Skocz do zawartości

Cięcie drutem oporowym-kilka pytań


hiroszima16
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

przychodzę z kolejnymi, pewnie dla niektórych dość banalnymi pytaniami na temat maszyny do cięcia styropianu drutem oporowym. Od jakiegoś czasu rozglądam się za maszynką do cięcia ale dobór wszystkich parametrów zasilacza czy transformatora oraz samego drutu jest dla mnie dość kłopotliwy. Może ma ktoś sprawdzone zestawy z których sam korzysta? Co do parametrów to chciałbym ciąć drutem o maksymalnej długości 120 cm i głównym materiałem miałby być styrodur. Wiem, że to trochę kotlet odgrzewany ale uważam że czasami warto odświeżyć wątki sprzed kilku lat :)

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć Wszystkim,

Chciałem zabrać się za wycinanie w EPP/XPS, dla uniknięcia kmbinacji z zasilaniem ramki chciałbym kupić gotowe urządzenie zapewniające odpowiednie (regulowane) napięcie i natężenie prądu. Czy ustrojstwo z linku poniżej będzie dobrym i wystarczającym rozwiązaniem?

Link do sklepu

Pozdrowienia,

Janek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janku, najtaniej to wziąć zwykły transformator do tego ściemniacz oświetlenia z castoramy i masz regulowany zestaw do cięcia czego tylko chcesz. Fakt że trzeba to poskładać do kupy a nie każdy się zna na prądzie a bez znajomości zagadnienia to niebezpieczna zabawa ( ja niezbyt się znam ale ojciec mi pomaga w takich projektach).No chyba że koniecznie chcesz kupić ale myślę że za "gotowiec" po prostu przepłacisz.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Janekm napisał:

Cześć Wszystkim,

Chciałem zabrać się za wycinanie w EPP/XPS, dla uniknięcia kmbinacji z zasilaniem ramki chciałbym kupić gotowe urządzenie zapewniające odpowiednie (regulowane) napięcie i natężenie prądu. Czy ustrojstwo z linku poniżej będzie dobrym i wystarczającym rozwiązaniem?

Link do sklepu

Pozdrowienia,

Janek

 

Jak masz wydać tyle kasy, to kup sobie cuś takiego:
https://pl.aliexpress.com/item/4000396427589.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.74931607P4Tncd&algo_pvid=2592222e-65ea-4ae1-9da3-441ee925dac3&algo_expid=2592222e-65ea-4ae1-9da3-441ee925dac3-0&btsid=0b0a182b15999035617603926ede97&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Jest to bardzo rozbudowana ładowarka modelarska, która ma dodatkowo tryb pracy jako zasilacz z ograniczeniem prądowym.

Podpinasz wtedy drut do ładowarki i możesz regulować temperaturę napięciem jakie ładowarka podaje w trybie zasilacza.

Sam używam tego rozwiązania do cięcia drutem, czy uruchamiania modeli na stole (bo jak zrobię zwarcie w instalacji, to ładowarka ograniczy oddawany prąd, więc jest większa szansa, że sprzęt przeżyje).

 

17 godzin temu, Ares napisał:

Janku, najtaniej to wziąć zwykły transformator do tego ściemniacz oświetlenia z castoramy i masz regulowany zestaw do cięcia czego tylko chcesz. Fakt że trzeba to poskładać do kupy a nie każdy się zna na prądzie a bez znajomości zagadnienia to niebezpieczna zabawa ( ja niezbyt się znam ale ojciec mi pomaga w takich projektach).No chyba że koniecznie chcesz kupić ale myślę że za "gotowiec" po prostu przepłacisz.

Pozdrawiam 

 

To też by działało ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

 

fakt, urządzenie zacne, dobra ładowarka polowa, ale i dobry tester.

Ja wykorzystuje o ustawiania serw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2020 o 11:41, Patryk Sokol napisał:

Jak masz wydać tyle kasy, to kup sobie cuś takiego:
https://pl.aliexpress.com/item/4000396427589.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.74931607P4Tncd&algo_pvid=2592222e-65ea-4ae1-9da3-441ee925dac3&algo_expid=2592222e-65ea-4ae1-9da3-441ee925dac3-0&btsid=0b0a182b15999035617603926ede97&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Jest to bardzo rozbudowana ładowarka modelarska, która ma dodatkowo tryb pracy jako zasilacz z ograniczeniem prądowym.

Podpinasz wtedy drut do ładowarki i możesz regulować temperaturę napięciem jakie ładowarka podaje w trybie zasilacza.

Sam używam tego rozwiązania do cięcia drutem, czy uruchamiania modeli na stole (bo jak zrobię zwarcie w instalacji, to ładowarka ograniczy oddawany prąd, więc jest większa szansa, że sprzęt przeżyje).

 

O! Fajna ladowarka! Ale odnosnie wydawania kasy, chyba jeszcze koszt zasilacza trzeba uwzglednic, jesli sie nie myle.

 

Niezaleznie od powyzszego, mam pytanie dotyczace tej ladowarki. W madrej ksiazce wyczytalem, ze pakiety typu Li-xx najlepiej znosza dluzsze przechowywanie (na przyklad w okresie zimowym) w stanie czesciowo naladowanym. Czy wyzej wspomniana ladowarka posiada program pozwalajacy na czesciowe naladowanie/rozladowanie pakietu celem jego przechowywania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, mr.jaro napisał:

 

O! Fajna ladowarka! Ale odnosnie wydawania kasy, chyba jeszcze koszt zasilacza trzeba uwzglednic, jesli sie nie myle.

 

Oczywiście, ze ładowarka potrzebuje zasilacz. Ale ta ma tak duży zakres napięć wejściowych, że dowolny polaptopowy śmieć się nada

33 minuty temu, mr.jaro napisał:

 

Niezaleznie od powyzszego, mam pytanie dotyczace tej ladowarki. W madrej ksiazce wyczytalem, ze pakiety typu Li-xx najlepiej znosza dluzsze przechowywanie (na przyklad w okresie zimowym) w stanie czesciowo naladowanym. Czy wyzej wspomniana ladowarka posiada program pozwalajacy na czesciowe naladowanie/rozladowanie pakietu celem jego przechowywania?

No ma taką funkcję.

Nigdy z niej nie korzystąłem, ale ma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Nikt jakos nie chce pomoc?...

 

Zalezy jak chcesz to rozwiazac. Troche gruby ten drut!  Najprawdopodobniej ok 4-5 Ohm na metr, wiec przy tak krotkim odcinku to prawie zwarcie...

 

Zeby przeciac takim odcinkiem np. styrodur potrzeba Ci kilka Watow. Najprosciej znalesc jakis zasilacz 3V, ktory zniesie obciazenie powiedzmy do 4 A, bo tyle mniej wiecej ten kawalek drucika zaspiewa przy tym napieciu.

 Mozna tez uzyc dluzszego odcinka drutu oporowego. Te 20 cm wykorzystac jako odcinek roboczy a "reszte" jako regulacje obciazenia przesywajac zacisk jednego z kabli zasilajacych. Tylko to troche niewygodne i niebezpieczne...

 

Najlepiej odzalowac raz w zyciu na jakis regulowany zasilacz stabilizowany, 3-12 albo wiecej V/5 albo wiecej A, nie musi byc laboratoryjny i miec z glowy. Cos takiego zawsze sie przydaje...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki zestaw. Wycinarka ze starego ramienia wycieraczek na desce, zasilacz z leciwego prostownika ( ma regulację 6 lub 12v i 0,5 lub 2,5A) a regulator z przerobionego przedłużacza - wyciąłem 2 gniazdka i dołożyłem włącznik regulowany. Prostownik włączam na 12V 2,5A i reguluję włącznikiem. Wygląda trochę partyzancko ale działa i było tanio. Drut też nie wiedziałem jaki wziąć i kupiłem 0,7, faktycznie trochę za gruby, następnym razem zamówię 0,4.ff5c71281f386517ce37d8e531df907e.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wyżej link do wcześniejszego tematu o tym samym. tam jest link do strony z kalkulatorem gdzie mozna sobie suwaczkami pojeździć i dowiedzieć się wszystkiego co się chce.

na oko to wystarczy Ci zasilacz 12V i parę A prądu, mam taką małą ramkę i przy 7V tnie już aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witajcie, odgrzebię trochę temat. Czy ktoś z Was stosuje do cięcia drutem zwykłego ściemniacza Led taki jak tu:

 

Zobacz ofertę:
https://allegro.pl/oferta/sciemniacz-manualny-led-dimmer-12dc-8a-96w-10650954846?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr&utm_campaign=8f942ace-5104-4e7b-858b-016d03066ce8

 

Drut 0.4 długość ok 120cm.

Nie jestem elektronikiem i zastanawiam się czy taki układ wystarczy. Mam do dyspozycji dwa zasilacze aby taki ściemniacz zasilić jeden  to z laptopa Ok 95w, drugi ATX przerobiony na zasilacz warsztatowy 400w. Chciałbym użyć tego pierwszego. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, brałem pod uwagę takie rozwiązanie jednak mam zrobiony już zasilacz 12v, który służy mi nie tylko do w/w celu i nie chciałbym tworzyć nowych. Dlatego przyszedł mi na myśl taki właśnie ściemniacz 12V typowo pod drut. Nie wiem jednak czy nie będzie to zbyt słaby układ.  Generalnie potrzebuję "układu", który po podaniu napięcia 12V jest w stanie mi płynnie regulować natężenie prądu podawanego na drut aby móc w zależności od potrzeby i materiału dopasować temperaturę do swoich potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.