Skocz do zawartości

Pilatus pc-21 depron


magilla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czas odświeżyć temat. Po kolei... Pilatus długo obijał się na mieszkaniu po kątach czekając na swoją kolejkę.

 

Po tym czasie dorobiłem box do formowania próżniowego kabiny. Dorobiłem przejścia kadłuba ze skrzydłami. Miejsca takie jak końcówka kadłuba zostały wzmocnione tkaniną. Wszystko dlatego że musiałem odciąć statecznik poziomy bo został uszkodzony podczas transportu. Kadłub został zaszpachlowany, pomalowany Ezekote i tkaniną 28g/m2. Niedawno zauważyłem że zdjęcia z relacji których w sumie nie miałem już za wiele ale... przepadły razem z kartą sd.. 

Dopiero teraz wróciłem do modelu i zacząłem malowanie kadłuba podkładem...

 

Przed chwilą ręce mi opadły jak wrzuciłem model na wagę. Waga 1050g (z silnikiem serwami w skrzydłach, podwoziem)

Hmmm a gdzie pakiet, odbiornik, serwa w kadłubie, skrzydła nie pokryte tkaniną, farba na całość? Odechciało mi się...  Ten model ma za mała rozpiętość aby sobie chyba z tą wagą poradził. 

Chyba okleję całość taśmą i założę laminat na niego a wnętrze piankowe wypalę. W planach jest i tak mam balsowa wersja. Na dzień dzisiejszy deklaruje że rzucam piankę!

 

A tak wygląda ta cegiełka

 

20662210975_528d83e4f8_c.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Waga 1050g (z silnikiem serwami w skrzydłach, podwoziem)

Hmmm a gdzie pakiet, odbiornik, serwa w kadłubie, skrzydła nie pokryte tkaniną, farba na całość? Odechciało mi się...  Ten model ma za mała rozpiętość aby sobie chyba z tą wagą poradził. 

20662210975_528d83e4f8_c.jpg

Trochę ciężkawy, ale ten model ma latać szybko, więc kończ go i nie załamuj się.

Wygląda bardzo przyzwoicie i szkoda byłoby odłożyć nieskończonego na półkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MYślisz, że z drewna by był lżejszy? 

Nie nie chodzi o wagę ale dla mnie w drewnie dłubie się dużo przyjemniej. Obrabianie / klejenie balsy jest dla mnie dużo łatwiejsze. Depron ugina się przy szlifowaniu, zapada się. Pełno razy przekładany z kąta do kąta i depron pokazał że tego nie lubi.

 

Pilatus ma bardzo długi ale też spory kadłub. Właściwie jak go postawić obok moich modeli o rozpiętości 1.5m to wyglądają jak ta sama skala. 

Ten kadłub będzie zawsze dużo ważył. Nawet piankowy Pilatus z HobbyLobby waży 1200g do lotu.

 

 

a jak sie wywaza? bo jezeli jeszcze 0,5kg olowiu trzeba dodac w nos to dopiero bedzie tragedia

jak z kolei jest ciezki na nos to mozna by go wymienic na tloczony

pozniej to jak mowi Robert - najwyzej bedzie szybki

 

Wyważa się elegancko. Aktualnie środek wypada pod dźwigarem a więc doważanie będzie tylko pakietem 

btw. Nos już jest z laminatu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, może podasz obciążenie powierzchni? 

 

Bartku obciążenia nie pamiętam dokładnie bo liczyłem to dawno. Podam jak wrócę z pracy i podglądnę w programie.

 

 

masa to 1050+pakiet+serwa+odbrionik+malowanie, czyli jakies 1600-1700g na samolot o rozpietosci 1m

 

jak juz nic niemialo by z tego byc to moze lepiej formy z niego zdjac i pokusic sie o cienki laminat?

 

Zakładał bym raczej 1400-1500g ale to i tak dużo. Silnik Dualskyego Eco 2820C który mam już zakupiony do tego modelu spokojnie poradzi sobie z tą wagą.

Forma też jest pewnym rozwiązaniem które można rozważyć. Tylko że aktualnie nie mam miejsca / warsztatu aby wykonać tak dużą formę :(

 

Będę działał nadal przy modelu ale przy tej wadze muszę pokusić się o nowe skrzydła.

Przy tej wadze i dużych prędkościach model pewnie zaklaszcze skrzydełkiem albo złoży je przy lądowaniu.

Model podoba mi się bardzo i nawet w tym stanie jego sylwetka przyciąga codziennie moją uwagę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam odrazu panika... jakoś panowie byłem zawsze przekonany że im mniejszy model tym takie obciążenie to już spore obciążenie.

Gdyby to był model 1.5m - 2m rozpiętości z takim samym obciążeniem to bym był zadowolony z rezultatu.

 

Tak czy siak dzięki Panowie za otuchę i cieszę się że modelik się podoba ^_^

 

...to be continued

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia całkowita skrzydeł + statecznik poziomy to 23dm2. Przy założeniu że waga skończy się na 1400g daje nam to 65g/dm2

 

 

 

Chcialbym dodac, ze do obciazenia powierzchni skrzydel uzywa sie tylko powierzchni skrzydel (bez powierzchni statecznika poziomego).

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.