Skocz do zawartości

Ubezpieczenia 2020


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
42 minuty temu, Market napisał:

No jak byk stoi, że Opcja II wyłącza latające do 25 kg, a Opcja IV dotyczy właśnie latających do 25 kg: komercyjnych (np. filmowanie wesel) i niekomercyjnych (czyli latanie dla przyjemności).

I nie ma znaczenia czy wesele filmuję z własnoręcznie zbudowanego modelu samolotu FPV albo czy rekreacyjnie latam jakimś gotowym wielowirnikowcem - nie ma tu podziału na modele i drony, tylko podział na komercję i rekreację.

 

Od kilku lat co roku na wiosnę pada pytanie, czy wybrać opcję II czy IV. Zapisy są faktycznie dość mylące i na logikę może się wydawać, że jest tak jak piszesz. Z tego też powodu temat dość mocno drążyłem i od kilku lat co roku się produkuję tłumacząc czego się dowiedziałem. Nie wiem po co to robię, bo zawsze znajdą się tacy co to lepiej wiedzą od brokera/agenta/ubezpieczyciela. Wiadomo przecież, że broker/agent/ubezpieczyciel będzie chciał wcisnąć opcję II zamiast IV, bo ma w tym interes i zarobi jak widać po stawkach całe 0 zł więcej na każdym kliencie.

 

Z mojej strony EOT. Co się dowiedziałem to przedstawiłem. Niech każdy wybiera opcję jaką chce. Nie mój cyrk, nie moje małpy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Elvis napisał:

Za krótko żyję?

 

Noooo za krótko o jakieś 100 lat ;)

https://gadzetomania.pl/3846,drony-cz-1-od-pierwszych-konstrukcji-do-drugiej-wojny-swiatowej

"od lat 20. zaczęto używać ich w roli ruchomych celów dla artylerii przeciwlotniczej. W tej funkcji występowały pamiętające czasy pierwszej wojny światowej samoloty de Havilland Tiger Moth, które po zamontowaniu aparatury pozwalającej na zdalne sterowanie zyskały nazwę Queen Bee. To właśnie zespół konstruktorów udoskonalający te maszyny w 1936 roku po raz pierwszy zaczął nazywać je dronami"

 

17 godzin temu, dariuszj napisał:

zawsze znajdą się tacy co to lepiej wiedzą od brokera/agenta/ubezpieczyciela

 

No to żeby nie było, że się mądruję - zadzwoniłem do p. Bernadetty wskazanej na stronie PSP.

Otóż wg jej słów różnica między opcjami II a IV opiera się na pojęciu "dron", które jest rozumiane intuicyjnie (jako wielowirnikowiec z kamerą, używany zwykle do celów komercyjnych) i nie jest nigdzie zdefiniowane oficjalnie. Zgodnie z tą interpretacją przyznała również, że opis na stronie PSP jest nieprecyzyjny i powinien wyglądać tak:

"modelarstwo (modele do 25 kg MTOM – zgodnie z załącznikiem nr 6 Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 26.03.2013) – z wyłączeniem DRONÓW"

no ale obecnie wygląda tak:

"modelarstwoz wyłączeniem DRONÓW (modele do 25 kg MTOM – zgodnie z załącznikiem nr 6 Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 26.03.2013)" - Jakby sprawa trafiła do sądu to jak myślicie? Który zapis sąd będzie brał pod uwagę? Ten co powinien być wg intuicji czy ten co faktycznie jest?

Zgodnie z tą interpretacją Opcja II jest dla modelarzy, a Opcja IV dla droniarzy. A podział w Opcji IV na komercyjne i niekomercyjne dotyczy "dronów" - jak ktoś filmuje wesele, to komercyjne, a jak ktoś tym samym dronem lata dla przyjemności, to niekomercyjne. Zapewniała również, że dotychczas nie było problemów z likwidacją szkód z Opcji II, a podobno jednak jakieś likwidacje były.

 

Dociera do mnie takie tłumaczenie, ale mnie nie przekonuje - ja wolę jak coś jest napisane jasno i bezdyskusyjnie i nie opiera się na intuicyjnym rozumieniu czy zapewnieniach mailowych, że "będzie pan zadowolony". W razie dochodzenia roszczeń ważne jest to co napisane w warunkach, a nie to co ktoś uważa za słuszne lub interpretuje na czyjąś korzyść/niekorzyść. Ale to moje prywatne zdanie.

 

Więc tak jaki pisał @dariuszj - zdobyte informacje zostały przedstawione z różnych stron i różnych źródeł, nie da się jednoznacznie i bezdyskusyjnie doradzić najlepszego wyboru, każdy delikwent, jeżeli jest zainteresowany, musi sobie sam rozważyć i sam zdecydować.

 

PS

A przykład innego towarzystwa pokazuje, że można być precyzyjnym:

"modele latające – zdalnie sterowane lub latające na uwięzi, bezzałogowe modele statków powietrznych (w tym drony), których waga nie
przekracza 10 kg, używane do celów rekreacyjnych i hobbystycznych;
"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko, mnie przekonuje opcja IV - zakres DRONY, nasze modele to potocznie drony czyli bezzałogowe statki powietrzne. Tak jak wyżej było pisane DRON to nie tylko wielowirnikowiec. Parę lat temu używało się nazwy DRON tylko do wojskowych statków powietrznych podobnych do naszych modeli (często w mediach informowanu o zestrzeleniu drona na terytorium wroga), kiedy wielowirnikowce nie były tak rozpowszechnione.  Moim skromnym zdaniem nazwę DRON powinno się zlikwidować, zastąpić ją BSP.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezzałogowy_statek_powietrzny

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Market, czy chciałoby Ci się spróbować wyprostować tą kwestię w PSP? Ja jak i pewno wielu modelarzy RC byłoby Ci bardzo wdzięcznych, gdyż warunki i sumy gwarancyjne są wg mnie tam najkorzystniejsze.

 

Sam również zgłoszę tą kwestię w PSP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Elvis napisał:

Sam również zgłoszę tą kwestię w PSP.

 

Próbujcie, może się w końcu uda.

Temat ciągnie się już od lat. Zapisy na stronie ciągle te same. Pani Bernadetta ciągle musi tłumaczyć i wyjaśniać. A wystarczyło by napisać to na stronie po ludzku, może zrobić jakieś OWU. Modelarze by nie zawracali głowy i wpływy z ubezpieczenia by były większe, bo tak część osób rezygnuje przez niejasne zapisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Market napisał:

 

 

 

PS

A przykład innego towarzystwa pokazuje, że można być precyzyjnym:

"modele latające – zdalnie sterowane lub latające na uwięzi, bezzałogowe modele statków powietrznych (w tym drony), których waga nie
przekracza 10 kg, używane do celów rekreacyjnych i hobbystycznych;
"

Gdzie masz taki zapis? Jakie to ubezpieczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "modelarskie ubezpieczenie" powinno być realizowane pod patronatem aeroklubu polskiego. W końcu w jego szeregach są organizowane zawody w tej dyscyplinie. Ogólny zarys ubezpieczenia podzielony na zawody i modele amatorskie plus ewentualnie stowarzyszenia. Nie byłoby problemu z tym całym domniemywaniem.  Jedna stawka i do widzenia. Sprawa powinna wyglądać podobnie jak z wydaniem licencji zawodniczych. W tej chwil i tak każdy kto będzie chcieć latać zgodnie z przepisami musi zrobić profil w ULC w kwestii dronów. Bo tak jak napisaliście wyżej przepisy jasno określają że model samolotu rc to też jest dron. Przypuszczam że w późniejszej aktualizacji przepisów w końcu wywalą słowo dron na korzyść BSP i wrzucą wszystko do jednego worka. Nie byłoby problemu jakby przy robieniu takiego profilu od razu pilot musiał kupić ubezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin napisał:

Gdzie masz taki zapis? Jakie to ubezpieczenie?

 

Generali jako dodatek do mieszkania. Suma 100 000, więc szału nie ma, ale jako papier na wszelki wypadek na razie wystarczy.

 

5 godzin temu, Elvis napisał:

czy chciałoby Ci się spróbować wyprostować tą kwestię w PSP?

 

PSP odsyła do Pani, a stanowisko Pani już wyłożyłem. Zajmują się głównie paralotniarstwem i doskonale rozumiem, że modelarstwo jest tu niszowe, na przyczepkę. A z powodów, że wygrzebałem OC z mieszkaniówki to sobie na chwilę obecną odpuściłem. Chociaż sumy gwarancyjne są w PSP zdecydowanie korzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc uprawnienia w ULC na kategorie np A1/A3 nigdzie nie padło stwierdzenie modelarstwo tylko dron . Dron w rozumieniu jako całość statków latających z podzialem na kategorie.

 

A tak na marginesie swoboda w ubezpieczeniu zależy od kompetencji / niekompetencji firmy ubezpieczeniowej.

W Allianzie można mieć amatorskie uprawianie modelarstwa zdalnie sterowane do 20kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zakupić ubezpieczenie w PSP:

Po zalogowaniu do systemu ZEFIR i opłaceniu składki członkowskiej, mamy dostęp do wielu wariantów ubezpieczeń..., wybieramy co nas interesuje, szukamy dla siebie odpowiedni wariant i kupujemy...

Po wykonaniu płatności online, otrzymujemy polisę...

Wydaję mi się, że Pani Bernadeta polecając wariant II - modelarstwo...wprowadza w błąd, jak wiemy modelarstwo jest szeroką dziedziną a nas interesują loty...

 

 

 

psp2.jpg

psp.jpg

psp1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym certyfikacie jak byk stoi odwołanie do konkretnego rozporządzenia czyli obecnie naszych BSP. A jeszcze ciekawiej bo obejmuje wyłącznie loty w zasięgu wzroku więc nawet typowym dronem w goglach nie polata z tą polisą.

Chyba faktycznie pani broker ma słabe rozeznanie tematu BSP więc nie dziwi że wprowadza w błąd, pewno nawet nieświadomie.

Lepiej mieć więcej i dla świętego spokoju wybrać opcję IV. Szkoda trochę bo tylko na terenie Pl obowiązuje. Ja jeszcze czekam...

 

Jeden wielki bajzel... Ze strony PSP na razie zero reakcji, nawet mój komentarz na stronie nie został umieszczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robert.pilot napisał:

Postanowiłem zakupić ubezpieczenie w PSP

 

Po skanie widzę, że to Opcja IV. A może ktoś pokazać jak wygląda ten certyfikat do polisy dla Opcji II?

 

25 minut temu, Elvis napisał:

A jeszcze ciekawiej bo obejmuje wyłącznie loty w zasięgu wzroku więc nawet typowym dronem w goglach nie polata z tą polisą.

 

Jak masz obserwatora, który Cię ostrzeże o zagrożeniu (choćby kolegę ze wspólnych lotów) to jest VLOS - obserwator widzi, więc polatasz na tej polisie.

Jak latasz sam i masz oczy zakryte goglami to faktycznie jest BVLOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Market napisał:

 

Po skanie widzę, że to Opcja IV. A może ktoś pokazać jak wygląda ten certyfikat do polisy dla Opcji II?

 

Tak jest to opcja IV podawana na stronie PSP, lecz po zalogowaniu się jest dużo więcej opcji do wyboru...

Jakieś dwa lata temu miałem opcję II, jak znajdę tę polisę to wrzucę skan.

40 minut temu, Elvis napisał:

 

Lepiej mieć więcej i dla świętego spokoju wybrać opcję IV. Szkoda trochę bo tylko na terenie Pl obowiązuje. Ja jeszcze czekam...

 

Na świat możesz dokupić rozszerzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc typowym dronem miałem właśnie na myśli latanie solo - wszak najczęściej praktykowane.

Wygląda na to że po zalogowaniu jest sporo tych opcji dodatkowych, nawet nie wiedziałem że dla opcji IV jest rozszerzenie na świat - a jest opcja świat drony amatorskie VLOS? Bo ta BVLOS raz że jest mi zbędna to jeszcze słono kosztuje jak do amatorskiego latania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Elvis napisał:

Pisząc typowym dronem miałem właśnie na myśli latanie solo - wszak najczęściej praktykowane.

Wygląda na to że po zalogowaniu jest sporo tych opcji dodatkowych, nawet nie wiedziałem że dla opcji IV jest rozszerzenie na świat - a jest opcja świat drony amatorskie VLOS? Bo ta BVLOS raz że jest mi zbędna to jeszcze słono kosztuje jak do amatorskiego latania.

 

psp3.jpg

Godzinę temu, Market napisał:

 

Po skanie widzę, że to Opcja IV. A może ktoś pokazać jak wygląda ten certyfikat do polisy dla Opcji II?

 

Znalazłem polisę z 2015r Opcja II rozszerzona, po tym czasie dużo się zmieniło... z tego co pamiętam w 2019 miałem też opcję II i polisa tak samo była opisana...

 

psp4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, może Tobie się uda, mnie rok temu Hestia olała - dasz radę do Hestii bezpośrednio napisać z pytaniem czy widzą problem / różnicę między terminologią i tymi wariantami? Mnie odesłali wtedy do p. Bernadetty, może Ty będziesz miał więcej szczęścia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.