Skocz do zawartości

TommyTom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.01.2022 o 17:35, Krzys20000 napisał:

Kolejny raz temat wraca. Nie jest tak różowo jak piszesz. Jak latamy na poligonie wojskowym, za zgodą jego dowódcy który stoi obok, to nie da się zgłosić lotu w dronradar, bo nie, telefonicznie też nie, jako klub też nie

Jak aeroklub wyda NOTAM (taki komunikat dla o różnych zakazach) o zakazie lotów załogowymi statkami powietrznymi bo są zawody modelarskie i zrobi to odpowiednio wcześnie tak że info trafi do systemu to też nie da się zgłosić lotu w dronradarze, ATZ, itd. No a loty bez zgłoszenia w Dronrada to jak jazda po pijaku

 

Od każdej reguły mogą zdarzyć się wyjątki i jak zwykle można na Ciebie liczyć, że je wskażesz i napiętnujesz :)

Rzeczywiście nie jest różowo, kiedy lata się na czynnym poligonie... ale to chyba nie jest codzienny, typowy przypadek dla modelarza? W szczególności, że ze Szczecina najbliżej jest poligon w Drawsku, jakieś 100km...

Po pierwsze, można w aktywnej D użyć DroneRadar. Trzeba najpierw w PansaUTM zrobić plan lotu, a potem w DroneRadar zgłosić misję na tym planie lotu.  Nie jest to proste, jak typowy checkin, wymaga planowania na kilka dni do przodu, ale na poligonach modelarze nie latają codziennie. Po drugie zawsze zostaje "plan B" tzn. telefon na FIS. Telefony wciąż działają i kiedy DR zawodzi, można zgłosić swoje loty telefonicznie. Choć PAŻP woli o tym za często nie przypominać, żeby FIS nie został zatkany setkami telefonów od "droniarzy". Więc ten sposób należy traktować jako ostateczność.

O ile mnie pamięć nie myli, to w aktywnym ATZ DroneRadar wyświetla pomarańczowe światło, więc można zrobić checkin, tylko że będzie dodatkowe ostrzeżenie. Czy wydany Notam coś tu zmienia? Chyba, że tworzy dodatkową strefę, więc się robi przypadek szczególny? I znowu nie jest to codzienna sytuacja. Ale przecież Notam nie bierze się z nieba, PAŻP musi o nim wiedzieć. A skoro w Notamie jest o modelach latających, to i PAŻP o nich wie, więc obowiązek informowania Agencji o lotach jest spełniony.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

strona działa, ale kalendarza F5J brak ... czekamy. 

Jak na razie, można tylko trochę treminów podglądać na stronie FAI, to co wkleił w linku #Czyno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dla tych którzy nie sprawdzają kalendarza z zawodami na stronach AP

Zawody F5J które miały się odbyć 30.4-01.05.2022 zostały przełożone na 14-15.05.2022.

 

Do tego została włączona rejestracja na zawody F3K 09-10.04.2022 oraz na zawody F5J 14-15.05.2022

Wszystko można znaleźć na stronie f5j.pl 

 

Ponadto na stronie głównej będą publikowane propozycje rankingu jaki powinien obowiązywać na sezon 2023.

W tej chwili jest opublikowany ranking jaki obowiązuje na sezon 2022.

 

Wszyscy którzy latają w F5J mają prawo wyrazić swoją opinię na temat propozycji sposobu wyboru KN oraz reprezentacji. Najlepsza propozycja która uzyska największą ilość głosów zostanie przedstawiona KM do akceptacji.

Nad propozycjami będziemy dyskutować podczas zawodów F5J. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

No i po pierwszych naszych zawodach w tym roku. Niestety tym razem wracamy z Holic na tarczy.:(

Ponieważ jak pisałem były to nasze pierwsze zawody w tym roku a dla niektórych pierwsze loty od połowy zeszłego roku to formy jeszcze nie ma. Sąsiedzi z za południowej granicy w mega wysokiej formie. Cóż zbliża się dużymi krokami docelowa impreza w tym roku dla F5J więc wszyscy starają się uzyskać jak najlepszą formę.

Myślę, że nasza reprezentacja w najbliższym czasie będzie miała okazję do ostrego latania i do szlifowania formy. Jestem pewien, że szczyt tej formy przyjdzie właśnie na imprezę docelową.:)

 

A co do naszych zawodników to spory skok w porównaniu z zeszłym rokiem odnotował Roman. W końcu doprowadził do tego, że ostro widzi z daleka:) i szybko się to przełożyło na wynik. Ryszard jest jeszcze na etapie uczenia się i łapania o co w tym krążeniu tak naprawdę chodzi. Dwa ostatnie loty Ryszarda wskazują, że jest w chłopie;) duży potencjał. Musi się tylko odważyć, nawet kosztem wyniku, zacząć latać dużo niżej.  Miałem okazję obserwować z bliska te ostatnie loty i uważam, że już naprawdę niewiele brakuje aby Ryszard zaczął plasować się dużo wyżej w tabeli. Nie mniej chciał nie chciał frycowe trzeba zapłacić.:)

Dwóch naszych najlepszych jegomości to obecne zawody bardziej potraktowali jako odpoczynek od pracy i codziennego kieratu i jeszcze jak wspomniałem szukają formy. Choć Wojtek przez całe zawody plasował się między 2 a 3 miejscem. Finały i to przeze mnie Wojtkowi nie poszły.

Niestety w ostatniej kolejce eliminacji obaj mieliśmy pecha i trafiliśmy na siebie. Mi na szczęście udało się wylądować ale Wojtka model spadł pionowo na ziemię. Straty u Wojtka praktycznie po całości modelu ja straciłem tylko ucho. W finałach założenie Wojtka było takie żeby nie ubić drugiego modelu. Do tego stres związany ze stratą modelu spowodował, że Wojtek zajął w finałach dalsze miejsce.

 

Damian i Tomek M. latali świetnie ale dopadł ich niestety pech związany z pogodą i zaliczyli dwa trochę słabsze loty. No dobra Damian zaliczył zero.:) W porównaniu z bardzo silną stawką i wyśmienitą formą konkurentów nie wystarczyło im tym razem na finał. Można było to zobaczyć po wynikach Jarka który tak na dobrą sprawę nie miał żadnego słabszego lotu i wszystkie wyniki plasowały się w okolicach 950-990. I tego typu wyniki wystarczył do zajęcia dopiero 20 miejsca.

Co do mnie to zająłem 41 miejsce i jestem tak mega zadowolony z tego miejsca, że traktuje je jak wygraną w całych zawodach. W rzeczywistości w jakiej się znalazłem od początku kwietnia wynik jest wspaniały. Niby odruch zostały ale tak na dobrą sprawę musze uczyć się latać na nowo.

Reasumując - dostaliśmy baty. :););)

 

Teraz następne zawody to 14-15.05 Puchar Polski we Wrocław-Mirosławice i idealna okazja dla niektórych na ostry trening.

 

PS

Wojtek jeszcze raz wielkie sorry ale wiesz w jakiej jestem sytuacji. Nie mniej i tak mam wyrzuty sumienia i będzie mi się to jeszcze przez tydzień śniło po nocach.;)

 

EDIT

Zapomniałem wstawić wyniki z finałów.

20220501_143228.jpg

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.