Skocz do zawartości

Ubezpieczenia 2020


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
9 godzin temu, Marcin napisał:

Wariant 2 modele dowolne do 25 kg (koptery też) w lataniu amatorskim.

Wariant 4 dotyczy komercyjnego latania.

 

Pisałem już o tym, że 3 lata temu dostałem taką samą informację. I ta informacja by była akceptowalna, gdyby nie fakt, że stoi w sprzeczności z tym co jest napisane dla opcji IV wariant I. A tam jest "Wariant I – loty niekomercyjne (amatorskie i wyczynowe – sport). I w sumie dalej nie wiadomo czy latanie niekomercyjne to opcja II czy opcja IV wariant I.

 

Może ktoś kto będzie rozmawiał z p. Bernadettą zapyta po co i dla kogo jest opcja IV wariant I skoro to jest niby to samo opcja II.

 

Wg mnie czytając to co jest na stronie PSP to logiczny by był taki podział:

- opcja II dotyczy modeli z wyjątkiem dronów rozumianych jako wielowirnikowce

- opcja IV dotyczy dronów (wielowirnikowców) odpowiednio w wariancie I loty niekomercyjne i wariancie II loty komercyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być, ale nie wiadomo, czy tak faktycznie jest. Napisałem do PSP próbę o wyjaśnienie wątpliwości oraz sprostowanie / zamieszczenie jednoznacznego opisu na stronie. Odpisali, że zajmą się sprawą i dadzą znać oraz poprawią komunikat na stronie jak zajdzie taka potrzeba.

Pozostaje sprawa dokumentu, z którego to będzie wynikać. Oferta oferta, ale gdzieś w dokumentach polisy musi być opis...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, dariuszj napisał:

 

Pisałem już o tym, że 3 lata temu dostałem taką samą informację. I ta informacja by była akceptowalna, gdyby nie fakt, że stoi w sprzeczności z tym co jest napisane dla opcji IV wariant I. A tam jest "Wariant I – loty niekomercyjne (amatorskie i wyczynowe – sport). I w sumie dalej nie wiadomo czy latanie niekomercyjne to opcja II czy opcja IV wariant I.

 

Może ktoś kto będzie rozmawiał z p. Bernadettą zapyta po co i dla kogo jest opcja IV wariant I skoro to jest niby to samo opcja II.

 

Wg mnie czytając to co jest na stronie PSP to logiczny by był taki podział:

- opcja II dotyczy modeli z wyjątkiem dronów rozumianych jako wielowirnikowce

- opcja IV dotyczy dronów (wielowirnikowców) odpowiednio w wariancie I loty niekomercyjne i wariancie II loty komercyjne

Rozmawiałem z nią dziś. Wg niej 

opcja II - wszystkie RC amatorskie

opcja IV - wszystkie RC komercyjne

 

Polisa na ten rok dla wariantu II wygląda w ten sposób:

 

88241777_892732431156257_2430868450638299136_n.png?_nc_cat=106&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=y9LrIA0d3iwAX9UVeh9&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=46331981f06101dee758799e84b870ac&oe=5E97E341

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin napisał:

Rozmawiałem z nią dziś. Wg niej 

opcja IV - wszystkie RC komercyjne

 

Tylko jakim cudem opcja IV wszystkie komercyjne skoro jak byk stoi dla tej opcji w wariancie I:

Wariant I – loty niekomercyjne (amatorskie i wyczynowe – sport)

Gdyby tego wariantu nie było to to by miało ręce i nogi. A tak to nie wiadomo czym ten wariant się różni od opcji II i dla kogo on jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16 godzin temu, Marcin napisał:

Rozmawiałem z nią dziś. Wg niej 

opcja II - wszystkie RC amatorskie

opcja IV - wszystkie RC komercyjne

 

No właśnie - według niej, a nie towarzystwa ubezpieczeniowego. A w opisie na stronie PSP czytamy:

- wariant IV - "Dotyczy tylko statków powietrznych o maksymalnym MTOM (maksymalnej masie startowej) 25 kg." Nigdzie nie ma mowy o dronach. Tu łapią się w większości wszystkie modele latające.

- wariant II - "... modelarstwo  z wyłączeniem DRONÓW (modele do 25 kg MTOM – zgodnie z załącznikiem nr 6 Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 26.03.2013)". Czyli według mnie ogólnie pojęte modelarstwo z wyłączeniem dronów, czyli modeli latających i wielowirnikowców o masie do 25 kg.

To jest spójne z obecnymi definicjami wrzucającymi wszystko co lata do jednego wora (BSP). Czyli dla nas wariant IV. Gdyby dla modelarzy RC był wariant II, to powinien on brzmieć: "... modelarstwo (modele do 25 kg MTOM – zgodnie z załącznikiem nr 6 Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 26.03.2013) – z wyłączeniem DRONÓW". Podobnie to było zapisane jeszcze rok temu, kiedy faktycznie był dla modelarzy RC wariant II.

Warto byłoby wystąpić o interpretację do Hestii, bo mam wrażenie, że albo Pani Bernardetta albo ja  - ktoś ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Tym bardziej, że z wydruku polisy w wariancie  drugim zniknął zapis o modelarstwie, a na stronie PSP można przeczytać, że z pewnych paragrafów OWU został wykreślony zapis "latających". Dla porównania - tak wygląda polisa dla wariantu IV.

Polisa.thumb.jpg.4237274aee6fea341fd614e9d2f25713.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to co pisze Grabcio jest poprawne, fiksujecie się na pojęciu "drona", króre jest różnie interpretowane.

Literalnie macie napisane: opcja II - "modelarstwo z wyłączeniem dronów," a w nawiasie jest wyjaśnione co rozumieją jako dron - wszystko co podpada pod modele do 25 kg MTOM – zgodnie z załącznikiem nr 6 rozporządzenia - czyli wszystkie nasze modele RC do 25 kg, bez względu na jak i na czym lata. Czyli w wariancie II modelarstwo dotyczy tego, czego nie dotyczy załącznik nr 6, a więc pływa lub jeździ.

Dla nas jest opcja IV.

Edit: z Panią Bernadettą już kilka lat temu próbowałem dojść do konsensusu i nie dało się....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, karambolis8 napisał:

A zarabiasz na swoich modelach? Ja tu nie widzę żadnej pasującej polisy dla rekreacyjnych lataczy.

Jakie komercyjne? Widziałeś polisę z mojego poprzedniego wpisu? Tam jak byk stoi "Polisa OC obejmująca loty dronowe, niekomercyjne i sportowe wyłącznie w zasięgu wzroku (LOS)". Jak chcesz latać za kasę, BVLOS, czy poza granicami Polski to musisz wykupić odpowiednie rozszerzenia - wszystkie dostępne w opcji IV. Panowie, czytajcie warunki z tego roku. Patrząc na ten wątek mam czasem wrażenie, że roztrząsacie ofertę z poprzedniego sezonu. Teraz obowiązuje to: http://psp.org.pl/ubezpieczenia/oc-2020/

Jeszcze tytułem uzupełnienia: Marcin przedstawił stanowisko Pani Bernardetty, że wg niej opcja IV dotyczy lotów komercyjnych. Tak było w poprzednim sezonie. Teraz to się zmieniło i moim zdaniem to stanowisko ma tyle wspólnego z rzeczywistością co kamień węgielny z węglem kamiennym. Ja inaczej rozumiem zapisy na stronie PSP niż Pani Bernardetta. Z całym szacunkiem dla niej, ale ona sprzedaje tylko produkt, którego ostatnio zmieniły się zasadnicze cechy i nie jest dla mnie wyrocznią. Marcin zwrócił się bezpośrednio do Hestii z prośbą o wyjaśnienie. Poczekajmy na odpowiedź.

Edytowane przez Grabcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc oferta jest źle opisana i tyle. Ten nawias z 2 wariantu można traktować dwojako - albo jako opis, jak oni rozumieją drony albo jak ich definicję modelarstwa. 

Nadal czekam na odp. pisemną Hestii. 

Dokładnie takie pytanie zadałem PSP. Czego dotyczy nawias, proponując prawidłowy opis na stronie, jeśli tak faktycznie jest, że nawias dotyczy modelarstwa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi niedawno przyszedł SMS z finansowej chaty że skończyło mi się ubezpieczenie , ale po przeczytaniu bredni jakimi się podpiera ubezpieczyciel  w linku poniżej zacząłem się rozglądać za jakąś polisą która działa.

Ale ciężka sprawa z tym, ofert jest mało i wydaje się że służą do przytulania składek przez firmę ubezpieczeniową a nie ubezpieczania czegokolwiek.

Na dodatek jest bardzo mało zdarzeń żeby coś poczytać czy któraś polisa działa czy nie , ale jeśli się coś wydarzy to okazuje się że polisa nie działa i aby cokolwiek wskórać trzeba się po sądach włóczyć.

I tym sposobem moje ubezpieczenie wygasło a nowego nie zawarłem bo nie wiem gdzie, finansowa chata się wypina bo ona jest tylko pośrednikiem a PZU jak to na czołowe dziadostwo przystało pokazuje ubezpieczonemu środkowy palec bo jak wywnioskowałem nie wywiązał się z umowy i przeżył wypadek .

Czy tak ma wyglądać ubezpieczenie?

https://lotnie.pl/nowa/forum/O-lataniu-na-lotniach/2015024-ubezpeczenia-na-2019

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem trochę podlinkowanego materiału. Wygląda na to, że:

  • osoba wykupująca ubezpieczenie postąpiła jak większość osób, czyli wykupiła ubezpieczenie sprzedawane pod hasłem "możesz latać, jesteś ubezpieczony" nie czytając zapisów polisy i OWU,
  • pośrednik sprzedawał polisę pod tym samym hasłem wprowadzając klientów w błąd i nie ważne czy świadomie; raczej była to sprzedaż dedykowanej polisy dla kolejnej grupy odbiorców i możliwość zarobienia pieniędzy,
  • T.U. przy pomocy prawników i swoich "mędrców" napisało polisę ubezpieczającą od rzeczy, które zdarzają się bardzo rzadko, aby móc zarobić pieniądze.

 

Najlepiej byłoby aby ULC miało takie uprawnienia i chęci aby przy okazji nowych przepisów dot. latania modelami i dronami móc "wymóc" od towarzystw ubezpieczeniowych oferty na realnie ubezpieczające polisy. Ale na to szans nie ma. Czyli tradycyjnie będzie musiało dojść do wielu wypadków i niewypłacenia pieniędzy z polis aby ktoś z rządzących zainteresował się polisami, które ubezpieczają od załóżmy 5% zdarzeń a za które płaci się realnymi pieniędzmi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopot w tym że takich zdarzeń praktycznie nie ma i ciężko znaleźć nawet jeden przypadek gdzie model coś uszkodzi i ubezpieczyciel pokryje lub nie pokryje koszty .

Ten temat znalazłem przypadkiem nie tak dawno temu szukając zupełnie innej polisy , bo żona się uparła na ubezpieczenie od różnych nieszczęść losowych , ja jestem zdania że nie będę utrzymywał żadnych darmozjadów i lepiej wyjdę na lokacie w banku gdzie np po 10 latach płacenia po 140zł miesięcznie wyjmę z konta większe lub mniejsze ale realne pieniądze.

Niestety miałem mało przekonujące argumenty i polisa została wykupiona , a ja dalej uważam że są to pieniądze gorzej niż wyrzucone w błoto bo gdyby je tylko wyrzucić to ubywa kilka złotych z budżetu  i tyle, a płacąc te pieniądze za polisę wspomagam jakiegoś pasożyta czy innego cwaniaka.

I mam dylemat bo chcę kupić polisę która działa a nie taką za którą tylko zapłacę a w rzeczywistość okazuje się  że taka polisa nie nadaje się nawet to wytarcia dupy bo twarde to i śliskie , papier toaletowy jest i lepszy i nieporównywalnie  tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Nas na lotnisku kolega modelem motoszybowca uszkodził innemu koledze nowy samochód, napisał oświadczenie podobne do komunikacyjnego gdzie opisał przebieg zdarzenia,ubezpieczony był w PSP. Samochód został naprawiony w ASO bezgotówkowo Hestia wypłaciła bez problemu.Tak że myślę że ubezpieczenie w PSP działa, a przynajmniej działało bo było to kilka lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wlodeklis napisał:

U Nas na lotnisku kolega modelem motoszybowca uszkodził innemu koledze nowy samochód, napisał oświadczenie podobne do komunikacyjnego gdzie opisał przebieg zdarzenia,ubezpieczony był w PSP. Samochód został naprawiony w ASO bezgotówkowo Hestia wypłaciła bez problemu.Tak że myślę że ubezpieczenie w PSP działa, a przynajmniej działało bo było to kilka lat temu.

 

No i się udało, w końcu ktoś mógł coś konkretnego powiedzieć, jeśli to było kilka lat temu to pewnie nie będziesz pamiętał który to był wariant 2 czy 4.

Dzięki wlodeklis za informację. 

 

Gdzie teraz się ubezpieczacie na ten rok z kolegami z lotniska ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie pamiętam był to wariant 2.

U Nas na lotnisku ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, każdy z Użytkowników ubezpiecza się gdzie chce ale większość ma ubezpieczenie w PSP albo Ci co latają lżejszymi modelami do 5kg w Allianz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.