Jump to content

Opowieść o lotnictwie i sekcji modelarskiej z dawnych lat

mjs
 Share

Recommended Posts

Oooo i dziewczyna modelarka jakaś się rezolutna znalazła (od 9:20) :)

Swoją drogą może dałoby się zidentyfikować tych modelarzy z filmu - ciekawe czy nadal poświęcają się temu hobby.

Godzinę temu, Market napisał:

Oooo i dziewczyna modelarka jakaś się rezolutna znalazła (od 9:20) :)

Swoją drogą może dałoby się zidentyfikować tych modelarzy z filmu - ciekawe czy nadal poświęcają się temu hobby.

mozna, ale większośc z nich  buduje  i lata w innym wymiarze

Łezka się w oku kręci,gdzie te czasy,prawie w każdej szkole były pracownie modelarskie,trochę lepiej lub gorzej wyposażone,ale były.W latach 60 kończyłem podstawówkę i technikum we Wrocławiu,w każdej tej szkole była modelarnia,a teraz?

• Upvote 3

Ten Pan co wypuszcza szybowca, to Jan Bury z Poznania.

Wychowawca wielu pokoleń modelarzy.Wspaniały człowiek.

http://www.aeroklub.poznan.pl/artykuly.php?id=54

A tu artykuł dodatkowy do tej imprezy.

https://krosno24.pl/informacje/modelarstwo-jakiego-juz-nie-ma-i-lotnisko-na-filmie-z-1963-roku-i8421

Na drugim zdjęciu od lewej Pan Czesław Cimoszko ze Szczecina.

Mimo podeszłego wieku ma się dobrze i jeszcze odwiedza imprezy na lotnisku.

Godzinę temu, d9Jacek napisał:

mozna, ale większośc z nich  buduje  i lata w innym wymiarze

Ja o tym pierwszym filmie. Lata '70 czyli jakieś 50 lat temu, to ta "młodzież" jest w okolicach 60-70 czyli wiek jak najbardziej zdatny jeszcze do pobudowania czy polatania :)

Zidentyfikowałem tego pierwszego pasjonata z początku filmu. To obecnie profesor Marcin Cieński - profesor ... filologii polskiej w specjalności literatura oświecenia. Więc zupełnie nie poszedł w lotnictwo jak gorąco deklarował ;)

Godzinę temu, bynek napisał:

Ten Pan co wypuszcza szybowca, to Jan Bury z Poznania.

Miałem okazję poznać Pana Jana . Nawet chwilę rozmawialiśmy na lotnisku w Lesznie gdzie jako sędziwy starszy pan oglądał zawody modeli swobodnie latających.

Miał juz wtedy lat chyba prawie 90. To wspaniały człowiek i doświadczony modelarz. Moje pokolenie już takich ludzi nie "wyprodukowało". 

Kultura osobista , skromność , pracowitość oto czego dziś nam współczesnym ludziom brakuje.

A film wspaniały. Proszę o więcej takich.

• Upvote 2

Powiedzcie drodzy koledzy dlaczego obecnie ludzie nie mają tyle zapału i cierpliwości co kiedyś do uprawiania jakiegokolwiek hobby?

Wszystko się szybko nudzi , mało kto trwale , latami się rozwija w swojej pasji. Szkoda bo dostępnośc sprzętu , materiałów jest większa niż kiedyś.

To dla mnie wielka zagadka.

Żadna zagadka moim zdaniem. Zawsze było łatwiej grać w gry na komputerze i tam coś 'budowac', nic rozkładać gazety, mozolnie coś wycinać, a potem składać, sprzątać etc. w szczególności, gdy zamknięto modelarnie. Mieszkałem w bloku i modelarnie miałem w pokoju, gdzie nie dało się nic zostawić na noc, tylko trzeba było odkurzyć, umyć etc. Potem otrzymałem pomieszczenie do dyspozycji to już była inna jakość.

Myślę, że klikanie w necie jest łatwiejsze, atrakcyjniejsze, podobnie jak składanie z klocków. Z drugiej strony można złożyć drona lub heli, nie trzeba do tego odrębnego pomieszczenia, a jednak tez nie ma wielu pasjonatów, którzy chcieliby opanować sprzęt... Zatem kontrargument.

Jesteśmy chyba wygodniejsi, a i oferta hobby jest bogata jak nigdy.

2 godziny temu, Market napisał:

Ja o tym pierwszym filmie.

a ja o tym drugim , z 1963 roku

Godzinę temu, Ares napisał:

To dla mnie wielka zagadka.....

tu większej zagadki nie ma...można tylko się zastanawiać , cytując Siarę, "co się stało,że się zesrało"...Ale wtedy wpłyniemy na wody rozważań , które są zle widziane na tym Forum.....Generalnie, taka mamy młodzież, jaką sobie wychowaliśmy

• Upvote 3

19 minut temu, d9Jacek napisał:

Generalnie, taka mamy młodzież, jaką sobie wychowaliśmy

Otóż to .

19 minut temu, d9Jacek napisał:

Ale wtedy wpłyniemy na wody rozważań , które są zle widziane na tym Forum..

Święte słowa. I chyba nie tylko na naszym forum. Wolność podobno mamy ale nie o wszystkim mozna dyskutować:)Taka to wolność.

• Upvote 1

3 godziny temu, Ares napisał:

I chyba(nie) tylko na naszym forum.

Inne Fora, dopuszczaja -pozwalaja  na swobodna dyskusje dotyczącą istotych tematów . Od tego jest dział HP. Nie dopuszczaja tylko  do obrazy uczuc .Kazdy ma prawo do  własnych pogladów, aby w kulturalny sposób je przedstawiał. Nie ma natomiast prawa do obrażania innych uczestników dyskusji

• Confused 1

Rafał ( Schock), nie udawaj  zmieszanego , możesz  być wstrząsnięty bo to co w powyższym poscie to prawda (niestety)

6 godzin temu, FockeWulf napisał:

a i oferta hobby jest bogata jak nigdy.

no pewnie...lada moment z naszym hobby do podziemia zejdziemy

2 godziny temu, d9Jacek napisał:

Inne Fora, dopuszczaja -pozwalaja  na swobodna dyskusje dotyczącą istotych tematów . Od tego jest dział HP. Nie dopuszczaja tylko  do obrazy uczuc .Kazdy ma prawo do  własnych pogladów, aby w kulturalny sposób je przedstawiał. Nie ma natomiast prawa do obrażania innych uczestników dyskusji

Nie no , nie twierdzę ,że nasze forum jest jakieś złe lub gorsze od innych. Jest spoko tylko po prostu o pewnych rzeczach i tutaj i wszędzie lepiej nie rozmawiać bo można mieć kłopoty. Dlatego sie zawsze śmieję ,że jest wolność a nie wszystko można powiedzieć lub napisać.

8 godzin temu, d9Jacek napisał:

Kazdy ma prawo do  własnych pogladów, aby w kulturalny sposób je przedstawiał. Nie ma natomiast prawa do obrażania innych uczestników dyskusji

O tak.. pamiętając Twoje zachowania w pewnych ,zamkniętych tematach to trochę się ta Twoja wypowiedź gryzie z rzeczywistością.

6 godzin temu, d9Jacek napisał:

Rafał ( Schock), nie udawaj  zmieszanego , możesz  być wstrząsnięty bo to co w powyższym poscie to prawda (niestety)

Prawda jest taka że wraz z ucięciem na forum jak piszesz -swobodna dyskusje dotyczącą istotych tematów- zabrakło Ci pożywki do udowadniania racji i swojej wyższości i  znajomości wszelakich tematów. I bardzo dobrze się stało, jest spokojnie i nie nerwowo a Ty musisz szukać innych for by się spełniać . I tyle w temacie zmieszania . A wstrząśnięty jestem faktem że rozpierdzielasz temat .

• Upvote 1
  • Haha 1

16 godzin temu, Ares napisał:
16 godzin temu, d9Jacek napisał:

Generalnie, taka mamy młodzież, jaką sobie wychowaliśmy

Otóż to .

To hasło od dawna nie jest już aktualne bo wychowanie przejęły media wszelkiego rodzaju i szkoła oraz urzędy tworząc przepisy różnego rodzaju włącznie z podatkowymi.

Przykład sprzed paru dni z resztą znany przez wszystkich rodziców, gdzie za chuligańskie przewinienia kilku osób w klasie odpowiada cała klasa. Klasa cierpi, chuligani szczęśliwi że odpowiedzialność ich nie dosięgła indywidualnie, więc chętnie powtarzają swój wyczyn już nazajutrz z tym samym efektem odnośnie kary.

Jaki ten socjalizm był wspaniały, nic tylko do niego wracać ;)

Cała moja edukacja aż do początku studiów odbywała sie w tym dziadowskim poprzednim systemie. W kioskach owszem pojawiały się rózne modelarskie gazetki (acz róznorodnośc była w stosunku do dziś żadna), tylko jak się nie miało szczęścia, że akurat przechodziłem obok gdy dostarczono jeden egzemplarz (bo najcześciej tyle, albo niewiele więcej), albo nie miałem zaprzyjaźnionej kioskarki, a nie miałem, to najczęściej niczego nie byłem w stanie kupić i moja w sumie przypadkowa i niezbyt bogata kolekcja Małych Modelarzy, które namiętnie kleiłem, pochodziła głownie z zamieniania sie z kolegami za inne dobra. W Centralnej Składnicy Harcerskiej, czyli na tamte czasy głównym sklepie modelarskim, może z dwa razy udało mi się kupić jakieś porządniejsze plastikowe modele (głównie made in NRD), a większość innych pochodziła z tzwn targu perskiego, czyli weekendowej giełdy, gdzie za odkładane czasem długo oszczędności kupowałem jakieś porządne modele (wtedy głównie Airfix). Mimo iż od małego dłubałem w taki czy inny sposób, robiłem statki z kory, kleiłem modele z papieru, nawet jeden sam zrobiłem na podstawie planów, to nie pamiętam by w mojej szkole ktokolwiek zachęcał czy promował modelarstwo, a tzwn. zpt, czyli zajęcia praktyczno techniczne (tak to sie chyba tłumaczyło) były prowadzone w taki sposób, ze mogły zniechęcić i zniechęcały. Mimo iż mieszkam w Wwie, to nie pamiętam by w mojej okolicy była jakiekolwiek modelarnia, więc de facto za modele zdalnie sterowane zabrałem sie już jako dorosły człowiek, gdyż nawet nie wspomnę, że kupno aparatury w tamtych czasach, czy wyposażenia to przy braku znajomosci w sklepie, czy nie należeniu do żadnej modelarni praktycznie było niemozliwe, albo mocno uciazliwe. Ja rozumiem te ciągoty do wyidealizowanego czasu dzieciństwa, ale są pewne granice w tym bajdurzeniu o zaletach socjalizmu.

Nie ma co obecnie ubolewać, czy na siłę zachęcać do modelarstwa, kto będzie chciał to się zainteresuje, kto nie to znajdzie inne hobby i ma prawo i trzeba to uszanować.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.