Skocz do zawartości

Dwumetrowy wszystkomający Mustang Horbaczewskiego (2.1m ostatecznie)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dorób wręgę silnikową z sklejki a w kadłub wklej na piankę lun soudal d4 rurki węglowe 6/4 które przechodzą przez wręgę

( takie szpilki ) u mnie w kilku modelach po remoncie trzymały silniki benzynowe ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Robiłem wczoraj testy na ziemi dla śmigła 19x12 i maks prądu pociągnął 89A, wg specyfikacji to jednak za dużo bo instrukcja podaje max 70A. Wiem, że w locie to będzie mniej a i na ok 90% już spada do 70A, ale nie chcę ryzykować awarii. Następnie zrobiłem symulację lotu 3min z rożnymi wychyleniami przepustnicy między 50% a 90%. Po takim locie silnik był tak gorący, że zagrzała się aluminiowa oś silnika i nakrętka mocująca śmigło się zluzowała, trzymała, ale z łatwością ją odkręciłem.

Tak, że wracam do 19x10, w przyszłości spróbuję 18x12.

 

Druga sprawa to zauważyłem, że mam bicie na kołpaku i tylko na nim. Śmigło obraca się w płaszczyźnie. Sama oś piasty wydaje się prosta, tak jakby otwór w piaście na śrubę mocującą kołpak był krzywy

Albo piasta może faktycznie jest minimalnie krzywa i wychodzi to dopiero na długości 10cm jaki ma kołpak.

 

 

 

Szczerze mówiąc nie zwróciłem uwagi czy tak to było przed twardym przyziemieniem, czy nie. Wymieniać piastę, czy to jest w normie przy takiej wielkości modelu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mysle, ze maly rys historyczny bedzie na miejscu w tym momencie.

 

Okolicznosci zestrzelenia  Eugeniusz'a Horbaczewski byly niejasne. Horbaczewski zostal zestrzelony 18 Sierpnia 1944.  Wg miejscowych swiadkow, a takze Niemcow, kabina pilota byla pusta i uznano, ze pilot wyskoczyl na spadochronie. Zwloki zostaly znalezione dopiero 1947 dzieki staraniom  Research Commission of the Royal Airforce Missing Airman w kooperacji z Francuskim Czerwonym Krzyzem.  Okazalo sie, ze sila uderzenie byla tak duza, ze cialo pilota znalazlo sie pod silnikiem.  Nie zauwazyl go nawet wlasciciel pola, ktory w Pazdzierniku 1944, wyciagnal z ziemi kadlub za pomoca zaprzegu konnego i zasypal dol.

 

Tutaj jest wiecej na ten temat razem z relacja dwoch swiadkow, mlodych wowczas chlopcow:  

 

http://asaapicardie3945.fr/index.php/english/airmen/246-18th-august-1944-s-l-eugeniusz-horbaczewski-p-51-mustang-iii-315-polish-fighter-squadron-velennes-oise  

 

A tu jest opis uroczystosci odsloniecia pomnika 23 Czerwiec 2018:

 

http://asaapicardie3945.fr/index.php/francais/evenements/242-23-juin-2018-ceremonie-en-l-honneur-du-squadron-leader-eugeniusz-horbaczewski-polish-fighter-squadron-315-velennes-oise

 

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką zagwostkę jak połączyć aluminiową goleń podwozia ze stalowym drutem na stałe.

teraz mam to skręcone jednym małym robaczkiem. W pręcie jest wyżłobiony dołek, ale przy lądowaniu są takie siły, że robaczek nie wytrzymuje i pręt mi się okręca, Mustang przyklęka na kolanko.

 

image.thumb.jpeg.3f5cff48a3b4d71ab332c06d29eabb74.jpeg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu gdzie spiłowałeś pręt wywierć otwór o średnicy robaczka lub ciut-ciut większy.

Włóż pręt w goleń podwozia i przez otwór, gdzie wkręcasz robaczka włóż kawałeczek pręcika stalowego, tak aby dochodził do przeciwległej ściany w goleni, a z drugiej strony wchodził kawałek w otwór gdzie wkręcasz robaczka. 

Wkręć na maksa robaczka, tym samym dociskając pręcik i go blokując. 

Kapnij na robaczka kropelkę CA lub lakieru do paznokci.

Ewentualnie zamiast pręcika i robaczka śruba o śrrednicy robaczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.