Skocz do zawartości

Extra 300 KS - 2,7 m - relacja z budowy


Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, Cybuch napisał:

Zmień Kobietę , szybko Cię wyleczy

To zależy od argumentów , bo może być tak że jeszcze cię zachęci do budowy nowego modelu.

 

Moja żonka to moje życiowe osiągnięcie i sam sobie jej zazdroszczę , ale nie ma ludzi bez wad i moja małżonka jakieś tam ma , jedną z nich jest ponadprzeciętne skąpstwo.

I od razu sytuacja z wczoraj , pisałem posta i akurat naszła i pyta co ty tu tak piszesz daj zobaczyć , i zobaczyła wpis o cenie modelu 6,5tyś i........ zbladła.

Dostałem litanię , przyszedł syn zapytał jaki to duży model powiedziałem że największy jaki miałem na to on oj to duży i drogi będzie.

OK , nie wiem czy każdy tak ma ale ja czasami mam chęć coś kupić bez czego mogę się obejść i poronionym pomysłem jest wydawanie na to nawet małych pieniędzy a to jest drogie no ale........ fajnie by to było mieć;),  no i na takie zachcianki dla sprawienia żonie przyjemności stoi szklanka w którą wkładam pieniądze , na coś na co nigdy by sobie nie pozwoliła a chciała by to mieć, sięgając do tej szklanki jest tylko jeden warunek ma być radość.

A tu wczoraj zostałem zaatakowany że tracę pieniądze itp napewno to znacie z autopsji.

Pomyślałem i powiedziałem tak, OK zaczynam oszczędzać ale zaczynam od was, model na który się porwałem to najtańszy wydatek ,  przeszkadza szklanka z pieniędzmi? szybki rachunek kosztów w czasie budowy modelu.

W szklance wylądowało by minimum 6 tyś zł , nie pasuje to nie to nie ,    teraz dzieciaki  , drogi ten mój model będzie? to może zainteresujemy się kieszonkowym , szybki rachunek 11tyś złotych  idzie psu w dupę na doładowania steam i hoddogi z żabki jest na czym przyoszczędzić.

I jak myślicie jak to się skończyło? , a no tak : to ty rób ten model nikt ci nie broni tylko nie na raz, rozłóż w czasie to nie da po kieszeni , a jak będziesz kupował coś drogiego np te serwa to kup żebym o tym nie wiedziała.

Da się zrobić drogi model żeby jeszcze małżonka motywowała?  a da się :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Michal3013 napisał:

Ja się tylko zastanawiam jak liczucie 7tys za model 2,7m???

 W praktyce się da.

Ja rezygnując z budowy Extry 2,7 m (brak czasu, chęć latania a nie dłubania)  postanowiłem poskładać model jak najniższym kosztem - w miarę na markowych aczkolwiek używanych częściach.  Extra z Extreme Flight ,silnik DA,serwa Hitec, menager Competition  i reszta osprzętu dało kwotę ok. 7,300 zł.   Porównywalny, budowany zestaw przez kolegów jako nowy wyszedł ok 13,500-14,000 tyś.

Co ciekawe po czasie rozsprzedany model nie w całości lecz na części dał o wiele większą kwotę...

 

Podobnie było z zakupem 3 metrowego SU -29.  Jako używany lecz w bdb stanie, kompletny do lotu kosztował ok 13 tyś zł . Całkowity koszt takiego modelu budowanego od zera, to kwota ok 27 tyś zł ! na którą nie mógłbym sobie pozwolić.

Po jakimś czasie siedzenia w modelarstwie nie wnikając w aspekty czy warto budować czy kupować nowy uważam że kupno używki -nie pierwszej lepszej tylko czekanie na okazję - jest optymalne pod względem kosztów i czasu przygotowania do lotu.

A zdarzają się okazje i to znakomite, niestety zawsze pozostaje do przełknięcia wywalenie sporej kwoty za tą okazję . Budowanie lub składanie zawsze rozciąga tą kwotę i przychodzi to ciut łatwiej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Michal3013 napisał:

Ja się tylko zastanawiam jak liczucie 7tys za model 2,7m??

To ja się pochwalę jak to wydedukowałem.

Drewniana konstrukcja 550zł

Maska z kabiną nie wiem ale pewnie z 450zł

Podwozia 200zł

Rury dźwigarowe 550zł

Balsa nie wiem strzelam że 200zł

Folia 4 rolki pewnie starczy, a nie przekroczy 200zł

Serwa 1600zł

Silnik jest niewiadomą

Elektryka we własnym zakresie nic nie będzie kosztować

Zbiornik z przewodami ze 100zł

Model bez silnika wychodzi mi 3750zł jak uda się zdobyc silnik za 2tyś to model wychodzi 5750zł , z zakładanych 6,5tyś zł zostaje 750zł na to co co się nie zgodzi z ceną czy co tam pominąłem i jeszcze trzeba będzie kupić.

Czy się uda zobaczymy , nawet jak się mylę to dokładnie podliczę koszt modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja wczoraj zmotywowany trochę waszymi wypowiedziami, chciałem zobaczyć jaka będzie różnica w kwocie zakupy ARF i wyposażenie go w nowe elementy, nic używanego, wszystko ze sklepu. 

I ku mojemu zdziwieniu w sumie pozytywnemu kupując, nie budując model od zera lepiej wychodzi dołożenie 3000 zł i zamiast kupić 2,2m kupić 2,7m 

 

Podliczyłem to z grubsza, główne (najdroższe elementy) zachowując przy tym plus minus 500zł na niespodziewane wydatki. 

Oczywiście jak spojrzycie np. na serwa to okaże się że mogą być inne np. nie za 300zł a za 150zł wszyscy wiemy że i na takich da się spokojnie latać. Tak samo można zejść np. 300zł z FrSky Redundancy Bus 20 (ale wybrałem go ze względu że latam na Frsky)

Przy dobrych zakupach i łapaniu się tak jak wspomniał Shock okazji, można sporo zaoszczędzić. 

 

Tak samo zrobiłem wyliczenie dla Mustanga który cały czas za mną chodzi i też nie wiadomo co najpierw kupić :)

Nie robiłem tego aby zobaczyć ile kosztuje mnie hobby (już dawno tego nie robię :P ) ale aby sprawdzić konkretnie jak wygląda to w Excelu bez żadnej ściemy w mojej głowie i w którą stronę iść, co na daną chwilę jest bardziej hmmm opłacalne.

 

Ile można zaoszczędzić na KIT zamiast kupować ARF pewnie sporo, np. Forumowy mx2 po wykonaniu go własnoręcznie z kwot które podawali koledzy na forum średnio oscyluje gdzieś w granicy 2300zł za pusty model

 

Model 2,34m Balsa Cena +/- 500 zł 
http://www.nastik.pl/pilot-extra-330lx-234m-60cc-yellow-stripes-p-8805.html  
Pilot RC - Extra 330LX 31% 2.34m 60cc Yellow Stripes 3 599
DLE-55RA silnik benzynowy rc z tylnym wydechem 1 849
Serwa SAVOX SV-1270TG digital standard 56g moc: 26kg/6.0V, 35kg/7.4V x6 300zł 1 800
Dzwignie do serw x5 20zł 100
Śmigło  100
Dualsky 1600mAh ULTRA 70C/12C 7.4V x3 100zł 300
FrSky RX8R Pro odbiornik 8/16ch x2 195 zł 390
FrSky Redundancy Bus 20 300
Akcesoria dodatkowe  200
Pompa do dymu DUALSKY POMPA DO DYMU DP1000 460
   
 

9 098

 

 

Model 2,64m Balsa Cena +/- 500 zł 
http://www.nastik.pl/pilot-slick-264m-120cc-greenblue-p-8814.html  
Pilot RC - Slick 2.64m 120cc Green/Blue 5250
DLE-120 Silnik benzynowy rc Nowość ! 3 190
Serwa SAVOX SV-1270TG digital standard 56g moc: 26kg/6.0V, 35kg/7.4V x8 300zł lub 9 serw  2 400   
Dźwignie do serw x7 20zł lub 8 dźwigni 140
Śmigło  200
Dualsky 2250mAh ULTRA 70C/12C 7.4V  x3 95zł 285
FrSky RX8R Pro odbiornik 8/16ch x2 195 zł 390
FrSky Redundancy Bus 20 300
Akcesoria dodatkowe  200
Pompa do dymu DUALSKY POMPA DO DYMU DP1000 460
   

 

 

 

12 815 

 

 

Mustang P-51D Laminat 2,2m https://gator-rc.com/p-51-mustang-gunfighter Cena +/- 500 zł 
https://gator-rc.com/p-51-mustang-gunfighter               1050 EURO   - 4,52zł   
Mustang P-51D 4746
DLE-61 silnik benzynowy rc 1 945
Serwa SAVOX SV-1270TG digital standard 56g moc: 26kg/6.0V, 35kg/7.4V x8 300zł 2 400
Śmigło  200
Dualsky 1600mAh ULTRA 70C/12C 7.4V x3 100zł 300
FrSky RX8R Pro odbiornik 8/16ch x2 195 zł 390
FrSky Redundancy Bus 20 300
Akcesoria dodatkowe  200
Pompa do dymu DUALSKY POMPA DO DYMU DP1000 460
Podwozie 1500 zł ?  1 500
   
  10 041
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Exu napisał:

I ku mojemu zdziwieniu w sumie pozytywnemu kupując, nie budując model od zera lepiej wychodzi dołożenie 1000 zł i zamiast kupić 2,2m kupić 2,7m

 

Posumuj jeszcze raz dokładnie kwoty dla 2.7m, bo na samym modelu i silniku już masz 3000pln różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam że rury z carboncenter sa drogie chyba 540zł komplet skrzydła i stateczniki ale o ile w skrzydło nie mam wyjścia bo kaliber nietypowy i mało popularny o tyle nie mam pewności ale w stateczniki to pewnie idzie jakiś rozmiar który jest w każdym sklepie w przyjaznych pieniądzach to tu można by coś przyoszczędzić.

Co do serw właśnie robiłem przekładkę z rozbitego kadłuba do nowego , na sterze kierunku savox chyba 1270TG po jednym sezonie , na gazie na sztywnym popychaczu turnigy tytanowe.

Savox ma dwa razy taki luz jak turnigy , chodzi ten savox znakomicie ale to dopiero jeden sezon ma za sobą , natomiast turnigy dwa lata latało na lotkach gdzie model latał prawie codziennie a nie tak jak teraz savox wylatuje raz góra dwa na tydzień a resztę czasu stoi.

Tegoroczny sezon turnigy pracowało na gazie i zrobiło ten sam nalot co savox ale prócz tego turnigy ma dwa bardzo intensywne sezony za sobą śmiem twierdzić że gdyby zmusić savoxa do takiego przebiegu jaki ma turnigy to nie podołało by zadaniu.

Mam mieszane uczucia , według mojej rachunkowości turnigy za 120zł jest o wiele trwalsze od savoxa za 300zł.

I głównie dla tego napisałem że za serwa zapłacę 1600zł a to jest cena jaką trzeba zapłacić za 8 szt turnigy z tytanowymi przekładniami tyle że oczywiście silniejsze od tych które mam obecnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Exu napisał:

Forumowy mx2 gotowy do lotu z kwot które podawali koledzy na forum średnio oscyluje gdzieś w granicy 2300zł 

Piotr za tą cenę ten model do lotu to niewykonalne.

Jak by się postarać to może udało by się go za tą kasę zrobić i uzbroić w wszystko co niezbędne ale bez silnika.

Ten model wyjdzie pusty jakieś 1700zł, co jest i tak mistrzostwem bo jak widać w sklepie za to samo trzeba wyciągać z kieszeni 3500 - 3700zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, enter1978 napisał:

Piotr za tą cenę ten model do lotu to niewykonalne.

Jak by się postarać to może udało by się go za tą kasę zrobić i uzbroić w wszystko co niezbędne ale bez silnika.

Ten model wyjdzie pusty jakieś 1700zł, co jest i tak mistrzostwem bo jak widać w sklepie za to samo trzeba wyciągać z kieszeni 3500 - 3700zł.

To jest cena w wersji z weglowym podwoziem, weglowa kabinka i weglowymi rurami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, enter1978 napisał:

Piotr za tą cenę ten model do lotu to niewykonalne.

Jak by się postarać to może udało by się go za tą kasę zrobić i uzbroić w wszystko co niezbędne ale bez silnika.

Ten model wyjdzie pusty jakieś 1700zł, co jest i tak mistrzostwem bo jak widać w sklepie za to samo trzeba wyciągać z kieszeni 3500 - 3700zł.

Wiesław jasne że tak, masz racje, nie potrzebnie dodałem gotowy do lotu, miało być gotowy do wyposażenia.

Natomiast mi chodziło o model wykonany samemu kontra kupno gotowca w sensie ARF też pustego

 

KIT po zrobieniu z niego ARF Mx2 - wychodzi średnio 2300zł za pusty model vs ARF Pilot RC 3599zł za pusty model 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Erwin napisał:

To jest cena w wersji z weglowym podwoziem, weglowa kabinka i weglowymi rurami?

Pytasz o model od Marcina?

Jeśli tak to podwozia z węgla komplet przód i tył , kabina węglowa a rura duralowa , ale na początku relacji jak budowało model kilka osób jednocześnie to gdzieś było porównanie rury węglowej i duralowej , i wagowo różnica była tak mała że można przyjąć że niezauwarzalna  , cenowo to połowa ceny a wytrzymałościowo to nie wiem ale możesz być pewny że w tym modelu lotniczego duralu nie zegniesz podczas lotu, bez względu co ci by nie przyszło do głowy rura zniesie wszystko.

Na dodatek przynajmniej ja wychodzę z założenia że lepiej zgiąć dural niż złamać węgiel, z duralem jest tylko problem w postaci wyjęcia z kadłuba zgiętej rury , z węglem taki problem nie ma miejsca za to pojawi się inny;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, enter1978 napisał:

z duralem jest tylko problem w postaci wyjęcia z kadłuba zgiętej rury

A tam, żaden problem . Wystarczy przy samym kadłubie brzeszczotem odciąć wygięty kawałek i rura wychodzi bez problemu. Zwykle problem to brak tego brzeszczotu ;).

Mieliśmy kiedyś taki przypadek jak kolega zrobił "ścianę" Extrą z Pilota . Skrzydełka ze wzniosem wyglądały zabawnie :)

 

W dniu 10.11.2020 o 22:05, enter1978 napisał:

jak uda się zdobyc silnik za 2tyś

Marne szanse patrząc na ceny choćby na allegro używek  .

Trafiają się okazje ale znikają szybko lub ich stan jest mocno nieznany. Najlepiej szukać po znajomych, którzy wiedzą co sprzedają lub w jakim stanie.

Ja sam naciąłem się na silnik z Niemiec..niby wizualny stan igła a faktycznie środek przytarty... (niestety nieświadomie sprzedałem w dobrej wierze, bo palił na rys a po rozgrzaniu zero kompresji ). Zbyt długo by domagać się reklamacji u Niemca, przeszedł przez któreś ręce i ponoć się remontuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, enter1978 napisał:

Pytasz o model od Marcina?

Jeśli tak to podwozia z węgla komplet przód i tył , kabina węglowa a rura duralowa , ale na początku relacji jak budowało model kilka osób jednocześnie to gdzieś było porównanie rury węglowej i duralowej , i wagowo różnica była tak mała że można przyjąć że niezauwarzalna  , cenowo to połowa ceny a wytrzymałościowo to nie wiem ale możesz być pewny że w tym modelu lotniczego duralu nie zegniesz podczas lotu, bez względu co ci by nie przyszło do głowy rura zniesie wszystko.

Na dodatek przynajmniej ja wychodzę z założenia że lepiej zgiąć dural niż złamać węgiel, z duralem jest tylko problem w postaci wyjęcia z kadłuba zgiętej rury , z węglem taki problem nie ma miejsca za to pojawi się inny;).

No właśnie Wiesiu masz rację, Węgiel ceny chore , a rura duralowa wagowo to samo -sam sprawdzałem . Zalety , węgiel odleci , a w przypadku duralu nie.Posadzisz model. Jest taniej kilka stówek. Trzeba patrzeć inaczej .Te menadżery zasilania , podwójne baterie itp. To tylko strata kasy.

Zasilanie z jednego pakietu świat wystarcza . Myślę nie przeginać w tym wariactwie.

W dniu 10.11.2020 o 13:43, enter1978 napisał:

To zależy od argumentów , bo może być tak że jeszcze cię zachęci do budowy nowego modelu.

 

Moja żonka to moje życiowe osiągnięcie i sam sobie jej zazdroszczę , ale nie ma ludzi bez wad i moja małżonka jakieś tam ma , jedną z nich jest ponadprzeciętne skąpstwo.

I od razu sytuacja z wczoraj , pisałem posta i akurat naszła i pyta co ty tu tak piszesz daj zobaczyć , i zobaczyła wpis o cenie modelu 6,5tyś i........ zbladła.

Dostałem litanię , przyszedł syn zapytał jaki to duży model powiedziałem że największy jaki miałem na to on oj to duży i drogi będzie.

OK , nie wiem czy każdy tak ma ale ja czasami mam chęć coś kupić bez czego mogę się obejść i poronionym pomysłem jest wydawanie na to nawet małych pieniędzy a to jest drogie no ale........ fajnie by to było mieć;),  no i na takie zachcianki dla sprawienia żonie przyjemności stoi szklanka w którą wkładam pieniądze , na coś na co nigdy by sobie nie pozwoliła a chciała by to mieć, sięgając do tej szklanki jest tylko jeden warunek ma być radość.

A tu wczoraj zostałem zaatakowany że tracę pieniądze itp napewno to znacie z autopsji.

Pomyślałem i powiedziałem tak, OK zaczynam oszczędzać ale zaczynam od was, model na który się porwałem to najtańszy wydatek ,  przeszkadza szklanka z pieniędzmi? szybki rachunek kosztów w czasie budowy modelu.

W szklance wylądowało by minimum 6 tyś zł , nie pasuje to nie to nie ,    teraz dzieciaki  , drogi ten mój model będzie? to może zainteresujemy się kieszonkowym , szybki rachunek 11tyś złotych  idzie psu w dupę na doładowania steam i hoddogi z żabki jest na czym przyoszczędzić.

I jak myślicie jak to się skończyło? , a no tak : to ty rób ten model nikt ci nie broni tylko nie na raz, rozłóż w czasie to nie da po kieszeni , a jak będziesz kupował coś drogiego np te serwa to kup żebym o tym nie wiedziała.

Da się zrobić drogi model żeby jeszcze małżonka motywowała?  a da się :D

Kochaj Ją.

Edytowane przez Cybuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Shock napisał:

Marne szanse patrząc na ceny choćby na allegro używek

Masz rację i nie takich oszczędności szukam które się mszczą , latałem już jeden sezon zużytym modelem , pakujesz się jedziesz na lotnisko tracisz czas a nie wykonasz nawet jednego lotu bo model zdechł nim się od ziemi oderwał.

Silnik w tym modelu będzie nowiutki bo to jednak dla mnie to wyjątkowy model będzie, jest opcja że kolega przywiezie mi ten silnik prosto z chin , ale to jeszcze niewiadoma i nie chcę zapeszać , trzeba cierpliwie poczekać do końca lutego.

Co do modelu to jutro będzie wysłany tak że w poniedziałek powinien dotrzeć,  i jak przyjdzie paczka to rozpocznę nową długą i szczegółową relację , mam nadzieję że podołam wyzwaniu.

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Cybuch napisał:

Te menadżery zasilania , podwójne baterie itp. To tylko strata kasy.

Tak, do czasu jak model zrobi bam w ziemię :)

Ja osobiście miałem przypadek że w zasilaniu dwoma pakietami jeden uległ awarii w postaci przerwy między celami i kilka lotów wykonałem na jednym .Dopiero zorientowałem się podczas ładowania pakietów, gdzie jeden był prawie pusty a drugi pełny lecz podczas ruszania nim raz dawał napięcie a raz nie. Gdybym poleciał na nim byłbym o kilka tyś w plecy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, enter1978 napisał:

Masz rację i nie takich oszczędności szukam które się mszczą , latałem już jeden sezon zużytym modelem , pakujesz się jedziesz na lotnisko tracisz czas a nie wykonasz nawet jednego lotu bo model zdechł nim się od ziemi oderwał.

Silnik w tym modelu będzie nowiutki bo to jednak dla mnie to wyjątkowy model będzie, jest opcja że kolega przywiezie mi ten silnik prosto z chin , ale to jeszcze niewiadoma i nie chcę zapeszać , trzeba cierpliwie poczekać do końca lutego.

Co do modelu to jutro będzie wysłany tak że w poniedziałek powinien dotrzeć,  i jak przyjdzie paczka to rozpocznę nową długą i szczegółową relację , mam nadzieję że podołam wyzwaniu. Odnośnie silnika , preferuje dotarte.

 

 

Coś dla otuchy. To jest majstersztyk. Sklejanie tego 'COS' to sama przyjemność.

13 minut temu, Shock napisał:

Tak, do czasu jak model zrobi bam w ziemię :)

Ja osobiście miałem przypadek że w zasilaniu dwoma pakietami jeden uległ awarii w postaci przerwy między celami i kilka lotów wykonałem na jednym .Dopiero zorientowałem się podczas ładowania pakietów, gdzie jeden był prawie pusty a drugi pełny lecz podczas ruszania nim raz dawał napięcie a raz nie. Gdybym poleciał na nim byłbym o kilka tyś w plecy....

Rafał , z tego co opisałeś to nasuwa się jeden wniosek , kiepsko dbasz o pakiety. Ja w swojej karierze 20 lat używając LiPo czegoś takiego nie zaobserwowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem tyle że temu już nie odpuszczę i będzie miał zęby i ślepia, będzie biało czerwony , i chciał bym mu zamontować te tłumiki kanistry , jeden już mam bo zdemontuję tłumik z Mx-a , oba Mx-y będą jednak latały na puszkach , wystarczy drugi taki sam i mam ciche wydechy.

Mam nadzieję że modelowi o takich gabarytach kanistry nie będą przeszkadzały , ale wystarczy że ktoś powie że te dodatkowe z 800g zrobi różnicę to bez problemów zrezygnuję z kanistrów.

Ale to odległa przyszłość teraz będę miał ważniejsze sprawy związane z tym modelem niż wybór wydechów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Cybuch napisał:

Rafał , z tego co opisałeś to nasuwa się jeden wniosek , kiepsko dbasz o pakiety

Nie za pochopny wniosek ?

Miałem, mam, liczę że będę miał nadal pakiety i wiem jak się z nimi obchodzić.

Jeśli uważasz że nie wykryłem wady fabrycznej w środku pakietu to faktycznie słabo dbam...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.