Skocz do zawartości

modelarstwo kontra kupowanie.


engelbert
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, engelbert napisał:

modelarstwo  kontra kupowanie.

Modelarstwo to jest budowanie modeli, nie kupowanie,

Kupic umie kazdy, a zbudowac to malo kto.

 

Kurczę, pierwszy raz o tym słyszę!

Tak nowatorska, tak głęboka, tak ważna, tyle zmieniająca idea...

Muszę to przemyśleć, być może przearanżować swoje życie i priorytety...

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, engelbert napisał:

Kupic umie kazdy, a zbudowac to malo kto.

A poważnie kiedyś też tak myślałem , mój tata zawsze tak mawia (jest krótkofalowcem) : prawdziwy hobbysta to.....

Myślę,że nie można tak rozumować.Ja osobiście nie wyobrażam sobie modelarstwa bez budowania modeli od podstaw , ale 2 szt. gotowych modeli tez mam i latam nimi.

Zresztą rozumiem ludzi którzy np. potrafią i chcą budować ale nie mają gdzie (blok) lub po prostu lubią tylko latać. Przecież to też modelarze.

Więc chyba nie ma o czym dyskutować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupić gotowy płatowiec -samemu dokończyć pomalować dobrać silnik serwa oprogramować radyjko -to jeszcze budowanie -czy już kupione gotowe ?    -bo nie wiem czy jestem modelarzem ? A jak sam wykonam silnik elektryczny do tego modelu to coś zmienia ?

-  chyba od 7 lat nie popełniłem modelu od podstaw -a ten od podstaw to też miał połamane skrzydło (żeberka) pożyczone ze starszego  rozbitka ...   to jestem modelarzem -czy nie ? bo ta niepewność nie da mi się cieszyć z latania...

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nazywajcie się modelarzami jeśli sami nie wydobywacie ręcznie robionym kilofem metali do odlewania silników, albo tworzenia magnesów do elektryków, nie mówiąc o kliku sosnach i ogorzałkach wełnistych w ogródku do robienia listewek, sklejek itd. Oczywiście ręcznie :).

No i nie wiem jak można latać na kupnej aparaturze? Polecam złożyć jakiś układ samemu (najlepiej mikrokontrolery oparte na własnych waflach krzemowych) a nie korzystać z gotowców :), nie zapomnijcie samemu napisać oprogramowania.

 

Nie no ale serio, sam lubię budować modele, marzeniem by było zbudować własny silnik (spalinowy) i mieć model z takim, ale po pierwsze gdyby robić wszystko od zera to czasu mogłoby na nic nie starczyć. Po drugie nie każdy czerpie z tego radość i lubi tylko latać/jeździć/pływać gotowym modelem czy co tam jeszcze i jest dla mnie jak najbardziej pełnoprawnym modelarzem i kolegą ;). To samo ktoś kto "jedynie" buduje/projektuje ale np. nie lata w ogóle, zresztą mamy modelarstwo plastikowe/kartonowe.

Nie ma co się dzielić, moim zdaniem dla wszystkich to tylko zaleta, że jesteśmy różni i każdy każdemu może pomóc czy podpowiedzieć w innej dziedzinie, a miejsca starczy dla wszystkich. Zresztą nazwa to tylko nazwa, a moim zdaniem takie "wyodrębnianie" kto jest prawdziwym modelarzem, a kto nie, tylko szkodzi.

 

EDIT: Oj tak, mam podobne odczucia co Patryk wyżej, do tej pory zachwycam się jak świetni i pomocni ludzie tutaj są (i nie tylko na forum, ale i na lotniskach). Sam też byłem mocno oczarowany jako nastolatek tym, że mogłem pisać tutaj z każdym (kilkukrotnie starszym czy młodszym ode mnie, a nawet z kimś na drugiej półkuli) jak równy z równym dogadując się bez problemu mimo dużych różnic wiekowych. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby troche podgrzac  atmosferę ( dobrze ,że to HP? ), wrzucę definicję za Wiki :)..... wiem, wiem  za chwile ktos napisze  ( nawet wiem kto ? ) , ze to nie aktualne  bo 2012 rok,  bo w Wiki  kazdy może napisać ,  że rozkład  t-studenta  wskazuje na zupełnie cos innego  ..... itd itp

 

 

 

Modelarstwo – działalność człowieka polegająca na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. Najczęściej pojmowane jest jako rozrywka, zabawa (hobby), może być także sportem. Przede wszystkim wiązane jest z modelarstwem redukcyjnym, polegającym na możliwie dokładnym odwzorowaniu wyglądu obiektu, z zachowaniem określonej skali, jednakże inne rodzaje modelarstwa skupiają się na odwzorowaniu funkcjonowania oryginału (np. latający model samolotu), lub łączą odwzorowanie funkcjonowania i wyglądu.

Przedmiotem modelarstwa mogą być praktycznie wszystkie obiekty otaczającego świata. Najczęściej są nimi samoloty, statki i różne pojazdy, zwłaszcza wojskowe, ale też figurki ludzi lub innych istot (rzeczywistych lub fantastycznych), a także budowle lub całe wycinki terenu odwzorowane w formie makiet lub dioram, często przedstawiających różne sceny lub wydarzenia.

Najpopularniejsze jest redukcyjne modelarstwo plastikowe - budowa modeli z gotowych fabrycznych zestawów, które trzeba skleić i pomalować; popularne jest także modelarstwo kartonowe - budowa modeli z wydrukowanych kartonowych elementów. Zaawansowani modelarze budują często modele od podstaw, z różnych materiałów, jedynie na podstawie planów oryginału, lub też ulepszają zestawy fabryczne.

Oprócz modelarstwa pojmowanego jako hobby lub sport, działalność polegająca na budowaniu modeli znajduje ważne zastosowanie praktyczne, przede wszystkim w przemyśle okrętowym, samochodowym i lotniczym, w różnego rodzaju symulacjach na pomniejszonych modelach (jak badanie modelu samolotu w tunelu aerodynamicznym) lub w projektowaniu zespołów architektonicznych. Inne znaczenie modelarstwa, odmienne od wyżej przedstawionego, to zawodowe wykonywanie modeli różnych przedmiotów, które mają być następnie wytwarzane, w celu przygotowania ich produkcji, np. modelarstwo odlewnicze.

Oglądając dzieła modelarzy można stwierdzić, że to nie tylko dobra zabawa, ale też zajęcie rozwijające tak umiejętności plastyczne, jak i wiedzę techniczną (do pewnego stopnia), np. o konstrukcji skrzydeł czy też wyglądzie wnętrza

 

 

 

10 minut temu, Patryk Sokol napisał:

to za najważniejszą uważam poczucie, że modelarzy łączy wspólna pasja.........lotnictwo i to małe i to duże

???....Patryk  bez słów... nie obraz się  ale dopisałem to tego mi brakowało

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy sporo racji mają ?. Jak kleję plastiki albo MM to też modelarstwo w sumie. Jak bym brał z pudełka i tylko latał, a po krecie np wyrzucał i kupował nowy RTF no to wtedy trochę rzeczywiście mało modelarskie. Ale nie przeszkadza mi to zupełnie, szczególnie jak ktoś dobrze lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, grzegor napisał:

Modelarz silnikowy, mechanik modelarski i pilot RC. Trzy funkcje :). A programista jeszcze ? to tak jak ja. Malarz jeszcze. Sporo tego by się uzbierało.

no dobrze  i tu dochodzimy do sedna.....omnibus....facet  który  ( prawie ) wszystko potrafi  a jeżeli czegoś nie wie to się dopyta i nauczy

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, engelbert napisał:

modelarstwo  kontra kupowanie.

Modelarstwo to jest budowanie modeli, nie kupowanie,

Kupic umie kazdy, a zbudowac to malo kto.

No to ja zamawiam model 4m rozpiętości i 1000g do lotu włącznie z wyposażeniem.

Bardzo proszę tylko mi się trochę spieszy więc tak 4 no góra 5 tygodni daje koledze na wystruganie. Materiał obojętny byle model latał i się w rękach nie rozpadał. A no i żeby dałoby się wygrać nim w zawodach Eurotour.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grzegor napisał:

Modelarz silnikowy, mechanik modelarski i pilot RC. Trzy funkcje :). A programista jeszcze ? to tak jak ja. Malarz jeszcze. Sporo tego by się uzbierało.

@grzegor  to ja jeszcze jestem inspektorem badań wypadków modelarskich ? 

  • Lubię to 2
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • temat został zablokowany
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.