Skocz do zawartości

[Relacja] Sharky z napolskimniebie


magilla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, numerus napisał:

Dzięki magilla za dane. Marek nie chwali się na swojej stronie tym skrzydłem, tym cenniejszy jest Twój opis.

Trzymam kciuki za oblot.

 

Póki co to prototyp. Myśle, że po oblotach i przemyśleniach z budowy Marek zrobi poprawki (jeśli będą potrzebne) i udostępni to skrzydełko w sklepie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego spodziewasz się po tym modelu? Jakiejś konkretnej charakterystyki? Latam już 6 lat Koszałkiem Leona Rozmianca i skrzydełko robi się już zmęczone.

Szukam czegoś o podobnej charakterystyce i pomyślałem, że może Sharky...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, numerus napisał:

Czego spodziewasz się po tym modelu? Jakiejś konkretnej charakterystyki? Latam już 6 lat Koszałkiem Leona Rozmianca i skrzydełko robi się już zmęczone.

Szukam czegoś o podobnej charakterystyce i pomyślałem, że może Sharky...

Heniu jaki będzie powiem za jakiś czas po oblocie. Obecnie nie znam za dużo zmiennych. Nie znam ani profilu skrzydła Sharka ani finalnej wagi.

Samo oklejenie folią modelu może spowodować że skrzydło będzie inaczej latać. 

Chciałem mieć obecnie małe, zwrotne i szybkie skrzydełko, które zawsze zmieści się w aucie. Stąd też mój mocny napęd i to że nie przejmuję się znaczącą wagą. 

Koszałek ma większą powierzchnię stąd przy nie wielkiej wadze dużo mniejsze obciążenie skrzydła bo w granicy 20g/dm2 (to raczej obciążenie dla szybowca)

Możesz skontaktować się z Markiem może zaproponuje Ci jakąś mniejszą wersję Smarta lub inne skrzydło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smart to nie prototyp jest normalnie dostępny na stronie Marka. Jest poprostu mało popularny. Posiadam go ale to skrzydło było budowane pod platformę fpv.

Waga wyszła duża przez to że trochę dźwiga baterii i dodatkowo przez grubą folię którą nałożyłem na niego chyba 200g! ? za późno było aby zdzierać.

 

49732711522_edd6520937_c.jpg

 

49731842183_25818d3d38_c.jpg

 

49732400871_c2c28c1363_c.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem że Smart to nie prototyp, ale nikt do tej pory nie pochwalił się nim, jesteś pierwszy. Jak się tym lata, możesz coś napisać? Brałem go pod uwagę, ale brak osób chwalących się modelem i wielkość (rozpiętość ponad 800 mm) spowodowały, iż zrezygnowałem. Zastanawiam się jak wpłynie na charakterystykę lotu wycięcie 300 - 400 mm ze środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Etap malowania został zakończony. Górna część skrzydła dostała jeszcze poprawkę zieleni aby kolor był równo pokryty (minus fluo farby która jest transparentna) spód rownież dostał proste malowanie.

 

 

No i zaczęły się schody podczas oklejania folią...

Całość gruntowałem klejem w spreju Boll, 5min na odparowanie i na to taśma pakowa Tesy, która gdzieś na forum ktoś strasznie wychwalał.

Taśma baaaardzo słabo trzyma się epp, nie chce się naciągać no i wizualnie klapa..

Podjąłem decyzję o zdarciu taśmy a co za tym poszło malowanie zostało częściowo zdarte z folią. Skrzydła do poprawy. 

 

Zdemotywowałem się powyższym ? 

Czekam na folię do zalaminowania. Doszedł również gps BN220 więc mamy już w pełni gotowe skrzydełko do lotu fpv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sharky został moim ulubiony skrzydełkiem! :D

Oblot nie wymagał wiele strojenia. CG trafione w punkt! Napęd pięknie rozkręca model - dokładnie jak chciałem.

Domyślam się, że przy mniejszej wadze, mniejszym kV oraz mniejszym napięciu np 3S skrzydełko będzie spokojne i potulne jak baranek

 

Waga 505g

Napęd: RCinPower G2306 2200kV

Liion 4S 3000mAh

Omnibus F4 Akk

GPS BN220

R9mm

 

Z ciekawostek skrzydło pobiera <10A przy max prędkosci.

W następnej kolejności wsadzam tam kamerkę AIO lub osobny VTX oraz kamerkę. Zobaczymy na OSD jaką osiąga prędkość.

 

49859207137_0d75a4d5bc_c.jpg

 

Ciekawiej zaczyna się od 3:20 .

Przepraszam że latałem w oddali ale wolałem nie latać nad głowami dzieci 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pakiet LiIon to z cel 18650? To by wychodziło 200g na sam pakiet. Jaki jest pobór prądu napędu?
Tak to hg2 od littokali pakiet waży 205g a samolot 505g. Pobór prądu jest ok 8A max. Dziś polatalem i przy locie fpv ok 17min sharky zjadł 450mAh. Sprawność to 38mAh/km

Wysłane z mojego MI 5s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Robi wrazenie?. Moimi skrzydlami ciezko mi zejsc ponizej 50 mAh/km (teraz strugam nowe, mniejsze, moze bedzie szybsze i sprawniejsze..?). 

To wszystko o tyle zaskakujace, ze Sharky, jakby tu powiedziec...nie wyglada na aerodynamicznie wysublimowanego? . Ale jak spiewa poeta: - "Pozory czesto myla..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Bardzo dobra wiadomość dla osób chcących nabyć Sharkiego - Marek właśnie wrzucił model do swojej oferty w sklepie

 

Ja od siebie mogę dodać że Sharky lata w moje flocie cały czas i dostarcza dużo fanu.

Mogę nim latać long rangowo (bardzo niski pobór prądu) jak i ścigać się pomiędzy drzewami. Prędkości max to 150km/h

Mój Sharky czeka teraz na montaż kamerki typu Split abym mógł coś ponagrywać.

 

1612887458_IMG_20200715_065721copy.jpg.3d9bed251a30f780d1ace1708ae7b751.jpg702032919_IMG_20200704_204253_HDRcopy.thumb.jpg.dee35b688fbcb4b575437541ea3c4147.jpg

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Stwierdziłem, że po roku testów trzeba powiedzieć kilka słów o Sharkym.

 

To skrzydełko lata bardzo fajnie i podtrzymuje to zdanie. Jak na 80cm model lata dość stabilnie, szybuje bardzo długo i nie zwala się przy małych prędkościach.

 

Kilka słów o środku cieżkości bo to wydaje mi się bardzo ważna sprawa dla tego modelu.

Moja wersja jest dosyć cieżka i szybka - co mi się podoba.. Jestem jednak zdania, że ktoś kto chciałby zbudować ten model na lekkiej baterii powiedzmy lipo 3S 1.3Ah będzie miał spore problemy z wyważeniem modelu.

U mnie siedzi bardzo lekki silnik i bateria 200g! umieszczona maksymalnie na dziobie cały osprzęt też jest umieszczony maksymalnie blisko natarcia.

Początkowo myślałem że środek ciężkości poprawnie wyznaczyłem.. Jednak po kilkudziesięciu lotach wpadając w płaski korkociąg z którego nie było szans wyjść trzeba było dorzucić jeszcze 20g ołowiu na dziub. 

Taki korek jest bardzo niebezpieczny dla latającego skrzydła bo wyjście z niego jest raczej nie możliwe. Na szczeście Sharky jest lekki i jak gazeta opadł kręcąc się wokół własnej osi płasko na trawnik.

Wrzucam więc zdjęcie skorygowanego CG:

 

1976119668_sharkycg.png.b3d0123b513f4d97f598969dec507e86.png

 

Z racji właśnie tego wyważania podjąłem decyzję, że przytnę Sharkiemu "ogonek" i przesunę silnik oraz statecznik o 3cm do przodu.

Zyskałem w ten sposób zapas miejsca z przodu kabinki dzięki czemu kiedyś umieszczę tam pcb kamerki typu split.

Aktualnie skrzydło po wielu przygodach prezentuje się tak:

 

IMG_20210504_082f340_HDR.thumb.png.57993c00a2d194397b90890bf98786e8.png

 

Muszę zrobić jeszcze małe sprostowanie co do sprawności modelu fpv.

Początkowo pisałem że jest ono bardzo niskie poniżej 50mA/km jednak okazało się że FC był źle skalibrowany i prawidłowo wynosi powyżej tej wartości.

 

Aktualnie Sharky jest moim modelem testowym i lata na nowym linku radiowym ExpressLRS? tzn na przeflashowanym r9mm tym softem.

Na koniec DVR z wolniutkiego latania nagranego przez nowe Skyzone Cobra X.

 

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ladnie?. Fajny obraz z tego DVR. Lepszy niz z mojego Fatszarka?.

 

Masz jakies obserwacje, przemyslenia czy wnioski co do nowego linku, poza satysfakcja ze zmiany? Spacerujac samolotami chyba roznicy nie odczujemy..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2021 o 18:27, wojtek-a napisał:

Bardzo ladnie?. Fajny obraz z tego DVR. Lepszy niz z mojego Fatszarka?.

 

Masz jakies obserwacje, przemyslenia czy wnioski co do nowego linku, poza satysfakcja ze zmiany? Spacerujac samolotami chyba roznicy nie odczujemy..?

Dvr jak i same gogle są baaardzo fajne. 

 

Co do ELRS zwróć uwagę na RSSI - nigdy nie spada w dół :D A tak serio.. R9m z flexem pozwala latać na dalekie dystanse ale na R9m z eLRS  możesz uzyskać ten sam efekt a nawet lepszy na kilkukrotnie mniejszej mocy.

Jest nagranie gościa, który w kraju kangurów zrobił na 10mW 40km:excl: i nie powstrzymał go FS tylko zanik wideo.

 

Aktualnie jedyne na co mogę narzekać to że flashując R9m straciłem wyprowadzenie telemetrii przez Sbus z tyłu modułu (eLRS używa protokołu CRSF)

Uzywałem go do komunikacji BT z trackerem. Mój Jumper t16 z zamontowanym bluetooth w środku nie bardzo chce łączyć się z niczym dlatego czekam aż coś się może zmieni albo na coś innego wpadne..

 

Jeśli jednak wystarcza komuś zwykła R9, jest zadowolony z zasięgów to nie widzę potrzeby zmiany. To solidny link chociaż zdażyło mi się na nim ze 2 razy złapać FS

pomimo dobrych prodronowych dripoli i moxa.

 

Ja akuratnie przypadkiem stałem się nabywcą drugiego modułu r9m dlatego pozwoliłem sobie na testy.

Co więcej nawet zrobiłem kilka własnych odbiorników 868 które nawet działają i wykonałem już pierwsze testy w powietrzu ?

IMG_20210408_092757.thumb.jpg.7a0681d7c362f67ff4f48dec82ce9790.jpg

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.