Skocz do zawartości

No i po Graupnerze


BRoman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

A co sie stalo z niegdys dumnym (zasluzenie) tytulem inzyniera? Nie ma. Znikl. Zamiast tego mamy (znow dzieki politycznym idoitom, z ktorych wielu nie moze sie poszczycic nawet srednim wyksztalceniem) bzdurne "bachelor of science". Tutaj juz nawet kon nie chce sie smiac, nawet pomimo tego, ze ma wielka glowe

Niestety prawda. No, ale jak ma być lepiej kiedy w naszym systemie edukacyjnym... wszyscy KONIECZNIE! muszą zdać maturę, i zostać "magistrami" ? tongue.gif?v=1545133808

Nawet od, za przeproszeniem.."hotelarstwa"... biggrin.gif?v=1545133808   http://filing.pl/8-najdziwniejszych-kierunkow-studiow-w-polsce/

 

85903-00c973bde4a2ad960c106d4659ea7c17.j

 

97903-e1d1883952cd07db35cf86d2c0f0ce10.j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapewne zaraz bedzie kloda ze strony moderacji, bo na tematy polityczne schodzimy (mea culpa). Ale z drugiej strony takie wydarzenia, jak ogloszenie niewyplacalnosci przez znana firme o, jakby nie bylo, sporych tradycjach, mimo wszystko wiaze sie w duzym stopniu z panujaca sytuacja gospodarczo-polityczna. Trudno wiec rozmawiac o niewyplacalnosci z calkowitym pominieciem przyczyny tego stanu rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

I dotyczy to praktycznie wszystkich branż wytwarzania, a także... poziomu wykształcenia.

Kto oglądał na kanale Planet https://www.planeteplus.pl/dokument-korea-poludniowa-sukces-za-wszelka-cene_48392  szokująco krytyczny niestety dla poziomu edukacji polskiej młodzieży dokumentalny film o edukacji południowokoreańskiej, ten może sobie porównać poziomy i wyciągnąć wnioski ;)

(choć sam nie naśladowałbym tego tak do końca...http://wyborcza.pl/1,75399,12837912,Szkolna_katorga_w_Korei_Poludniowej.html?disableRedirects=true)... 

Dlaczego o tym wspomniałem? Bo to przekłada się niestety na późniejszy poziom wydajności pracy, I niestety my (Europejczycy) przegrywamy sromotnie tę batalię...

...

 

 

Troche od tematu ale co tam  :P .

 

Mialem okazje mieszkac w kilku krajach (Polska, RPA, USA, Australia) i wydaje mi sie, ze wyksztalcenie w Polsce bylo calkiem niezle.  Dotyczy to zarowno wiedzy na poziomie szkoly sredniej (historia, geografia etc) jak i szkol wyzszych.  Np w krajach Wspolnoty Brytyjskiej (Commonwealth) na lekcjach historii ucza praktycznie tylko historii Wspolnoty Brytyjskiej.  Np niektorzy mysla, ze II WW zaczela sie od Bitwy o Anglie!  Podobnie na poziomie szkoly wyzszej, Mialem mozliwosc porownania Politechniki Gdanskiej i najlepszego universytetu w RPA, WITS, gdzie skonczylem rozpoczete w Polsce studia.  Uwazam, ze poziom w Polsce byl duzo, duzo wyzszy.  Czego nie bylo natomiast w Polsce to porzadnej pracy na wysokim poziomie aby to wiedze wykorzystac i rozwinac.  Ale teraz jest chyba lepiej..

 

Jesli chodzi o Korea Poludniowa to napewno jest tam bardzo wysoki poziom wyksztalcenia ale tez bardzo duze wymagania w stosunku do uczniow i pracownikow, ktore niestety czesto sa przyczyna duzej ilosci samobojstw.

 

Ostanio byl artykul w Australii mowiacy o najbardziej oczytanych krajach swiata, Pierwsze cztery to byly kraje Azjatyckie a potem Polska co sprawilo mi bardzo duzo przjemnosc.  W Australli coraz mniej jest ksiegarn i z przyjemnoscia buszuje po ksiegarnich w Polsce,  Czyli sumuajc, chyba nie jest az tak zle z Polska wiedza trzeba ja tylko rozwijac. A takze robic modele Polskich samolotow  ;).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie powiedzenie: "Możesz całkowicie nie interesować się polityką, ale ona niestety interesuje się Tobą"  (albo bardziej Twoją kieszenią..)

 

 

Mialem okazje mieszkac w kilku krajach (Polska, RPA, USA, Australia) i wydaje mi sie, ze wyksztalcenie w Polsce bylo calkiem niezle.

Zgodzę się z Tobą... było....

 

Oto dowód (obejrzyj do końca).. ;)

 

https://www.youtube.com/watch?v=0kd-y5dmLbk&feature=youtu.be

 

https://www.youtube.com/watch?v=n-Ipxb-4EIo

 

 

 

byl artykul w Australii mowiacy o najbardziej oczytanych krajach swiata, Pierwsze cztery to byly kraje Azjatyckie a potem Polska co sprawilo mi bardzo duzo przjemnosc

To pooglądaj w necie odcinki cyklu "Matura to bzdura" i jemu podobne... speechless.gif

 

 

W Australli coraz mniej jest ksiegarn i z przyjemnoscia buszuje po ksiegarnich w Polsce

A spróbuj znaleźć w nomen omen Księgarni Technicznej niegdyś popularny  "Poradnik Mechanika" (lub podobny)..  Powodzenia..

Ale potrzebne jakiejś wąskiej grupce specjalistów "Światowe zagadnienia energetyki jądrowej"(czy jakoś tak) znajdziesz w prawie każdej.... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wtrace swoje trzy grosze .....

 

Patrzac na Malmö tak od okolo 30 lat widze wyraznie "upadek" tego miasta. Bylo to kiedys miasto w ktorym byla wielka stocznia ( KOCKUMS ) z wielona zatrudnionymi fachowcami  , produkujaca najnowoczesniejsze okrety podwodne z napedem konwencjonalnym . Dzisiaj wykonuje sie tutaj  tylko elementy do farm wiatrowych ( maszty ) co moze samo w sobie nie jest takie zle , ale ludzi pozostalo moze 5 % .. Najwieksza dzwigo-suwnica , duma stoczni i symbol miasta "odplynela" ( chyba do Holandii ) , zaklady produkujace samochody SAAB ( chyba po 5 latach od oddania do uzytku ) upadly , ERICSSON w bobliskim Lund ( 10 km od Malmö ) zwolnil wiekszosc pracownikow i zajmuje sie jakimis pierdolami. Niby miasto rozwija sie caly czas , ale z praca nie jest latwo . Wielu Szwedow pracuje w pobliskiej Kopenhadze ( przy dzisiejszym kursie obu koron  , to zarabiaja BARDZO dobra kase ) . Ostatnio Szwecja oddala Chinczykom VOLVO ( choc jest chyba umowa , ze projektuje sie je i wykonuje dalej w Szwecji ) . Pewnie tez do czasu ....

 Niedawno Szwedzi narzekali , ze pol ELECTROLUXa przeszlo do Polski , ale z tego co wiem ( gdy Szwedzi juz o tym zapomnieli ) , Polacy narzekaja , ze poszedl dalej do Rumunii . Za 5 lat Rumuni beda narzekac  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Az trudno uwierzyc!!!

 

Mysle, ze komus zalezy aby rosly pokolenia glupkow...

Nie trudno zgadnąć komu.....

(zgadnij dlaczego.. :rolleyes: )

 

1428267486_jj3wpq_600.jpg

 

 

Ostatnio Szwecja oddala Chinczykom VOLVO ( choc jest chyba umowa , ze projektuje sie je i wykonuje dalej w Szwecji )

Dlatego jak słyszę naszego "elektrofantastę" premiera, o " Wzroście eksportu polskiego przemysłu..." to...

 

kiedy-ludzie-pierdola-przy-mnie_2017-01-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Szwecja oddala Chinczykom VOLVO ( choc jest chyba umowa , ze projektuje sie je i wykonuje dalej w Szwecji.

No, o taka glupote, jak ODDAWANIE Volvo, to ja bym Szwedow nie posadzal. Predzej Niemcow, przynajmniej sadzac na podstawie chwilowego rozwoju sytuacji gospodarczo-politycznej.

 

Teraz powaznie. Oddac, pewnie nie oddali. Predzej sprzedali udzialy i to za ogromne pieniadze. Ale mimo tego szkoda, bo takie akcje predzej czy pozniej odbija sie negatywnie na Europie. Niestety, u nas podobna tendencja.

 

Teraz to juz nawet Chiny jako docelowy kraj otwierania nowych linii produkcyjnych robia sie za drogie. Chinczycy nie sa durni - nauczyli sie cenic. Dlatego koncerny celuja w kierunku Wietnamu. Potem przyjdze eksport technologii do Bangladesz, Burkina Faso, pierwsza bomba atomowa skonstruowana w Burkina Faso, koniec swiata... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze komus zalezy aby rosly pokolenia glupkow...

 

Istnieje bardzo prosta zaleznosc. Becwal jest za glupi na to, by byc w stanie rzadzic madrym spoleczenstwem. A wiec co? Trzeba jak najbardziej oglupic spoleczenstwo, by wlasna glupota dala sie latwiej ukryc w lawinie glupoty ogolu.

 

Co bylo dla spoleczenstwa dostepne za komuny? Ano wlasnie, nic. Jedynie alkoholu nigdy nie brakowalo. Identyczna zasada.

 

Pani Makrela doskonale zna czasy komuny (pochodzi ze wschodnich Niemiec) i w ten sposob rzadzi. Malo tego. Ten sam system rzadzenia usiluje wprowadzic do Brukseli, co stalo sie jedna (choc nie jedyna) z przyczyn do Brexit.

 

 

Aaa, przepraszam za literowki. Niemiecka klawiatura winna, nie ja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jarek suwnica KOCKUMS była moim drogowskazem...

Widziałem ją wielekroć jechałem z Göteborga do Malmö na prom do Świnoujścia... Ogromna...

 

zdjęcia z netu już bodaj z Finlandii..

photo-meyer-turku-oy-87371.pngmeyerturku_crane_delivery_800.jpg

https://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/3726452/Katso+video+Goliathista+Koko+viikonlopun+kestanyt+nostooperaatio+14+sekunnissa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ostanio byl artykul w Australii mowiacy o najbardziej oczytanych krajach swiata, Pierwsze cztery to byly kraje Azjatyckie a potem Polska co sprawilo mi bardzo duzo przjemnosc.  W Australli coraz mniej jest ksiegarn i z przyjemnoscia buszuje po ksiegarnich w Polsce,  Czyli sumuajc, chyba nie jest az tak zle z Polska wiedza trzeba ja tylko rozwijac. A takze robic modele Polskich samolotow  ;).

 

To bardzo dobra wiadomość!

Rzeczywiście, księgarń księgarenek i straganów z książkami w Polsce jest co nie miara a kupić tam można nieraz prawdziwe "białe kruki"  (na przykład katalogi Graupnera z lat 1970-90, widziałem raz taki komplecik za dość sporą sumę). W czasach studenckich moją ulubioną księgarnią była księgarnia rosyjska (radziecka) w W-wie na Nowym Świecie. Można tam było kupić niezwykle cenne książki z dziedziny lotnictwa (aerodynamiki,przyrządów pokładowych, teorii żyroskopu etc.) wydane w USA ale...przetłumaczone na j. rosyjski i ponownie wydane (bardzo szybko) w ZSRS.

Co prawda, szkoda Graupnera ale w Niemczech jest olbrzymia rzesza zarejestrowanych modelarzy więc chyba jeszcze narybek inżynierski tam istnieje co nie oznacza, że tak będzie zawsze.

Co się tyczy Kraju Środka to poniższe zdjęcie moim zdaniem wyjasnia wiele na temat sukcesu, dominacji i perspektyw rozwoju.

post-6507-0-42448300-1574426225.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co się tyczy Kraju Środka to poniższe zdjęcie moim zdaniem wyjasnia wiele na temat sukcesu, dominacji i perspektyw rozwoju.

Widziałem to na własne oczy (w Tajlandii, remontowali hotel)

 

https://img.joemonster.org/upload/rfh/1759134e78dffa0kask_chinskiego_robo.mp4

 

e3e88f1b5df2ce171842267239d7a0c1.jpgbhp_to_podstawa.jpg

 

klasyka...

315280_49611947522498664727.jpg

 

 

 

https://youtu.be/ydPqKhgh9Mg

 

Z naszego podwórka... :D

https://youtu.be/IG8yYXaamdY

 

1396797403_6qop4u_600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie. Obejrze sobie w Holandii. Chyba, ze pojdzie dalej.

 

Nie obejrzysz ( no chyba ze planujesz dluzsza podroz )  . Jednak NIE w Holandii , a w Korei Pd.  :D

 

 

https://sv.wikipedia.org/wiki/Kockumskranen

 

Ty sobie Jarek ( jak chcesz ) przeczytasz po niemiecku , a ja wrzuce tlumaczenie na polsku :

 

W latach 1974–1985 żuraw był używany na trzy zmiany i prawie zawsze także w soboty i niedziele. Służył do podnoszenia sekcji statków, które ważyły ​​średnio od 1200 do 1300 ton i mogły być obracane w powietrzu. Podczas życia doku zbudowano około 75 statków. Spośród nich około 40 było tankowcami o masie 250 000 ton i 350 000 ton; ponadto duża liczba wyspecjalizowanych statków. Ostatnie dwa statki to statki wycieczkowe. Żuraw został sprzedany na początku lat 90. duńskiemu Burmeister & Wain, który jednak musiał zbankrutować, zanim dźwig został przeniesiony. Ostatni raz żuraw był używany w Szwecji w 1997 roku; następnie, aby podnieść fundamenty pod wysoki filar mostu Öresund Bridge.
 
W 2002 r. Żuraw został zdemontowany i wysłany do Ulsan w Korei Południowej po zakupie przez Hyundai Heavy Industries za symboliczną kwotę 1 USD. Dziś jest pomalowany na czerwono z tekstem HYUNDAI w kolorze białym i publicznie nazywany przez Koreańczyków łzami Malmö, gdy mówi się, że mieszkańcy Malmö płakali, gdy zobaczyli odholowany dźwig.  W stoczni, która jest największa na świecie, jest to jeden z około dziesięciu dużych żurawi.
 
Z tymi lzami to moze byc prawda . To tak jak by wywiezc Warszawie Syrenke do Tirany , abo odholowac z NY do Argentyny
Statue Wolnosci. 

 

Co się tyczy Kraju Środka to poniższe zdjęcie moim zdaniem wyjasnia wiele na temat sukcesu, dominacji i perspektyw rozwoju.

 

 No ten to jeszcze ma jakas ochrone. Ogladalem dokument o "spawaczach" w Afryce. Spawaja BEZ zadnych oslon , a jak slepna to zatrudnia sie nowych !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żuraw został zdemontowany i wysłany do Ulsan w Korei Południowej po zakupie przez Hyundai Heavy Industries za symboliczną kwotę 1 USD. Dziś jest pomalowany na czerwono z tekstem HYUNDAI w kolorze białym

 

A, to juz wiem, o ktory chodzi. Tam buduja kontenerowce dla MSC, jesli sie nie myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem gdy przez przypadek trafię na film prosto z Chin to aż oczy otwieram ze zdziwienia. Szybka kolej międzymiastowa, niesamowite rozwiązania komunikacyjne w miastach, roboty itd.

Czasy badziewnych produktów za 5 zł od chińczyka dawno minęły. Oczywiście, nie wszędzie tak jest i cały czas można kupić badziewie za 5 zł, ale można tez kupić coś w normalnej cenie europejskie, ale to coś będzie miało lepszą jakość i więcej funkcjonalności niż teoretyczny odpowiednik "nie z Chin".

Chiny mają kosmiczny potencjał i jak Jarek wspomniał są tam gdzie Japonia była 50 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.