał:

ok. jak tak czytasz to co tam jest jak wół napisane  to już twój problem

Ja nie mam problemu. Problem jest z nazewnictwem modeli latających RC. Każdy słysząc dron, myśli wielowirnikowiec...

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezzałogowy_statek_powietrzny

 

 

 

 

lub to:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, robert.pilot napisał:

Każdy ma swoje interpretacje,

 

jasne. Robert proponuje wam ubezpieczenie zgodne z jego interpretacją za drona, które jest o 2/3 droższe niże takie normalne na modele o MTOM do 25kg które jest wyszczególnione w PSP.

Kto bogatemu zabroni na takie interpretacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, poproś o interpretację HESTIĘ bo chyba ona jest tam jako T.U. ja to zrobiłem do innego typu polisy poprzez kontakt z rzecznikiem klienta https://www.ergohestia.pl/gdzie-chcesz-znalezc-agenta/sposoby-kontaktu/

Zajęło im to parę dni ale otrzymałem oficjalną interpretację od nich i w razie czego mogę się nią podeprzeć.

Interpretacja i zapewnienia agenta w przypadku niejasnych zapisów są tylko jego zdaniem a nie stanowiskiem T.U.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cZyNo napisał:

jasne. Robert proponuje wam ubezpieczenie zgodne z jego interpretacją za drona, które jest o 2/3 droższe niże takie normalne na modele o MTOM do 25kg które jest wyszczególnione w PSP.

Kto bogatemu zabroni na takie interpretacje

Podaj mi konkretny zapis, gdzie pisze czarno na białym, że jest to ubezpieczenie na modele latające i obejmie np moją Barakudę z Modellotu czy Super Dimonę? Poproszę o cytat z tego tutaj. Bo na tę chwilę w wariantach pisze :

Cytat

Zakres ubezpieczenia obejmuje wypadki podczas uprawiania sportów: lotniarstwo, paralotniarstwo, paralotnie z napędem, skoki spadochronowe, snowboard, nurkowanie, narciarstwo, windsurfing, kitesurfing, jazda na rowerze, modelarstwo  z wyłączeniem DRONÓW (modele do 25 kg MTOM – zgodnie z załącznikiem nr 6 Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 26.03.2013).

 

Ja rozumiem, że oni przez drony rozumieją modele ujęte w załączniku nr 6. Sam załącznik 

https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2019.154.0001497,rozporzadzenie-ministra-transportu-budownictwa-i-gospodarki-morskiej-w-sprawie-wylaczenia-zastosowania-niektorych-przepisow-ustawy-prawo-lotnicze-do-niektorych-rodzajow-statkow-powietrznych-oraz-okres.html

 

W załączniku czytamy:

Cytat

Zastosowanie

1.1.72) Przepisy załącznika stosuje się do bezzałogowych statków powietrznych o masie startowej nie większej niż 150 kg, używanych w operacjach w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS, oraz bezzałogowych statków powietrznych o masie startowej nie większej niż 2 kg, używanych w operacjach z widokiem z pierwszej osoby FPV, używanych w celach rekreacyjnych lub sportowych, zwanych dalej "modelami latającymi".

 

Ergo - Drony w rozumieniu wariantów ubezpieczeń proponowanych przez PSP to wszelkie modele latające w których pilot stoi na ziemi i steruje nimi obojętnie czy gapiąc się na model czy w ekran i obserwując lot modelu z jego perspektywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przytoczyłeś coś co jest wycinkiem pewnej zmiany i niestety przypuszczam że nie zapoznałeś sie z całością aktu prawnego.

Wiesz co to jest kategoria otwarta, szczególna lub certyfikowana? Jak sie dowiesz, to może wiele Ci to wyjaśni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.