Skocz do zawartości

Wicherek 10D relacja z budowy


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jacku, ćwiczyłeś latanie na symulatorze ?

 

Raczej trzeba by było pochylić bardziej silnik w dół niż skrzydło  bo zmieni się z kolei zaklinowanie skrzydło-stat.poziomy .

Właśnie o ten kąt zaklinowania mi chodzi. Z tego co mi wiadomo w wicherku statecznik poziomy powinien być prawie równolegle do skrzydła - u mnie kąt jest znacznie większy 

Jeżeli chodzi skłon silnika to mam dość spory

 

Jacku, ćwiczyłeś latanie na symulatorze ?

 

Nie mam sprzętu do symulatora, ale latałem trenerkami wymienionymi wyżej - skywalkerem latam (latałem ;)) nadal 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zaklinowania statecznika nie zauważyliście

Faktycznie, nie. Wojtek, pokaż o co chodzi z tym statecznikiem i na którym zdjęciu to widać.

 

Jak teraz patrzę (np: pierwsze zdj. post 78) to, na mój gust i oko, ma kąt ujemny w stosunku do linii ciągu.

Chyba, że pilnie potrzebuję do okulisty :D . Może też niech Jacek się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma i to zdecydowanie za duży.W oryginale przy płasko wypukłym profilu CRD dolna krawędź (w tym przypadku cięciwa) profilu leżała płasko na górze kadłuba.Aby model nie leciał z zadartym tyłem i aby zapewnić właściwą pracę profilu  statecznik miał zaklinowanie ujemne 2-3 stopni w stosunku do płata.Był to model swobodnie latający i jego zadaniem było wzbić się po łagodnym okręgu w powietrze a po ok. 30 sek.i zgaśnięciu silnika przejść do lotu szybowego.

Tutaj w w/w poście widać że kolega chyba zmienił profil ,ale cięciwa nadal pozostała równolegle do kadłuba,natomiast statecznik ma potężne zaklinowanie ujemne .Korekty silnikiem nic tu nie dadzą.Będzie leciał przy bardzo małej mocy,ale przy zwiększeniu prędkości będzie kręcił back flipy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma i to zdecydowanie za duży.W oryginale przy płasko wypukłym profilu CRD dolna krawędź (w tym przypadku cięciwa) profilu leżała płasko na górze kadłuba.Aby model nie leciał z zadartym tyłem i aby zapewnić właściwą pracę profilu  statecznik miał zaklinowanie ujemne 2-3 stopni w stosunku do płata.Był to model swobodnie latający i jego zadaniem było wzbić się po łagodnym okręgu w powietrze a po ok. 30 sek.i zgaśnięciu silnika przejść do lotu szybowego.

Tutaj w w/w poście widać że kolega chyba zmienił profil ,ale cięciwa nadal pozostała równolegle do kadłuba,natomiast statecznik ma potężne zaklinowanie ujemne .Korekty silnikiem nic tu nie dadzą.Będzie leciał przy bardzo małej mocy,ale przy zwiększeniu prędkości będzie kręcił back flipy.

Zrozumiał mnie Pan w 100 %. Po konsultacji z wujkiem google stwierdzam że źle się wyraziłem, kąt zaklinowania statecznika był stanowczo zbyt ujemny.

W mojej interpretacji "ABC miniaturowego lotnictwa" (którą przed chwilą pochłonąłem jednym tchem) wicherek powinien wystartować i wznieść się na daną wysokość po 30 sekundach przy ciągle tej samej, w sumie nie wielkiej mocy.

pomoc w interpretacji

post-14749-0-41623200-1401209637_thumb.jpg

 

Skłon w takim modelu wiele nie zdziała, prędzej będę korygował SC

post-14749-0-77812500-1401209655_thumb.jpg

 

spory skłon to znaczy około 7 stopni względem osi kadłuba, w planach jest 6. Zdjęcia nie oddają go do końca.

 

Profil skrzydła - wicherkowy, a statecznik lekko profilowana płyta

Nie ma się o co spierać model prędzej czy później i tak poleci  ;). Czekam tylko na bez wietrzą pogodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nadeszła wiekopomna chwila - wicherek poleciał (wczoraj)

 

Wicherek jak to wicherek, ni to zwrotne, ni to szybkie ale za to jakie piękne  :D

 

Jako że po doważeniu dwoma nakrętkami M10 znacznie poprawiło się zachowanie modelu, Wicherek dostał ''mordkę''

post-14749-0-84838900-1401532765_thumb.jpg

post-14749-0-75013600-1401532808_thumb.jpg

 

Oblot odbył się bez żadnych komplikacji startując z ręki

Zapobiegawczo założyłem śmigło 9x5 (nie) slow flayer, bo te z kolei bardzo łatwo się łamią  ;)

Jedyna wada to podwozie - po lądowaniu przypomina trochę pozycję skoczka narciarskiego w locie

 

Wicher lata pięknie, tylko nie wolno mu w tym przeszkadzać

Po wyłączeniu silnika długo szybuje - w tym sprawdza się najlepiej

 

Jako że wicherek latał a jutro w szkole były dni rodziny, zostałem powołany do małego pokazu lotnictwa 

 

Tak wyglądało moje ''stoisko''

post-14749-0-61589200-1401532785_thumb.jpg

 

Modelik cieszył się wielkim zainteresowaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik kręcił jeden z widzów, ale nie było na nim widać nic oprócz nieba  ;). W weekend na pewno zabiorę publiczność (ręce już mi się nie trzęsą na jej widok  ;)) i stworzymy filmik.

 

P.S.

Jak dodaje się filmy?

mam wrzucić na YT i dać link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.