Skocz do zawartości

LITERATURA LOTNICZA


jarek996

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.11.2023 o 07:58, young napisał:

Prawda jest również taka że coraz więcej rzeczy wykonuje się robotami - w szerokim sensie to rozumiane.

Więc dłubanie w drewnie przez młodzież odchodzi do lamusa. (Ale nie zginie, będzie bardziej elitarne). Poza tym technika poszła do przodu i nasze modele też , więc nie narzekajmy. (Dobry modelarz nie zrobi dobrego samolotu a dobry konstruktor ultra dobrej maszyny latającej nie musi umieć latać RC - nie licząc pasjonatów). 

Wróćmy w tym wątku tak jak tytuł do literatury. Fotka poniżej ciekawe pozycje jak to było za PRL-u:

 

IMG_20231001_195718552~2.jpg

Świetne książki. Takich teraz nie ma. Tylko one w tamtych czasach też nie były wszystkie dostępne w bibliotece. Tzn. były w dobrze wyposażonych ośrodkach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2023 o 07:58, young napisał:

Więc dłubanie w drewnie przez młodzież odchodzi do lamusa. (Ale nie zginie, będzie bardziej elitarne).

Mam nadzieję ,że masz rację choć patrząc na młodzież to myślę ,że oni obecnie mają zupełnie inne zainteresowania i spojrzenie na życie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2023 o 07:58, young napisał:

Prawda jest również taka że coraz więcej rzeczy wykonuje się robotami - w szerokim sensie to rozumiane.

Więc dłubanie w drewnie przez młodzież odchodzi do lamusa. (Ale nie zginie, będzie bardziej elitarne).

Tak niestety to prawda, ale ja nie jestem tego przykładem. Wraz z tatą budujemy własne modele i nimi latamy. Owszem część modeli to kupione konstrukcję, ale staramy się też zrobić coś swojego. Pomagam tacie w budowie ale jednak nie kręci mnie to tak jak starsze pokolenie i wolę bardziej latać niż budować, aczkolwiek jeśli chce się mieć w pełni własną konstrukcję to bez budowania nie ma latania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RomanJ4 napisał:

Na wszystko przychodzi kiedyś czas...

Tak, teraz wolę latać bo to dla mnie "nowość" ale pewnie później tak samo będę lubić budowanie. Latając modelem samemu wykonanym jest większa satysfakcja i duma z udanego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuję kolejną pozycję w mojej kolekcji. Nie jest to związane z moim nurtem ale.warta odnotowania. 

Książka o śmigłowcu Papieskim. Widzieliście że były dwa 620 i 630 ??

Tak na marginesie to trochę mnie dziwi że trafiły do muzeum . Czy w innych krajach jak znana osoba przeleci maszyną to musi do muzeum ? Może ktoś coś wie jak było ?

IMG_20231115_205828835~2.jpg

IMG_20231115_210052668.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, young napisał:

Prezentuję kolejną pozycję w mojej kolekcji. Nie jest to związane z moim nurtem ale.warta odnotowania. 

Książka o śmigłowcu Papieskim. Widzieliście że były dwa 620 i 630 ??

Tak na marginesie to trochę mnie dziwi że trafiły do muzeum . Czy w innych krajach jak znana osoba przeleci maszyną to musi do muzeum ? Może ktoś coś wie jak było ?

IMG_20231115_205828835~2.jpg

IMG_20231115_210052668.jpg

Z tego co kiedyś słyszałem, tylko nie wiem o którym ( prawdopodobnie 620 ) to był starszawy i mocno wyeksploatowany. Najstarszy śmigłowiec w pułku. Rocznik 73 bodajże.

 

Nie wiem, może się mylę bo nie interesuję się śmigłowcami, ale wydaje mi się, że jest tylko jeden w muzeum na ekspozycji. Jest zresztą dostępny do zwiedzania ( 620 ) i byłem w nim po renowacji - w środku było jakby luksusowo ? ale przymierzając do tamtych czasów ?. Ale może drugi też jest tylko przeoczyłem.

Śmigłowców to wygląda, że było więcej niż 2. Wożących różnych VIP-ów - zobacz, znalazłem taki opis: https://archiwum.plastikowe.pl/materialy-zrodlowe/polska-papieskie-smiglowce

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ares napisał:

Piękna książka.Zapewne ciekawa.

Ciekawa bo porusza wiele zagadnień z życia ludzi i różne konstrukcje nie tylko lotnicze.

Recenzenci też są znani z kilku wydanych książek.

Jest też wątek marynistyczny. Duża ilość rycin i zdjęć z epoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onego czasu nabyłem na bazarku za całe 5 zł Almanach POLSKIE LOTNICTWO SPORTOWE. Historia polskiego lotnictwa od XVII wieku  do ok 80-tych lat.

W sumie lotnictwo sportowe nie jest moim największym punktem zainteresowania, więc oddam to opasłe tomisko, komuś, kto  go nie ma i bardzo się się lotnictwem sportowym interesuje. Jest też dział poświęcony modelarstwu w sumie od początku jego istnienia i bardzo dużo zdjęć ludzi miejsc i samolotów.

Myślę,że to cenna pozycja dla "świrniętych" na punkcie lotnictwa polskiego.

Skanował tej książki nie będę, ale może przyszły właściciel zobowiąże się do zeskanowania.?

A.C.

 

almanach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, AndrzejC napisał:

Historia polskiego lotnictwa od XVII wieku

 

Ni zeby sie czepiac, ale ciekawosc mnie pozera, jak to mozliwe bylo. Husaria na wlasnych skrzydelkach latala? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie koledze chodzi o pierwszy załogowy lot balonem w Warszawie, którego pilotem był Francuz Jean Pierre Blanchard na zaproszenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Balon wystartował 10 maja 1789r z Ogrodu Saskiego po godz. 13.00. Historycy są sprzeczni co do wysokości. Jedne źródła podają, że Francuz wzniósł się na wysokość 2 km, inne, że nawet 3,5 km. Jedno jest pewne: udało mu się! Po niespełna godzinie i pokonaniu 7 km, Blanchard wylądował na Białołęce. Został on opisany w książce "Awiatorzy".

Cztery dni potem, w dniu 14 maja Blanchard wraz z Janem Potockim i jego służącym, oraz psem, odbyli lot nad Warszawą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Romku. Ale 1789 rok to osiemnasty wiek. Ale co bylo w wieku siedemnastym? Pan Twardowski? Nadal pojecia nie mam. Oj, zle u mnie ze znajomoscia historii polskiego lotnictwa. ?

Chyba, ze Andrzej jedna kreseczke za malo napisal i to by wyjasnialo sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.