Skocz do zawartości

Dwumetrowy wszystkomający Mustang Horbaczewskiego (2.1m ostatecznie)


Rekomendowane odpowiedzi

Robertus - to co robisz i jak robisz - budzi mój podziw ! Natomiast mieszanka pojęć : climapor, XPS, Depron - to już mam wodę z mózgu !!!

W dotychczasowym  pojęciu (moim) - to 3 , zupełnie różne materiały. O zupełnie różnych własnościach . Wiem - sprzedający chwytają się różnych metod by zachęcić potencjalnych klientów. 

Domyślam się, że Tobie ten materiał się sprawdził ? 

Miałeś kiedyś w rękach oryginalny depron ? Holenderski ?  Jak porównałbyś te materiały ? Dotychczas pracowałem z podkładami pod panele (Climapor) i XPS-em. Oryginalny depron tylko trzymałem w rękach. Jest szary... Ale własności mechaniczne znacznie odbiegają (na korzyść) od tego, co pod nazwą Depron wprowadził do obiegu modelarskiego Ivan Horejsi i jego (czeskiego Deprnu) namiastką jest Climapor....

Niby 250 PLN to dziś nie majątek... Ale zawsze wolę wiedzieć, co kupuję. 

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas w Castoramie był dostępny XPS firmy Diall -3-6-9 mm. Niestety już go nie widzę. Wydaje się że był lepszy od podkładów ( tak twierdziło też  kilu kolegów) Sam nie robiłem modeli z podkładów. Ale może gdzieś jeszcze zalega w Castoramie. (płyta  60x80 to + -  10zł). Można porównać. Przeliczając na m2 cena podobna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jerzy Markiton napisał:

Robertus - to co robisz i jak robisz - budzi mój podziw ! Natomiast mieszanka pojęć : climapor, XPS, Depron - to już mam wodę z mózgu !!!

W dotychczasowym  pojęciu (moim) - to 3 , zupełnie różne materiały. O zupełnie różnych własnościach . Wiem - sprzedający chwytają się różnych metod by zachęcić potencjalnych klientów. 

Domyślam się, że Tobie ten materiał się sprawdził ? 

Miałeś kiedyś w rękach oryginalny depron ? Holenderski ?  Jak porównałbyś te materiały ? Dotychczas pracowałem z podkładami pod panele (Climapor) i XPS-em. Oryginalny depron tylko trzymałem w rękach. Jest szary... Ale własności mechaniczne znacznie odbiegają (na korzyść) od tego, co pod nazwą Depron wprowadził do obiegu modelarskiego Ivan Horejsi i jego (czeskiego Deprnu) namiastką jest Climapor....

Niby 250 PLN to dziś nie majątek... Ale zawsze wolę wiedzieć, co kupuję. 

Pozdrawiam - Jurek

Oryginalny Depron jest niemiecki i jest biały. To wszystko co wymieniłeś, Depron, Climapor, Extrupor to są nazwy handlowe extrudowanego polistyrenu, czyli XPS. Wszystkie je robi ten sam koncern w różnych fabrykach, dla rożnych krajów. Analizowałem kiedyś te zależności jak i korespondowałem z firmami.

Tak, mają różne właściwości, nieco różną gęstość, co przekłada się na ich właściwości. Climapor jest w innych grubościach i jest malowany z jednej strony. Jednak absolutnie każdy jest lepszy od podkładów pod panele, który też jest XPS-em. Parafrazując klasyka, zależy ile jest XPS w tym XPS. Podkłądy to były dobre na modele 15 lat temu teraz są strasznie badziewne, dlatego lepiej teraz szukać pianek do ocieplania ścian od wewnątrz. 
Na marginesie Styrodur do ocieplania fundamentów to też XPS. 🙂

PS.Poszukaj mojego wątku "porównanie depronów"  w warsztacie tam zrobiłem tabelkę z porównań.

13 minut temu, RobRoy napisał:

Jakiś czas w Castoramie był dostępny XPS firmy Diall -3-6-9 mm. Niestety już go nie widzę. Wydaje się że był lepszy od podkładów ( tak twierdziło też  kilu kolegów) Sam nie robiłem modeli z podkładów. Ale może gdzieś jeszcze zalega w Castoramie. (płyta  60x80 to + -  10zł). Można porównać. Przeliczając na m2 cena podobna .

Diall też szczerze polecam

Dodam jeszcze, że jest wiele błędów na aukcjach bo XPS to nie jest styropian. Styropian to jest EPS czyli polistyren expandowany. A widzę opis aukcji "płyta styropian XPS", nie, albo styropian albo XPS. My szukamy XPS, chyba że do skrzydła oklejanego fornirem to można i styropian użyć.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak porównywałem gęstości XPS Diall to wychodziło że 3mm jest najgęstszy - (najcięższy na 1cm3). Ale ta płyta myślę ze dobrze nadaje się na pokrycie "konstrukcyjnych"  skrzydeł z XPSa ( tak do 1-1,2 m). Ładny biały materiał, nie kruchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że ktoś ten wątek ogląda z osób które budują duże modele, bo mam pytanie.

Utknąłem na poszukiwaniu podwozia głównego, bo to co znajduję to jeśli chcę czegoś w skali to jest bardzo ciężkie i w opisie pasuje do modeli 7-9 kg, a ja nie potrzebuję tak masywnego podwozia.
Mam nadzieję, że będzie ważył 3do 4kg.
Czy takie podwozie jak na obrazku gdzieś można zamówić do zrobienia i nie powiem, w rozsądnych pieniądzach?

image.png.8bf76bb5010418c6cd6fb06149c5be28.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie ten problem, przekopałem chyba całe aliexpress. Moj mustang ma koła 115mm (4,5cala). Takie kółko jak tu w tym podwoziu to ja mam z tyłu :-)

Dla porównania takie by pasowało na długość, ale tu mi się też koło nie zmieści. Na cenę nie patrz.
https://pl.aliexpress.com/item/4000701344391.html

Ale jest masywne bo dla ciężkich modeli.

Trudno coś znaleźć aby było do dużego modelu ale lekkiego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skompletowałem napęd do Mustanga. Pomyślałem sobie, że sobie ułatwię i kupię napęd od Mustanga Fms. Ale teraz nie wiem, bez pakietu to waży 1kg, z pakietem 1,5kg.

Obawiam się że będzie za ciężko, a jak ciężko to kadłub co zrobiłem, zrobiłem za delikatny, ech..

 

I gdzie tu moje celowane 3-3,5kg max do lotu?

 

20230601_153517.thumb.jpg.0a6ea1101405b3ba7a0b58f1d038711c.jpg

Teraz będę myślał jak to wyważyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz lekko, to nie patrz na istniejące zespoły napędowe, bo takie duże pianki wcale takie lekkie nie są, a nadmiarowy napęd to nic innego jak zakamuflowany balast ;) 

Zbuduj, zważ i wtedy dopasowuj napęd (polecam e-calc, zarówno pod względem poszukiwania odpowiednich zestawów jak i potem sprawdzania wydajności wybranego zestawu). 

Od kilku lat praktycznie do każdego modelu czy poszukuję w ten sposób, czy sprawdzam wydajność i jeszcze się nie pomyliłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowitą rację, tylko przy tak dużym a lekkim modelu na każdym kroku spotykam się z problemem, choćby, gdzie znaleźć duży i lekki kołpak, od tego w sumie się zaczęło. Znalazłem jeden, aluminiowy, ciężki i w cenie złota. Tak od kołpaka od FMS dojechałem do całego napędu. Jeszcze pomyślę i pokombinuję w którą stronę pójść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, wszystko co bardzo lekkie kosztuje, lekkie modele, elementy węglowe, elementy z balsy laminowanej węglem lub tkaniną itd, ale teoretycznie potem oszczędzasz na pakietach :) , a przynajmniej mniej tracisz :) 

Ale kombinuj, rozwiązywanie problemów i doprowadzenie preojektu do szczęsliwego finału daje frajdę, zresztą parokrotnie to udowodniłeś, trzymam kciuki.

Jakbyś miał jakiś problem z ecalciem, postaram się pomóc

Tak sobie myślę, w dobie druku 3d, można by i jakieś części druknąć, trzeba by posprawdzać te nowe filamenty typu LW-PLA, czy może jakieś inne, ale mimo iż od jakiegoś czasu przyglądam się drukarkom, to jakoś jeszcze nie zdecydowałem się na zakup, właśnie między innymi ze względu na wagę wydruków i ich wytrzymałość, jakoś jeszcze mnie to do końca nie przekonuje, więc tu nie pomogę, bo nie mam doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tytuł został zmieniony na Dwumetrowy wszystkomający Mustang Horbaczewskiego (2.1m ostatecznie)
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.