Skocz do zawartości

PZL 38 II Wilk


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie czekam na dostawę balsy z Conrada (50 desek), to będę mógl coś powiedzieć.

Jakiś m-c temu zamówiłem w pewnej firmie 50 szt desek "2-ki" na poszycie skrzydeł do mojego Wilka, oczywiście to z zapasem i nie mając pewności co przyjdzie. Poprosiłem również o wyselekcjonowanie wagowo tych desek, na co się zgodzili przy tej ilości i faktycznie deski przyszły wyselekcjonowane.

No niestety, mocno się "przejechałem", na 50 szt. 22 deski w miarę się do czegoś nadają, a reszta to w zasadzie na podpałkę  do grila. 

Chodzi o grubość. Miała być 2-ka, a w zasadzie każda deska jest innej grubości- od 1.7mm do 2.4mm i to mało tego, jedna deska potrafi mieć różne grubości.

Już chodzi mi po głowie zrobienie jakiejś szlifierki, czy strugarki, by sobie kalibrować takie deski.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej. Firmy w której zamawiałem nie będę podawał, bo i tak zrobili mi "łaskę" że posortowali wagowo. Poza tym oni nie są odpowiedzialni za jakość, to handlowcy i przy zamówieniu np kontenera balsy sami nie wiedzą co przyjdzie. 

Odpowiedzialność za jakość ponosi producent i jest to HOBBY WOOD.

Niestety, w obecnych czasach i ogólnym braku balsy na rynku bedzie co raz trudniej budować modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z conrada deski zakupione w tym roku na wiosnę. Dokładnie 20szt balsy 2mm i 20szt 2.5mm. Balsa średniej jak na moje oczekiwania jakości. Zarówno wagowo jak i twardościowo losowo wrzucona do paczki. Na pewno nie przebrana w jakiś sposób. Część desek twardych jak beton, część średnio twardych. Generalnie ja kupowałem na wiosnę od kilku dostawców. do kupy ze 100 desek. Wszystkie trzebabyło segregować. Mimo że kupowałem niby już posegregowane. Dawali co mieli. Bardzo duży przeskok szczególnie wagowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zaczyna się robić nieciekawie....dostępność to jedno ale cena to druga niemniej ważna sprawa.

Dla elit to nie problem ale dla całej reszty obywateli?

No ale swego czasu ludzie w Polsce chcieli aby było u nas  jak w Ameryce......i niestety powoli zaczyna tak być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jakbym ja miał kupować to brałbym balsę gdzie jest najtaniej. Obojętnie czy to conrad czy inny sklep. Nie przepłacałbym dwa razy za droższą niby segregowana. Kupiłbym więcej i samemu segregował. Twardą i kruchą zawsze można wykorzystać, a te lepsze kawałki sobie posegregować. Ja w niby segregowanej miałem i tak rozpiętość wagi od powiedzmy przy tam 2-2.5mm od 17-40g. Także ściema a nie segregacja. Jedynie Radek z modelarski.com mnie zaskoczył pozytywnie ale to dlatego że prosiłem go aby posegregował mi miarę wagowo balsę po dostawach. Trochę to trwało ale balsa była dobrej jakości jak i waga podobna. Najgorsze w tym wszystkim jest coś innego. Nie wiem dlaczego ale biorąc balsę 2mm miałem po dostawach duże różnice w grubości samej balsy. Powiedzmy od 1.8mm-2.2mm niby to dwie, cztery dychy ale przy kesonach zawsze wyjdzie jednak schodek. Dla mnie to było najgorsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kesto napisał:

Wsiadaj na rower i balsy szukaj.😜

Skoro jest problem z balsą, to skrzydła wyciąć ze styropianu. Przy tej rozpiętości, to nie problem. Okleić fornirem lub laminatem.

O nie to ja już wolę twardą balse do posegregowania.

A na poważnie to umiejętności mam słabe w tej materii niestety i zaplecze kiepskie, a na wilku nie chce próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mar_io napisał:

Najgorsze w tym wszystkim jest coś innego. Nie wiem dlaczego ale biorąc balsę 2mm miałem po dostawach duże różnice w grubości samej balsy. Powiedzmy od 1.8mm-2.2mm niby to dwie, cztery dychy ale przy kesonach zawsze wyjdzie jednak schodek. Dla mnie to było najgorsze. 

Otóż to , zgadzam się. Jak się robi pokrycie płata styro to bardzo przeszkadza. Wychodzą góry i doliny a szlifowanie to zawsze kłopot poza tym trudno na dużej powierzchni równo wyszlifować.

Radek ma dobrą balsę ale wczoraj patrzyłem to ma po prostu mało towaru.

Szkoda ,że nastały tak smutne czasy: mam nadzieję ,że balsa znowu będzie towarem bardziej dostępnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś odebrałem 8 desek balsy 1.5 mm. panamy z modelemax,mam też 3 szt 1.5 mm ( no name) będzie można zacząć budować 😀😀😀.

Co do samych desek to zrobimy ważenie ale cóż, jeśli chodzi o twardość to.... Nie ma co narzekać z braku laku dobry kit jak to powiadają. 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bym zrobił. Poszycie 1,5mm, żeberka 2mm, ale nie wszystkie. To już zależy od konstrukcji. Ja planowałem skrzydło dzielone i przy kadłubie zrobiłem żebra ze sklejki, ale też przy gondolach bo napęd, podwozie...

A czy zrobisz skrzydło w całości czy nie, to już zależy od własnych upodobań i możliwości przechowywania, transportu, możliwości ewentualnej naprawy... Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Trzeba przeanalizować i wybrać najdogodniejsze dla siebie. 

Gondole wcale nie są takie proste jak się wydaje. Trzeba uwzględnić i zachować wszystkie kąty, mam na myśli wznios płata, kąt zaklinowania profilu, do tego ustawić napęd - skłon i ew.wykłon, a także pomieścić wszystko wewnątrz. Napęd i podwozie... Nie jest tak prosto jak się wydaje, a byłbym skłonny twierdzić nawet że to najtrudniejszy element w tym modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.